Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.04.2010, 16:19:11
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

hei, dar mie imi place stilul lui! E shukar!

ok. dar in mod sigur isi bate joc de credinta. e doar un ateu ce exagereaza si ironizeaza unele lucruri religioase.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.04.2010, 17:13:12
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Bine ca mai sunt si crestini cu simtul umorului. Probabil nu sunt crestini adevarati! :D
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.04.2010, 18:13:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am semnat petitia.Intr-adevar trebuie oprit,acesti oameni ne intristeaza sufletul si ni-l strica,perturbandu-ne credinta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.04.2010, 18:21:50
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit Ajutati-l pe cuviosul Ilarie sa ajunga pe calea dreptei credinte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

In aceasta saptamana in care diavolul ne ispiteste sa fim rai cu semenii nostri fac un apel la fratii mei ortodocsi de pe forum sa adopte o pozitie crestina fata de aceasta oita ratacita din turma lui Dumnezeu, oita a carei unica vina este ca nu si-a deschis sufletul la invataturile duhovnicesti (pot sa ii recomand duhovnicul meu cu care am o legatura foarte stransa in cele spirituale). Am citit blogul cuviosului si am descoperit ca sfintenia se poate gasi in orice. El nu trebuie oprit, ci trebuie adus pe calea cea dreapta, explicandu-i-se stiintific si cu dovezi istorice:
1. Veridicitatea minunilor savarsite de Iisus
2. Varsta reala a planetei, cateva mii de ani
3. Aparitia miraculoasa a luminii de la Inviere
4. Provenirea omului nu din maimuta, care doar accidental seamana cu omul, ci din creatia divina, intai Adam, apoi animalele, apoi Eva, stiintific din coasta lui Adam+scuipat, ordine care a ramas de pe vremea creatiei si este determinanta pentru Sfanta Biserica.
5. Ca bolile psihice se trateaza prin exorcizari repetate, rastigniri, iar cazul Tanacu a fost doar voia Domnului, acea fata sigur avea pacate grele si nu trebuie sa ne para rau pentru ea.
6. Ce cautau ouale de Paste sub crucea lui Isus
Sunt multe si nu cred ca eu pot sa ma exprim cum trebuie, dar sigur se pot gasi aici teologi care sa aiba rabdarea si umilinta sa il aduca pe calea cea dreapta. Insusi sfantul apostol Pavel a prigonit crestinismul, pana cand a ajuns sa auda voci si a devenit crestin. Si fata de la Tanacu auzea voci dar auzea vocile gresite.

Trebuie sa il inconjuram pe acest cuvios ratacit de la cele sfinte cu toata intelegerea si caldura si sa ii explicam ca dragostea si intelegerea crestine chiar daca sunt conditionate, exista. Si fac un apel la voi sa nu ii aratati dragoste si intelegere in stilul tipic - prin injuraturi ci sa ii explicati ca o sa arda in Iad daca mai gandeste asa.

Dar Dumnezeu nu bate cu parul si toate blasfemiile ii vor fi pedepsite caci Dumnezeu isi iubeste toate oile dar crunta e mania lui.

E o saptamana in care trebuie sa simtim durerile lui Isus si intelegere pentru semenii nostri.De ce sa nu cautam intelegere si pentru cuvios? El a stat in pustie si a auzit vocile gresite, de ce sa nu il ajutam sa le auda pe cele corecte?
Si sa caute iertarea si ispasirea pacatelor intru credinta pentru ca ulterior sa ajunga in Iad pentru ca nu le-a ispasit pe toate.

Si toate cele de mai sus eu le inteleg si le respect ca un bun crestin ce sunt, si sunt de o logica elementara. Iar Dan Bittman este un mesager al Diavoluli - lupul in piele de oaie de care trebuie sa ne ferim- asta este adevarat si pot aduce dovezi!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.04.2010, 19:05:49
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenia petre Vezi mesajul
In aceasta saptamana in care diavolul ne ispiteste sa fim rai cu semenii nostri fac un apel la fratii mei ortodocsi de pe forum sa adopte o pozitie crestina fata de aceasta oita ratacita din turma lui Dumnezeu, oita a carei unica vina este ca nu si-a deschis sufletul la invataturile duhovnicesti (pot sa ii recomand duhovnicul meu cu care am o legatura foarte stransa in cele spirituale). Am citit blogul cuviosului si am descoperit ca sfintenia se poate gasi in orice. El nu trebuie oprit, ci trebuie adus pe calea cea dreapta, explicandu-i-se stiintific si cu dovezi istorice:
1. Veridicitatea minunilor savarsite de Iisus
2. Varsta reala a planetei, cateva mii de ani
3. Aparitia miraculoasa a luminii de la Inviere
4. Provenirea omului nu din maimuta, care doar accidental seamana cu omul, ci din creatia divina, intai Adam, apoi animalele, apoi Eva, stiintific din coasta lui Adam+scuipat, ordine care a ramas de pe vremea creatiei si este determinanta pentru Sfanta Biserica.
5. Ca bolile psihice se trateaza prin exorcizari repetate, rastigniri, iar cazul Tanacu a fost doar voia Domnului, acea fata sigur avea pacate grele si nu trebuie sa ne para rau pentru ea.
6. Ce cautau ouale de Paste sub crucea lui Isus
Sunt multe si nu cred ca eu pot sa ma exprim cum trebuie, dar sigur se pot gasi aici teologi care sa aiba rabdarea si umilinta sa il aduca pe calea cea dreapta. Insusi sfantul apostol Pavel a prigonit crestinismul, pana cand a ajuns sa auda voci si a devenit crestin. Si fata de la Tanacu auzea voci dar auzea vocile gresite.

