Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1141  
Vechi 18.07.2015, 19:15:55
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fetelor, luati o pauza de la catfight; toti va apreciem pe amandoua, regardless of your conflicts.
Deci, o postare on-topic:

"Never will be salvaged the people who win the consent of the creature at the cost of the dissatisfaction of the Creator" -Imam al-Hussain Ibn Ali.
Reply With Quote
  #1142  
Vechi 18.07.2015, 19:26:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Fetelor, luati o pauza de la catfight; toti va apreciem pe amandoua, regardless of your conflicts.
Deci, o postare on-topic:

"Never will be salvaged the people who win the consent of the creature at the cost of the dissatisfaction of the Creator" -Imam al-Hussain Ibn Ali.
Dar cine nu postează on-topic? ce catfight?

Eu una postez pentru toti. Că unii se otetesc, e altă poveste.
Reply With Quote
  #1143  
Vechi 18.07.2015, 19:43:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

"Pe creștin îl doare pentru toți, vrea ca toți să se mântuiască, toți să guste din Împărăția lui Dumnezeu. Acesta este creștinismul."

Sfântul Porfirie Kafsokalivitul
Reply With Quote
  #1144  
Vechi 18.07.2015, 20:46:56
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"People are slaves to the world, and as long as they live favorable and comfortable lives, they are loyal to religious principles. However, at hard times, the times of trials, true religious people are scarce" - Imam Hussain

"[COLOR=#0000ff]Va veni vremea când nu prigoana, ci banii si înselaciunile lumii acesteia îi vor îndeparta pe oameni de Dumnezeu si vor pieri mai multe suflete ca în vremea prigoanei ateiste.[/COLOR]" - Sfantul Serafim de Viritsa.

Last edited by autunit; 18.07.2015 at 20:50:53.
Reply With Quote
  #1145  
Vechi 18.07.2015, 21:11:12
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Fii smerit, teme-te de tine si de neputinta ta!" - Sf. Nicodim Aghioritul.
Reply With Quote
  #1146  
Vechi 19.07.2015, 01:31:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Fetelor, luati o pauza de la catfight; toti va apreciem pe amandoua, regardless of your conflicts.
Deci, o postare on-topic:

"Never will be salvaged the people who win the consent of the creature at the cost of the dissatisfaction of the Creator" -Imam al-Hussain Ibn Ali.

Slava Domnului !
De n-ar fi grija asta care ne doare si ne freaca de otetirea altora!
Vai Doamne,multumescu-ti ca nu sunt precum vamesul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.07.2015 at 02:19:26.
Reply With Quote
  #1147  
Vechi 19.07.2015, 06:12:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Slava Domnului !
De n-ar fi grija asta care ne doare si ne freaca de otetirea altora!
Vai Doamne,multumescu-ti ca nu sunt precum vamesul!
Pe mine una chiar mă îngrijorează comportamentul tău. Arăti o autosuficientă înspăimântătoare.
Nu m-as mira să vii din nou în curand să te plângi de probleme pe la serviciu, cu sefii, cu familia, cu aproapele.
un topic de actualitate : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11032

Ai grijă de tine, si sper să-ti folosească la ceva cărtile acelea pe care ti le-am trimis. Si când mai ai impulsuri răutăcioase si mânioase apride mănunchiul acela de lumânări de la Sfântul Mormânt si roagă-te putin înainte de a te repezi la tastatură.

Cam atât am mai avut să-ti spun. Stiu, esti la o vârstă când cu greu te mai schimbi, mai ales dacă nu ai pe cineva alături de care să-ti tocesti asperitătile si cu care să-ti echilibrezi existenta. Dar dacă într-adevăr vrei să mergi pe cărarea cea strâmta a lui Hristos, si crezi in El, si îi vezi chipul în aproapele, ajungi departe.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #1148  
Vechi 19.07.2015, 09:58:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Pe mine una chiar mă îngrijorează comportamentul tău. Arăti o autosuficientă înspăimântătoare.
Nu m-as mira să vii din nou în curand să te plângi de probleme pe la serviciu, cu sefii, cu familia, cu aproapele.
un topic de actualitate : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11032

Ai grijă de tine, si sper să-ti folosească la ceva cărtile acelea pe care ti le-am trimis. Si când mai ai impulsuri răutăcioase si mânioase apride mănunchiul acela de lumânări de la Sfântul Mormânt si roagă-te putin înainte de a te repezi la tastatură.

Cam atât am mai avut să-ti spun. Stiu, esti la o vârstă când cu greu te mai schimbi, mai ales dacă nu ai pe cineva alături de care să-ti tocesti asperitătile si cu care să-ti echilibrezi existenta. Dar dacă într-adevăr vrei să mergi pe cărarea cea strâmta a lui Hristos, si crezi in El, si îi vezi chipul în aproapele, ajungi departe.

Doamne ajută!
Pai da,numai cateva suparari si greutati ar mai putea balansa "autosuficienta asta inspaimantatoare". Eventual s-ar mai bucura si un "crestin" sau altul.

Imi cauti fara success noduri in papura,cu lumanarea.
Topicul de acum 10 ani pe care nu l-ai uitat si ai scormonit sa-l scoti de la naftalina ,este clasat,rezolvat cu success.
Uite asta am scris anul trecut in mai:

"Intre timp s-a rezolvat cu success :)

Cred c a acum vreo 2 luni,persoana in cauza mi-a scris un email(dupa aproape 4 ani) spunandu-mi ca cea mai" nefericita zi a fost cea in care s-a certat cu mine" si ca s-o iert pt reactiile exagerate avute si sa reluam relatia de prietenie.
Asa am si facut;si asa eu nu am prieteni printre americani decat la modul superficial ca sa nu mai spun ca-mi parea rau dupa o prietenie atat de veche,ca asta de la 16 ani;practic am crescut impreuna :)
Si apoi,oricine poate avea o perioada mai proasta,o zi mai stresanta etc-toti gresim.
Bla-bla-bla-bla....


Adevarul este ca dupa cele intamplate,cartile si lumanarile nu-mi mai fac placerea care-mi faceau odinioara,mai mult ca probabil ca am sa ambalez in cutie si o le trimit retur. Multam fain!
Mai ales ca daca ai zis ca ajuta la impulsuri rautacioase si atacuri de manie,poate-ti priesc si tie ca de cateva saptamani tot mi-ai stat in spate ca o cutie plina cu albine agitate.Orice comentam pe forum era demn de corectia ta,de ochiul tau neobosit. Cum imi permit sa am propria opinie despre musulmani? Ah ,desigur nu stiu ce vorbesc,tu le stii pe toate mai bine.

Apropos, ce reactie ai avut cand ai vazut joi la stiri ca niste musulmani au mai ucis niste oameni nevinovati?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1149  
Vechi 19.07.2015, 20:13:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Schiigumenul Sava:

"Spre zidire, o sa-ti mai povestesc o intamplare din viata fiilor duhovnicesti, cum vrajmasul a aprins ura intre doua fete si cum acestea l-au biruit incepand sa-si sarute cruciulitele de la gat.

La inceput, fetele acestea, E. si M., erau mari prietene – cum se zice, la catarama. Insa vrajmasul cel siret si viclean invidia prietenia lor, si a inceput sa le faca tulburare in suflete. Una ii zicea celeilalte:
– Esti mandra!
Iar cealalta ii raspundea:
– Iar tu esti chiar mandria intruchipata!
Ei, si de aici, se intelege, au inceput sa se dusmaneasca. Lucrurile au luat-o ca roata la vale. Totul a inceput sa se arate intr-o alta lumina. Au inceput sa-si rastalmaceasca spusele. Fiecare dintre ele se gandea: "Uite cum poti sa te inseli in privinta omului! Credeam ca nu-i om mai bun decat ea pe lume!"

Au inceput sa se evite din rasputeri, pe cat se putea in conditiile in care faceau ascultare impreuna – si iata ca amandoua imi scriu: "Parinte, ce sa facem? Pierim! Despartiti-ne!"

O intreb pe M.:
– Cruciulita o saruti pentru E.?
– Nu.
– De ce? Nu stii ca trebuie sa saruti cruciulita pentru cel ce te necajeste?
– Iertati-ma, parinte, uit.
– Uite ca puterea cea rea s-a si folosit de nepasarea voastra, si va joaca asa cum vrea. Sa saruti cruciulita pentru E. de cinci ori, dimineata si seara, sa te rogi si sa-i doresti sincer mantuirea. E. va face la fel. Atunci il veti birui pe vrajmas si veti avea iarasi pace si dragoste.

