Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2013, 18:05:12
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Sa nu fie cu suparare, dar stiu ca sunteti de alta confesiune intrucat am mai discutat pe forum. Vreau sa va atrag atentia asupra unui aspect, dar inainte de asta vreau sa va intreb daca sunteti protestant sau neoprotestant.
Sunt religios fara religie.

Sau plin de credinta fara fixatii.
__________________

Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.05.2013, 18:06:12
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Neclaritatea, zapaceala auto-declarata nu se refera la un sistem conceptual fie crestin, budist, islamic, iudaic, hindus etc - ci este o recunoastere a persistentei perceptiei duale in actul cognitiei.

'Perceptia duala' este amestecarea cognitiei corecte cu una incorecta asociata, in fiecare instanta cognitiva.

Cand cea incorecta este complet eliminata (adica mintea este curatita - expresie patristica) Dumnezeu este vazut limpede ca lumina zilei.

Cand persista, ramanem ca intr-o stare de betie, fara macar sa o recunoastem ca atare (patristic - 'patimasi fara vedere').
Citeste cartea aia si nu mai vorbi atata filozofic ca ne omori pe toti :))
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.05.2013, 18:31:59
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Citeste cartea aia si nu mai vorbi atata filozofic ca ne omori pe toti :))
Nu cred ca imi citesc postarile... chiar toti.
Deci voi face mai putine victime.
__________________

Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.05.2013, 00:58:23
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Citeste cartea aia si nu mai vorbi atata filozofic ca ne omori pe toti :))
Nu, nu zice filosofic, cât mai ales psihologic. Însă avansează o psihologie care tinde să taie teologia, reducînd-o la o fenomenologie personalistă, mai întâi. Pentru ca în final s-o dizolve de-a dreptul în neantul de-personalizării. Ăsta e budismul: neant de-personalizat.
În fine, budismul a fost deja de mult analizat de oameni cu adevărat în măsură s-o facă. Biserica și-a precizat deja poziția, e inutil s-o luăm de la capăt.

Last edited by cezar_ioan; 23.05.2013 at 01:07:05.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.05.2013, 08:53:09
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Sunt religios fara religie.

Sau plin de credinta fara fixatii.
Plin de credinta in ce anume? Mai nou tot mai multa lume gandeste exact ca tine. Este noul trend mondial ce include si alte religii nu doar crestinismul. Si uite asa apare noua religie mondiala care cel mai probabil pregateste venirea Apocalipsei. Decat uniti in minciuna mai bine dezbinati de adevar.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2013, 12:00:50
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Nu cred ca imi citesc postarile... chiar toti.
Deci voi face mai putine victime.
Ha ha. Amuzant.

Sa-l mai lasam un pic pe florin.oltean. Mai ziceti cate ceva despre rugaciunea inimii. Mai ales din practica daca s-ar putea. Ce ganduri va ajuta sa va rugati. Ce situatii ati intalnit. Cum alungati plictiseala. Cum se progreseaza. Eu unul sunt si eu cam de aceeasi parere cu Mosh.Neagu. La noi cam greu este cu coborarea mintii in inima. Cred ca mai degraba se potriveste la noi sa ne chinuim sa ne intristam si sa ne caim de pacate cat se poate. Cu lacrimi daca s-ar putea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.06.2013, 18:30:44
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Plin de credinta in ce anume? Mai nou tot mai multa lume gandeste exact ca tine. Este noul trend mondial ce include si alte religii nu doar crestinismul. Si uite asa apare noua religie mondiala care cel mai probabil pregateste venirea Apocalipsei. Decat uniti in minciuna mai bine dezbinati de adevar.
Plin de credinta in ce anume?
In ceea ce 'este' dincolo de aparente.
In ceea ce este neschimbator - care este in toate si care nu poate fi atins cu mana sau cu ochiul.
------------------------

”Religia mondiala” este o frica nefondata cultivata prin lecturi de o anumita factura ‘apocaliptica’.

Oamenii sunt diferiti, si vor fi intodeauna diferiti – pentru ca totul se schimba in aceasta lume, clipa de clipa.

Unii actori parasesc scena, insa intra altii - sa joace si ei in aceeasi piesa.

Unii sunt uzati in rationamente, altii deabea invata sa vorbeasca.

In fapt, exista doar un singur fel de Apocalipsa.

Apocalipsa fiecaruia.

Pentru aceasta fa-ti griji.
__________________

Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.06.2013, 19:03:45
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Plin de credinta in ce anume?
In ceea ce 'este' dincolo de aparente.
In ceea ce este neschimbator - care este in toate si care nu poate fi atins cu mana sau cu ochiul.
------------------------

”Religia mondiala” este o frica nefondata cultivata prin lecturi de o anumita factura ‘apocaliptica’.

Oamenii sunt diferiti, si vor fi intodeauna diferiti – pentru ca totul se schimba in aceasta lume, clipa de clipa.

Unii actori parasesc scena, insa intra altii - sa joace si ei in aceeasi piesa.

Unii sunt uzati in rationamente, altii deabea invata sa vorbeasca.

In fapt, exista doar un singur fel de Apocalipsa.

Apocalipsa fiecaruia.

Pentru aceasta fa-ti griji.
N-am reusit nici acum sa imi dau seama ce religie ai. Cred ca e un fel de sincretism. In nici un caz nu esti crestin.

PS: Pana la apocalipsa (cea din Biblie) mai e mult. Nu o prindem noi in viata asta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.06.2013, 21:33:14
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fragmente din articolul: Despre rugaciune, de Parintele Teofil Pârâian

<<Zic unii ca trebuie sa bagi mintea in inima. Ca si cand mintea n-a pus-o Dumnezeu unde trebuie, trebuie s-o iei tu din cap si s-o bagi in inima! Nu e asa. Ce vrea sa spuna asta: "sa bagi mintea in inima"? Vrea sa spuna ca trebuie sa unesti gandurile cu simtamintele, rugaciunea sa fie o rugaciune deplina. Important este sa spui rugaciunea, ca mintea se aseaza ea la locul ei.
Noi o simtim uneori in cap, uneori in piept, uneori si in cap si in piept. Nu asta este important, important este sa simti prezenta lui Dumnezeu in tine, sa simti ca inviaza Dumnezeu si se risipesc vrasmasii Lui, sa simti ca a venit la tine Lumina Mantuitorului, nu in inteles de lumina fizica, ci de o luminare, de o constiinta luminata, de o limpezire sufleteasca si asta-i tot, pana la urma.

Asta-i isihia, asta-i viitorul, pentru ca viitorul nu incepe peste ani si ani, viitorul incepe in fiecare clipa! Numai ca viitorul noi nu-l traim ca viitor si n-o sa-l traim niciodata ca viitor, ci totdeauna o sa-l traim ca prezent.>>




<<Sfantul Marcu Ascetul spune: "Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand il vei uita Domnul sa-si aduca aminte de tine". Ii tare fain! M-am gandit de multe ori la cuvantul acesta si fac o legatura intre el si ceea ce-mi spunea mama cand mergeam la scoala departe de casa: "Nu-ti uita de Dumnezeu, nu-ti uita de rugaciune". Parca ar fi fost un cuvant din Filocalie.>>


<<In Scara Sfantului Ioan Scararul se spune: "Rugaciunea este intarirea lumii", deci oamenii care se roaga intr-un fel sustin lumea aceasta. Ei Il fac pe Dumnezeu milostiv fata de lumea aceasta. Sigur ca Dumnezeu, daca a creat lumea aceasta, vrea sa fie milostiv fata de lume si s-o intareasca, dar contribuim si noi la intarirea lumii cu rugaciunea pe care o facem, rugaciunea fiind nu numai un mijloc de imbunatatire personala, ci si un mijloc de imbunatatire a societatii in care traim. >>


<<Sfantul Maxim Marturisitorul de pilda, in dialogul intre un batran si un frate, a raspuns la intrebarea cum Sfantul Apostol Pavel care avea atatea griji pentru a propovadui si pentru a ajuta Bisericile spune totusi "neincetat sa va rugati", cum se ruga el neincetat? Si Sfantul Maxim Marturisitorul, raspunzind la aceasta intrebare, nu spune ca Sfantul Apostol Pavel zicea mereu: "Doamne, Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul", ci spune altceva. Zice ca: "Rugaciunea neincetata este sa ai mintea pururea lipita de Dumnezeu cu multa dragoste si cu dor, sa atarni cu nadejdea de Dumnezeu si sa te increzi in El in orice ai face si ti s-ar intampla".

Acesta este raspunsul Sfantului Maxim Marturisitorul din care intelegem ca de fapt rugaciunea nu e de fapt o simpla repetare a unei formule de rugaciune, ci este o atitudine de rugaciune, o angajare spre slujirea lui Dumnezeu, sa simti ca esti lipit de Dumnezeu cu gandurile tale, sa simti ca atirni de El si sa ai nadejde in El si sa te increzi in Dumnezeu in orice ai face si ti s-ar intampla, si atunci aceasta stare sufleteasca ti se primeste de Dumnezeu ca o rugaciune.>>


<<O conceptie la fel cu aceasta a Sfantului Maxim Marturisitorul o avea si un pustnic despre care se spune in Pateric ca a fost vizitat de un oarecare strain care la plecare si-a cerut iertare de la parintele ca l-a retinut de la rugaciunea lui, de la programul lui. Si parintele respectiv a raspuns asa: "Rugaciunea mea, frate, este sa te primesc pe tine si sa te petrec cu drag". Cine Ii slujeste lui Dumnezeu prin ceea ce face si isi face datoria in viata aceasta, acela, daca da un sens religios vietii, prin tot ceea ce face Ii slujeste lui Dumnezeu. De altfel, Cuviosul Dorotei spune ca: "A te tine de o singura fapta buna inseamna a zidi un singur perete si nu o casa intreaga". >>


<<Cea mai mare jertfa si rugaciune posibila pe pamant este Sfanta Liturghie.>>


<<Rugaciunea inainte de a ne face sa ne intalnim cu Dumnezeu, inainte de a ne aduce constiinta legaturii cu Dumnezeu, ne aduce intalnirea cu noi insine, ne descopera pe noi insine noua insine. Si cum ne descopera? Rascoleste adancurile sufletului nostru.>>



<<Acuma sa stiti ca nu sunt un rugator din acela care e coplesit de rugaciune in asa fel incat sa-mi vina numai ganduri extraordinare in rugaciune; imi mai vin si ganduri obisnuite.

Dar nu-mi pare rau niciodata, daca imi vine in gand un binefacator il pun inaintea lui Dumnezeu in atmosfera de rugaciune si zic: Doamne, ajuta-l pe cutare, ca uite m-a ajutat si el pe mine, sau imi vine in minte o poezie frumoasa, o spun si cand ma rog, si zic: asa-i Doamne ca-i fain? Asta inseamna imbunatatire de viata, sa ajungi la niste ganduri care sa le poti prezenta si sa le poti invalui in rugaciune.

Cum esti, asa ti-e rugaciunea, cum te porti, asa te rogi. Nu te rogi, scazi in rugaciune, te rogi, inaintezi in rugaciune. Chiar exista un indemn: "Roaga-te cum poti, ca sa ajungi sa te rogi cum trebuie!">>

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ian-68425.html
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.06.2013, 21:44:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-au mers (de la minte) la inimă aceste cuvinte ale părintelui Teofil.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare