Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 01.08.2011, 01:16:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

O!, Preacurata Maica a Domnului, a puterilor celor de sus, Imparateasa cerului si a pamantului, atotputernica, aparatoarea si taria noastra, primeste aceasta cantare de lauda si de multumire de la noi nevrednicii robii tai.
Inalta rugaciunile noastre la Tronul lui Dumnezeu si Fiul tau ca sa fie milostiv nedreptatilor noastre. Sa adauge harul sau tuturor celor ce cinstesc preacinstitul tau nume si cu credinta si cu dragoste se inchina facatoarei de minuni icoanei tale. Ca nu suntem vrednici sa fim miluiti de Dansul, daca tu Stapana nu-L vei milostivi asupra noastra. Tie toate sunt cu putinta de la Dansul si pentru aceasta nazuim la tine, ca esti acoperitoarea noastra si grabnica ajutatoare. Auzi-ne pe noi cei ce ne rugam tie, ocroteste-ne cu puternicul tau Acoperamant si cere de la Dumnezeu Fiul Tau, sa dea pastorilor nostri sfintenie ca sa privegheze si sa ocarmuiasca sufletele noastre; ocarmuitorilor de orase intelepciune si putere, judecatorilor dreptate si necautare la fata, invatatorilor minte si smerita intelepciune, sotilor dragoste si conglasuire, fiilor ascultare, asupritilor rabdare, asupritorilorv frica de Dumnezeu, celor scarbiti rabdare si bucurie duhovniceasca, benchetuitorilor infranare, si noua tuturor, duhul intelepciunii si al cucerniciei, duhul milostivirii si al blandetii, duhul curatiei si al dreptatii.
Asa, Doamna preasfanta, milostiveste-te asupra noastra si asupra neputinciosului tau popor. Pe cei rataciti povatuieste-i pe calea cea buna, pe cei batrani ii sprijineste, pe prunci ii pazeste si pe noi pe toti ne apara si ne ocroteste cu milostivirea ta. Pe toti scoate-ne din adancul pacatului si ne lumineaza ochii inimii noastre spre cautarea mantuirii. Milostiva fii noua aici in aceasta viata, iar la infricosata judecata sa te rogi pentru noi catre Fiul tau si Dumnezeul nostru. Ca tu, Doamna, esti slava celor ceresti si nadejdea pamantenilor. Tu esti dupa Dumnezeu nadejdea si aparatoarea noastra a tuturor celor ce ne rugam tie cu credinta. Deci ne rugam tie, atotputernica ajutatoarea noastra si tie ne incredintam pe noi insine si unul pe altul si toata viata noastra acum si pururea si in vecii vecilor, amin.
Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor, bucuria scarbitilor si acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi scarba, ajuta-mi ca unui neputincios, hraneste-ma ca pe un strain, necazul meu il stii, deci il dezleaga precum voiesti, ca n-am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica nici alta mangaiere buna, ci numai pe tine Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor, amin.
Preacurata Doamna, Stapana de Dumnezeu Nascatoare Fecioara, care poti face tot binele, primeste aceste cinstite daruri care se cuvin numai tie, de la noi nevrednicii robii tai, ceea ce esti aleasa din toate neamurile si te-ai aratat mai inalta decat toate fapturile ceresti si pamantesti, caci pentru tine a fost cu noi Domnul puterilor si prin tine am cunoscut pe Dumnezeu si ne-am invrednicit Sfantului Trup si Preacuratului sau Sange. pentru aceasta, fericita esti intre neamurile neamurilor, ceea ce esti de Dumnezeu fericita, mai luminata decat Heruvimii si mai cinstita decat Serafimii. Si acum, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare Fecioara intru tot laudata, nu inceta a te ruga pentru nevrednicii robii tai, ca sa ne izbavim de sfatul celui inselator si de toata primejdia si sa fim paziti nevatamati de toata lovirea cea veninata a diavolului. Pazeste-ne pana in sfarsit cu rugaciunile tale neosanditi, ca prin paza si cu ajutorul tau fiind mantuiti, slava, lauda, multumita si inchinaciune pentru toate sa inaltam Unuia in Treime Dumnezeu, Ziditorul tutror, acum si pururea si in vecii vecilor, amin.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #152  
Vechi 04.08.2011, 20:53:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Veniti toti credinciosii , s-o marim pe Maica Ziditorului tuturor si cu glasuri de cantari sa strigam :
Tu , ceea ce esti pricina bucuriei , Fecioara prebuna , mantuieste cu rugaciunile tale pe cei ce te cinstesc , ca tu ai indrazneala de a milui si de a vindeca neputintele noastre .
Amin!+
Attached Images
File Type: jpg MARIA1images.jpg (8,5 KB, 1 views)
File Type: jpg MARIA2images.jpg (8,1 KB, 2 views)
File Type: jpg MARIA3images.jpg (10,1 KB, 4 views)
File Type: jpg MARIA4images.jpg (11,8 KB, 3 views)
File Type: jpg MARIA7images.jpg (10,4 KB, 2 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 04.08.2011, 20:59:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Veniti toti credinciosii , s-o marim pe Maica Ziditorului tuturor si cu glasuri de cantari sa strigam :
Tu , ceea ce esti pricina bucuriei , Fecioara prebuna , mantuieste cu rugaciunile tale pe cei ce te cinstesc , ca tu ai indrazneala de a milui si de a vindeca neputintele noastre .
Amin!+
Blogul tau este o surpriza frumoasa!Multumim!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 04.08.2011, 21:24:28
Marilena B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca veti citi minunile Maici Domnului, o sa vedeti ca rugacinuni foarte scurte zise cu credinta au condus la minuni multe..
Eu fiind mama, mi s-a intiparit o rugaciune scurta, care incerc zilnic sa o spun cand plec din casa sau chiar pe drum cand trec pe langa biserica ...A fost spusa de o mama care trebuia sa plece si sa lase copilul in casa singur si care printr-o minune a Maicutii Domnului a fost pazit de cutremurul care a daramat casa pe el. Maica Domnului a stat cu acel copil pana a fost gasit de mama lui.

"Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu Fecioara Maria in grija Ta dau pe copii mei, ca eu nu pot sa-i ocrotesc, ca sa ii acoperi cu Sfantul Tau Acoperamant ca alt ajutor grabnic nu am decat numai pe darul Tau"

Si mai adaugam de la mine ce vroiam eu sa le ajute copiilor, daca erau la examen sa-i lumineze sa le dea raspunsul bun la orice intrebare, sa mearaga inaintea lor sa le conduca pasi sa nu cada in cursa celui rau....
Si sincer cei cinci copii ai mei au fost mereu ocrotiti, iar eu eram cu sufletul inpacat cand stiu cine ii are in grija Sa. Maica Domnului mult mi-a fost de ajutor si am simtit dragostea si protectia ei mereu...
Iar paraclisul Maici Domnului la 12 noaptea m-a facut chiar sa ajung sa o vad in timpul rugaciunii..
Eram la rugaciune in pat chiar stand ..eram obosita si stam pe pat ...Am simtit ca sunt stransa de gat de o mana neagra plina de par...si ca o icoana asa intr-un colt al camerei Maica Domnului a aparut si mi-a zis:" de ce te sperii ca doar te rugai la Mine". Si acea icoana apoi a devenit un nor alb ca un porumbel care a iesit prin zid ..
Se spune ca insasi cerul se deschide la miezul noptii cand citesti paraclisul Maicuti Sfinte Fecioara Maria..
Fie ca Acoperamantul Sau Sfant sa fie peste noi toti oameni acestei planete!
Reply With Quote
  #155  
Vechi 04.08.2011, 21:31:12
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Aceasta rugaciune, este o rugaciune de cerere si are o putere foarte mare daca este citita cu dragoste si multa credinta. Rugaciunea aceasta catre Maica Domnului ne este foarte folositoare atunci cand vrem sa primim ajutor, cand suntem suparati, cand avem necazuri, sau ori de cate ori simtim nevoia sa ne rugam Maicii Domnului,sau pur si simplu vrem sa o simtim mai aproape de noi.



