Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2019, 20:30:22
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Caut carti despre frumusetea vietii de la tara

Ce carti despre frumusetea vietii la tara imi recomandati? Vreau sa imi amintesc cu drag de obiceiurile bunicilor,spre ex cum bunica facea covoare si paturi la acel obiect numit razboi + multe altele.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2019, 21:08:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ce carti despre frumusetea vietii la tara imi recomandati? Vreau sa imi amintesc cu drag de obiceiurile bunicilor,spre ex cum bunica facea covoare si paturi la acel obiect numit razboi + multe altele.
Caută Ernest Bernea Maramureșul (http://www.predania.ro/editura_ernes...8%99ul%20.html) este și o opțiune descarcă pdf la cartea astea pe situl predania, sunt vreo 4 cărți de E.B. la această editură, dar Maramureșul merge ușor de lecturat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.04.2019 at 21:10:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2019, 08:27:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
spre ex cum bunica facea covoare si paturi la acel obiect numit razboi + multe altele.
Poate ca mai bine decat citirea cartilor poporaniste, ar fi sa va faceti singur un razboi de tesut si sa il folositi. Am facut asta si nu e greu de loc. Tot ce va trebuie: cateva bare de lemn cu care sa faceti un cadru, o dalta, un ciocan, un mare numar ce cuie si sfoara pentru urzeala. Nu e nevoie nici de suveica, nici de pieptene de lemn: astea doar cresc randamentul, dar nu calitatea lucrului.

O matusa de-a mea, cu dreptii sa o odihneasca Domnul, a tesut cateva paturi sui-generis folosind, in loc de fir de lana, ciorapi de dama. A adunat timp de cativa ani toate dresurile destramate din familie. Pe fiecare le-a rasucit si le-a trecut prin razboiul de tesut. Rezultatul a fost demn de un artist tapiser.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2019, 18:53:15
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poate ca mai bine decat citirea cartilor poporaniste, ar fi sa va faceti singur un razboi de tesut si sa il folositi. Am facut asta si nu e greu de loc. Tot ce va trebuie: cateva bare de lemn cu care sa faceti un cadru, o dalta, un ciocan, un mare numar ce cuie si sfoara pentru urzeala. Nu e nevoie nici de suveica, nici de pieptene de lemn: astea doar cresc randamentul, dar nu calitatea lucrului.

O matusa de-a mea, cu dreptii sa o odihneasca Domnul, a tesut cateva paturi sui-generis folosind, in loc de fir de lana, ciorapi de dama. A adunat timp de cativa ani toate dresurile destramate din familie. Pe fiecare le-a rasucit si le-a trecut prin razboiul de tesut. Rezultatul a fost demn de un artist tapiser.
Cred si eu ca a iesit ceva foarte frumos dar unde sa faci asta la oras intr-un apartament cu 2 camere? Iti trebuie mult timp, energie si spatiu
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2019, 20:06:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cred si eu ca a iesit ceva foarte frumos dar unde sa faci asta la oras intr-un apartament cu 2 camere? Iti trebuie mult timp, energie si spatiu
Asa e, ai dreptate, insa(adaug eu) daca ai energie, timpul si spatiul sunt "rezolvate" din energie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2019, 00:15:42
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

[quote=Marcel_Ionut;664208]Ce carti despre frumusetea vietii la tara imi recomandati? Vreau sa imi amintesc cu drag de obiceiurile bunicilor,spre ex cum bunica facea covoare si paturi la acel obiect numit razboi + multe altele.[/QUOTE

Sunt o droaie. Nerozii de narodniciști au umplut biblioteci intregi cu palavre.
Dinu Săraru de asemeni..
Singurii care merită lectura ar fi Ștefan Dinică - Musafirul & Eugen Mihaescu - Si cainele rade:D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare