Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.05.2012, 11:53:00
EMANOIL7 EMANOIL7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 9
Implicit Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de sebastiana Vezi mesajul
:)cine este din craiova sau poate si altii,depinde de cei care vor,intrucat eu de aici sunt,din craiova,si ar vrea sa invete sa impleteasca matanii din noduri(boabe impletite care au cruciulite in combinatia lor),cruciulite,serafimi,heruvimi,bratari religioase,ma poate contacta in mesageria privata,daca ar vrea sa stie sa lucreze aceste obiecte sfinte,cu binecuvantare de la parintele duhovnic,bineinteles,de ambele parti.eu am luat binecuvantare de la parintele meu duhovnic pt.aceasta,ca sa invat pe cei care vor sa stie mai multe,caci sunt foarte folositoare toate acestea.:)
cum pot invata fiind din bucuresti?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.06.2012, 21:35:14
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de EMANOIL7 Vezi mesajul
cum pot invata fiind din Bucuresti?
Poti invata de la Sfinti Cuviosi Parinti binevoitori si dornici sa invete pe ucenicii Sfintiilor sale, de la frati, rasofori, monahi care se indeletnicesc cu aceasta frumoasa si placuta ascultare si anume aceea de a impleti noduri de metanii, serafimi, heruvimi simpli si dubli, cruciulite si bratari impletite in forma de cruce in X sau a Mantuitorului, sau, la fel de bine, de la mirenii care frecventeaza consecvent Sfintele Manastiri, Schituri si alte Sfinte Locuri si Locasuri de inchinare, de unde poti invata aceasta interesanta si totodata frumoasa indeletnicire, impletind astfel utilul cu placutul.
Eu am invatat de la Maicute, apoi modele de cruciulite de la un Prea Cuvios Parinte, Parintele Ghenadie Serafim Trif, din Sfanta Manastire Frasinei, la acea vreme, cu binecuvantarea Prea Cuviosului Parinte Duhovnic Inochentie Stoica.
Am mai invatat de la surori si rasofore de la Manastire, iar mai apoi si alte modele chiar si de pe internet; intelegand limba engleza m-a ajutat foarte mult, asociind cu imaginile din linkurile de pe youtube si nu numai, astfel incat mi-a favorizat accesul mai rapid la aceasta informatie, la invatarea diverselor modele de bratari si alte modele de cruciulite sau noduri religioase, fara sa fie nevoie sa deranjez sau sa intrerup de la sfanta ascultare pe Maicute, Surori sau Rasofore ori chiar Sfinti Cuviosi Parinti care sunt si asa destul de ocupati pana peste cap cu treburile monastice.
Imi pare rau ca nu pot ajuta mai mult pe cei aflati la departare, dar Internetul ofera deplina informatie cand nu avem pe altcineva care sa fie mai aproape de noi in acest sens.
Departarea nu este un impediment atunci cand vrem sa invatam cu adevarat ceva util si totodata frumos, cu atat mai mult cu cat ne foloseste spiritual.


"Daca vrei cu adevarat, poti."
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.06.2012, 08:55:53
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Daca vrei sa inveti de la vreun monah respectiv monahie cum sa impletesti diferite modele de noduri de metanii (rotunde si ovale), cruciulite (plate, rotunde si altele), bratari religioase, ciucurasi rotunzi si ovali, serafimi si heruvimi simpli respectiv dubli, poti sa mergi la o Sfanta Manastire sau Schit si sa vorbesti cu Parintele Staret rugandu-l sa-ti recomande pe vreun monah care are aceasta ascultare de a impleti fel de fel de obiecte religioase pt.altii si pt.sine si care sa te ajute in acest sens. Ori, daca din cu totul alte motive nu poti sa ajungi asa curand pe la Manastire, atunci da click cu mouse-ul pe numele meu de forum Sebastiana si cauta la mesajele postate de mine pe acest forum, cu referire la metanii, unde am trimis link-uri de pe youtube si google.com, cu fel de fel de modele de noduri de metanii, modele de bratari impletite pe care le putem gasi pe la Sfintele Manastiri, Schituri si Biserici Ortodoxe, cruciulite, heruvim simplu (heruvim dublu, serafim simplu si dublu nu am gasit inca pe youtube sau pe google). Mult succes si spor in toate!

Doamne ajuta!
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.10.2013, 02:57:09
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Lightbulb

Voi recomanda doua carti f. bune pt. cei doritori sa invete cum sa impleteasca metanii(metaniere), cruciulite, serafimi si heruvimi simpli si dubli, modele clasice si altele.
"OBIECTE DE PODOABA din MARGELE SI NODURI CELTICE" scrisa de Suzen Millodot, pe care o puteti gasi online la libraria.net si a doua carte f.buna este intitulata " Noduri chinezesti pentru bijuterii cu margele", scrisa de aceeasi autoare Suzen Millodot.
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.01.2014, 18:32:38
anuta_ella28 anuta_ella28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2014
Mesaje: 4
Smile Unde se gaseste snur pentru bratari?

Doamne ajuta!
Doresc sa confectionez bratari impletite din material textil de genul celei rosii din oferta http://www.ventani.ro/bratari.pdf
COD BRA125
In afara de magazinul Ventani mai stiti vreun alt magazin din jurul Bucurestiului de unde pot cumpara la kg snur, bile si cruciulite pentru bratari? Din cate am observat nu este foarte greu de facut o astfel de bratara si este foarte frumoasa si durabila. Pacat ca nu se prea mai gasesc de cumparat, oamenii nu mai poarta si nu mai au timp sa faca asa ceva.
Imi puteti scrie si pe anut_ella28@yahoo.com. Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.06.2015, 11:08:03
danimar danimar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2015
Mesaje: 2
Implicit snur

ar fi de mare ajutor pt. toti cei interesati sa stim unde se gaseste.....multumim daca ne raspundeti unde ati fost dvs. indrumata catre iesirea din Bucuresti.....:-)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.04.2017, 17:48:21
AndradaChiuta AndradaChiuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2017
Mesaje: 1
Smile bratari

As dori sa fac si eu , mi am luat snur, margele, stiu sa fac un nod , stiu ca trebuie 33 de noduri doar ca nu stiu cata sfoara intra la o bratara si cum se inchide! Nu gasesc nici un tutorial cap coada! Va rog daca ma puteti ajuta! Va multumesc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Matanii Joulie Rugaciuni 3 03.09.2012 18:05:30
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 64 25.09.2010 11:36:04
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 20:38:00