Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 21.10.2016, 15:54:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Tot vorbiți de ecumenism...

Păi ecumenismul... adică '' Fă Doamne te rog ca toți creștinii să fie una''... că-s catolici, că-s ortodocși, că-s sectanți, că-s luterani, calviniști, mormoni, anglicani, sau ce derivate din iudaismul vechi și creștinism or mai fi... așa cum s-a și rugat Mîntuitorul ca să fie o singură viță, un singur popor și un singur păstor... deci ar fi o treabă foarte bună... doar că nu există DIRECȚIE... și sensul corect pe direcție.

Unul se dă mereu mai mare ca altul și apar atîtea conflicte din interes încît finalitatea este dezintegrarea ca la o bombă atomică de nu mai rămîne decît praf și pulbere... se dezbină unii de alții și de Hristos ca nisipul în vînt încît ajung toți pe fundul mării roșii pînă la urmă.

Dacă ar avea ecumenismul o direcție cinstită, Adevărată, Curată, Sfîntă, atunci ar fi bun, în sensul să fie toți creștinii UNA și să aibă o direcție pe Calea cea Bună, pe Calea cea Strîmtă... ar fi bună treaba, dar ascultă ei de direcția cea bună?

Păi asta e direcția cea bună cu sensul:

De la Sectarism-Neoprotestanți-Iudaismul actual-Anglicani-Reformați-Catolicism spre Ortodoxism pînă la Noul Ierusalim (Cetatea Cuvîntului lui Dumnezeu de la Pucioasa) inclusiv toate cele 7 Trîmbițe Apocaliptice! Cine nu crede îi doresc să fie sănătos... de aia că știu că nu va fi... sau de va fi sănătos va fi așa cum e sănătatea pleavei și neghinelor și buruienilor otrăvitoare.

Și atunci DA! Dacă ai direcție mîntuitoare și Cale sfîntă și îngustă și cărare dreaptă spre munte atunci poți să te unești cu toți creștinii.

Altfel unirea îți este spre PIERZARE! Căci în loc să te mîntuiești te amesteci tot mai mult cu păcatul și cu căile eretice și păgîne încît sigur vei fi mai rău ca păgînii!

Deci sunt pentru un ecumenism total numai de felul ăsta.
Altfel sunt contra ecumenismului!

Și cum nu sunt naiv știu că orice unitate fățarnică duce la amestecool cu toată gLumea... totuși nu vreau să nu cred în unitatea creștină dar fiindcă știu că interesele serv-viciilor acoperite înving și se emană și se erijează la putere atunci las în seama fiecăruia nevoia de unitate cu Dumnezeu.

Direcția și Calea și sensul e Adevăratul Domn Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu.

Vreți ecumenism? Urmați cu toții Domnului și nu gLumii! Credeți și nu mai păcătuiți și gata! Amin!

Last edited by vsovi; 21.10.2016 at 17:55:40.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 21.10.2016, 18:07:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
A aparut o chestie cu unul care l-a visat pe Parintele Paisie si i-a spus Parintele in vis ca trebuie sa lupte impotriva sinodului. Sigur ca daca ma intrebi pe mine cred ca a scris-o unul in baie dar daca spune grecul ca-i adevarat ? :)

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...ie-aghioritul/
Nu stiu cum, da' cand s-a votat la ei "parteneriatele civile" parca nu s-au ridicat asa, vise cu revelatii n-au avut..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 23.10.2016, 12:05:56
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu cum, da' cand s-a votat la ei "parteneriatele civile" parca nu s-au ridicat asa, vise cu revelatii n-au avut..
Very good point.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 24.10.2016, 13:45:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ce mi-au făcut de ți se pare că aș avea măcar de gînd să-i bat? Darmite să-i bat rău..? E o confuzie la mijloc... sau poate că așa îți dai tu aere serioase.


Păi așa sunt vămile întărite cu prăpăstii și versanți de netraversat. N-ai văzut la castelele medievale? În jur săpau șanțuri pe care le umpleau cu apă pe care turnau păcură și puneau foc și nu mai trecea nimeni.



Mai exact în șeol sau în tartar... sau dacă s-au rugat alții pentru el mult putea ajunge în timp în vreo vamă... unde stătea pînă la soarecea sperînd să treacă și el cumva ceva mai sus.



Păi șefii și tartorii iadului își fac vămi ca nimeni să nu poată trece fără permisiunea lor.

Tu n-ai văzut pînă acuma o vamă? Păi dacă pe vremea comunismului încercai să o treci te împușcau slugile împușcatului și ale sinistrei sale soții.

Cum a fost în comunism așa e și iadul închis cu peste 24 de vămi și noi ne aflăm în el căci e deasupra prin văzduh... satana are control asupra gLumii și păcălește pe toți să nu le pese... ci să păcătuiască fără opreliști, fără garduri și ziduri și vămi.

