Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2010, 15:32:23
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit Rog foarte mult ajutati-ma intr-o problema

De curand am incercat sa cunosc un barbat crestin.Ne-am intalnit o singura data, dar am vorbit mai mult pe site.Mentionez ca imi doresc foarte mult o familie.Am primit insa reclamatii ca as incerca sa-l seduc, sa-l smintesc si a refuzat sa ne mai vedem.Cum as putea incepe o relatie cu un crestin fara a se ajunge la pacat? Nu vreau sa fac rau nimanui: nici lui si nici mie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2010, 15:39:59
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
De curand am incercat sa cunosc un barbat crestin.Ne-am intalnit o singura data, dar am vorbit mai mult pe site.Mentionez ca imi doresc foarte mult o familie.Am primit insa reclamatii ca as incerca sa-l seduc, sa-l smintesc si a refuzat sa ne mai vedem.Cum as putea incepe o relatie cu un crestin fara a se ajunge la pacat? Nu vreau sa fac rau nimanui: nici lui si nici mie.
Cunoaste mai intai pe Dumnezeu si roaga-te Lui pentru intelepciune, bunatate si indrumare in viata si lasa sa -ti arate El planul LUI pentru tine, si numai asa vei fii fericita.Dumnezeu Tatal sa fie cu tine si Maica Domnului sa te ajute sa fii o buna crestina mai antai de toate.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2010, 19:39:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
De curand am incercat sa cunosc un barbat crestin.Ne-am intalnit o singura data, dar am vorbit mai mult pe site.Mentionez ca imi doresc foarte mult o familie.Am primit insa reclamatii ca as incerca sa-l seduc, sa-l smintesc si a refuzat sa ne mai vedem.Cum as putea incepe o relatie cu un crestin fara a se ajunge la pacat? Nu vreau sa fac rau nimanui: nici lui si nici mie.
Cuvintele dv nu sunt foarte limpezi. Omul este căsătorit ? Dacă da, atunci reacția lui (și probabil a soției lui) este foarte explicabilă. Nu trebuie să insistați. Dacă nu este căsătorit și fie nu vrea să se căsătorească acum, fie dorește să aleagă starea celibatului pentru Cristos, reacția aceasta iarăși este de înțeles. Reacția creștinului față de ceea ce consideră a fi ispită este de a se ține departe de ea.
Abia dacă nu este căsătorit, însă nu exclude această variantă, reacția lui nu mai este de înțeles. Poate că el vrea să vă pună în gardă asupra faptului că nu dorește relații sexuale pre-matrimoniale. Ar fi un caz destul de rar în zilele noastre, de obicei e invers: bărbații insistă să le convingă pe femei (care se văd viitoarele mirese) că nu este nici un păcat. S-ar putea să fi dat peste unul mai feciorelnic, care crede că este păcat să te și întâlnești cu o femeie ? În acest caz poate că merită să insistați, fecioria, și în special fecioria bărbătească de dragul lui Dumnezeu și a legilor Lui, este o comoară rară.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.08.2010 at 19:43:38.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2010, 21:09:32
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cuvintele dv nu sunt foarte limpezi. Omul este căsătorit ? Dacă da, atunci reacția lui (și probabil a soției lui) este foarte explicabilă. Nu trebuie să insistați. Dacă nu este căsătorit și fie nu vrea să se căsătorească acum, fie dorește să aleagă starea celibatului pentru Cristos, reacția aceasta iarăși este de înțeles. Reacția creștinului față de ceea ce consideră a fi ispită este de a se ține departe de ea.
Abia dacă nu este căsătorit, însă nu exclude această variantă, reacția lui nu mai este de înțeles. Poate că el vrea să vă pună în gardă asupra faptului că nu dorește relații sexuale pre-matrimoniale. Ar fi un caz destul de rar în zilele noastre, de obicei e invers: bărbații insistă să le convingă pe femei (care se văd viitoarele mirese) că nu este nici un păcat. S-ar putea să fi dat peste unul mai feciorelnic, care crede că este păcat să te și întâlnești cu o femeie ? În acest caz poate că merită să insistați, fecioria, și în special fecioria bărbătească de dragul lui Dumnezeu și a legilor Lui, este o comoară rară.
Multumesc pentru raspunsuri si mai astept pareri si sfaturi.

