Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2012, 01:44:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Probleme la impartasirea bebelusilor

E vorba aici despre copilașii de cîteva luni care nu cunosc decît laptele matern, nu știu să mănînce.

Orice bebeluș regurgitează des în timpul zilei. Cum se împacă asta cu cuminecarea care se face la amiază?

Mi s-a întîmplat ca o picătură din Sîngele Domnului să ajungă pe fularul copilului. Prima oară s-a văzut clar că fularul e pătat și atunci l-am dat unui preot, iar a doua oară preotul care l-a împărtășit, după ce i-a șters gura cu acel prosop roșu, m-a pus pe mine să mai șterg puțin cu fularul pe care-l purta (altul, evident).

În aceste două situații au fost implicați doi preoți de la aceeași biserică. Mărturisesc că mi-e oarecum teamă să mă mai duc cu fetița la împărtășit. Ea e foarte liniștită, niciodată nu a făcut scandal la cuminecare, nici măcar la botez nu a plîns. Nu vreau să dau vina pe preoți sau pe această practică de la noi la ortodocși, dar undeva cineva greșește - și poate că e un păcat foarte mare, chiar nu știu.

Voi ce-mi puteți spune din experiența personală?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2012, 02:09:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi ce-mi puteți spune din experiența personală?
Primii mei doi copii, botezați în rit răsăritean, au primit Sf Împărtășanie imediat după Botez și Mir. Pe ei, nu i-am mai împărtășit până la vârsta înțelegerii (în jur de 8 ani), când s-au spovedit și s-au împărtășit. De atunci, ne împărtășim cu toții săptămânal.

Al treilea copil al meu, botezat în rit apusean, se va împărtăși oricum la vârsta înțelegerii, cu ocazia Comuniunii Solemne, când va recapitula personal tripla lepădare și promisiunile făcute la botez prin nașa sa. Împărtășirea înainte de aceasta e permisă numai excepțional în canoanele apusene.

Părerea mea personală este că nu e necesar copiilor care nu au vârsta înțelegerii să se împărtășească. Dacă, Doamne ferește, vor ajunge înaintea lui Dumnezeu înainte de această vârstă, ei se vor mântui în mod sigur, deoarece nu au păcate personale de moarte, neavând înțelegere, iar păcatul ancestral este șters prin primirea Sf Botez.
La aceasta, cea mai bună replică care mi se poate aduce este că Sf Împărtășanie mai aduce și alte haruri, în afară de cel mântuitor și că astfel copilul ar fi privat de haruri lucrătoare. Răspund că, la urma urmei, ceea ce ne interesează este mântuirea. De creștere în credință și cultivarea altor virtuți vom avea vreme să ne ocupăm la vremea lor, care este vremea catehezei primare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2012, 07:59:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Florin, ceea ce a scris domnul Dragomir, cu tot respectul, să-și păstreze pentru cei catolici, noi ortodocșii avem alte credințe legate de Sfânta Împărtășanie.
În ceea ce privește picăturile din Sfântul Sânge ce pot ajunge pe îmbrăcăminte, sau, Doamne ferește pe jos, trebuie mare atenție, inclusiv din partea ta. Vorbește cu duhovnicul tău despre asta și fa cum spune dânsul, dar în nici un caz nu renunța la a împărtăși fetița.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2012, 11:42:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Părerea mea personală este că nu e necesar copiilor care nu au vârsta înțelegerii să se împărtășească. Dacă, Doamne ferește, vor ajunge înaintea lui Dumnezeu înainte de această vârstă, ei se vor mântui în mod sigur, deoarece nu au păcate personale de moarte, neavând înțelegere, iar păcatul ancestral este șters prin primirea Sf Botez.
Mihnea, daca luam drept criteriu fundamental intelegerea, atunci nici Botezul nu ar mai trebui administrat pana la "varsta intelegerii", care o fi aceasta. In orice caz, nu stiu cine este in masura sa defineasca clar aceste limite intre a intelege si a nu intelege.