Tu crezi că te lasă cineva să bați cîmpii? Și dacă alergi în zigzag tot pun ăștia snaipărul să te ia ca din zbor.
dragul meu amic, DE CE trebuie sa completezi tu evangheliile? DE CE trebuie sa adaugi tu (si altii ca tine) vami, acolo unde NU sunt? Oare sefii si tartorii iadului (termeni folositi de tine) devin creatori (din cate spune Biblia, creatia a fost teminata in ziua a 6-a si culmea, NU spune nimic de aceste vami)) si contruiesc vami in vazduh de capul lor, fara acordul lui Dumnezeu (adevaratul Creator)?
ps: ajung sa cred ca ar trebui un sinod pentru a dezbate toate aceste prostii (erezii din punctul meu de vedere) ale vostre
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire

Last edited by stefan florin; 24.10.2016 at 13:48:30.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 24.10.2016, 14:10:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asa, asa, da-i apa la moara :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 24.10.2016, 21:19:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dragul meu amic, DE CE trebuie sa completezi tu evangheliile? DE CE trebuie sa adaugi tu (si altii ca tine) vami, acolo unde NU sunt? Oare sefii si tartorii iadului (termeni folositi de tine) devin creatori (din cate spune Biblia, creatia a fost teminata in ziua a 6-a si culmea, NU spune nimic de aceste vami)) si contruiesc vami in vazduh de capul lor, fara acordul lui Dumnezeu (adevaratul Creator)?
ps: ajung sa cred ca ar trebui un sinod pentru a dezbate toate aceste prostii (erezii din punctul meu de vedere) ale vostre
:)))))))))))

Păi toate construcțiile și turnurile babilonice pe care le fac oamenii au aprobare de la Dumnezeu?

Pe vremea comunismului crezi că Domnul sau sfinții au dat aprobare să se facă lagăre de concentrare sau lagăre totalitare? Crezi că Dumnezeu a creat biruri peste biruri și tot felul de vămi și pușcării și imperii ale răului conduse de oameni păcătoși și nedrepți?

Sigur că nu le-a Creat Creatorul și Făcătorul a toate ci alții s-au înstăpînit... în general omul păcătos sau îngerul rău și păcătos s-a erijat la putere.

Dacă tu nu vrei să vezi și să crezi... nu înseamnă că eu completez, adaug și scriu de capul meu toate aceste prostii (erezii din punctul tău de vedere) ci înseamnă că ele sunt lăsate acolo de Dumnezeu chiar dacă nu le-a dat aprobare de construire, nefiind incluse în PUZul și în planul Divin.

Dar dacă ele există, ce crezi tu, că nu sunt doar pentru că nu vrei tu să le vezi și să crezi că există? Oare ele dispar doar pentru că unii ca tine nu vor să le vadă și să știe de ele? Doar pentru că le declară erezii?

Bine ar fi dacă chiar nu ar exista vămi și iad și diavoli dar nu avem ce face, deocamdată gLumea e o pușcărie a iadului care are 24 de vămi sau mai multe iar în adîncul pămîntului are șeoale și tartare și locuri de chin... iar dacă treci de ele, de vămi, abea apoi dai de gardurile și porțile Raiului care nu ți se deschid decît dacă ești cu îngerașii trimiși de Dumnezeu și cu cartea vieții tale și a faptelor tale curată. Altfel ce să cauți în rai? Acolo nu intră orice gunoi tot așa cum el nu poate ieși din gunoi după cum vrea el. Gunoiul este aruncat înapoi în gunoi... mai devreme sau mai tîrziu.


Oare chiar nu mai știi prin ce jertfă de copii și tineri au căzut vămile comunismului romînesc în 1989?

Deci dacă niște oameni și-au făcut așa vămi urîte și rele și așa un lagăr totalitar și rău cum crezi tu atunci că și-au făcut darcii și satana și diavolii și stăpînii tartarului și ai șeolului?

Numai puterea lui Dumnezeu poate să spulbere orice fel de vămi și să facă să I se supună vrînd-nevrând orice altă putere nedivină.

Pentru ca să ai puterea respectivă bună, trebuie să te rogi, să te sfințești, să rămîi fidel în iubire și de partea lui Dumnezeu și să nu faci rău pe Cale și atunci poți trece liniștit, altfel imediat vin diavolii și te duc la munci, la chinuri, la sclavie... te bagă în subordinea tartorilor mai mici sau mai mari.

Și eu aș vrea să nu fie așa... dar vezi bine că nu eu spun ci unii sfinți au mărturisit despre existența acestor vămi. Deci ereticul necredincios s-ar putea să fii chiar tu!... findcă nu vrei să crezi că Raiul are GARDURI și că iadul și-a făcut vămi!

Last edited by vsovi; 24.10.2016 at 21:26:59.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 24.10.2016, 21:29:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa, asa, da-i apa la moara :)
Eu am moară de vînt! Deci dacă lupți cu mine lupți cu morile de vînt!
Apa pe care o am eu o beau și mă spăl cu ea și nu o folosesc la măcinat grîul ci pentru grîu și porumb am moară electrică! :)
Reply With Quote
  #418  
Vechi 24.10.2016, 21:49:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Eu am moară de vînt! Deci dacă lupți cu mine lupți cu morile de vînt!
=))
Adica mergi cu vanturi. =))
Reply With Quote
  #419  
Vechi 28.10.2017, 19:38:23
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Imi permiteti sa imi dau si eu cu parerea?

Pentru ca noi suntem un neam de cuceritori.

La noi a fost SARMISEGETUZA, Capitala Popoarelor Libere de la Rin la Wladivostoc.

Si a nostru, sa nu se supere grecii, era si Constantinopolul, Capitala Noastra, unde Imparatul era Imparat "onorific" si in Siberia pana la Wladivostoc si in India pana la varful ei.

Noi am cucerit prin aducerea iubirii si a libertatii.
Comentariul meu preferat, până acum.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare