Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.09.2010, 19:42:23
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Vrea sa spuna ca i-e frica de mandrie si pacatele care vin din cauza ei. :))
Tot respectul meu pt Doriana care intelege ceea ce Vsovivi scrie...am citit si recitit paragraful domnului si nimic...nu prea ma duce capu
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.09.2010, 19:51:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Tot respectul meu pt Doriana care intelege ceea ce Vsovivi scrie...am citit si recitit paragraful domnului si nimic...nu prea ma duce capu
Nu pot sa spun ca eu as baga mana in foc pentru interpretarea pe care am dat-o...dar am incercat... :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.09.2010, 21:17:14
MariaMagdalena's Avatar
MariaMagdalena MariaMagdalena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bast-et Vezi mesajul
dau exemple de cateva:
Acatartofobia teama de murdar si praf
acrophobia teama de inaltime
agoraphobia teama de spatii deschise
algophobia teama de durere
amaxophobia teama de a fi intr-o masina sau de a o conduce
anuptaphobia teama de a ramane singur
apiphobia teama de albine
arachnephobia teama de paianjeni
astraphobia teama de a fi lovit de fulger
aviofobia teama de avion, de a zbura
bacillophobia teama de germeni
belonephobia teama de ace, ace de cusut
bogyphobia teama de demoni si creaturi
brontophobia teama de tunete si furtuni cu tunete
claustrophobia teama de a fi in spatii inchise, stramte
didaskaleinophobia teama de scoala
ecclesiaphobia teama de biserici
helminthophobia teama de a fi infestat cu viermi
hematophobia teama de sange
hidrophobia teama de apa
herpetophobia teama de reptile sau amfibieni
judophobia teama si ura fata de iudei si ideologia acestora
kleptophobia teama de hoti
etc.

Pentru mai multe fobii, aici: http://www.medikal.ro/articole-medic...tiile-lor.html
insectofobie
__________________
"Domnul este Întărirea mea și Scăparea mea și Izbăvitorul meu."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.09.2010, 21:24:33
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Acatartofobia - teama de praf (nu stiam pana acum cumse numeste).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.09.2010, 21:36:54
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Doamne ajuta-ne

Eu sufar de claustrofobie
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.09.2010, 21:56:26
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Claustrofobie si de ceva timp am si agorafobie care e mult mai urata decat isi poate cineva imagina, si din cz agorafobiei faceam atacuri de panica.
Toate fobiile in general au la baza un soc avut, sunt si exceptii de persoane care s-au nascut cu ele dar majoritatea le au din cz unor traumatisme, constientizate sau nu, care s-au manifestat intr-un plan subtil.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.10.2010, 05:31:29
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o fobie:

-de intuneric. Rau de tot, m-am gandit sa ma duc sa ma tratez, cred ca as lesina de frica daca s-ar lua curentul cand sunt singura in casa... am mai patit sa se ia curentul-noaptea/seara- dar doar cu cineva in casa. Tzip incontinuu si intru in panica urat de tot, pana vine persoana care mai e prin casa la mine si ma tin cu ambele maini de el/ea pana revine curentul- chiar daca e aprinsa lumanare/lanterna.
Cand plec de acasa si stiu ca mai vin abia pe inserat (si-i intuneric in casa) las mereu lumina aprinsa pe hol. Inainte sa bag mana intr-o camera intunecata sa aprind lumina imi fac semnul crucii.
Noaptea, evident, dorm cu lumina aprinsa. Inainte imi era frica si sa stau langa fereastra sau sa ma uit la fereastra, ca se vede ca-i intuneric afara.Acum macar asta pot sa fac daca aprind candela si-o pun pe pervaz. Tot e bine. Se intelege totusi... niciodata nu deschid fereastra noaptea, nici in toiul verii.
Daca trebuie sa ma duc la baie sau sa beau un pahar cu apa noaptea, aprind absolut toate luminile, si cand ma intorc inapoi le inchid si fug cat mai repede ca mi-e frica de ...intunericul care se face-n ele.
La tzara la bunica veceul e... ca la tzara, in fundul curtii. Au instalat special pt mine un bec pana acolo.
E rau de tot, stiu.

