Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.09.2016, 11:37:14
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da' de linkul ala ce zici? E fain ca Danone s-o trezit din stasis si le da sectarilor calendaristi la turloaie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.09.2016, 11:44:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poveste veche, omul tot nu e ok, cred.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.09.2016, 11:46:20
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poveste veche, omul tot nu e ok, cred.
Pai el o zis public ca s-a intors in Biserica si s-a convins de inselarea sectei aleia.

Acum, care o fi adevarul cu (in) ce crede dinsul, Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.09.2016, 21:56:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ții! Ce mi-e dat sa citesc! Bine a zis cine a zis ca suntem ,,un neam bun și blând ... de trădători. Ce aveți cu Ortodoxia, dragilor? Nu va mai place? Considerați ca monahul care sta în genunchi și mărturisește credința este deplasat? El a făcut totul cu binecuvântarea unor părinți din Athos. Nici aceia nu știu ce e Ortodoxia? Sa ne rugăm lui Dumnezeu sa ne arate cine greșește, dacă avem dubii, nu sa ne aliem cu cei corecți politic. Asta în caz ca dorim mântuirea!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.09.2016, 22:05:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ții! Ce mi-e dat sa citesc! Bine a zis cine a zis ca suntem ,,un neam bun și blând ... de trădători. Ce aveți cu Ortodoxia, dragilor? Nu va mai place? Considerați ca monahul care sta în genunchi și mărturisește credința este deplasat? El a făcut totul cu binecuvântarea unor părinți din Athos. Nici aceia nu știu ce e Ortodoxia? Sa ne rugăm lui Dumnezeu sa ne arate cine greșește, dacă avem dubii, nu sa ne aliem cu cei corecți politic. Asta în caz ca dorim mântuirea!
Lasa-ne cu gogosile tale viclene cu "binecuvantarea UNOR parinti din Athos" ca se vede de la o posta limba bifurcata din spatele lor.

Care e ortodoxia la tine?

Un calugar nebun rostind cu dispret "beore" din dispret pentru toate cele 3 cuvinte: "biserica" "ortodoxa" si "romana" si restul de 10 zapaciti urland pe strada "anatema" crezandu-se cine stie ce conciliu ecumenic?

Nu o fi fost ecumenic ala din Creta, dar adunarea aia de circari te pomenesti ca este.

Pai e bun ca ne-ai lamurit si pe noi ce inseamna pentru tine "ortodoxia".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.09.2016 at 22:08:49.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.09.2016, 09:39:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa-ne cu gogosile tale viclene cu "binecuvantarea UNOR parinti din Athos" ca se vede de la o posta limba bifurcata din spatele lor.

Care e ortodoxia la tine?

Un calugar nebun rostind cu dispret "beore" din dispret pentru toate cele 3 cuvinte: "biserica" "ortodoxa" si "romana" si restul de 10 zapaciti urland pe strada "anatema" crezandu-se cine stie ce conciliu ecumenic?

Nu o fi fost ecumenic ala din Creta, dar adunarea aia de circari te pomenesti ca este.

Pai e bun ca ne-ai lamurit si pe noi ce inseamna pentru tine "ortodoxia".
Nu vreau sa deprind viclenia, desi m-ar ajuta mult sa fiu mai bogata ori mai influenta. Însă nu m-ar ajuta sa mă mântuiesc. Iar dacă pierd mântuirea, pierd totul. În momentul în care deja s-a instaurat teroarea in rândul preoților, e clar ca nu au curajul sa mai iasă la mitinguri prea mulți. A fost nevoie sa vina un călugăr din Athos care nu face ascultare de ierarhii noștri sa vina si sa marturiseasca ortodoxia.

Trebuie sa subliniez ca delegația romana a fost singura care a semnat în unanimitate documentele trădării ortodoxiei la Creta. Niciun ierarh din România nu a avut curajul sa se opună. Mă întreb ce? Din convingere? Din cauza unor presiuni? Din cauza unor promisiuni?

Acest calugar tânăr a fost purtătorul de cuvânt al unor călugări mai in vârstă din Athos. Drept dovada, el a citit ceea ce scrisese cu binecuvântarea acelora. Da, s-a pronunțat împotriva ecumenismului. Este o poziție demna, de crestin ortodox. Cineva trebuia sa vina sa le spună și romanilor ce s-a întâmplat la Creta.