Nu ma interesaza neaparat in desfasurarea relatiei cu el, ci si in a stii cum sa ma comport pe viitor cand va fi cazul sa incep o relatie.

Vis a vis de el...nu este casatorit, iar in legatura cu faptul ca poate a dorit sa ma puna in garda ca nu doreste relatii sexuale pre-matrimoniale...am stiut ca asa este si am fost pregatita sa respect decizia inca de la inceput, ba mai mult m-am bucurat sa intalnesc un barbat care sa nu ma conduca la pacat.

Pe langa faptul ca am fost acuzata ca incerc sa-l smitesc, sa-l seduc...eu trec printr-o perioada mai dificila: pe de-o parte ma gandesc ca timpul trece si nu am o familie, un copil,de unde s-a nascut un pic nerabdarea, iar pe de alta parte nu am liniste nici in casa (tatal meu are patima bauturii, ceea ce imi creeaza nelinistea venita din afara).
El este de parere ca nu trebuie sa incerc sa-mi construiesc nici o relatie acum pana ce va trece nelinistea.Eu in schimb cred, nu stiu daca gandesc cum trebuie, ca dimpotriva cineva care mi-ar fi alaturi m-ar ajuta sa trec mai usor peste aceasta perioada.

Last edited by anonim30; 21.08.2010 at 21:39:53.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2010, 23:25:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu este cazul sa fii insistenta cu el, lasa-i timp de gandire, nu-l presa... Toate se fac treptat, cu multa rabdare. Poate ca i-oi fi parut prea hotarata si dominatoare si el s-o fi speriat de aceasta atitudine a ta...
Oricum, daca ai peste 30 de ani, nu este chiar cazul sa te ingrijorezi. Uite, citeste online "Taina nuntii", de Danion Vasile, si vei gasi acolo sfaturi bune pentru problema pe care o ai: http://www.danionvasile.ro/cartea-nuntii.php.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2010, 23:33:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul

Pe langa faptul ca am fost acuzata ca incerc sa-l smitesc, sa-l seduc...eu trec printr-o perioada mai dificila: pe de-o parte ma gandesc ca timpul trece si nu am o familie, un copil,de unde s-a nascut un pic nerabdarea, iar pe de alta parte nu am liniste nici in casa (tatal meu are patima bauturii, ceea ce imi creeaza nelinistea venita din afara).
El este de parere ca nu trebuie sa incerc sa-mi construiesc nici o relatie acum pana ce va trece nelinistea.Eu in schimb cred, nu stiu daca gandesc cum trebuie, ca dimpotriva cineva care mi-ar fi alaturi m-ar ajuta sa trec mai usor peste aceasta perioada.
Cine te-a acuzat? Cu ce crezi tu ca ai gresit?

Ai rabdare si dovedeste ca nu esti disperata ci stapana pe situatie. Roaga-te in acest timp sa iti descopere Dumnezeu daca e partea ta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2010, 01:14:11
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Pentru inceput, ar tb sa-ti ierti tatal, si sa-l ingadui si sa-l iubesti. Sa incepi sa ti post, si sa te rogi sa-ti gasesti un duhovnic, apoi sa te spovedesti.

Iti vei gasi linistea interioara, cand iti vei ierta tatal.

Doamne ajuta.



Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri si mai astept pareri si sfaturi.

Nu ma interesaza neaparat in desfasurarea relatiei cu el, ci si in a stii cum sa ma comport pe viitor cand va fi cazul sa incep o relatie.

Vis a vis de el...nu este casatorit, iar in legatura cu faptul ca poate a dorit sa ma puna in garda ca nu doreste relatii sexuale pre-matrimoniale...am stiut ca asa este si am fost pregatita sa respect decizia inca de la inceput, ba mai mult m-am bucurat sa intalnesc un barbat care sa nu ma conduca la pacat.

Pe langa faptul ca am fost acuzata ca incerc sa-l smitesc, sa-l seduc...eu trec printr-o perioada mai dificila: pe de-o parte ma gandesc ca timpul trece si nu am o familie, un copil,de unde s-a nascut un pic nerabdarea, iar pe de alta parte nu am liniste nici in casa (tatal meu are patima bauturii, ceea ce imi creeaza nelinistea venita din afara).
El este de parere ca nu trebuie sa incerc sa-mi construiesc nici o relatie acum pana ce va trece nelinistea.Eu in schimb cred, nu stiu daca gandesc cum trebuie, ca dimpotriva cineva care mi-ar fi alaturi m-ar ajuta sa trec mai usor peste aceasta perioada.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2010, 05:33:53
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Am vorbit cu el...am fost dinnou acuzata ca nu va spun tot.Adica sa incerc sa explic posibilele lui motive pentru care refuza sa ne vedem, motivele pentru care eu am probleme acum.

Deci...sa o luam de la inceput...
Am fost casatorita, acum divortata...ma insela la tot pasul.Divortul s-a produs cam la 1 an dupa despartire si nu imediat ( am avut ceva probleme cu partajul), timp in care fiecare ne-am vazut de viata noastra...adica eu am inceput o alta relatie...fostul sot, avea una din timpul cand era cu mine.In aceasta noua relatie am trait in pacat,in concubinaj, cam 1 an.El cu 17 ani mai in varsta ca mine si cu aceleasi probleme...adica casatorit, dar despartit de sotie de vreo 2 ani ( deci, mentionez...nu din cauza mea) si fara sanse de intoarcere innapoi din spusele lui.Din aceasta relatie a rezultat o sarcina...finalizata cu un avort.Pe el l-a speriat atat de tare sarcina...ca a dat bir cu fugitii, spunand ca nu mai are varsta pentru asa ceva....crestin declarat si practicant fiind.Si am recurs la avort.

Sa va spun cum a fost intoarcerea mea la crestinism:
S-a produs intr-un pelerinaj in care am ajuns din intamplare cu fostul meu sot, acum vreo 3 ani.Acolo am simtit chemarea.Am plecat de acasa...facand impreuna cu sotul meu, noi intre noi, glume la adresa crestinilor......si m-am intors acasa alta....una dintre ei.

Va rog sa nu ma judecati prea dur...nu stiti cat se caieste sufletul meu pentru pacatele pe care le-am facut...

Crede-ti ca procedeaza corect? Oare nu merit o sansa si eu in sfarsit? De asta am si mentionat ' ca ma bucurasem tare mult ca in sfarsit intalnisem si eu un barbat ' iesit din tipare', care sa nu ma conduca iar la pacat...Oare trebuia sa-i ascund adevarul pentru a nu fi judecata?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2010, 06:26:13
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit Discutie clarificatoare

Adevarul e bine sa se stie.
Ai avut o discutie care sa clarifice situatia? Adica sa fie spuse lucrurile pe fata? Asta ca sa nu te mai gandesti la "posibile motive", ci sa le afli pe cele reale.
Exista barbati care nu vor sa se casatoreasca cu femei divortate. Intreaba-l daca aceasta ar fi unul din motivele retragerii lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.08.2010, 06:38:18
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

A...si inca o clarificare...sunt singura de 8 luni, tocmai din motivul de a nu 'o da dinnou in bara', rugandu-ma la Maica Domului sa ma pazeasca de ispite.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un efort mic al unor oameni cu suflet mare ar insemna foarte mult pentru un singur om PuiMicGeorgiana Umanitare 8 08.12.2012 13:23:43
Sunt intr-o mare dilema va rog ajutati-ma cu un sfat dorinastoica14 Morala Crestina 34 21.10.2011 17:51:44
catolicii cred intr-un lucru foarte posibil tigerAvalo9 Generalitati 135 30.04.2010 08:13:06
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 20:48:25
Va rog sa ma ajutati intr-o problema anni3_4u_20 Nunta 4 14.09.2007 23:05:57