edit- era sa uit. Cand raman singura acasa noaptea cumpar lumanari d-alea pastila, multe, si aprind cateva prin fiecare camera. Inclusiv in baie pun. Si am grija sa le schimb la timp, sa arda pana la zi, sa fiu sigura ca daca se ia curentul nu raman in intuneric. Si-mi pun lanterna la indemana. :)

A, si... da, imi este frica inclusiv de intunericul de sub pat. Niciodata nu dorm cu mainile sau picioarele atarnate pe marginea patului din cauza asta, si daca am papuci cazuti pe sub pat, ii iau abia cand se lumineaza de zi, si atunci cu ceva retineri.

A, tot despre intuneric... si cand ma rog am teama asta si-n toiul zilei chiar. Locul unde ma rog eu e pus in fata unei mese pliante. Masa plianta e desfacuta jumate, inspre locul de rugaciune, si are p-acolo jos, in spate,niste chestii/lemne pliate in asa mod ca eu nu vad dupa ele complet, si e umbra,se vede totul pe-acolo foarte in intuneric. Cand ma rog, simt des un fel de teama din cauza portiunii aleia mici de intuneric, si ma intorc, sa ma asigur ca nu-i nimic acolo, fac semnul crucii si ma intorc din nou la rugaciune.


Ar mai fi... frica de fulgere (nu ies afara si nu deschid usi/geamuri cand e ploaie cu fulgere), frica de criminali in serie, frica de ape adanci (lacuri adanci mai ales, dar orice apa care-mi trece de genunchi in general), frica de demoni, frica de extraterestri, frica de fantome, de strigoi si de alte d-astea (astea-s parte din frica de intuneric totusi)...e si frica de germeni, ca spal mult mai des pe maini decat lumea normala la cap, si cumpar numai sapun antibacterian. Si daca cineva isi atinge picioarele/talpile, sau termina de manuit bani, il/o trimit imediat sa se spele pe maini cu instructiunea clara sa se clabucesasca bine. Daca ma abtin de la asta, ma uit obsesiv la tot ce ating si dupa aia vin si sterg cu spirt fara sa ma vada.

Frica de criminali in serie m-a facut sa-mi iau aparat cu electrosocuri si sa nu ies fara el din casa; din cauza asta am pus gratii la geamuri... si desi am usa de fier, ma gandesc sa investesc ceva bani intr-o usa cu sistem d-ela cu amprenta, si in ceva modificari in zid, ca sa pot pune si niste zavoare pe dinauntru. In felul asta, va trebui intai sa darame zidul ca sa treaca de usa cineva.

Am citit in lista de pe linkul ala si de teama de moarte prin arme nucleare.La asta ma gandesc destul de des... O am si p-asta.
Si teama de radiatii. Mananc chestii care contin vitamine ce contracareaza efectele radiatiilor... si ma gandesc sa imi iau intr-o zi si vitamine d-alea dulci cu zinc sa mai iau...
Si teama de arme chimice si biologice, etc.

Mai am si o oarece teama de... boala ebola. :D Ma inspaimanta.

Vad ca e si teama de razboi o teama. Ok ... teama de razboi. Ma gandesc des ce sa fac, si petrec cateodata ore-n sif planificand unde as putea sa ma duc in caz de razboi. Sa nu existe drumuri asfaltate, sa am acces de acolo la alti munti, sa fie poteci pt picior...cum sa tin animalele la distanta... m-am gandit cum sa fac focul, cum sa tai lemnele, cum sa dau de apa potabila, cum sa ma orientez... mi-am cumparat cutit pt supravietuire, amnar, busola, si sticla de filtrat apa-filtreaza parca... 1500 de plinuri- merge pt filtrat orice apa, din orice loc,devine safe de baut, apa din baltoace,etc. doar sarea/apa sarata n-o filtreaza. Stiu, sunt paranoica rau. Eh, macar pot sa ma "joc" cu ele cand ma duc in excursii...

a, da, si teama de zbor cu avionul. Nu m-as sui in avion sa zbor decat poate daca ar fi chestiune de viata si de moarte, si motivul ar fi intemeiat.

