Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2010, 00:47:24
omosapiensi omosapiensi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2010
Mesaje: 5
Implicit pacat?

este pokerul un pacat? sau doar daca devine dependenta devine un pacat? ce ziceti de oamenii aia care joaca poker pe milioane de dolari si doneaza toti banii? astept si eu niste raspunsuri si sper sa nu imi mai inchideti topicul asa cum ati facut ultima data. MS
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2010, 01:13:09
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omosapiensi Vezi mesajul
este pokerul un pacat? sau doar daca devine dependenta devine un pacat? ce ziceti de oamenii aia care joaca poker pe milioane de dolari si doneaza toti banii?
Din
Pravila Bisericeasca

"JOCUL DE NOROC

1033. - Jocul de noroc este un mijloc de distractie dar urmareste si un mijloc de castig nedrept, un furt deghizat (Ap. 25) pe care legile bisericesti il osandeste potrivit cu rezultatul pacatos ce decurge din furt, betie, timp pierdut, scandal s.a, mai ales la clerici (Ap. 42, 43; VI ec. 9, 51). Sfintii Parinti recomanda distractia nevinovata si folositoare a plimbarii in parcuri, munti, gradini, iar nu jocul de carti sau alte soiuri unde trupul sta intepenit si deci nerecreat, mintea incordata iar sufletul zbuciumat de nereusita castigului nedrept, sau in caz de succes, de tulburari si certuri, aducatoare de pacat. Fumatul, jocurile de noroc, betiile si petrecerile dezmatate scot in evidenta calitatea inferioara si cultivarea poftelor pacatoase ale sufletului omenesc (Gal. 5, 19-21; Efes. 5, 3-5; Clement, Pid. II, 5).

1034. -"Nici un mirean sau cleric sa nu se joace cu zaruri sau carti de noroc de acum incolo si oricine va mai face aceasta de va fi cleric sa se cateriseasca, iar de va fi mirean, sa se afuriseasca", -VI ec. 50.

1035. -"Episcopul sau preotul sau diaconul care joaca table si e betiv, sau sa le paraseasca sau sa i se ia darul. ". -ILT, 104.

1036. -"Alta pedeapsa au episcopii, preotii, diaconii si alta ipodiaconii, cantaretii si citetii si mirenii. Insa pe arhierei, pe preoti, pe diaconi, canonul ap. 42 zice sa li se ia darul, iar pe ipodiaconi,-cantareti si citeti si pe mireni, pe ei ii afuriseste".-ILT, 104."
De aici: http://www.crestinortodox.ro/carte-9...l-de-noroc-110

In general, pe treptele pacatului de la putin se ajunge la mult si, in plus, mai sunt si banii, carora nu este usor sa le rezisti. Si-apoi, nu se poate justifica o virtute (milostenia), avand drept suport un pacat. Spre exemplu, pe la unele manastiri se atentiona cel care dorea sa faca o milostenie (sau un ajutor la o biserica) sa fie din bani curati, munciti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2010, 10:18:00
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omosapiensi Vezi mesajul
este pokerul un pacat? sau doar daca devine dependenta devine un pacat? ce ziceti de oamenii aia care joaca poker pe milioane de dolari si doneaza toti banii? astept si eu niste raspunsuri si sper sa nu imi mai inchideti topicul asa cum ati facut ultima data. MS
depinde de religie! :D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2010, 14:30:20
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omosapiensi Vezi mesajul
este pokerul un pacat? sau doar daca devine dependenta devine un pacat? ce ziceti de oamenii aia care joaca poker pe milioane de dolari si doneaza toti banii? astept si eu niste raspunsuri si sper sa nu imi mai inchideti topicul asa cum ati facut ultima data. MS
Este pacat sa cistigi bani din jocuri de noroc.
Multe lucruri ce nu sint folosite cu masura devine rau.
Acei oameni traesc doar placerea jocului, iar banii pe care ii cistiga se pare ca nui intereseaza prea mult pentru ca au destui bani,asta nu inseamna ca nu sint oameni darnici sau ca nu inteleg problemele altor oameni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 23:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 14.08.2010 00:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 23:30:06
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 19:30:42
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 19.06.2008 00:11:07