Personal, sunt in floarea varstei si nu pot spune cu mana pe inima ca inteleg intru totul lucrarea harica a Tainelor Bisericii. Pot fi catehizat, pot cunoaste adevarurile dogmatice cu privire la ele, dar este de ajuns? Poate de aici vine si diferenta pentru care in Rasarit acestea sunt numite Taine, iar in Apus Sacramente.

Mergand pe acelasi principiu unui copil sau matur bolnav, care nu este in deplinatatea facultatilor mintale, i se refuza din start orice participare la Tainele Bisericii.

Tot diferit se raporteaza cele doua Biserici la curatia launtrica a copiilor. In Biserica Romano Catolica curatia launtrica face de prisos Sfanta Euharistie. In Biserica Ortodoxa tocmai aceasta este unul din temeiurile impartasirii pruncilor urmand indemnului Mantuitorului: "Lasati copiii sa vina la Mine!"

Noi, cei mari, avem dezlegare la Sfanta Impartasanie, numai in urma pocaintei si efortului constient al despatimirii. Dar nu este tot acest demers de curatire launtrica, un raspuns dat indemnului "De nu veti fi ca prunciii, nu veti intra in Imparatia cerurilor"?

Asadar, de ce sa-i lipsim pe prunci de Trupul si Sangele Domnului?

Last edited by Marius22; 04.01.2012 at 11:53:29.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2012, 12:04:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pe principiul ca pruncii nu au varsta intelegerii, ar trebui sa-i lipsim si de prezenta noastra pana la o anumita varsta, ca oricum nu ne inteleg. Ori din experienta stim ca nu-i asa.

Florin, nu renunta la impartasirea copilului, chiar daca se intampla ca acesta sa regurgiteze mai tarziu, dupa alaptarea din ziua impartasirii lui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2012, 12:29:16
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Mihnea, daca luam drept criteriu fundamental intelegerea, atunci nici Botezul nu ar mai trebui administrat pana la "varsta intelegerii", care o fi aceasta. In orice caz, nu stiu cine este in masura sa defineasca clar aceste limite intre a intelege si a nu intelege.

Personal, sunt in floarea varstei si nu pot spune cu mana pe inima ca inteleg intru totul lucrarea harica a Tainelor Bisericii. Pot fi catehizat, pot cunoaste adevarurile dogmatice cu privire la ele, dar este de ajuns?
Este vorba despre două "înțelegeri":

În primul rând, domnul Dragomir se referea la înțelegerea necesară pentru a fi întrunite condițiile păcatului de moarte, acela care ne "rupe" din har.

Pentru această înțelegere, nu este nevoie să fie omul nici foarte înaintat spiritual, nici mare cunoscător al dogmaticii.

Un copil de 10 ani, care a avut parte de un minim de educație în familie și societate, și de un minim de cateheză, înțelege absolut suficient faptul că dacă porunca lui Dumnezeu este "să nu furi", atunci actul de a scoate ciocolata din ghiozdanul colegului de bancă și a o mânca pe furiș este o încălcare a poruncii.

În al doilea rând, înțeleg că dumneavoastră vă referiți la înțelegerea caracterului sacramental al Euharistiei, adică o conștientizare a prezenței lui Cristos în pâinea și vinul consacrate.

Ori, aici nu vorbim despre înțelegere în sens cognitiv, intelectual, decât în mică măsură (ce, dumneavoastră înțelegeți cum se întâmplă acest lucru ?!), ci de credință.

În ritul apusean, preotul, înainte de a împărtăși, are datoria să verifice acest aspect, măsura în care cel împărtășit, fie copil, fie adult, crede că primește Trupul Domnului.

Înainte de a cumineca pe fiecare credincios care stă la rând (chiar dacă îl cunoaște personal și l-a împărtășit de sute de ori, chiar dacă e fratele său) preotul ridică ostia și rostește "Trupul lui Cristos"; și până când credinciosul nu spune "Amin", nu este împărtășit.