Nepatata, neintinata, nestricata, fara prihana, curata Fecioara, a lui Dumnezeu Mireasa; Stapana, care pe Dumnezeu- Cuvantul cu oamenii, prin preaslavita nasterea ta L-ai unit si firea cea lepadata a neamului nostru cu cele ceresti ai impreunat-o; ceea ce esti singura nadejdea celor fara de nadejde si celor biruiti ajutatoare; gata folositoare celor ce alearga la tine, si tuturor crestinilor scapare. Nu te scrbi de mine, cel pacatos si intinat, care cu urate ganduri si cu cuvinte si cu fapte, pe mine de tot netrebnic m-am facut, si prin lenea dulcetilor vietii cu voia rob m-am facut; ci ca ceea ce esti Maica iubitorului de oameni Dumnezeu, cu iubirea de oameni, milostiveste-te spre mine, pacatosul si intinatul, si primeste rugaciunea mea, ce se aduce tie din buze necurate; iar pe Fiul tau si Stapanul nostru si Domnul, cu indraznirea ta, ca o maica, cuprinzand, roaga-l sa- mi deschida si mie milostivirile cele iubitoare de oameni ale bunatatii sale, si trecand greutatile mele cele nenumarate, sa ma intoarca la pocainta si lucrator poruncilor Sale iscusit sa ma arate. Si fii langa mine pururea, ca o milostiva, milosarda si iubitoare de bine. Intru acesta viata de acum, calda folositoare si ajutatoare; navalirile potrivnicilor oprindu-le si la pocainta indreptandu-ma. Si in vremea iesirii mele, ticalosul meu suflet pazindu-l si intunecatele chipuri ale viclenilor diavoli departe de acesta izgonindu-le. Si in ziua infricosatoarei judecati de munca cea vesnica izbavindu-ma si slavei negraite a fiului tau si Dumnezeului nostru mostean pe mine aratandu-ma. Pe care sa o si dobandesc, Stapana mea, Preasfanta de Dumnezeu Nascatoare, prin mijlocirea si sprijinul tau. Cu harul si cu iubirea de oameni a Unuia- Nascut Fiului tau, a Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, caruia se cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, impreuna cu Cel fara de inceput al Lui Parinte si cu Preasfantul si bunul si de viata facatorul Duhul Lui, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 04.08.2011, 21:34:57
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Rugaciune catre Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu

O, Maica Sfanta a celor ce cheama cu evlavie numele tau! O, grabnica ajutatoare a neamului crestinesc, nadejde a celor deznadajduiti! La tine alerg cand ma aflu in necazuri si in dureri, asteptand milostivirea ta.

Nici un muritor nu a cunoscut o durere mai mare decat ai cunoscut-o tu, atunci cand L-ai vazut pe Preadulcele tau Fiu rastignit pe cruce. Nici o mama nu a plans pentru fiii ei cat ai plans tu pentru caderile si durerile noastre. O, cate icoane ai udat cu lacrimile tale, ca sa vadesti crestinilor grija pe care le-o porti. Cum ai facut sa izvorasca lacrimi din ochii tai zugraviti de maini omenesti!

Stiind marea ta grija pentru cei ce lauda numele tau, te rog, Preacurata, vezi suferinta mea si neputintele mele, Preasfanta Fecioara, si nu ma lasa sa fiu biruit de ele. Stiu minunile tale, stiu dragostea pe care o arati neamului crestinesc. De multe ori te-ai aratat in chip minunat si ai daruit vindecare celor dreptcredinciosi.

Ajuta-ma, Maica Preasfanta, ca simtind ca ma acoperi cu sfantul tau acoperamant, sa te cinstesc impreuna cu toti ingerii si sfintii in toate zilele vietii mele. Amin.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 06.08.2011, 21:58:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Fecioara preacurata , cea ce ai nascut pe Iisus Hristosul meu , tu , ceea ce singura esti neantinata , curateste-ma , pe mine cel necurat , cu isopul rugaciunilor tale .
Ceea ce ai nascut pe Hristos Iisus in chip minunat si mai presus de fire , roaga-L , ceea ce esti cu totul fara de prihana , sa-mi ierte pacatele cele ce sunt impotriva firii , Fecioara ; ca , mantuindu-ma , sa strig :
Binecuvantata esti tu , ceea ce ai nascut pe Dumnezeu cu trup.
Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 08.08.2011, 19:26:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Toate rugaciunile in general au ceva frumos si au un mare beneficiu.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 08.08.2011, 22:12:55
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Stăpâna noastră, Curată
Maică sfântă-a lui Iisus,
Regină prea lăudată
De toți îngerii de sus.
Pleacă-ți sfânta ta ureche
Către noi de pe pământ,
Deși răi și-n fire veche
Și ne-ascultă un cuvânt.
Suntem răi, prea Fericită
N-avem sfânt nimic în noi,
Viața ne e necăjită
Și ne zbatem în nevoi.
Tu ne ești milostivirea
Nu ne lași ca să pierim
Și-ți întorci privirea-ți tristă,
Către noi când ne smerim.
Ia-ne rugile, Curată,
Deși ele scoase sunt
Dintr-o inimă-ntinată
Și le du la Cel de sus.
Roagă-l tu, Maică Preasfântă
Pentru noi cei întinați,
Căci pe tine te ascultă
Și vom fi și noi curați.

(Autor necunoscut)
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #160  
Vechi 08.08.2011, 22:16:14
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Apărătoare, Doamnă, pentru biruință mulțumiri,
Izbăvindu-ne din nevoi aducem Ție, Născătoare de Dumnezeu noi robii tăi.
Ci ca ceea ce ai stăpânire nebiruită, izbăvește-ne din toate nevoile ca să strigăm Ție:
Bucură-te Mireasă, pururea fecioară!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39