Au inceput sa se sileasca sa sarute cruciulita si sa se roage una pentru alta, si apoi M. mi-a povestit:
– Vedeam ca E. plange, si mi se facea atat de mila de ea! Ma gandeam: "Eu sunt cea care o chinuiesc. Sunt mai rea ca o fiara" – si ma podideau si pe mine lacrimile. Era de ajuns sa ma uit la ea ca sa incep sa plang, dar nu indrazneam sa-i zic, caci mi-era rusine. Ma gandeam ca n-o sa ma creada, ca o sa zica: "Fatarnica!" Taceam. A trecut o saptamana, pe urma alta… Taceam, uneori plangeam, mai ales in biserica, si ne uitam pe furis una la alta. Odata i-am surprins privirea. In ea era atata compasiune, atata dragoste, incat nu m-am mai abtinut si m-am aruncat la picioarele ei, plangand:
– Surioara, draga mea, iarta-ma, pentru Hristos! Te iubesc sincer, din toata inima… Ce s-a intamplat cu mine nu inteleg nici eu. Crede-ma ca nu mint!
Iar ea m-a inabusit cu imbratisarile, nu mai termina cu sarutarile, si pe urma mi-a zis, cu privirea stralucitoare:
– Cred, surioara, cred! Pe urma am si plans cand am vazut cum te chinui din pricina mea…Oameni mari, dar ce proaste suntem, mai rau ca niste copii!
Dupa aceea au inceput sa se iubeasca si mai tare. Iti facea placere sa le privesti. Intotdeauna linistite, energice, grijulii. Și lucrul a inceput sa le mearga din plin.

Vezi ce face Crucea de viata facatoare a Domnului?! Indata ce a venit pe lume, ca sa zic asa, mandria, au inabusit-o in fasa. S-au silit, s-au chinuit, in schimb acum le este amandorura bine. Iar daca s-ar fi despartit, pacatul ar fi continuat sa traiasca pe ascuns in ele si le-ar fi chinuit din vreme in vreme. Ar fi ramas cu o parere proasta una despre alta si ar fi adaugat un pacat nou la pacatele dinainte. Pe cand acum s-au convins din proprie experienta ca daca omul nu se lupta cu puterea cea rea, devine el insusi rau. Izbaveste-ne, Doamne!

Iata cat sunt de folositoare ispitele, cat este de folositoare lupta cu ele! Prin ispite, omul se cunoaste pe sine insusi, iar cand saruta cruciulita vede cursele vrajmasului, drept care in urma fiecarei ispite devine tot mai incercat.

Atata doar ca nu trebuie sa uitati sa sarutati cruciulita si sa va rugati pentru cei ce va necajesc, si atunci totul va fi bine, vrajmasul nu va putea sa faca nimic."

(Cum sa biruim mandria. Lectii de vindecare a mandriei din sfaturile Sfintilor Parinti, pag. 26-29)
Reply With Quote
  #1150  
Vechi 30.07.2015, 22:08:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Numai pe tine te am, trecătorul meu trup,
și totuși
flori albe și roșii eu nu-ți pun pe frunte și-n plete,
căci lutul tău slab
mi-e prea strâmt pentru strașnicul suflet
ce-l port.


Dați-mi un trup,
voi munților,
mărilor,
dați-mi alt trup să-mi descarc nebunia
în plin!



Pământule larg, fii trunchiul meu,
fii pieptul acestei năprasnice inimi,
prefă-te-n lăcașul furtunilor cari mă strivesc,
fii amfora eului meu îndărătnic!



Prin cosmos
auzi-s-ar atuncea măreții mei pași
și-aș apare năvalnic și liber
cum sunt,
pământule sfânt.


Când as iubi,
mi-aș întinde spre cer toate mările
ca niște vânjoase, sălbatice brațe fierbinți,
spre cer,
să-l cuprind,
mijlocul să-i frâng,
să-i sărut sclipitoarele stele.


Când aș urî,
aș zdrobi sub picioarele mele de stâncă
bieți sori
călători
și poate-aș zâmbi.
Dar numai pe tine te am, trecătorul meu trup.

Dați-mi un trup, voi munților /L.B.
__________________

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50