Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 15.03.2016, 09:17:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-Pai atunci, probabil ca islamistii cei mai "vrednici" tocmai de aceea isi iau legal si cu binecuvantare mai multe neveste, ca sa le "mantuiasca" pe toate dintr-un foc si mai mult ca sigur ca poligamia ar fi fost propovaduita si in bisericile crestine.

La modul cel mai serios, nu poate fi nici o compatibilitate intre erectie si "uzul ei"(pe de o parte) si mantuire(pe de alta parte).
Daca era, atunci Mantuitorul "...."!

2-Aici se mai pot discuta mai multe(incluzand nasterea de copii), dar se cuvine a incepe cu versetele deja afisate, care contrazic punctul 1 din mesajul dvs(si nu din raspunsul meu).
Interpretezi gresit ce am zis.
Nu pot sa scriu intr-un post o cuvantare sau o predica. Nu are sensul.

Sensul ultim al vietii este mantuirea.
Si asta este si unul din sensurile primare ale casniciei, vietuirea impreuna pentru mantuire, pentru viata crestina, pentru bucuria de pe pamantul asta.

Si am dreptate in ce zic: ce zice la Facere? Zice ca Dumnezeu a facut Eva pentru Adam pentru ca Adam sa nu fie singur.

Insa Hristos ne arata mai mult care este noul sens al vietii: mantuirea.
Totul se indreapta spre scopul asta, impreuna cu scopul initial al vietuirii impreuna.

Facerea de copii este un rod al vietuirii impreuna.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 15.03.2016, 09:19:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Cum e pana la urma ? Alergi dupa femeia frumoasa sau te rogi sa-ti aduca o femeie care e pentru tine,dar s-ar putea sa nu fie frumoasa dupa standardele defecte din capul nostru,standarde "educate" de filme,seriale,moda,propriile patimi,etc.
Sunt tare curios daca tu poti sa stai langa un om urat si had.
Eu zic ca e cam greu.

Si da, Dumnezeu a daruit o frumusete femeii, iar barbatul e atras de femei.
Vrei citatul din Scriptura?

Femeia trebuie sa se ingrijeasca putin, ca daca e neingrijita atunci...
Reply With Quote
  #313  
Vechi 15.03.2016, 09:20:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pana la urma , frumusetea este in ochii privitorului! De exemplul o femeie care este frumoasa si atragatoare pentru un barbat, poate sa nu fie frumoasa pentru alt barbat!

Fiecare om este unic in felul sau, iar un barbat (bineinteles- vorbim de oameni cu principii morale sanatoasa si cu o buna judecata, nu de barbati care cauta numai sex) va iubi cu adevarat si va considera ca fiind frumoasa si atragatoare numai o singura femeie!
Toti suntem diferiti, insa o femeie ingrijita are un cu totul aspect fata de una abia trezita...
Reply With Quote
  #314  
Vechi 15.03.2016, 09:23:42
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Doamne ajuta, fratilor!

Am si eu o nelamurire: in zilele anului 2015 mai sunt baieti seriosi, credinciosi care isi doresc o prietenie care sa duca la casatorie?
Mai suntem fetelor...doar ca suntem putin obositi, cicatrizati si departe de sfintenie. Unii se chinuie sa isi permita sa va duca in calatoria exotica mult dorita, altii isi rup oasele sa aiba zilnic bani de-o floare. Eu cand povesteam potentialei muze ca astea sunt lucruri optionale si ca drumul spre eternitate cere simplitate si modestie materiala...nu mai apucam si a doua intalnire. Dupa 27 de ani de viata in care am avut multiple experiente cu domnisoare, am ajuns la concluzia ca sunt foarte schimbatoare. Azi te iubeste euforic, maine te detesta. Inima omului, in general e schimbatoare. Eu personal, cred ca o casatorie are nevoie si de o perioada de proba, de concubinaj...un an, doi...chiar trei. Si dupa ce trece extazul de inceput de drum, sa se vada statornicia. Respect traditiile si sfaturille Batranilor, dar decat sa ma trezesc intr-o relatie superficiala in prag de divort, cred ca "reteta" mea e mai realista.

