Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.11.2012, 12:12:25
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Orice om are ceva de ascuns (mai ales in privinta trecutului moral)... si exista un spatiu intim personal (mult mai intim decat cel sexual) in care nici macar partenul nu are ce cauta!
nu te gandi ca toti/toate suntem ca tine, pacatosi.

eu de exemplu, nu am nimic de ascuns.
nu incerca sa-ti justifici atitudinea permisiva in ceea ce priveste pacatul, nu are rost.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.11.2012, 12:14:46
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
nu te gandi ca toti/toate suntem ca tine, pacatosi.

eu de exemplu, nu am nimic de ascuns.
nu incerca sa-ti justifici atitudinea permisiva in ceea ce priveste pacatul, nu are rost.
Esti meschina. Nu ti-am gresit cu nimic ca sa ma acuzi de lucruri pe care nu le-am sustinut.

Oricum... nu stiu prin ce sunt mai pacatos decat tine... Dar daca esti fara de pacat loveste-ma!

Last edited by UNNOOM; 15.11.2012 at 12:16:53.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.11.2012, 12:20:20
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

UNOOM, si eu am observat, ca, de cand te-ai inscris pe acest forum, nu ai venit cu nicio invatatura buna (ortodoxa), mai mereu ai gasit justificari pentru actele pacatoase. Tu mergi la Spovedanie? la sfanta Liturghie? stii ce se predica in Biserica? de pacatele capitale ai auzit? vrei sa-ti trimit link-uri cu materiale ortodoxe ca sa acumulezi cunostinta? sau poti sa le cauti singur? dar nu mai bine ar fi sa vii duminica la biserica? ce zici?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.11.2012, 12:33:48
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Tu mergi la Spovedanie?
Nu.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
la sfanta Liturghie?
Da
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
stii ce se predica in Biserica?
Da. (chiar mi-a placut o predica despre filosofii greci care s-au apropiat de notiunea de Dumnezeu inainte de aparitia crestinismului)
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
de pacatele capitale ai auzit?
Da. (Iar lista ar trebui marita deoarece este nevoie ca oamenii sa stie ca este pacat capital sa ucizi un animal pe cale de disparitie, sa defrisezi paduri in locuri unde sunt riscuri de alunecari de teren si inundatii, si sa arunci baterii unde nu trebuie deoarece o baterie poate contamina iremediabil un teren pe o raza de cativa metri)
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
vrei sa-ti trimit link-uri cu materiale ortodoxe ca sa acumulezi cunostinta? sau poti sa le cauti singur?
Ma intereseaza in acest moment in special materiale despre si ale Mitropolitului Antonie de Suroj (mi s-au parut foarte relevante). Cu ideile parintelui Arsenie Boca nu prea ma impac desi unele sunt geniale.

Sigur ca imi puteti trimite link-uri pe mesaj privat (te avertizez ca iti dau ignore daca imi trimiti link-uri cu teorii ale conspiratiei).
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
dar nu mai bine ar fi sa vii duminica la biserica? ce zici?
Duminica trecuta nu am fost la biserica, eram ocupat cu scrierea unui program pentru o placuta arduino si cu realizarea unei scheme electronice. Duminica urmatoarea (si Sambata seara) o am programata pentru mersul la biserica.

Multumesc pentru sfat desi oricum faceam asta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.11.2012, 12:36:03
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
nu te gandi ca toti/toate suntem ca tine, pacatosi.

eu de exemplu, nu am nimic de ascuns.
nu incerca sa-ti justifici atitudinea permisiva in ceea ce priveste pacatul, nu are rost.
Suzana, ce varsta ai? Am impresia ca suntem apropiate ca si generatie. Sunt lucruri in viata mult mai profunde decat sexul. Uite sa-ti dau un exemplu, la care se putea referi colegul nostru forumist. Atunci cand moare cineva apropiat tie, simti ca ti se rupe ceva din suflet. Ramai mereu cu o suferinta in inima pe care nu vrei s-o mai dezgropi. Acesta este un exemplu de lucru pe care nu ai vrea sa-l mai discuti cu cineva si preferi sa uiti de acea durere.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.11.2012, 12:36:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

foarte bine, ma bucur sa aud ca esti pe calea cea buna, dar trebuie sa te si spovedesti, draga UNNOOM.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.11.2012, 12:42:14
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
foarte bine, ma bucur sa aud ca esti pe calea cea buna, dar trebuie sa te si spovedesti, draga UNNOOM.
Pe partea de intelegere a si explorare a semnificatiei vietii mele ma apropiu de ortodoxie, pe partea de cunoastere tind sa ader la opinii care sunt contrare in mod radical ortodoxiei. Insa pe parte de traire tind sa le imbin pe amandoua dar nu fac asta in relatie cu biserica ortodoxa ca organizatie (inca nu recurg la practici ortodoxe institutionalizate... nu am incredere... iar asta este strict o opinie personala si promit ca nu o sa ma supar daca primesc critici).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.11.2012, 12:45:30
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Pe partea de intelegere a si explorare a semnificatiei vietii mele ma apropiu de ortodoxie, pe partea de cunoastere tind sa ader la opinii care sunt contrare in mod radical ortodoxiei. Insa pe parte de traire tind sa le imbin pe amandoua dar nu fac asta in relatie cu biserica ortodoxa ca organizatie (inca nu recurg la practici ortodoxe institutionalizate... nu am incredere... iar asta este strict o opinie personala si promit ca nu o sa ma supar daca primesc critici).
draga,
eu ma bucur ca te apropii de Biserica ortodoxa si iti urez sa-L cunosti pe Domnul Iisus Hristos si puterea mantuirii Sale.

ceva imi spune ca, odata cu trecerea timpului, te vei maturiza si vei imbratisa cu totul Ortodoxia si vei deveni un fiu destoinic al Bisericii.

inteleg ca inca nu esti casatorit, roaga-te, frecventeaza Biserica, si sunt convins ca Dumnezeu iti va trimite pe cineva (si nu uita, legatura cu preotii, cu duhovnicii dar si cu alti credinciosi este de maxima importanta).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.11.2012, 09:48:23
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Da, e dificil pentru un tanar sa isi faca o casnicie astazi...e o societate instabila......poate va fi mai bine peste 30 de ani....desi e dificil de zis....oricum e dificil.....e bine sa fim aproape de Dumnezeu, El ne iubeste ca suntem singuri sau cu familie....Doamne ajuta!
E o lume materialista si lacoma...si mult prea pacatoasa...ne meritam viata grea din cauza pacatelor....pana nu ne schimbam radical...nu reusim...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.11.2012, 10:02:57
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Da. (Iar lista ar trebui marita deoarece este nevoie ca oamenii sa stie ca este pacat capital sa ucizi un animal pe cale de disparitie, sa defrisezi paduri in locuri unde sunt riscuri de alunecari de teren si inundatii, si sa arunci baterii unde nu trebuie deoarece o baterie poate contamina iremediabil un teren pe o raza de cativa metri)
Cata dreptate ai! Macar de ne-am destepta pe ultima suta de metri!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 01:39:04
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 20:54:21
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 26.03.2011 23:14:21
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Bucuria Craciunului!... silverstar Generalitati 152 26.12.2008 12:43:05