Trebuie sa il inconjuram pe acest cuvios ratacit de la cele sfinte cu toata intelegerea si caldura si sa ii explicam ca dragostea si intelegerea crestine chiar daca sunt conditionate, exista. Si fac un apel la voi sa nu ii aratati dragoste si intelegere in stilul tipic - prin injuraturi ci sa ii explicati ca o sa arda in Iad daca mai gandeste asa.

Dar Dumnezeu nu bate cu parul si toate blasfemiile ii vor fi pedepsite caci Dumnezeu isi iubeste toate oile dar crunta e mania lui.

E o saptamana in care trebuie sa simtim durerile lui Isus si intelegere pentru semenii nostri.De ce sa nu cautam intelegere si pentru cuvios? El a stat in pustie si a auzit vocile gresite, de ce sa nu il ajutam sa le auda pe cele corecte?
Si sa caute iertarea si ispasirea pacatelor intru credinta pentru ca ulterior sa ajunga in Iad pentru ca nu le-a ispasit pe toate.

Si toate cele de mai sus eu le inteleg si le respect ca un bun crestin ce sunt, si sunt de o logica elementara. Iar Dan Bittman este un mesager al Diavoluli - lupul in piele de oaie de care trebuie sa ne ferim- asta este adevarat si pot aduce dovezi!
stimata "doamna",nu cumva chiar dumneavoastra sunteti "cuviosul" ilarie?ca indepliniti toate conditiile :))
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!

Last edited by Xosroviduxt; 01.04.2010 at 19:08:35.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.04.2010, 19:28:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenia petre Vezi mesajul
... asta este adevarat si pot aduce dovezi!
:)Invidios pe tine care auzi "voci"? ( mesajul din avatar)
Cu schizofrenia nu-i de gluma. Nu cred ca este cineva de aici care ar dori sa auda mesaje venite prin "voci" :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.04.2010, 20:26:03
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

vai, ce moaca are =))))
daca asta-i calugar sau da impresia ca-i calugar, atunci nu mai comentez nimic =))))

ce propuneri pentru guvern =))))
lol =))))

hai ca mi-a placut :))) a fost tare :)) =))))
cine ar fi prost ca sa nu zic altceva si sa asculte tot ce spune asta?
eu cred ca pana si intrebarile (pe care se presupune ca le-a primit de la cititori, din orice tara) sunt inventate de el.
nu are de ce sa ne intristeze sufletul daca nu bagam de seama ce zice. trebuie ignorat total :)) si evident luata o masura, daca se va lua. pentru ca daca era sa se ia, se facea ceva pana acum...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.04.2010, 23:05:07
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
stimata "doamna",nu cumva chiar dumneavoastra sunteti "cuviosul" ilarie?ca indepliniti toate conditiile :))
Eu sunt o doamna fara ghilimele si ma simt extrem de jignita ca se mi se pune la intrebare identitatea.Nu stiu ce conditii indeplinesc dar cred ca cineva de pe forum a recunoscut ca e cuviosul si acela ar trebui indreptat si nu invinovatit. Asta cred eu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.04.2010, 23:13:54
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

daca sunteti fara ghilimele e de bine.
cand ziceam de conditii ma refeream la locatia pe care o afisati(+ avatarul + stilul de a scrie) :D
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!

Last edited by Xosroviduxt; 01.04.2010 at 23:20:16.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.04.2010, 00:39:43
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Nu este singurul blog in care se face caterinca de crestinisim si nu numai.
http://www.luminasfanta.com/2010/03/...ezeu/#more-361
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
semnati petitia de introducere a tvtrinitas emanuel2007 Biserica Ortodoxa Romana 6 20.08.2008 08:34:33