Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2012, 14:51:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In tinuta sta si bunul simt. Dorinta de a arata cat mai mult din trup tine de lipsa bunului simt. Exista o indepartare de la normalitate pentru a soca, a atrage priviri, a fi ravnita. Nu aceasta este calea sanatoasa de a gasi "sufletul pereche".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2012, 14:59:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of, iar ati inceput subiectul asta...
Si nu este asa.
Daca nu te infasori , vorba cuiva mai sus, inseamna ca n-ai bun simt, sau vrei sa-ti insel barbatul, sau n-ai credinta?
Chiar este jignitor.
Sa nu cadem in extreme. Nu e vorba sa umblam dezbracate, dar nici in extrema cealalta sa nu cadem si sa judecam pausal toate femeile.

Si zau, exista probleme mai importante in credinta, in biserica. Si merita discutate. Nu asta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2012, 15:10:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca nu te infasori , vorba cuiva mai sus, inseamna ca n-ai bun simt, sau vrei sa-ti insel barbatul, sau n-ai credinta?
Nu am afirmat ca esti lipsit de bun simt daca nu te infasori din cap pana in picioare. Am incercat sa scot in evidenta ca sunt din ce in ce mai multe persoane care confunda spatiul privat cu cel public. Faptul ca sunt persoane care se imbraca foarte sumar, ca te crezi in raiul de dinainte de caderea in pacat, nu arata cat de libere sunt, ci de ce patimi sunt stapanite.

Normal ca un om curat sufleteste va vedea si cele din jur tot intr-un mod curat, dupa cum spun Parintii, dar cati sunt oare cu adevarat curati?

Last edited by costel; 02.07.2012 at 15:12:40.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2012, 15:16:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
E un stil in primul rand egoist, apoi pentru ceilalti si undeva in urma pentru Dumnezeu.
Of, of... Cred că bine ar fi să fie:
Citat:
E un stil în primul rând pentru Dumnezeu, apoi pentru ceilalți și undeva în urmă egoist.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2012, 15:30:14
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Si zau, exista probleme mai importante in credinta, in biserica. Si merita discutate. Nu asta.
Sophia te superi daca iti spun ceva? e pacat sa spui ”zau” .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2012, 15:32:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si totusi cum s-a ajuns la conceptia ca trebuie aratat cat mai putin(spre deloc) din corp?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2012, 15:54:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

De ce este pacat? Nu stiam?
Pentru mine "zau" inseamna "pe cuvant".

@Andrusca CIM - la ortodcsi? Nu stiu daca scrie concret undeva cum trebuie sa se imbrace femeia.
Poate ca s-a plecat dela portul femeilor din vremea lui Iisus, din zona aceea.
Se infasurau bine din cauza climei.
Pe urma s-a ajuns sa se generalizeze acest port si in ziua de azi, fie in biserica sau manastire, fie in afara ei.
Nu se mai face nici o diferenta.

La alte religii nu ma pronunt.
Mie nu-mi plac extremele. Nici una din ele.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2012, 16:07:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De ispită ați auzit stimate doamne/domnișoare? Știu, nu e vina voastră că noi păcătoșii (și porcii) de bărbați ne lăsăm ischitiți, dar, plecând de la "mie așa-mi place, așa mă simțesc bine" (a se citi cu glas pițigăiat) se poate dezvolta o mică teorie/pledoarie pentru smerenie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2012, 16:17:42
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce este pacat? Nu stiam?
Pentru mine "zau" inseamna "pe cuvant".
.
Zău inseamna ”jur pe Dumnezeu” am gasit asta in indreptarul de spovedanie al Pr cleopa daca nu ma insel.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.07.2012, 16:46:23
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Trebuie sa recunosc ca si eu in ultimul timp mi-am pus problema vestimentatie. Cred ca daca barbatii spun ca o anumita vestimentatie le produce ganduri ne-potrivite, ar trebui sa luam in considerare acest lucru pentru ca, asa cum spunea cineva mai sus, Domnul se uita la smerenia noastra. A iubi pe aproapele tau ca pe tine insuti inseamna si a renunta la "asa vreau eu" pentru a-l proteja pe cel mai slab si mai influentabil (ispitibil).
Concluzia mea de pana acum este ca fusta ar trebui sa fie suficient de lunga incat atunci cand sezi sa ajunga cel putin pana la genunchi, iar bluzele, camasile, etc. sa nu fie prea decoltate sau mulate.
Eu, de exemplu, mi-am luat si niste rochite foarte mini (trec cam cu o palma peste fund), dar le port ca si cum ar fi tricouri mai lungi (tunici). Prin urmare, purtand pantaloni, nu cred ca apare problema de a fi indecenta. Fac asta pentru ca asa mi-e mai usor in zilele saptamanii (mai ales la servici), cand trebuie sa fac diverse lucruri in care o fusta lunga m-ar incomoda: sa ma pun pe vine, sa ma aplec, sa urc sau sa cobor pe o scara mobila, etc.
Desi nu ma imbrac decoltat sau cu fuste mini, totusi eu (si alti din jur) consider ca sunt imbracata frumos si atragator (a NU se citi sexy, nefiind vorba de o atractie care duce la ganduri legate de activitatea sexuala ci este vorba de faptul ca sunt o persoana imbracata placut privirii).
Cred ca la fel trebuie sa se imbrace si femeile maritate si cele nemaritate:
- cele maritate trebuie sa fie decente, dar frumoase
- cele nemaritate trebuie sa fie frumoase, dar decente

Nu cred ca o femeie nemaritata crestina trebuie sa incerce sa isi gaseasca un sot crestin starnindu-i pofte trupesti la inceput. Cred ca mai intai cei doi trebuie sa se cunoasca in calitate de amici si sa se indragosteasca de caracterul fiecaruia (cu bune si cu rele), iar atractia sexuala sa vina mai tarziu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Despre femeie in Biserica claudelina Tinuta in Biserica 34 13.09.2010 23:43:36
femeie insarcinata in post ginabadea Postul 26 24.03.2010 10:59:50
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29