Fetelor, sa fiti iubite!
Reply With Quote
  #315  
Vechi 15.03.2016, 14:42:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Eu personal, cred ca o casatorie are nevoie si de o perioada de proba, de concubinaj...un an, doi...chiar trei.
Sau mai bine patru.
*
Dar, pentru mai multa siguranta, cinci e si mai bine!
*
Dar de ce nu sase? Chiar asa: de ce nu sase ani de probe?
*
OK, fie, sa zicem pentru inceput sapte. N-o fi foc! Concubinaj sa fie, cu bucurii!....

P.S. O mica nedumerire, totusi: ce facem daca apar copii in acesti unu, doi, trei...sapte ani?
Reply With Quote
  #316  
Vechi 16.03.2016, 00:05:31
aurelian86 aurelian86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Constantza
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit Pai incepem sa generalizam?

Exista baietii seriosi si mai putini seriosi, doar voi fetele ca si baietii au cunoscut persoane serioase doar ca din diferite motive, le-ati dat cu piciorul, mai mult sau mai putin serioase, da oricum trebuie prima oara sa vedem ce defecte putem accepta.

Iar legat de concubinaj, e ciudat, divorturile au crescut in era concubinajului, foarte ciudat.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 16.03.2016, 05:14:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Interpretezi gresit ce am zis.
Nu pot sa scriu intr-un post o cuvantare sau o predica. Nu are sensul.

Sensul ultim al vietii este mantuirea.
Si asta este si unul din sensurile primare ale casniciei, vietuirea impreuna pentru mantuire, pentru viata crestina, pentru bucuria de pe pamantul asta.

Si am dreptate in ce zic: ce zice la Facere? Zice ca Dumnezeu a facut Eva pentru Adam pentru ca Adam sa nu fie singur.

Insa Hristos ne arata mai mult care este noul sens al vietii: mantuirea.
Totul se indreapta spre scopul asta, impreuna cu scopul initial al vietuirii impreuna.

Facerea de copii este un rod al vietuirii impreuna.
Scopul existentei omului nu este viata, ci invierea(CZC).

6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.(Ps81)

Versetul spune că precum oamenii murim, dar ne facem că nu înțelegem că de fapt suntem căpetenii, fiindcă suntem creditați cu puteri cerești prin chipul dumnezeiesc cu care am fost zidiți.

Isus Hristos nu Și-a ignorat natura Sa divină ținându-și sub control trupul omenesc cu instinctele sale și a venit pe pământ ca să-i arate omului că și omul e divin și are menirea de a-și ”stăpâni pământul” din care e zidit.
Omul însă, își ignoră natura sa divină (chiar dacă-i botezat creștin) și se complace in a-și duce cât mai multe zile în plăceri trupești: confort, comoditate, râsete, căldură, eleganță, plăceri și multe altele...
Omul e orbit de trup și are impresia vinovată că se poate bucura ”creștinește” de plăcerile trupești fără să-și bănuiască rătăcirea.

Hristos n-a propovăduit fericirea pământească pentru că e în contrapartidă cu cea cerească, desigur.
Omul e atâta de posedat de... trup încât chiar crede cu tărie, după cum se vede chiar aici pe forum, că mântuirea vine atât prin feciorie(doar pentru unii), cât și prin... orgasm(pentru ceilalți), pentru că așa-i viața asta pământească de când lumea; nici nu poate gândi la altceva, căci toți fac la fel.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.03.2016 at 03:38:25.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 16.03.2016, 10:08:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Majoritatea sunt la mânăstire. S-au căsătorit acolo, pentru vecie.
Alții sunt pe aici, printre noi și își pun aceleași întrebări ca și fetele. Din nefericire...
Poate că au auzit, de la alții deja pățiți (de pildă chiar de la tații și bunicii lor), că, după ce își fac debutul evlavios în căsnicie, fostele fete înlăcrimate încep să aibă ba o pretenție, ba alta, încep să aibă apucături deloc ortodoxe etc. etc. Și au devenit foarte circumspecți băieții, ba, îndrăznesc să zic, chiar un pic agresivi față de mâța blândă care în curînd va zgâria rău, foarte rău.
Nu vă supărați pe mine, dar eu așa cred (că așa aud mereu în jurul meu) și, mai ales, vă atrag atenția că milioanele de avorturi de la noi și zecile de mii de divorțuri nu le fac femeile hinduse ori musulmane, ci fostele noastre fete cuminți, creștine. Ortodoxe, chiar! Acelea care umblă cu acatistele la ele și umplu bisericile patriei.
Dacă nu mă credeți, vă rog să verificați. Nu e greu deloc.
O fi cum spui,numai ca ele singure nu au ramas insarcinate precum hermafroditii; au avut si ele prin preajma aceiasi barbati romani,crestini,cu patalama ortodoxa pe crestet care stiu si ei cum functioneaza organele de reproducere.
Ma surprinde ca responsabilitatea avorturilor cade intotdeauna pe femei de parca barbatii sunt aia care viseaza casatorie si familie inca din adolescenta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 16.03.2016, 10:10:52
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Sau mai bine patru.
*
Dar, pentru mai multa siguranta, cinci e si mai bine!
*
Dar de ce nu sase? Chiar asa: de ce nu sase ani de probe?
*
OK, fie, sa zicem pentru inceput sapte. N-o fi foc! Concubinaj sa fie, cu bucurii!....

