Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.09.2015, 14:51:13
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu din ce istorii "impartiale" de prin vest te-ai inspirat, dar in timpul romanilor au fost omorati cei mia multi crestini, masacru.
Pai tocmai. Daca tamaiau, fie si ca si crestini, statuia Imparatului, ramaneau vii bine merci.
  #62  
Vechi 22.09.2015, 15:26:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Pai tocmai. Daca tamaiau, fie si ca si crestini, statuia Imparatului, ramaneau vii bine merci.
Deci se impunea acea religie, era obligatorie. Fortat.
  #63  
Vechi 22.09.2015, 15:59:06
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci se impunea acea religie, era obligatorie. Fortat.
Era mai mult un cult al personalitatii, cam gen Kim Ir Sen, sau Mao Tse-Dong, sau Iosif Vissarionovici Stalin. Adica ceva ce mima inchinarea. Nu cred ca era vreun roman atat de cretin incat sa chiar creada ca imparatul e zeu, odata ce puteai ajunge imparat cumparand garda pretoriana sau senatul, sau legiuni importante.
  #64  
Vechi 22.09.2015, 17:23:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Era mai mult un cult al personalitatii, cam gen Kim Ir Sen, sau Mao Tse-Dong, sau Iosif Vissarionovici Stalin. Adica ceva ce mima inchinarea. Nu cred ca era vreun roman atat de cretin incat sa chiar creada ca imparatul e zeu, odata ce puteai ajunge imparat cumparand garda pretoriana sau senatul, sau legiuni importante.
Imparatul era considerat zeu. Dar crestinii nu-i considerau zei nici pe ceilalti, dar nu se inchinau lor, mai bine mureau. Nu o faceau din ambitie, intelegerea este ca in spatele zeilor erau de fapt demonii, care doreau sa se inchine lor.
  #65  
Vechi 22.09.2015, 18:51:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Imparatul era considerat zeu. Dar crestinii nu-i considerau zei nici pe ceilalti, dar nu se inchinau lor, mai bine mureau. Nu o faceau din ambitie, intelegerea este ca in spatele zeilor erau de fapt demonii, care doreau sa se inchine lor.
TOTAL de acord cu tine!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #66  
Vechi 22.09.2015, 20:31:30
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A, doar atat ?

Am vrut să scot în evidență faptul că nu este vorba despre execuția prin tortură pe care o cunoaștem sub numele de răstignire. Execuția propriu-zisă este prin decapitare cu sabia.

În rest, părerea mea despre pedeapsa capitală, în general, o cunoașteți.

La fel cum cunoaștem și noi părerea D-vs. despre pedeapsa capitală. Nu demult, dacă mă ajută memoria, le luați apărarea celora care l-au ars pe rug, de viu, pe Ian Hus. Și, dacă îmi aduc bine aminte, tot pentru un delict de opinie.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #67  
Vechi 23.09.2015, 00:31:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu demult, dacă mă ajută memoria, le luați apărarea celora care l-au ars pe rug, de viu, pe Ian Hus. Și, dacă îmi aduc bine aminte, tot pentru un delict de opinie.
Da, numai ca Ian Hus nu avea 17 ani, precum tanarul arab. El nu a fost torturat in detentie, asa cum a fost tanarul arab. El a incalcat o lege existenta si care prevedea pedeapsa cu moartea, in fata tribunalului, a carui competenta era deasupra oricarei indoieli, fiind facuta dovada ereziei. Nu este cazul tanarului arab, care, cel putin oficial, nu a fost condamnat ca shiit, ci pentru protest public. Ian Huss nu a raspuns la pedepse bine dozate si progresive, ajungand pana la excomunicare si surghiun, ci a persistat in eroare si sfindarea autoritatii legiuite, adaugand noi nelegiuiri la un dosar deja de recidivist. Dimpotriva, tanarul arab a fost condamnat la moarte din prima. In sfarsit, in cazul lui Ian Hus, lucrurile se petreceau in 1415 si nu 600 de ani mai tarziu, in 2015.

Deci, daca ar trebui mentinuta pedeapsa cu moartea, ea ar fi destinata unor infractiuni grave si repetate, facute de oameni a caror recuperare nu s-a dovedit posibila, societatea negasind alt mijloc mai bland de a se apara. In niciun caz liceenilor care striga "Jos Guvernul" in Piata Independentei. Dv, ca jurist, ca penalist mai ales, chiar nu sesizati nicio diferenta intre un proces care a fost corect potrivit legilor din acel loc si acel timp si instrumentarea politica a justitiei ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.09.2015 at 00:33:56.
  #68  
Vechi 23.09.2015, 05:25:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv, ca jurist, ca penalist mai ales, chiar nu sesizati nicio diferenta intre un proces care a fost corect potrivit legilor din acel loc si acel timp si instrumentarea politica a justitiei ?
Eu, în calitate de catolic, sesizez în primul rând că Sfântul Ioan Paul al II-lea și-a exprimat regretul pentru cruzimea cu care a fost ucis Ian Hus și i-a lăudat curajul moral.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #69  
Vechi 25.09.2015, 11:04:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu, în calitate de catolic, sesizez în primul rând că Sfântul Ioan Paul al II-lea și-a exprimat regretul pentru cruzimea cu care a fost ucis Ian Hus și i-a lăudat curajul moral.
e deja sfant Ioan Paul al 2-lea?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #70  
Vechi 25.09.2015, 18:14:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
e deja sfant Ioan Paul al 2-lea?
Papa Ioan Paul al II-lea a fost sanctificat la 27 aprilie 2013, cu ocazia sarbatorii Dumnezeiestii Indurari, sarbatoare decretata de el.

sursa
si
foto
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare