Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 28.01.2014, 00:59:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am citit. Poziția ta, acum, e cu totul alta. Și despre rugăciune cu ereticii era vorba - nu sunt de acord.
Ovidu, te rog reciteste utimele pagini precum si paginile de la inceput. Alin m-a intrebat ironic pe cae ma bazez cand spun ca p. Staniloae era pentru miscarea ecumenica si ca fraza din interviul dinainte de oarte este ciudata. De mult zisesem ca voi reposta acest text dar nu il gaseam. Acum l-am gasit si l-am postat. Nu se refera la rugaciune, ci la miscarea ecumenica.

Ce vrei sa zici ca pozitia mea e cu totul alta acum? faci o comparatie cu jocul de sah? Sau zici ca ma contrazic?

Am raspuns deja la agumentele voastre despre caonul care interzice rugaciunea cu ereticii si schismaticii.
Mai adaug ca Steinhardt se ruga impreuna cu ei (in in-chisoare si dupa - cand a fost la Chevetogne de ex.)
Si in cee ace priveste intrebarea pe cine ascultam, din moment ce majoritatea episcopilor ortorocsi participa si la aceste rugaciuni, nu vad de ce prezentati aceasta participare ca o incalcare la invatatura Bisericii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #222  
Vechi 28.01.2014, 01:01:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De la mișcarea ecumenică până la ideea "ce e greșit să mai mergi pe la catolici, sectari să te rogi cu ei", e cale lungă.
Nu inteleg, explica te rog.
Eu nu am vorbit nicicand de sectari. Am vorbit de catolici si protestanti, cei care participa la miscarea ecumenica. Din cate stiu cultele neoprotestante agresiv prozelite nu participa la aceasta miscare.

