Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Rusaliile
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.10.2010, 21:55:15
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
De Rusalii, in zona Dobrogei, se impart la Biserica frunze sfintite de nuc, iar in zona Moldovei, frunze sfintite de tei. Pentru mine, aceasta zi minunata are o semnificatie speciala.
Si daca primim acele frunze, ce folos tragem?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2010, 21:59:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
Si daca primim acele frunze, ce folos tragem?
Acele "frunze" de tei simbolizeaza limbile de foc, modul in care Duhul Sfant s-a pogorat peste Sfintii Apostoli.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2010, 22:02:18
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Acele "frunze" de tei simbolizeaza limbile de foc, modul in care Duhul Sfant s-a pogorat peste Sfintii Apostoli.
de ce sa simbolizeze? ce legatura este intre niste frunze vestede si puterea Duhului Sfant?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.10.2010, 22:27:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
de ce sa simbolizeze? ce legatura este intre niste frunze vestede si puterea Duhului Sfant?
Stai linistit(a), ca nu sunt idoli; nu cinstim frunzele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2010, 10:04:49
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Stai linistit(a), ca nu sunt idoli; nu cinstim frunzele!
Nu am zis ca le cinstiti, dar ce inseamna atata teatru ieftin? adica in loc sa primiti Duhul Sfant, daruri alese asa cum descrie Pavel la 1 corinteni cap.12, va multumiti cu niste frunze de nuc sau de tei? e hilar. Ce scrie la Galateni 3:5? Ce dadea Dumnezeu primilor crestini si ce se intampla? iar acum...frunze! nu, multumesc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2010, 16:30:49
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
Nu am zis ca le cinstiti, dar ce inseamna atata teatru ieftin? adica in loc sa primiti Duhul Sfant, daruri alese asa cum descrie Pavel la 1 corinteni cap.12, va multumiti cu niste frunze de nuc sau de tei? e hilar. Ce scrie la Galateni 3:5? Ce dadea Dumnezeu primilor crestini si ce se intampla? iar acum...frunze! nu, multumesc.
Ok, nu le lua, dar nici nu ne deranja!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.10.2010, 16:46:24
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ok, nu le lua, dar nici nu ne deranja!
Cu ce v-am deranjat? Suntem pe un forum, a fost deschisa o tema de discutie, deci pentru asta suntem aici, ca sa discutam. Daca nu va convine parerea mea, cine va pune sa o comentati? nu puteti sa sariti peste postarile mele?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.10.2010, 18:07:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
Nu am zis ca le cinstiti, dar ce inseamna atata teatru ieftin? adica in loc sa primiti Duhul Sfant, daruri alese asa cum descrie Pavel la 1 corinteni cap.12, va multumiti cu niste frunze de nuc sau de tei? e hilar. Ce scrie la Galateni 3:5? Ce dadea Dumnezeu primilor crestini si ce se intampla? iar acum...frunze! nu, multumesc.
In aceasta zi minunata , dupa Sfanta Liturghie, se rostesc de catre preoti sapte rugaciuni patrunzatoare, sapte ingenuncheri- este atat de frumos- si preoti si mireni ingenuncheaza in timpul rugaciunii. Frunzele simbol sunt o mangaiere pentru credinciosi - personal simt o mare bucurie- se rememoreaza Pogorarea Duhului Sfant peste Sf. Apostoli.

Daca ploua in sufletul tau, nu ai dreptul sa razi de credinta noastra.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.10.2010, 18:18:59
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Daca ploua in sufletul tau, nu ai dreptul sa razi de credinta noastra.
Nu am ras, doamna, comentam ca de aia suntem pe forum. Adica daca e un forum public imi dau si eu cu parerea, personal nu m-as duce la o religie pentru ca sa-mi dea frunze, ci ca sa vad Duhul Sfant manifestandu-se. Va deranjeaza acest comentariu? Este parerea mea si cred ca am tot dreptul sa o expun pe forum.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.10.2010, 18:32:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Mai intai, credinta!

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
Nu am ras, doamna, comentam ca de aia suntem pe forum. Adica daca e un forum public imi dau si eu cu parerea, personal nu m-as duce la o religie pentru ca sa-mi dea frunze, ci ca sa vad Duhul Sfant manifestandu-se. Va deranjeaza acest comentariu? Este parerea mea si cred ca am tot dreptul sa o expun pe forum.
"Duhul sufla unde vrea"- La Sfantul Serafim de Sarov se vorbeste deslusit despre lucrarea Duhului, cum explicit se vorbeste si in vietile Sfintilor. Sfantul Duh este prezent in lume, dar trebuie sa crezi, sa ai credinta dreapta, sa faci voia lui Dumnezeu. Crezi ca ne-am ridicat la asemenea masura?Sa nadajduim in Domnul, si sa nu luam in deradere cele sfinte!Intelepciune!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua de Rusalii Danut7 Rusaliile 27 09.06.2014 13:47:16
Obiceiuri de Rusalii costel Generalitati 1 22.06.2013 19:10:32
Randuiala postirii de la Pasti pana la Rusalii costel Postul 13 06.04.2011 22:09:50
Harti in saptamana dupa Rusalii costel Postul 1 29.05.2010 16:35:30
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 13:30:19