P.S. O mica nedumerire, totusi: ce facem daca apar copii in acesti unu, doi, trei...sapte ani?
Oricat e nevoie. Daca ar ramane insarcinata femeia pe care o iubesc atunci as face pasul cel mare catre juramantul sacru. S-ar schimba ecuatia si pentru ea si pentru mine. Repet, din experienta mea, cat si din alte exemple la care am fost martor, casatoria pentru multe femei e o joaca. Divortul e o banalitate. Prefer sa trec prin niste incercari care sa testeze realtia, decat sa ma trezesc ca juramantul din fata Altarului nu mai are nici o valoare.

P.S: Apropo de copii si concubinaj...de doua ori am avut "emotii". In ambele cazuri avortul era optiunea pentru ea. La un moment dat am amenintat-o ca "o leg de calorifer" daca face o asemenea prostie. M-am citat. Astea mi-au fost cuvintele. Bun venit in Babilon. Uneori imi vine sa imi plang de mila ca Dimitri Karamazov.

In concluzie, da, mai sunt baieti crestini. Pacatosi si dezamagiti. Dar avem speranta...:)
Reply With Quote
  #320  
Vechi 16.03.2016, 10:24:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Mai suntem fetelor...doar ca suntem putin obositi, cicatrizati si departe de sfintenie. Unii se chinuie sa isi permita sa va duca in calatoria exotica mult dorita, altii isi rup oasele sa aiba zilnic bani de-o floare. Eu cand povesteam potentialei muze ca astea sunt lucruri optionale si ca drumul spre eternitate cere simplitate si modestie materiala...nu mai apucam si a doua intalnire. Dupa 27 de ani de viata in care am avut multiple experiente cu domnisoare, am ajuns la concluzia ca sunt foarte schimbatoare. Azi te iubeste euforic, maine te detesta. Inima omului, in general e schimbatoare. Eu personal, cred ca o casatorie are nevoie si de o perioada de proba, de concubinaj...un an, doi...chiar trei. Si dupa ce trece extazul de inceput de drum, sa se vada statornicia. Respect traditiile si sfaturille Batranilor, dar decat sa ma trezesc intr-o relatie superficiala in prag de divort, cred ca "reteta" mea e mai realista.

Fetelor, sa fiti iubite!
1,2,3 ani de proba cu una...1,2,3 ani proba cu alta...trece viata pe langa voi numai in probe.

Ce vrei sa zici ca implicatiile sunt mai mici daca stai in concubinaj si deja ai 2 copii in 3 ani? Care este diferenta? Daca ai deja copii cu o femeie si locuiesti cu ea, nu mai esti liber; nu te mai poti numi burlac.

O mica corectie: treadul se refera la baieti crestini,adica aia care isi cauta o sotie si se casatoresc(daca si unde se poate chiar virgini); barbatii crestini (care or fi aia)nu tolereaza concubinajul si nici nu-l aleg ca solutie pt un viitor ideal.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde