Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.08.2007, 01:50:09
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Oare cine are indrazneala sa se adreseze unui Parinte asa in fata? Deci este un apelativ in situatiile de barfa sau clevetire, dar si o eticheta pusa acelor Parinti care nu au vocatie si fac totul dupa tipic pentru bani, eu unul nu am intalnit un astfel de parinte
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.08.2007, 22:54:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de Eugen
"Crestinism liberal" nu exista, poate exista o razvratire sub aceasta masca. Si sa nu uitam ca modelul nostru, Iisus Hristos, desi Dumnezeu adevarat, spune: "Pentru ca M-am coborât din cer, nu ca sa fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine" (Ioan 6,38). Adica ASCULTARE.
Da, noi suntem liberi sa facem ce vrem, sa credem ce vrem, sa contestam ce nu ne place sau nu ne convine, dar pentru toate vom da socoteala la Judecata.
Crestinismul liberal spre surprinderea ta accepta autoritatea lui Dumnezeu si atat. Ideologia crestinismului liberal(cunoscut si ca anarhic) sustine ca singura autoritate religioasa o reprezinta Dumnezeu, si nu e nevoie de intermediari sau de institutie religioasa pentru mantuire, ci de o relatie personala cu Creatorul.
MINDRIA celor care cred ca si tine este f.f.f.mare,deci ai cui fii sint cei care ignora vorbele Mintuitorului-citeztot ce veti lega pe pamint va fi legat si in ceruri si tot ce veti dezlega pe pamint va fi dezlegat si in cerurisi apoi pe acesteajudecata lasati-mi-o mie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Cuvantul meu, cuvantul tau... NECTARIE Generalitati 16 25.01.2011 17:10:17
Sa faci ce spune popa, nu ce face popa costel Generalitati 20 25.11.2009 15:09:11
METANIERUL - ce este el si la ce (se) foloseste? geo.nektarios Rugaciuni 21 16.03.2009 15:30:57
Fa ce zice popa, nu ce face el... suntunOM Preotul 31 25.08.2007 01:34:00