Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.04.2018, 01:34:50
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul



Pentru că au substrat creștin, Tolkien a fost romano-catolic, iar C. S. Lewis anglican. Lewis s-a convertit la creștinism în urma discuțiilor cu bunul său prieten Tolkien.

P.S. Ești ortodox, dacă nu sunt prea indiscret?
Lewis a devenit ortodox? ca poti sa fii crestin catolic, crestin baptist , crestin ortodox
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.04.2018, 02:00:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Lewis a devenit ortodox?
Nu, am spus că a fost anglican.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.04.2018, 09:30:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Asta e părerea ta.
daca e sa cautam noduri in papura peste tot, si Tom&Jerry are un mic substrat religios!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.04.2018, 12:23:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca e sa cautam noduri in papura peste tot
Sincer, chiar nu mă lasă inima să postez reflecțiile creștine ale unui preot ortodox la acest film.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.04.2018, 15:02:48
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, NU ai inteles. Eu NU sunt impotriva literaturii SF.Imi plac filmele SF. Consider trilogia "Stapanul inelelor" o capodopera a cinematografiei. Cu ce este nociva cartea "Hobitul" fata de ...sa zicem "Greuceanul" sau "1001 de nopti"? Cu nimic!
Credeam ca sunteti impotriva cartilor cu vrajitori si vrajitoare. Se pare ca nu am inteles care e pozitia dumneavoastra in legatura cu acest subiect. Oricum, daca ar fi sa eliminam toate cartile in care exista violenta, monstri, djini, balauri, vrajitori sau oameni rai, am ajunge sa avem o multime de rafturi goale prin biblioteci. ca sa nu mai spun ca nici Biblia poate nu si-ar mai avea locul acolo.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cât despre filmul Stâpânul Inelelor eu aș fi mai rezervat. Întâlnești acolo idei new age. Personajele sunt construite după anumite modele biblice, dar deformate datorită cobinațiilor de creștism (romano-catolic) cu gnosticim și mitologie scandinavă. Un ghivechi, deși aparent întâlnim ideea principală a luptei binelui cu răul, binele învinge etc
Nici in Iliada lui Homer nu avem modele crestine. Nici in Cantecul Nibelungilor, desi elementul crestin exista, el nu e dominant, fiind surclasat de mitologia nordica ce se prezinta sub forma unui ghiveci. Si totusi!

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mai mult, filmul a generat fenomene sociale gen jocuri pe calculator, formații rock. Copiii expuși unor asemenea idei/imagini vor vor manifesta mai târziu o atracție pentru paranormal și practici oculte. În sufletul copilului se imprimă acele stări mentale sau sufletești care caracterizează persoanele mitologizate, are loc acolo un transfer de energie psiho-mentală.
Aha, deci vor deveni vrajitori. Vor asculta muzica rock. Vor deveni gameri inraiti. Ciudata analiza! Dumneavoastra credeti ca pustanii din ziua de azi sunt atat de prosti incat mai cred in vrajitorie? Nu zic, unii dintre ei poate vor deveni niste dezaxati ce vor crede in practici oculte si paranormal, dar aceasta se va produce doar datorita unui sistem de educatie deficitar in care stiintele naturii au o pondere tot mai redusa. Si daca n-au invatat la ora de fizica despre forta electromagnetica, gravitationala, tare si slaba, au sa creada ca exista forte oculte. Daca n-au aflat ca lumea poate fi perceputa prin microscop, telescop, acceleratoare de particule si spectrofgrafe, vor crede ca exista o realitate paranormala. Cat despre muzica rock, ea e cam pe cale de disparitie la noi, deoarece e prea complicata ca si mod de constructie (ati incercat vreodata sa cantati la vreun instrument o piesa rock adevarata, sa vedeti cat de greu e?), asa ca romanul nostru se multumeste cu manele care sunt mult mai aproape de sufletul sau.

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
În regulă. Am înțeles. Deci, nu e bine să scriu romane fantasy. Bine. Mă voi refocaliza și voi scrie ficțiune realistă. Mulțumesc pentru păreri.
Daca vreti cu adevarat sa va apucati de scris, nu mai puneti intrebari pe forumuri. Ar trebui sa va doara in cot de ce spun unii sau altii. Asta daca, desigur, aveti ceva de spus in domeniul scrisului. Literatura adevarata nu se face la "mica barfa de la colt de strada". Ca scrieti in maniera realista sau fabulati pur si simplu e neimportant. Valoarea a ceea ce scrieti e singura care conteaza.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cel mai simplu e sa intrebi preoti, gasesti si pe net o multime de preoti si calugari carora sa le ceri parerea. E o parere mai avizata decat a cuiva de pe forum, mai ales ca iti raspund si atei.
Da, de parca preotii sunt mari autoritati in critica si teoria literara! Ei ii vor putea explica omului cum si despre ce sa scrie... sa fim seriosi! Poate colegul nostru de forum chiar are talent si vocatie scriitoriceasca, desi, dupa modul in care vad ca pune problema, am anumite indoieli. S-ar putea insa sa ma insel. In definitiv, duca-se la preot! Duca-se chiar si la patriarhul daca vrea!

Eu unul in locul lui nu m-as duce nicaieri. M-as apuca pur si simplu sa scriu asa cum ma-ndeamna pana sau condeiul ramanand surd la tot ceea ce zbiara si ma sfatuiesc unii sau altii. Ca pana la urma ceea ce scrii trebuie sa vina din interiorul tau, nu sa se nasca din galagia pe care ti-o fac unii sfatuitori la ureche. Am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea... in varianta mea.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.04.2018, 23:19:23
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ConstantinNae Vezi mesajul
Care este opinia Bisericii ortodoxe cu privire la scrierea de cărți (romane și nuvele) de genul fantasy și science-fiction? Catolicii spun că este în regulă dacă opera literară are ca temă victoria binelui asupra răului și promovarea valorilor morale creștine. Protestanții și Catolicii îi dau drepte exemple pe C.S. Lewis și pe J.R.R. Tolkien, ale căror romane fantasy au simbolism creștin (de exemplu, Gandaalf din Stăpânul Inelelor îl simbolizează pe Isus care este ucis și este readus la viață după ce luptă cu forțele răului; la fel și leul Aslan din cărțile Narnia, care se sacrifică pentru dreptate și apoi înviază).

Am cochetat de mult timp cu idea de a scrie romane (am publicat câteva articole într-o revistă literară în timpul facultății) și pot să spun că genul fantasy mă atrage. Anul trecut am început să lucrez la un roman de acet gen, isnpirat din folclorul românesc, din poveștile despre iele și vârcolaci, dar l-am abandonat pentru că m-a cuprins o mustrare interioară ca venită de la Duhul Sfânt care mă face să cred că este păcat să scrii astfel de cărți. Am rămas cu fișierul Word cu 30 de pagini scrise și nu știu dacă să-l continui sau nu. Dacă aș introduce elemente creștine, ca de exemplu un preot care luptă prin rugăciune împotriva forțelor răului, ar fi mai bine? Mai rău?

Am nevoie de părerile și sfaturile dvs.

Mulțumesc și Doamne ajută!
Mama mea era fascinata de cand eu eram inca mic, de cartea "Strainii din Kipukua" un roman fantastic, exotic scrisa de Mitropolitul Bartolomeu Anania . Pe langa teolog s-a afirmat si ca poet, dramaturg si prrozator de mare valoare literara.

Eu nu am apucat inca sa o citesc dar cateva opinii aici:
https://www.crainou.ro/2016/02/20/va...i-din-kipukua/
http://www.jurnaldecarte.ro/prezenta...aleriu-anania/

Citat din ultima adresa: "Romanul Străini din Kipukua reprezintă o serie de 17 „povestiri-identitate”, de crize ale subiectivismului, în care realul reușește să se împletească în ireal, iar sacrul reușește să se integreze mistuitor într-un cadru profan, încercând să depășească acea „cenzură transcendentă” pe care Lucian Blaga i-o atribuie „Marelui Anonim”. Drumul parcurs de narator este unul inițiatic, având la bază o apropiere de sine ce oscilează între căutare, rătăcire și revoltă, încercând să reînvie sub o flamură a cărei deviză poartă imaginea omului care sfințește locul.
Valeriu Anania maschează în romanul său un drum oblic în care omul caută să se descotorosească de obsesia destinului, devenind propria sa operă de artă, un om invulnerabil în fața devenirii ce ajunge să fie o piatra de hotar a unui spațiu sacru.Această întoarcere, această convalescență își caută rădăcinile în păcatul originar, debarasându-se treptat de moarte sub un chip anonim al divinității."