La toate intalnirile ecumenice exista si rugaciuni in comun- fie numai rugaciunea dinainte de masa. Crezi ca ortodfocsii prezenti incep sa fluiere ostentativ sau sa se uite pe geam atunci?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 28.01.2014 at 01:13:44.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 28.01.2014, 01:14:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu inteleg, explica te rog.
Eu nu am vorbit nicicand de sectari. Am vorbit de catolici si protestanti, cei care participa la miscarea ecumenica.
Așa este, e greșeala mea. Ideea este că nu sunt pentru a merge la catolici sau protestanți să mă rog chiar dacă nu aș avea nici o posibilitate de a merge la o biserică ortodoxă.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 28.01.2014, 01:23:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Așa este, e greșeala mea. Ideea este că nu sunt pentru a merge la catolici sau protestanți să mă rog chiar dacă nu aș avea nici o posibilitate de a merge la o biserică ortodoxă.
Ei, bine, alegerea ta.
Personal, nici pe mine nu ma atrage si nu m-a atras niciodata prea mult, cu unele exceptii. Dar vorbeam de principiu.
Si sunt o mare iubitoare de muzica sacra occidentala - Bach, Händel, Zelenka, Schütz, dar si cei mai vechi, din Renastere si Evul Mediu. Sigur, nu ma rog in mod direct cand o ascut, dar nici nu consider ca este muzica profana.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #225  
Vechi 28.01.2014, 01:47:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Spusesem mai sus ca p. Staniloae a fost aparator al liscarii ecumenice, si participant asiduu - pana in acel ultil interviu foarte citat in care a zis fix contrariul.
Oricum, a participat la multe intalniri ecumenice si n-am auzit sa fi refuzat sa se roage impreuna cu ceilalti la aceste intilniri.
Parintele Staniloae participa la intrunirile ecumenice pentru ca era reprezentantul Bisericii Ortodoxe Romane, nu din dragoste de ecumenism. BOR l-a trimis pe Parintele Staniloae pentru ca era un mare teolog si putea propovadui mai bine invatatura ortodoxa. Cred ca pe atunci inca se gandeau ca au loc disuctii teologice din dragoste de adevar si vor auta adevarul, dar pana la urma Parintele si-a dat seama ca era doar o pierdere de vreme, probabil nimeni nu voia sa asculte adevarul. Si nu e deloc nefiresc ca cineva sa intelaga mai bine in timp unele lucruri, avem sfinti care au fost mari pacatosi, sau pagani, sau care s-au convertit chiar inainte sa moara.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 28.01.2014, 02:08:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
nu se poate aplica orbeste in sec. 20 un canon scris cu peste o mie de ani in urma.
Canoanele nu se aplica asa.
Vorbeai chiar tu de iconomie. Prin iconomie, canonul asta nu este aplicabil in cazul catolicilor si protestantilor, care nu sunt 'proaspeti'. Acest canon a fost facut pentru situatia istorica a aparitiei unei noi erezii, ca sa nu fie aceasta incurajata.
Adevarul este unul singur: Hristos.
Acest discurs l-am intalnit la orice credincios care a adoptat credinta ecumenista. Pentru ca toti spun exact acelesi lucruri, folosesc aceleasi cuvinte, aceleasi argumente. Daca vrei sa intelegi, ecumensimul are invatatura protestanta, pe care o marturisesti si tu si Laura. Noi suntem mai mult cu ortodoxia, nu ne intereseaza credinta protestanta si nici ce spune pastorul John. E greu, dar poti reveni la invatatura ortodoxa, trebuie doar sa asculti de sfinti, si de invatatura ortodoxa, nu de ce spune cineva.
Tu, eu, parintele Staniloae, sfintii, toti avem ca litera de lege invatatura ortodxa, nu pararea cuiva. Tot ce spune cineva trebuie raportat la aceasta invatatura, poate si un sfant sa greseasca.
Arie avea doar o singura invatatura gresita, restul de 99% era cea ortodoxa. Spune cineva ca avea parti de adevar? Erau ereticii si schismaticii considerati ca denominatiuni?
Harul in alte culte, denominatiunile, doar credinta, doar Hristos, sunt toate invataturile protestante.
Niciun duhovnic nu avea conceptii ecumeniste, pentru ca aceasta inseamna o gandire aparte, de tip protestant, relativist. Si unii sfinti au spus ceva gresit, dar fara sa stie adevarul, asta e diferenta fata de eretici, pentru ca acestia aflau adevarul si nu il acceptau. Un duhovnic sau sfant trebuie sa citeasca sau sa afle acea invatatura, nimnei nu a stiut crezul inainte sa il citeasca, din fasa.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 28.01.2014, 02:13:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Vad ca stireana a fost banata, ea ti-a spus in fata ca gresesti cumplit. Si pe mine ma supara fiecare mesaj al Laurei, dar sunt mai ponderat si am incercat sa raspund cat de calm am putut, de fiecare data.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 28.01.2014, 03:09:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele Staniloae participa la intrunirile ecumenice pentru ca era reprezentantul Bisericii Ortodoxe Romane, nu din dragoste de ecumenism. BOR l-a trimis pe Parintele Staniloae pentru ca era un mare teolog si putea propovadui mai bine invatatura ortodoxa. Cred ca pe atunci inca se gandeau ca au loc disuctii teologice din dragoste de adevar si vor auta adevarul, dar pana la urma Parintele si-a dat seama ca era doar o pierdere de vreme, probabil nimeni nu voia sa asculte adevarul. Si nu e deloc nefiresc ca cineva sa intelaga mai bine in timp unele lucruri, avem sfinti care au fost mari pacatosi, sau pagani, sau care s-au convertit chiar inainte sa moara.
http://www.apologeticum.ro/2010/04/n...ost-ecumenist/
Nu stiu daca s-a mai postat acest articol...
Reply With Quote
  #229  
Vechi 28.01.2014, 04:47:23
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Biserica este infailibila? Nu, nu se spune asta la noi.
Mai informeaza-te. Uite.
http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ala-69076.html sau

http://ro.orthodoxwiki.org/Infailibilitate


Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Invatatura Bisericii s-a formulat intotdeauna fata cu ereziile, nu din senin 'hai sa mai formulam niste dogme' (cum, de altfel, au facut uneori catolicii in ultimele secole). S-a formulat in general negativ, apofatic - ca sa se puna stavila limitarii credintei printr-o invatatura gresita (erezie inseamna invatatura incomplecta, de fapt).
Nici asta nu este adevarat. Invatatura Bisericii a fost mereu aceesi de la infiintare. Uneori, cand au aparut erezii a fost nevoie sa se clarifice pentru toata lumea care este invatatura corecta. Deci invatatura Bisericii nu s-a formulat ulterior aparitiei ereziilor. Erezii apar si astazi si nu apar invataturi noi de credinta.


Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Canoanele nu sunt 'invatatura Bisericii'. Ele sunt reguli, indicatoare. Exista canoane cu continut dogmatic, de ex. ecleziologic (ca acela care zice ca sa nu fie decat un episcop intr-un loc - si pe care ortodocsii nu il respecta in momentul de fata, si ii doare fix in cot de el, pe multi; sau ca cel care zice sa nu treaba trei duminici fara sa nu ne impartasim), dar exista si canoane cu continut disciplinar si care nu pot fi aplicate in acelasi fel in fiecare epoca.
Exista si canoane desuete, la care nimeni nu se mai gandeste si nimeni nu le mai scoate la iveala - si bine face. Cum acela ca nu ai voie sa scrii cu cerneala rosie (explicabil pt ca doar Imparatul avea voie..).
Tipic ortodoxiei actuale este ca fiecare citeaza canoanele care ii convin.
Or ce ar trebui facut, este a analiza cu atentie si discernamant canoanele si a vedea cum trebuie ele aplicate in ziua de azi.
Nu trebuie confundate canoanele cu dogmele (dogmele sunt Invatatura Bisericii).
A se citi articiolul lui Afanasiev de pe site, Canoanele Bisericii, schimbabile sau neschimbabile?

http://www.crestinortodox.ro/drept-b...ile-69974.html
Exista canoane care se pot schimba si adapta vremilor. Astfel de canoane au rol de ghid in viata duhovniceasca. De exemplu, canoanele de la spovedanie. Ele sunt valide, dar au un rol orientativ.
In schimb canoanele in materie de credinta, cum ar fi intreita afundare de la Botez nu se poate schimba in veac. La fel orice alt canon ce tine de pastrarea invataturilor Bisericii. Si cum tu ai spus anterior rolul acestui canon este acela de a nu crea confuzie si a nu risca intelegerea gresita a faptului ca ceilalti sunt eretici si exista o singura Biserica.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 28.01.2014, 11:14:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nici asta nu este adevarat. Invatatura Bisericii a fost mereu aceesi de la infiintare. Uneori, cand au aparut erezii a fost nevoie sa se clarifice pentru toata lumea care este invatatura corecta. Deci invatatura Bisericii nu s-a formulat ulterior aparitiei ereziilor. Erezii apar si astazi si nu apar invataturi noi de credinta.
Credinta Bisericii (Dogma cu D mare inseamna credinta) este mereu aceeasi, dar nu a fost formulata in cuvinte (dogmele cu d mic) de la inceput.
Deoarece credinta este despre Dumnezeu care este vesnic si nemarginit, cuvintele omenesti nu pot sa Il cuprinda. Cuvintele pot pune doar o limita. Asta este principiul teologiei ortodoxe - apofaza.
Abia cand aparea cate o erezie credinciosii isi dadeau seama ca nu corespunde credintei primite de la apostoli pe care o traiau ei, si atunci s eformulau fraze care sa opreasca erezia.
Mai informeaza-te si tu ;-)
De ex. Cuvantul 'de o fiinta (cu Tatal) (homopusios) din crez nu este luat din Evanglelii si a fost forjat ca sa exprime credinta Bisericii abia in sec. al treilea, pentru a opri erezia ariana.

Canoanele nu sunt dogme, ci reflecta in parte dogmele, iar in parte sunt reguli aplicabile in mod restrins.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Exista canoane care se pot schimba si adapta vremilor. Astfel de canoane au rol de ghid in viata duhovniceasca. De exemplu, canoanele de la spovedanie. Ele sunt valide, dar au un rol orientativ.
In schimb canoanele in materie de credinta, cum ar fi intreita afundare de la Botez nu se poate schimba in veac. La fel orice alt canon ce tine de pastrarea invataturilor Bisericii. Si cum tu ai spus anterior rolul acestui canon este acela de a nu crea confuzie si a nu risca intelegerea gresita a faptului ca ceilalti sunt eretici si exista o singura Biserica.
Dar vad ca nu ai raspuns: tocmai ca unele canoane cu continut duhovnicesc, pur teologic, nu se aplica desi ar trebui, iar altele care aveau un rol disciplinar sunt tinute sus si tare de unii (de ex. antiecumenistii d epe forum).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, credinta, papa

Thread Tools
Moduri de afișare