Atenție, preotul nu întreabă: "Crezi în transubstanțiere ?", sau "știi la ce verset se relatează în Evanghelie instituirea Euharistiei ?".


Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Mergand pe acelasi principiu unui copil sau matur bolnav, care nu este in deplinatatea facultatilor mintale, i se refuza din start orice participare la Tainele Bisericii.
Nici vorbă. În primul rând, nu i se refuză participarea la cea mai importantă Taină, aceea a Botezului, sau la aceea a Maslului.

Pe de altă parte, există Sacramente care pretind îndeplinirea anumitor condiții de înțelegere și în Bisericile Ortodoxe Răsăritene, cum ar fi nunta sau preoția.

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Tot diferit se raporteaza cele doua Biserici la curatia launtrica a copiilor. In Biserica Romano Catolica curatia launtrica face de prisos Sfanta Euharistie. In Biserica Ortodoxa tocmai aceasta este unul din temeiurile impartasirii pruncilor urmand indemnului Mantuitorului: "Lasati copiii sa vina la Mine!"
Atenție: Curăția lăuntrică a copilului, adică faptul că, nefiind capabil de păcate de moarte, nu și-a pierdut starea de har conferită la Botez, nu înseamnă o minimalizare a importanței Euharistiei.

Dimpotrivă, copilul va participa la această Taină cât mai curând posibil, cât de repede sunt îndeplinite condițiile cerute de Biserică.


Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Noi, cei mari, avem dezlegare la Sfanta Impartasanie, numai in urma pocaintei si efortului constient al despatimirii. Dar nu este tot acest demers de curatire launtrica, un raspuns dat indemnului "De nu veti fi ca prunciii, nu veti intra in Imparatia cerurilor"?
Eu aș zice că ați găsit în pilda mai sus menționată mai multe valențe decât a intenționat Mântuitorul.

"Ca pruncii" nu înseamnă "având lipsa de înțelegere a pruncilor"

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Asadar, de ce sa-i lipsim pe prunci de Trupul si Sangele Domnului?
De ce să-l lipsim pe un debil mintal (care este foarte credincios, pe de o parte, iar pe de altă parte, d.p.d.v. intelectual, este mai apropiat pruncilor decât noi), de Taina Preoției, pe care și-o dorește ? Suntem oare răi cu el ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2012, 14:15:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Erethorn, in Biserica Ortodoxa nu exista un alt impediment care sa tina un membru al Bisericii departe de Trupul si Sangele Domnului afara de viata traita in pacat si lipsita de pocainta.

Ce facem, transformam varsta si capacitatea de intelegere a copiilor in criterii de penitenta? Stim ca lipsirea unui madular al Bisericii de Trupul si Sangele Domnului, pentru o perioada indelungata, este acceptata numai ca forma de penitenta.

Cumuniunea pe care suntem chemati sa o realizam in Biserica, prin primirea Sfintei Euharistii, nu ii poate exclude pe copii, pe acesti "mici frati ai Lui", indiferent de varsta si de nivelul intelegerii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2012, 14:30:16
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Erethorn, in Biserica Ortodoxa nu exista un alt impediment care sa tina un membru al Bisericii departe de Trupul si Sangele Domnului afara de viata traita in pacat si lipsita de pocainta.

Ce facem, transformam varsta si capacitatea de intelegere a copiilor in criterii de penitenta? Stim ca lipsirea unui madular al Bisericii de Trupul si Sangele Domnului, pentru o perioada indelungata, este acceptata numai ca forma de penitenta.
Iar în Biserica Catolică nu există această formă de penitență. Odată ce a ajuns la vârsta înțelegerii, orice catolic se poate împărtăși dacă este în stare de har (cu alte cuvinte, dacă s-a spovedit).

Noi nu le dăm Sfânta Împărtășanie copiilor, voi nu le-o dați păcătoșilor (chiar dacă păcatele le-au fost iertate prin Taina Spovedaniei.

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cumuniunea pe care suntem chemati sa o realizam in Biserica, prin primirea Sfintei Euharistii, nu ii poate exclude pe copii, pe acesti "mici frati ai Lui", indiferent de varsta si de nivelul intelegerii.
Dat îi poate exclude, de exemplu, pe fumători, chiar dacă s-au căit de păcatul lor iar Cristos, prin gura preotului, le-a iertat păcatul.

În genere, practica opririi de la Împărtășanie a penitentului este văzută de către romano-catolici cu la fel de multă surprindere ca și practica opririi copiilor de la împărtășanie de către ortodocși.

Vorbind foarte grosier, voi spuneți: "dăm trupul lui Hristos cui e vrednic de el", iar noi spunem "dăm Trupul lui Cristos cui are nevoie de el" (ceea ce nu exclude vrednicia, pentru că trebuie să fie fără păcate de moarte neiertate prin spovadă.

D-vs ați spus că "viața trăită în păcat și lipsa de pocăință sunt impediment la Împărtășanie".

Noi spunem: "Cel care a făcut o spovedanie validă este pocăit, cel puțin pentru moment, iar păcatele îi sunt iertate. Deși va păcătui în continuare (pentru că toți păcătuim), Împărtășania îi servește și spre ajutor ca să păcătuiască mai puțin".

Last edited by Erethorn; 04.01.2012 at 14:33:33.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2012, 15:50:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Iar în Biserica Catolică nu există această formă de penitență. Odată ce a ajuns la vârsta înțelegerii, orice catolic se poate împărtăși dacă este în stare de har (cu alte cuvinte, dacă s-a spovedit).

Noi nu le dăm Sfânta Împărtășanie copiilor, voi nu le-o dați păcătoșilor (chiar dacă păcatele le-au fost iertate prin Taina Spovedaniei.
In Ortodoxie, Sfanta Euharistie ne este data spre "iertarea pacatelor si viata de veci", desi ne-am spovedit si ne-am indreptat viata (s-au cel putin ne straduim sa ne schimbam), pentru ca lupta cu pacatul este una continua, pana la mutarea din aceasta viata.

Oprirea de la primirea Sfintei Impartasanii in cazul anumitor pacate este randuita de Parintii Bisericii nededespartite prin canoane. Duhovnicul este cel care, dupa caz, se foloseste de acestea cu acrivie sau iconomie.

Interesant este insa faptul ca nu stiu sa existe un canon al Sfintilor Parinti care sa vorbeasca despre oprirea de la Impartasanie a copiilor, pe care sa se intemeieze practica actuala a Bisericii Romano-Catolice. Daca il cunoasteti, ne-am bucura sa ni-l impartasiti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2012, 18:01:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Referitor la aspectul cu care Ionut a deschis acest subiect, si eu vroiam sa ridic o problema asemanatoare.

Stiu o biserica unde se impartasesc copii chiar si inainte de sfarsitul Sf. Liturghii.

Dar cum? Se pun cateva firimituri de Sf. Impartasanie, aceea sub forma uscata care se foloseste pentru cazurile exceptionale intr-un pahar cu vin si copii sunt "impartasiti" cu acel vin.

Spun "impartasiti" pentru ca eu personal am indoieli ca s-ar putea numi aceasta Sf. Impartasanie.

E drept ca acel vin sau o parte din el a luat contact cu Sf. Impartasanie dar nu cred ca se poate spune ca este Sf. Impartasanie.

De altfel am vazut un caz in care nu doar o picatura, ci destul de mult din acel vin a fost varsat pe hainuta unui copil iar preotul n-a parut deloc ingrijorat de acest aspect.

In ceea ce priveste grija de genul "sterge-l si cu fularul, sa fie.." cred ca se confunda grija relativa care trebuie aratata sa zicem fata de anafura cu cea fata de Sf. Impartasanie care este trupul si sangele Domnului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 22:05:13
Moartea bebelusilor digitekovi Moaste 43 03.05.2011 22:06:36
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 20:06:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 15:45:29