Constantin , Par. Anania avea vrreo 55 de ani cand a scris cartea deci avea o nume conceptie despre viata. A vrut sa transmita un mesaj anume cu aceasta carte.

Legat de ceea ce ai zis cu scrierea acestor carti.
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel- Capitolul 6
12. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva.

Deci daca ai ceva de transmis ,un mesaj care sa fie cuiva util e Ok. Fiindca in zi de azi e prea multa informatie de extrem de slaba valoare. Daca stau sa ma uit la un film de nenumarate ori nu am ce sa vad. Am ajuns sa ma uit pe net inainte, sa caut referrinte despre filmul respectiv, ca sa nu pierd timpul degeaba. Pe vrremea lui "Ceasca" erau filme mai putine dar era efectiv valoare,vedeai multe filme frumoase. Aparand un timp enorm de emisie, au aparut o sumedenie de emisiuni,filme,desene animate etc de extrem de slaba valoare.
La fel si in domeniul cartilor informatie multa,oferta mare acum cu internetul. Deci eu zic asa, daca ai un mesaj, care crezi ca ar ajuta cuiva cu ceva, e OK. Dar sa nu faci cum fac azi multi ,incearca sa invete pe altii, dar prima data nu sau cladit pe ei insisi, ca sa aiba ce invata pe altii. Deci cladeste-te pe tine prima data, studiaza, apropiete de Biserica si apoi cand ai un mesaj care crezi ca ar ajuta cuiva, scrie.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.06.2019, 19:43:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Interesant acest subiect.
Totuși nu cred ca moralitatea sau imoralitatea este legata de faptul ca opera e despre iele vârcolaci si spiriduși sau despre oameni reali ( ioni, morometi , criminali, adulterini, etc)
Nevoia de a scrie, de a crea ( inventa) povesti este aproape de când lumea și pământul . Probabil majoritatea sunt de inspirație reala. Drept urmare ele pot da un exemplu bun, o învățătură de viață, sau deopotrivă pot sminti, la fel ca și întâmplările din viața reală. Nu degeaba se spune ca viața bate filmul . Cine se apuca totusi sa scrie un roman, nuvela, piesa , film inspirat de o poveste reala pe care a auzit o și l a marcat , de obicei o face cu intenția de a sminti lumea , ci din contra .
Dacă însă nu scrii despre ( sau inspirat din) ceva din viața reală, ci pur și simplu mintea ta inventează povesti , dar tu știi ca sunt povesti și le prezinți ca atare , e încă ok. Important e sa nu ajungi sa susții ca acele lucruri s -au întâmplat pe bune. Sau sa ajungi sa iei de bun ( drept adevăr istoric) întâmplări din anumite romane sau filme (,Cum mi a spus mie cineva ca ludovic 14 aka regele soare era fiul lui d'artagnan care fusese amantul reginei 😅; sau ca pe fundul marii s -a găsit "adevărată biblie" sAMD. ..)
De asemenea dacă scrii din propria imaginație nu știi când și în ce măsură ești inspirat de Duhul sfânt și când ești inspirat de diavol. Ca sa fii 100% inspirat divin trebuie sa fii un om cu o viață și o trăire foarte sfânta, foarte smerit, cât se poate de golit de patimi și de părere de sine, ca sa te poți umple de har. Ori, majoritatea nu suntem așa. Drept urmare nici creația noastră nu poate fi sfânta. Însă nu înseamnă ca nu poate fi moralizatoare. Cu toate ca exista capcana ca aceeași poveste fie ea reala sau fictiva pe unii sa îi lumineze iar pe alții sa îi amintească. Depinde și de starea celui care aude sau privește. O albina va căuta și va găsi doar florile cele mai înmiresmate pe când o musca de gunoi numai spurcaciuni.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.06.2019, 09:44:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sincer, chiar nu mă lasă inima să postez reflecțiile creștine ale unui preot ortodox la acest film.
nu inseamna ca acel preot are si dreptate
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.06.2019, 02:25:07
ConstantinNae ConstantinNae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2018
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cel mai simplu e sa intrebi preoti, gasesti si pe net o multime de preoti si calugari carora sa le ceri parerea.
Unde îi găsesc?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.07.2019, 23:40:58
ioana-ancuta ioana-ancuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Constelatii familiale

Aud din ce in ce mai des faptul ca oamenii vor sa isi vindece traume din copilarie si apeleaza la aceste constelatii. Ce pareri aveti??
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare