Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2013, 18:00:39
laurentiu85 laurentiu85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 8
Implicit Nelamurire

Buna!
Am o nelamurire si cred ca oamenii de aici care cred in Dumnezeu si sunt intelepti m-ar putea ajuta.
Am o prietena de 1 an,ne-am inteles bine,am avut si unele discutii pt ca ea era o fire pretentioasa,dar nu am avut certuri grave,adica erau maruntisuri si acum vreo luna mi-a zis ca ea crede ca nu ne mai potrivim.A stat asa doua ore si apoi i-a trecut si totul a revenit la normal.Aveam planuri de casatorie cu ea, noi ne gandeam la acest lucru, dar nu am discutat nimic serios in acest sens.Eu deja i-am aratat ca am facut primii pasi pt a ne casatori,urma sa raman in acelasi oras cu ea,chiar daca pt mine era un sacrificiu acest lucru pt ca nu as avea un traseu profesional foarte bun acolo si am facut-o pt ca aveam ganduri de casatorie.
Totul a inceput acum cand ea a vrut sa plece intr-o excursie la manastiri.Eu nu am putut merge in acea excursie si am lasat-o sa se duca pt ca isi dorea foarte mult si mi-a zis ca pot avea incredere in ea.Mi-a raspuns foarte greu la mesaje,nu-mi raspundea aproape deloc la telefon, dar a zis ca nu are timp pt ca se roaga sau ca nu are semnal.Dupa ce a venit din excursie mi-a spus adevarul. Acolo a cunoscut un baiat mai in varsta cu care a vorbit de 2 ori si el i-a zis ca vrea sa se casatoreasca cu dansa pt ca asa i-a aratat Dumnezeu.A intrebat-o daca are prieten,ea i-a zis ca da.A intrebat-o daca avem ganduri de casatorie,ea a zis ca nu si atunci i-a cerut prietenia.Ea a acceptat si a acceptat si cu jumatate de gura sa se casatoreasca cu el atunci.Mie mi-a zis ca e spre binele nostru si ca noi doi nu ne potriveam oricum si ca e mai bine asa pt amandoi pt ca noi doi oricum nu ne mantuiam impreuna.Apoi l-a prezentat parintilor ei,ei nu sunt de acord si am vorbit cu ea si nici ea nu vrea sa se casatoreasca cu el cel putin acum.Totusi el a mai cerut o fata in casatorie in acest mod.
Sincer am avut foarte mare incredere in aceasta fata si o iubesc in continuare.Voi ce parere aveti?Ce e de facut?Au gresit ei?Gresesc eu daca ii cred vinovati?Daca imi zicea ca vrea sa ne despartim inainte sa plece in excursie, ma resemnam fericit.

Am discutat cu duhovnicul si mi-a zis sa ma rog pt calea cea buna.
Eu ma rog lui Dumnezeu in continuare sa ne arate calea cea buna atat mie cat si lor.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2013, 18:39:09
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Eu zic ca va va fi mai bine asa! Cineva care accepta o cerere in casatorie pur si simplu, avand in vedere ca ea avea prieten care a facut niste sacrificii si care si el la randul lui avea de gand sa o ia de sotie, de la un om pe care il cunoaste de atat de putin timp e cineva, dupa parerea mea, de care va puteti lipsi.

Vazand ca dumneavoastra tineti la credinta si la principiile dumneavoastra, eu va sfatuiesc sa incercati, cu ajutorul Domnului, sa uitati de ea. Macar sa fi avut putin de obraz sa se desparta de dvs. inainte sa accepte cererea altuia in casatorie!

Sa nu mai spun uraciunea care a facut-o mintindu-va ca se duce sa viziteze manastiri, cand ea de fapt se uita dupa barbati.

La fel de urat e faptul ca v-a dat cuvantul ei ca puteti avea incredere in ea si totusi v-a "tradat" in lipsa dvs. Mie nu mi se pare o persoana in care se poate avea incredere, cu atat mai putin o buna viitoare sotie crestina si/sau viitoare mama.

