Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2007, 10:00:58
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

[size=4] Buna ziua,ma bucur mult sa ma alatur celor care isi deschid sufletul,si celor care au timp putin sa asculte in acesata valtoare nebuna a acestei vieti,din ce in ce mai tumultoase.Il stiam pe Doamne-Doamne de foarte demult,nu de la parintii mei caci ei nu sunt credinciosi,deloc din pacate...cred ca ingerul meu a vrut sa fie alaturi de mine ca inca un suflet sa nu se mai piarda...ii multumesc din suflet.Am 35 de ani, un copil frum,os si destept, si sunt singura, sunt divortata de ceva timp...dar nu singura sufleteste,il am pe Dumnezeu in suflet, EL mi-a umplut acel gol imens pe care cautam sa il umplu cu prezenta vreunui barbat in viata mea...cea mai mare prostie...nu exista...pot sa spun ca nu am gasit inca barbatul care sa ma iubeasca frumos,fara conditionare, fara patima,si cu sfintenie...
dar am multe de povestit si sigur vom mai vorbi despre Marea indurare a lui DUMNEZEU fata de mine,o pacatoasa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2007, 18:54:33
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
nu exista...pot sa spun ca nu am gasit inca barbatul care sa ma iubeasca frumos,fara conditionare, fara patima,si cu sfintenie...
Viviana ca tu nu l-ai gasit este una si ca nu exista este alta.
Imi pare rau de experienta ta trista, dar gindeste-te ca arunci cu noroi in toti barbatii desii cunosti f. putini.
Nici eu n-am gasit o gramada de lucruri dar asta nu inseamna ca ele nu exista.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2007, 19:08:09
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Citat:
În prealabil postat de viviana
nu exista...pot sa spun ca nu am gasit inca barbatul care sa ma iubeasca frumos,fara conditionare, fara patima,si cu sfintenie...
Viviana ca tu nu l-ai gasit este una si ca nu exista este alta.
Imi pare rau de experienta ta trista, dar gindeste-te ca arunci cu noroi in toti barbatii desii cunosti f. putini.
Nici eu n-am gasit o gramada de lucruri dar asta nu inseamna ca ele nu exista.
Nu arunc cu ,,noroi ,,in nimeni, dar toti se grabesc,nimeni nu are rabdare,nimeni nu cauta acel minunat dar ,,SUFLETUL,,. sau am avut eu ghinion...dar nu deznadajduiesc,niciodata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.11.2007, 01:32:35
ireal ireal is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Imi pare rau ca ai ajuns sa divortezi. Totusi copilul tau are nevoie de un tata, tu poate ai reusit sa treci peste. Copilul tau va vedea cum tatii isi iau copii de la scoala, cum se plimba cu ei prin parc, cum ii cearta, cum ii impaca, cum ii spun Buna dimineata si Noapte buna, cum ii dau un sfat, care poate il poti da si tu, dar de aia a lasat Dumnezeu si femeie si barbat ca sa se completeze unul pe altul...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.11.2007, 10:43:16
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da...e trist si eu am crescut, fara tata.....si nu mai tin legatura cu el, fiindca si-a luat un mai tanara....mama a suferit, dar am fost alaturi de ea si am incurajat-o....o sa reusesti, sa iti refaci viata....nu dispera.....insista....si mai lasa de la tine..:rolleyes:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.11.2007, 12:28:11
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O femeie a venit la duhovnicul ei:

- Parinte, sotul meu mi-a spus aseara ca m-a înselat cu o colega de serviciu. I-am spus ca nu vreau sa mai locuiesc cu el, ca vreau sa plec la mama mea.
- Îi pare rau pentru ce a facut?
- Da, îi pare. Doar el mi-a spus, ca mie nu mi-ar fi trecut prin cap asa ceva. Dar nu vreau sa îl iert. Nu meritam asa ceva. O sa divortez.
Duhovnicul încerca sa o convinga sa renunte la hotarârea ei, dar nu reusi. Îi spuse:
- Stai în genunchi sa îti citesc rugaciunea pentru divort.
Femeie îngenunche si, spre mirarea ei, îl auzi pe duhovnic spunând o rugaciune ciudata: "Doamne, ne-am saturat sa facem voia Ta, sa tinem poruncile Tale. Nu ne ierta noua greselile noastre, ca nici noi NU iertam gresitilor nostri".
- Parinte, dar ce rugaciune este asta? Eu vreau sa ma ierte Dumnezeu.
- Nu se poate.
- De ce nu se poate?