Cum îi poate ajuta sinodul din Creta pe cei care vor sa se apropie cu adevărat de Dumnezeu, fie aceștia și de alte confesiuni? Cum sunt ajutați ortodocsii sa facă misiune, comparativ cu alte confesiuni? Blocandu-li-se posibilitatea de a face un miting ? Prigonind preoții care înțeleg ca preoția este o misiune? Suntem o tara ortodoxă, totuși.

Dacă eu am râie, cum sa-i oblige cineva pe cei sănătoși sa mă îmbrățișeze, declarandu-ma sănătos? Nu e mai corect sa mă ajute pe mine sa mă vindec? Asadar, de ce sa se spună ca exista și alte biserici, iar cei care rostesc zi de zi Crezul ortodox sa semneze așa ceva? Poate fi numita biserica o confesiune care îl declara infailibil pe un om sau care nu o cinstește pe Maica Domnului sau pe sfinți sau care nu accepta icoanele? Sfinții ortodocși spun ca nu. Sinodul de la Creta spune invers.

Of! Teologia asta moderna nu-mi place.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.09.2016, 15:27:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu vreau sa deprind viclenia, desi m-ar ajuta mult sa fiu mai bogata ori mai influenta.
Sau mai sectara. Si prea tarziu, ai deprins-o deja, stau marturie atatea postari care le-ai scris pe aici.

În momentul în care deja s-a instaurat teroarea in rândul preoților, e clar ca nu au curajul sa mai iasă la mitinguri prea mulți. A fost nevoie sa vina un călugăr din Athos care nu face ascultare de ierarhii noștri sa vina si sa marturiseasca ortodoxia.

Inca un exemplu de vicleanie din partea ta.

Cu alte cuvinte, daca vine un nebun si zice niste cretinati, iesi tu la interval si zici ca nu, ala e cu scaun mai mult, si nu sunt mai multi ca el ca n-au curaj.

Realitatea? Ala e nebun (in sensul pur medical) si din fericire, nu sunt atat de multi ca el.

Faptul ca, zici tu, "vine de la Athos" nu-i confera nici macar atata autoritate cat crede un sectar ca ar avea pentru ca a pus mana pe o copie a Bibliei.

Citat:
Trebuie sa subliniez ca delegația romana a fost singura care a semnat în unanimitate documentele trădării ortodoxiei la Creta. Niciun ierarh din România nu a avut curajul sa se opună. Mă întreb ce? Din convingere? Din cauza unor presiuni? Din cauza unor promisiuni?
Haha..tradarea ortodoxiei, alta parsivenie de a ta.

Arata-ne si noua unde este scrie alb pe negru "tradarea ortodoxiei" sa vedem si noi.

Citat:
Acest calugar tânăr a fost purtătorul de cuvânt al unor călugări mai in vârstă din Athos.
Vezi ca ti-a crescut nasul mai tare decat la Pinochio.

Citat:
Drept dovada, el a citit ceea ce scrisese cu binecuvântarea acelora.
Vin si eu cu o hartie pe care scrie ca antoniap e un sectar stilist care activeaza pe forumuri ortodoxe. Hartie din athos, de la niste "calugari mai in varsta".

Citat:
Da, s-a pronunțat împotriva ecumenismului. Este o poziție demna, de crestin ortodox.
Este marota stilistilor schismatici din BOSV care vor sa lucreze din interior Biserica Ortodoxa.

Citat:
Cineva trebuia sa vina sa le spună și romanilor ce s-a întâmplat la Creta.
Aveti doar o problema, doar vreo 10 oameni din tara asta va dau crezare.
Ca doar atat fusera la mitingul vietii

Stii cum se zice: "prosti, dar multi".
Si din multimea mare de prosti de pe lumea asta, nu reusirati sa prostiti mai mult de 10.
Asta inseamna sa iesi in evidenta printr-o prostie monumentala.

Citat:
Nu e mai corect sa mă ajute pe mine sa mă vindec?
Ce ai tu, n-are vindecare se pare.
D'aia trebuie sa ne delimitam de lupii in blana de oaie.

Citat:
Of! Teologia asta moderna nu-mi place.
Tu si teologia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.09.2016 at 15:29:11.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.09.2016, 16:56:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Dragul meu prieten, ai probleme grave... din păcate.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau mai sectara. Si prea tarziu, ai deprins-o deja, stau marturie atatea postari care le-ai scris pe aici.
Inca un exemplu de vicleanie din partea ta.
Cu alte cuvinte, daca vine un nebun si zice niste cretinati, iesi tu la interval si zici ca nu, ala e cu scaun mai mult, si nu sunt mai multi ca el ca n-au curaj.
Realitatea? Ala e nebun (in sensul pur medical) si din fericire, nu sunt atat de multi ca el.
Faptul ca, zici tu, "vine de la Athos" nu-i confera nici macar atata autoritate cat crede un sectar ca ar avea pentru ca a pus mana pe o copie a Bibliei.
Haha..tradarea ortodoxiei, alta parsivenie de a ta.
Arata-ne si noua unde este scrie alb pe negru "tradarea ortodoxiei" sa vedem si noi.
Vezi ca ti-a crescut nasul mai tare decat la Pinochio.
Vin si eu cu o hartie pe care scrie ca antoniap e un sectar stilist care activeaza pe forumuri ortodoxe. Hartie din athos, de la niste "calugari mai in varsta".
Este marota stilistilor schismatici din BOSV care vor sa lucreze din interior Biserica Ortodoxa.
Aveti doar o problema, doar vreo 10 oameni din tara asta va dau crezare.
Ca doar atat fusera la mitingul vietii
Stii cum se zice: "prosti, dar multi".
Si din multimea mare de prosti de pe lumea asta, nu reusirati sa prostiti mai mult de 10.
Asta inseamna sa iesi in evidenta printr-o prostie monumentala.
Ce ai tu, n-are vindecare se pare.
D'aia trebuie sa ne delimitam de lupii in blana de oaie.
Tu si teologia.
Din întîmplare am citit postarea ta ca răspuns la postarea antoieip.

Ție ți se pare că ești ortodox avînd un asemenea libaj? Păi nu ești nici măcar creștin după felul în care comunici și te distrezi darmite un ortodox.

Păi a judeca atît de rău și urît pe cineva, pe cel cu care dialoghezi, făcîndu-l în cele mai rele feluri: nebun, prost, parșiv, sectant, viclean, mincinos, lup în blană de oaie, bolnav incurabil și repetînd denigrările în ideea că tu aperi ortodoxia este un lucru ce nu ține de ortodoxie ci de satanism.

Tu chiar nu-ți dai seama că este scris în scripturi: să nu judecăm pe nimeni? Să nu osîndim pe nimeni?

''Cine va zice despre aproapele său sau despre fratele său prostule este vrednic de judecata soborului iar cine va zice nebunule este vrednic de focul gheenei... ''

Tu realizezi defapt pe cine slujești? Nici într-un caz tu nu aperi ortodoxia sau pe Dumnezeu sau binele... ci tu prin felul de a dialoga și a denigra și a osîndi ești practic un necredincios care nu respecți cele mai elementare texte Biblice pe care le cunoaște orice creștin, darmite unul ortodox.

E treaba ta ce faci, dar crede-mă că mă mir cum de-ți permiți un astfel de comportament subuman?

Mă iartă că n-am putut trece cu vederea ci m-am cutremurat la vederea unui astfel de limbaj folosit față de o fată...

Tu ai auzit de CURĂȚENIA VORBIRII sau cum în Filocalie sfinții practicau postul limbii ca nu cumva să cadă ei în judecăți și hule și denigrări la adresa cuiva?

La adresa mea te înțelegeam și te răbdam și te suportam mai ușor căci din moment ce nu poți sau nu vrei să crezi ce-ți mărturiseam, era de înțeles să ai un astfel de limbaj care-ți venea din necredință sau neghinism sau din credința ta oarbă în tot felul de teorii lumești dar să te găsesc avînd un limbaj și mai subuman la adresa unei fete... mă face să cred că ai probleme grave de ortodoxie și de creștinism, de credință și ascultare fiindcă nu se poate ca cineva, în cunoștiință de cauză să-și permită un asemenea limbaj jignitor și ofensator la adresa unui alt om, sau creștin, sau ortodox.

Trezește-te și dă-ți seama ce faci... căci nu e de rîs și nici distractiv neputința și răutatea care ți se întîmplă. Ți se pare amuzant dar e ceva de plîns.

Aș vrea să-ți cureți limbajul de toate ocările și etichetările și denigrările la adresa celor cu care vorbești sau conversezi în scris... Nu mai ești la vîrsta copilului dus cu pluta care crede că se joacă și se distrează... ești un creștin ortodox pe un forum ortodox. Nu se poate să persiști în rău fără să-ți pese de tine!

(Tu și teologia, distrăndu-te jignitor, tăvălindu-te pe jos de rîs, e culmea răutății și denigrării unui creștin, unui om, care îți este aproape și cu care conversezi... ''mîntuitor''.)

Nu se poate așa ceva așa că dragul meu prieten, te rog dă-ți seama ce-ți faci.

''Cel ce aude dar nu face (poruncile Vieții) e asemenea omului ce-și zidește casă pe nisip.. cînd bat vînturile și valurile, cînd vin șuvoaiele și lovesc în casa aceea ea cade și mare îi va fi ei prăbușirea!''

Citat:
D'aia trebuie sa ne delimitam de lupii in blana de oaie.
Deci te rog să te delimitezi de un astfel de limbaj rău și jignitor și plin de tot felul de judecăți denigratoare și foarte urîte prin care vrei să fixezi idei fataliste!

Last edited by vsovi; 14.09.2016 at 17:15:23.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.09.2016, 17:09:56
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mai e ceva cu sectarii stiliști...

ăștia ar vrea ca un idiot în omofor cs PS Longin (știți mintea slăbuță dar evlavioasă de zelot schismatic rusificat, ăl de gîlgîise acum două luni că...ierarhii plecați în Creta nu mai au...Harul Duhului Sfînt!) să taie și spînzure.

Uite aici delirul complet: http://www.atitudini.com/2016/08/ps-...mnat-in-creta/

Ce a zis cațaonul de Zisis e bășină de colembolă pe lîngă ce a eructat agentul KGB "Longin Jar": cum că toți ierarhii din toate autocefaliile prezente în Creta sînt acum, după horilca sa...cum îi zice, cu litera "v", votca sa...nu, acum am nimerit: viziunea sa, cică fără Har. Cu alte cuvinte, un cațaon și un rusificat înjură public Biserica, iar majoritatea romînilor se uită benign la problemă ca blatidele la commandline.
Ar trebui declarati cei doi, ca și clerici, persona grata pe teritoriul canonic al BOR. Iar clericii autohtoni care mănîncă zacuscă umană la adresa propriilor ierarhi, de la care au primit Sfîntul Antimis, ar trebui caterisiti urgent, daca nu si anatemizati.
Ne jucăm sau ne apărăm Biserica?

Last edited by Romowe; 14.09.2016 at 17:11:59.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.09.2016, 17:32:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
ăștia ar vrea ca un idiot în omofor cs PS Longin (știți mintea slăbuță dar evlavioasă de zelot schismatic rusificat, ăl de gîlgîise acum două luni că...ierarhii plecați în Creta nu mai au...Harul Duhului Sfînt!) să taie și spînzure.

Uite aici delirul complet: http://www.atitudini.com/2016/08/ps-...mnat-in-creta/

Ce a zis cațaonul de Zisis e bășină de colembolă pe lîngă ce a eructat agentul KGB "Longin Jar": cum că toți ierarhii din toate autocefaliile prezente în Creta sînt acum, după horilca sa...cum îi zice, cu litera "v", votca sa...nu, acum am nimerit: viziunea sa, cică fără Har. Cu alte cuvinte, un cațaon și un rusificat înjură public Biserica, iar majoritatea romînilor se uită benign la problemă ca blatidele la commandline.
Ar trebui declarati cei doi, ca și clerici, persona (non) grata pe teritoriul canonic al BOR. Iar clericii autohtoni care mănîncă zacuscă umană la adresa propriilor ierarhi, de la care au primit Sfîntul Antimis, ar trebui caterisiti urgent, daca nu si anatemizati.
Aceiași observație ca amicului AlinB.
Nu poți avea ca și creștin un asemenea limbaj vrednic de satana!.. darmite dacă te numești creștin ortodox?!

Citat:
Ne jucăm sau ne apărăm Biserica?
Și de cine ar trebui s-o apărăm?

Păi de lux, de minciună, de mamona, de bani și de mită, de satana, de rău, de hulă, de un limbaj de mahala, de păcat, de mîndrie, de judecăți pripite, de noi înșine și de neiubirea noastră de Dumnezeu și de aproape.

CALEA Ortodoxă! Contează foarte mult CALEA căci scopul nu scuză mijloacele! Nimeni nu poate să creadă că ar avea pile și că el spre deosebire de sfinți, va intra în Rai împreună cu toate păcatele și cu toate hulele de care nu vrea să se curățească închipuindu-și că va fi apreciat de Dumnezeu pentru că a ''apărat'' ortodoxia tocmai de cei care au avertizat că amestecul gLumii în credință și judecarea și osîndirea aproapelui nu sunt de la Dumnezeu ci de la mamona, de la duhul minciunii măririi de sine pentru iubirea de sine păcătoasă și de stăpînirea pe sfinvers!

Last edited by vsovi; 14.09.2016 at 17:43:04.
Reply With Quote
Răspunde