Last edited by crestinOrtodoxa; 03.10.2010 at 06:55:00.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.10.2010, 08:11:48
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Mie imi este frica de clauni ( sper sa nu radeti de mine )...efectiv mi se par periculosi parca ar fi criminali psihopati si nu imi plac nici cei care imbraca costume de mascota cum mai intalniti prin hipermarcheturi etc si frica de inaltime.

mi-e frica sa nu pateasca cei dragi ceva rau mai ales sa nu sufere fizic cum sunt amputari, pierderi de organe etc...frica asta ma ia dintr-o data in special seara cand ma bag la culcare si mi se pune un nod in gat, incep sa tremur si alte manifestari care nu apar asa de des. Oricvum asta este cea mai suparatoare fobie pe care o am.

si imi este frica sa nu mor fara ca macar sa fi incercat sa ma pocaiesc pentru pacate si sa vina Mantuitorul si sa ma lase in urma. Mi-e frica de "starea de a fi mort", mi-e frica sa nu fiu vreo secunda atunci constienta de pericolul in care ma aflu, acela de a petrece eternitatea in iad si sa nu mai pot face nimic sa schimb situatia.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.10.2010, 10:46:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eu sufar de arachnofobie in forma grava. Simpla vedere a unui paianjen mare imi face rau, pulsul o ia razna, incep sa tremur...

Acum mai multi ani, un prieten bine-intentionat dar cu prea putina minte s-a gandit sa ma vindece (sau sa faca o gluma proasta), eram undeva la tara, si a vazut un monstru din asta intr-un tufis; l-a cules pe lama unui harlet si a vrut sa mi-l bage in fata.

Multumesc lui Dumnezeu ca mai erau cativa prieteni acolo, si m-au tinut, efectiv, sa nu-i dau cu harletul in cap. Ma ingrozesc si acum, cand ma gandesc ca eram pe punctul sa-l omor.

De aceea va sfatuiesc sa nu va jucati cu fobiile, mai ales ale altora. Reactia unei persoane cu fobie, in prezenta obiectului sau situatiei declansatore, este de multe ori irationala si violenta.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.10.2010, 13:53:05
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Mai am si o oarece teama de... boala ebola. :D Ma inspaimanta.
Idem :D, am vazut un documentar despre acest virus...

Imi mai este frica si de secretiile corpului altora: de fapt cred ca este o obsesie, curat toate lucrurile care le-au folosit altii inainte sa le folosesc eu, cand am de a face cu o persoana suspecta de vreo boala, raceala etc stau atenta la orice miscare face ca sa-mi aduc aminte sa nu ating lucrurile care le a folosit, si cand imi vorbeste stau in apnee. Mi-e teama sa nu miros a fum de tigara, nu suport acel fum, si cand am in preajma tigari aprinse, stau in apnee sau ma mut spre directia vantului.

Mie frica sa fiu singura, intr-un loc strain, sa ma simt o preda. As inebuni daca mi s-ar intampla asa ceva.

Cum am mai spus, mie frica de viermi, foarte mult... tip cand vad unul si imi vine greata, ma comport in mod exagerat la vederea acestora. Cosmarul meu este sa fiu mancata de viermi, sa-i am pe corp... brrrrrrr

Ai foarte mare dreptate, Erethron, daca ti la propria ta viata, nu te juca cu fobiile altora.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Care sunt principiile fundamentale ? Eutifiev_EMI Despre Sfanta Scriptura 33 08.11.2009 23:44:00