Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.03.2010, 19:58:14
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

"Tacerea este un mare dar si, dupa vorbire , cel mai util."(H.Heine)
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.03.2010, 20:04:46
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

este bine sa taci atunci cand nu ai nimic folositor de zis dar sa nu fie in exces ca ceilalti vor percepe un om care tace si nu zice nimic ca pe un ciudat...e ceva normal sa saluti,sa schimbi pareri,etc
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.03.2010, 20:18:15
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Nu consider a fi ciudat sau ignorant sa stii ceva si sa taci.Mai grav este a vorbi despre ceva ce nu stii.Uneori tacerea ne face mai agreabili semenilor nostri.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.03.2010, 20:44:47
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Cred ca toti ar trebui sa invatam sa "tacem",tacerea este o taine care aducuce cu ea linistea trupeasca.Sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne dea puterea sa tacem atat cat cu gandul cat si cu trupul atunci cand este vorba de ura,pizma,rautate,defaimare,distrugere,ganduri necurate,injuraturi,etc.

Tacerea este arma omului intelept !
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.03.2010, 22:08:32
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

daca stii ceva si taci esti luat drept naiv...de ex la mine la scoala daca eu stiu raspunsul si nu zic nimic(lucru pe care il fac mereu din cauza faptului ca sunt extrem de timida)sunt considerata ciudata de catre colegi,iar daca zic ceva sunt considerata tocilara ca stiu raspunsurile..oricum ai da-o nu e bine.....la serviciu eu cred ca este nevoie sa mai si te impui ca altfel ii lasi pe ceilalti sa-ti ia inainte cu ideile,dar bineinteles sa nu vorbesti aiurea in plus ca dupa devi plictisitor pt ceilalti
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.03.2010, 22:44:42
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Tacerea face bine..in majoritatea cazurilor..fie si la serviciu..Daca taci si-ti faci treaba bine..nu are cine sa te acopere..asa ca pana la urma vei fi apreciat..asta daca nu exista o coalitie generala impotriva ta pentru a te submina..Dar asta se intampla foarte rar.Tacerea este unul dintre lucrurile de pret..pe care le avem..daca reusim sa o si stapanim..putem sa fim putin mandri..:)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.03.2010, 22:59:34
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Femeile trebuie sa fie mai grijulii in ceea ce priveste tacerea. Stam cam prost la capitolul asta si suntem direct vizate in Biblie. De altfel nu cred ca barbatii trebuie sa invete tacerea, ci femeile.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 22.03.2010, 23:02:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
daca stii ceva si taci esti luat drept naiv...de ex la mine la scoala daca eu stiu raspunsul si nu zic nimic(lucru pe care il fac mereu din cauza faptului ca sunt extrem de timida)sunt considerata ciudata de catre colegi,iar daca zic ceva sunt considerata tocilara ca stiu raspunsurile..oricum ai da-o nu e bine.....la serviciu eu cred ca este nevoie sa mai si te impui ca altfel ii lasi pe ceilalti sa-ti ia inainte cu ideile,dar bineinteles sa nu vorbesti aiurea in plus ca dupa devi plictisitor pt ceilalti
Dreapta socoteala e cea mai buna!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tacerea .pacat sau virtute ? maria55 Generalitati 62 26.03.2012 16:17:48
Tacerea monahului lucianelu Intrebari utilizatori 2 20.01.2011 10:10:48