- Daca tu nu îl ierti pe cel care ti-a gresit, daca tu nu îti ierti sotul, cum vrei sa te ierte pe tine Dumnezeu?
Întelegându-si greseala, sotia îsi suna sotul de la telefonul din fata bisericii.
- M-am razgândit, nu mai divortez. Îmi e foarte greu sa te iert, dar... te iert.
Sotul s-a bucurat foarte mult auzind aceasta. O iubea pe sotie si nu îsi putea da seama cum acceptase sa o însele. Ridicându-se din pacat, i-a fost credincios sotiei sale pâna la sfârsitul vietii....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2007, 12:34:59
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doua studente, care erau prietene bune, duceau o viata de desfrâu. Fiecare dintre ele avea câte doi sau trei iubiti. La un moment dat, din rânduiala lui Dumnezeu, fetele s-au apropiat de Biserica. S-au spovedit si au început sa duca o viata curata. Nu dupa multa vreme s-au maritat.
La câtiva ani dupa aceea, în timp ce vorbeau la telefon, una a întrebat-o pe cealalta:
- Tu ce faci ca Dumnezeu sa aiba grija de familia ta?
- Eu, de când m-am maritat, nu mi-am înselat niciodata sotul. Desi am avut de doua ori ispite mari, am rezistat. Asta mi s-a parut cel mai important lucru: sa nu îl însel. Tu ce ai facut?
- Nici eu nu l-am înselat pe al meu, desi am avut si eu ispite. Chiar seful meu ma tot ispitea la un moment dat. Dar i-am rezistat. Mai mult decât atât, însa, am încercat sa nu îl supar pe sotul meu cu nimic. Încerc ca în fiecare zi sa îl bucur cu prezenta mea.
- Cred ca esti mai câstigata decât mine.
- Important este telul pe care îl fixezi. Daca îti canalizezi toata energia numai ca sa nu îl înseli, vei ramâne numai cu atât. Si doar Nu e acesta singurul scop al familiei, ca sotii sa nu se însele unul pe celalalt...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.11.2007, 12:39:42
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O femeie avea un sot care cazuse în patima betiei. Îi era din ce în ce mai greu sa îl rabde, dar îl rabda. Chiar daca uneori simtea ca nu mai are nici un pic de dragoste pentru el, ea avea grija de el pe cât putea. Odata, într-o toamna, când începusera ploile, ea i-a cumparat o pelerina noua. Dar, dupa câteva seri, el a venit acasa fara pelerina. O daduse pe doua sticle de votca. Cum a intrat în casa, a început sa înjure.
Pe femeie au napadit-o lacrimile. Se ruga plângând:
- Doamne, ajuta-ma, ca nu mai pot! Pâna când o sa îl mai rabd? Pâna când o sa mai suport înjuraturile lui? Oare mai are rost sa stau lânga el? Ajuta-ma, Doamne, ca nu mai pot!
Noaptea, femeia L-a visat pe Hristos, Care se înfasurase în pelerina pe care betivul o vânduse. Hristos i-a spus:
- Nu plânge, femeie, ca orice faci spre binele sotului tau, pentru Mine faci. Nu voi trece cu vederea nici cea mai mica jertfa a ta!
Trezindu-se din somn, femeia s-a dus la parintele ei duhovnic, sa îl întrebe daca visul ei fusese de la Dumnezeu, de la fire sau de la diavol.
- De la Dumnezeu a fost, soro. Hristos vrea sa îti dea putere sa duci aceasta cruce grea. Sa nu micsorezi eforturile pe care le faci pentru a-l ajuta pe sotul tau sa revina pe drumul cel bun. Si, chiar daca el se poarta urât cu tine, tu poarta-te frumos cu el. Oricum ar fi, e barbatul tau. Si sa nu te mândresti ca ai avut acest semn dumnezeiesc. Ca prin mândrie Îl pierzi pe Hristos, si pierzi mântuirea. Si ce folos ca L-ai vazut în vis, daca nu Îl vei vedea pe lumea cealalta, unde Îl vad toti credinciosii care se desfateaza de bucuriile ceresti????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de dimineata dorelsilaghi Intrebari utilizatori 9 23.11.2011 12:40:59
Rugaciune de dimineata silverstar Generalitati 1 19.08.2009 11:54:40
buna dimineata Lyllyana Muzica Bisericeasca 21 27.06.2008 01:41:39
Buna dimineata! viviana Generalitati 1 14.11.2007 09:22:05
O dimineata in Apuseni Ioan_Ciobota Generalitati 1 17.09.2007 21:12:50