Cautati pe cineva cu frica de Dumnezeu si iubire de aproape care sa nu imparta minciuni in stanga si in dreapta pentru binele propriu.

Daca cineva mi-ar face o astfel de faza, nu as mai avea puterea sa am incredere in persoana respectiva. V-ati pus intrebarea urmatoare: daca dvs. cu trecerea timpului sacrificati tot mai multe pentru a fi aproape de ea si a va casatori iar ea cu 2 luni inaintea casatoriei va accepta cererea altcuiva in casatorie? Ce faceti daca se intampla iar? Ce incredere si baza puteti avea dvs. in aceasta femeie?


Ma scuzati daca am sunat putin dura, dar din ce descrieti dvs. mie nu mi se pare o persoana in care poti avea foarte multa incredere iar asta v-ar putea cauza probleme foarte mari de casnicie, caci fara incredere, iubire si Dumnezeu toate se risipesc!

Last edited by Lady Brightside; 27.07.2013 at 18:46:39.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2013, 19:08:37
laurentiu85 laurentiu85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 8
Implicit

Sper sa-mi fie bine asa.Ideea e ca m-a socat acest lucru. Nu ma asteptam deloc. Apoi cred ca el se grabeste sa se casatoreasca si a amagit-o. Mi se pare ca a folosit credinta in scopul lui si au uitat de mine.
Bineinteles ca m-am gandit la ce as fi facut daca imi facea asta in viitor, dar cand esti in situatie si tii la cineva inca te gandesti ca a avut un moment de slabiciune, poate era nemultumita pe fondul relatiei noastre cu anumite lucruri .Cine nu greseste?
Eu am nelamuriri pt ca ea zice ca un preot i-a dat ei dezlegare sa faca asa ceva si ca nu e nimic rau in ce a facut.
Nu sunteti dura, foarte rationala chiar.Si toate aceste lucruri se pot intampla. Poate asta as sfatui si eu pe cineva.
Va multumesc pt sfaturi!

Last edited by laurentiu85; 27.07.2013 at 19:12:37.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2013, 20:49:02
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Eu va inteleg, domnule Laurentiu, toti gresim, dar aici vorbim despre o viitoare sotie, o viitoare mama. Stiu ca e greu, mai ales cand tinem cu adevarat la persoana respectiva, insa comportamentul ei lasa de dorit. Ce va zice ea dvs. mie imi suna a scuze si minciuni, ma indoiesc ca situatia a fost chiar asa. Pana la urma, dvs. nu ati fost de fata si nu stiti ce s-a intamplat.

Imi vine greu sa cred ca un preot i-a dat ei astfel de dezlegare. Mie in locul ei mi-ar crapa obrazul de rusine, cum sa accept o cerere in casatorie de la un aproape necunoscut cand omul de langa mine face sacrificii sa ne fie bine?

Va rog sa nu uitati ca aceasta este parerea mea si nu vreau sa va influentez in niciun fel, dar eu va sfatuiesc sa puneti lucrurile cap la cap si sa cantariti avantajele si dezavantajele.

Va urez o zi buna si sper sa va ajute Dumnezeu sa gasiti calea cea buna!

Last edited by Lady Brightside; 27.07.2013 at 20:55:07.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2013, 21:58:02
laurentiu85 laurentiu85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 8
Implicit

Da, va multumesc pt sfaturi si stati linistita,nu ma influenteaza.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2013, 10:40:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si mie imi pare ciudata explicatia ei. Nu cred ca un preot poate da o asa numita dezlegare ca sa te casatoresti cu cineva, ce sa "dezlege" prietenia voastra? O binecuvantare insa poate da!
De asemeni cred ca aceasta binecuvantare este precedata de cercetarea ambilor viitori soti. Nu imi pare firesc sa accepti o casatorie asa din senin cu un necunoscut. Sigur nu se cunosteau?

Sa iti dau un exemplu din viata mea. Intr-o zi de 25 martie- Buna Vestire- ma aflam intr-o manastire(nu am sa zic care) si stateam in strana. Un baiat m-a vazut, m-a tot privit si apoi s-a asezat langa mine cu scopul de a lua legatura cu mine. Diverse intrebari mi-a adresat, mi-a lasat date de contact ca vezi doamne el vrea sa se casatoreasca si eu as fi tocmai buna pentru el. Evident ca nu l-am alungat dar mi-am dat seama cu timpul ca nu e pentru mine si ca asa spunea si altor fete.
Ca atare, cred ca situatia descrisa de tine trebuie oarecum analizata, dar daca ea cauta sa fuga de tine, las-o chiar daca te doare inima. Crede-ma, cine te-a ranit o data, o va face si data viitoare.

Rugaciune multa ca sa iti descopere Dumnezeu si sa inveti din descoperirea lui tainica, sa nu inchizi ochii crezand ca poti schimba ceva, ca nu poti nimic schimba in firea omului. Pace si multe bucurii!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2013, 12:15:44
laurentiu85 laurentiu85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 8
Implicit

Pai e foarte ciudat.Ea a zis ca oricum ne-am fi despartit chiar daca nu ar fi fost aceasta intamplare si ca asa a fost sa fie. Insa mi-a spus exact inainte sa plece ca ma iubeste si se comporta ca si cum totul era bine,deci nu prea o cred.
Eu sunt aproape sigur ca nu se cunosteau pt ca efectiv nu aveau de unde si as fi simtit la fel cum am simtit cat a fost acolo pt ca s-a schimbat brusc. Eu cred ca el a mers la risc si mi se pare o metoda foarte buna.Eu cred ca Dumnezeu poate face minuni, dar mi se pare ca s-a folosit de acest lucru.
Ce ti-a spus tie baiatul acela,exact asta i-a spus si ei. Nici ea nu l-a alungat.Poate i s-a parut o nebunie frumoasa in atmosfera excursiei.Si el a mai spus asta altor fete. Ea nu vrea sa mai vorbim cel putin o perioada si nu am ce sa fac decat sa o las in pace.

Am incercat sa schimb, dar sunt intr-adevar neputincios si doar Dumnezeu ma poate ajuta. E vointa Lui si El stie mai bine care e calea pentru mine si pentru ea.
O sa ma rog Lui mult si sunt convins ca totul va fi bine.
Multumesc de sfat si ajutor!Ajuta sa afli si alte pareri.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.07.2013, 13:13:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Repeta des rugaciunea ,,Tatal nostru'' si mediteaza asupra sensului versetului ,Faca-se voia Ta.''

Uneori voia noastra nu se potriveste cu voia lui Dumnezeu. Citeste cartea ,,Casiana'' de Nicolae Velimirovici si ai sa vezi cum ne cheama Dumnezeu spre mantuire si chiar spre sfintenie, prin necazuri. Roaga-te, caci prietenia se verifica in incercari. Roaga-te sa-ti arate Dumnezeu care este calea ta de mantuire: casatoria sau calugaria.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2013, 21:21:46
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu nu inteleg, daca te-a parasit c-asa a vrut ea, tu de ce-o vrei inapoi? Nu stiu cum esti tu, dar pentru mine o femeie care-mi da papucii in felul ala se devalorizeaza instant. Da, as suferi o perioada, dar as intelege ca e o reactie normala, ca trebuie sa trec prin asta si ca o sa-mi treaca intr-o zi, dar n-ar mai exista niciun dubiu ca alt deznodamant decat acesta nu exista.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2013, 21:35:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Laurentiu, dragoste cu de-a sila nu se poate. E clar ca fata e nesigura, ca nu stie ce vrea, daca a actionat in felul acesta. Si poate e mai bine ca s-a intamplat asa, inainte de a va casatori.
Sunt convinsa ca vei gasi o fata care sa te pretuiasca. Timpul le rezolva pe toate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare