Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2010, 10:48:30
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Despre femeie in Biserica

Ce trebuie sa faca o femeie care s-a spovedit si s-a impartasit in zile de necuratie fiind in primele doua zile,venind pe neasteptate menstruatia?
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2010, 11:57:06
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cum adica ti-a venit "pe neasteptate" daca erai in primele doua zile?

si cum sa te spovedesti si impartasesti in aceeasi zi, asa hodoronc tronc?

sau stai, daca zici ca te-ai spovedit/impartasit in zile diferite si de fiecare data ai fost exact in a doua zi de ciclu?

si din nou, daca erau deja in a doua zi, cum putea sa te ... surprinda? :)

formuleaza mai clar nelamurirea, nu se intelege nimic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2010, 13:34:22
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
cum adica ti-a venit "pe neasteptate" daca erai in primele doua zile?

si cum sa te spovedesti si impartasesti in aceeasi zi, asa hodoronc tronc?

sau stai, daca zici ca te-ai spovedit/impartasit in zile diferite si de fiecare data ai fost exact in a doua zi de ciclu?

si din nou, daca erau deja in a doua zi, cum putea sa te ... surprinda? :)

formuleaza mai clar nelamurirea, nu se intelege nimic.
In sensul ca trebuia sa vina mai tarziu si de obicei vorbeam cu duhovnicul duminica pt ca sambata in saptamna respectiva sa ne spovedeasca si fix in ziua aia adica sambta cand trebuia sa ma spovedesc cu cateva ore inainte a venit si nu avusem nici o simptoma inainte plus ca era prea devreme si in alta ordine de idei nu m-a tinut decat trei zile : sambata,duminica si luni foarte putin.
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)

Last edited by claudelina; 10.09.2010 at 13:43:38.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2010, 14:37:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Ca se spune ca nu trebuie sa te impartasesti cand ai ciclu, stiu (eu nu sunt de acord dar despre asta s-a vorbit si rasvorbit pe alte fire), dar ca nu ar fi voie nici sa te spovedesti nu am mai auzit.
In fine, claudelina, daca tu urmezi regula ca nu trebuie sa te impartasesti in timpul ciclului dar totusi te-ai impartasit, crezi ca impartasania este mai putin unire cu Hristos, 'pentru iertarea pacatelor si viata vesnica' din cauza asta? sau crezi ca a fost pacat? Daca ai indoieli, spune-i preotului la spovedania urmatoare si nu te mai framanta acum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2010, 15:01:31
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in Biserica se considera ca poate avea loc doar o singura jertfa de sange- jerfta lui Hristos.

...N-ai voie sa stai in biserica sangerand, indiferent din ce motiv....pana si preotul, daca se taie la un deget in timpul slujbei, trebuie sa iasa din biserica.

Ca te-ai spovedit cand ai fost la ciclu mai e cum mai e... desi bine nu e, ca ai facut un pacat, pacat pe care daca nu l-ai marturisit, NU ti s-au iertat nici unul din pacatele marturisite, pt ca:
1-daca ai fi spus, preotul nu te-ar fi spovedit
2-daca tii ascuns (constient) un pacat, restul nu ti se iarta. Un preot cu har a vazut la spovedanie cum o femeie pe masura ce se spovedea ieseau serpi din gura ei (pacatele), si cand si cand un sarpe cu 3 capete se ivea, dar nu iesea. La sfarsitul spovedaniei cel cu 3 capete a intrat la loc si i-a tras inapoi si pe ceilalti...nu mai stiu cine povestea asta, unul din calugarii nostri care au avut har...nu mai stiu exact care.
3-puteai sa revii in alta zi sa te spovedesti/impartasesti, si sa-i spui preotului simplu ca n-ai putut ajunge atunci cand ati stabilit.

Toate ca toate dar...Iti dai seama CE INSEAMNA se te impartasesti cand esti la ciclu? Cum poti sa primesti Trupul si Sangele lui Hristos cand tu... sangerezi? e ca un fel se sfidare, nu-mi dau seama exact ce e.

Spovedeste-te inca odata de TOATE pacatele, povesteste-i preotului TOT.

Si daca mai ai problema cu ciclul, pur si simplu NU TE DUCE, revino in alta zi, si-i zici preotului, repet, simplu, ca n-ai putut ajunge exact atunci.

Stiu ca e dificil sa astepti atata,sa-ti faci curaj sa te spovedesti, sa ai emotii si exact atunci SA NU POTI SA TE DUCI,.,, dar asta e, trebuie sa inveti sa ai RABDARE...

la fel si cu impartasania... rabdare...

Last edited by crestinOrtodoxa; 10.09.2010 at 15:03:52.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2010, 15:29:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
in Biserica se considera ca poate avea loc doar o singura jertfa de sange- jerfta lui Hristos...
Desigur ca exista doar una. Menstruatia nu e jertfa de sange...Cred ca este clar pentru toti.
Nu mai speriati fata . Problema este intre ea si duhovnic, lui trebuie sa-i marturiseasca faptul ca a omis sa-i marturiseasca acest lucru care o framanta. Daca ii spunea de la inceput, parintele ar fi hotarat daca o spovedeste sau nu in acea zi. Si totul ar fi fost ok. Dar nici acum nu va cadea lumea, poate sa-i spuna acum..
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.09.2010, 15:35:14
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

doriana, n-am zis parerile mele personale.

asa spun dogmele/regulile bisericesti.

e usor sa "modifici" cum vrei o regula care nu-ti convine... dar asta tot nu o schimba.

P.S.-daca parintele hotara sa o spovedeasca/impartaseasca, ea fiind la ciclu, ar trebui sa-si caute alt duhovnic, unul care CUNOASTE legea...

Last edited by crestinOrtodoxa; 10.09.2010 at 15:38:05.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.09.2010, 15:41:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

E bine ca le-ai spus, dar nu as vrea nici sa se sperie si sa nu mai vina la Biserica, la spovedanie. Regulile lui Dumnezeu sunt facute pentru a mantui oamenii si a-i apropia, nu pentru a-i speria. Sunt niste reguli foarte intelepte, care ne vor conduce catre mantuire. "Tinta poruncii este dragostea".
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.09.2010, 15:55:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
doriana, n-am zis parerile mele personale.

asa spun dogmele/regulile bisericesti.

e usor sa "modifici" cum vrei o regula care nu-ti convine... dar asta tot nu o schimba.

P.S.-daca parintele hotara sa o spovedeasca/impartaseasca, ea fiind la ciclu, ar trebui sa-si caute alt duhovnic, unul care CUNOASTE legea...
Sunt pur si simplu indignata de cele scrise de tine.

Una ca sperii o persoana care nici nu stii ce varsta are, unde se afla pe cale. Chiar daca ar fi vorba de un pacat mare nu cred ca este un lucru bun. Poti sa-i spui cu sobrietate si blandete sa se spobvedeasca inca odata spunand tot adevarul, punct.

Doi ca, indiferent daca este intr-adevar asa, ca nu ar trebui sa ne apropiem de taina in timpul ciclului (in acest punct nu exista consens intre parintii bisericii, s-a discutat asta aici), cum poti sa spui ca asta ar fi 'jertfa de sange'? Sa fim seriosi, este un proces natural, fie el eventual rezultat al caderii, nu tine de pacat sau de vreo vina a femeii. Si daca intr-adevar este pacat sa ne apropiem de taine in acest moment, nu poti pune asta pe acelasi plan cu pacate ca mandria, cleveteala, rautatea si altele cu care ne incarcam noi aproape toti chiar spovedindu-ne.

Trei ca nu stii daca nu a fost din nestiinta faptul ca a participat la taine fara sa ii spuna preotului. Poate nu si-a dat seama fata, abia dupa aia s-a gandit.

Si patru ca pacatele spovedite sunt iertate.

Cinci, crestinismul nu este o lege. Legea noua este legea dragostei, nu un nou Vech Testament.

Trist...

PS Nu o lua personal.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.09.2010, 16:10:12
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

trist? Negarea unor caractere mai aspre ale ortodoxismului nu e tot trist? nu e totul lapte si miere asa cum nici insusi Dumnezeu nu e doar blandete.

biserica (ortodoxa) = mare parte dogme reguli si canoane. ... si Sfinte Taine.

Facute nu de simpli oameni ci de sfinti.

Daca preotii zilelor noastre ("cand va lipsi batranului sfatul si preotului cunostinta legii"...) nu cad de acord ce si cum... asta e. Regulile tot alea raman oricum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Despre femeie Simply_me Generalitati 67 19.07.2012 13:37:58
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Mama sau femeie de cariera? daliapantelimon Generalitati 121 31.05.2010 15:04:57
femeie insarcinata in post ginabadea Postul 26 24.03.2010 10:59:50