Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 07.12.2011, 16:37:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefmir Vezi mesajul
Ha ha, i-a uite un text juridic al înaintașilor nostrii din perioada domniilor regulamentare:

"Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primprejurul partilor fatatoare ale muierii i se va taia scarbavnicul madular, intru vesnica lui nefolosinta.”

Rezolvau rapid treaba, fara dezbateri inutile. E tare, nu?
Si tot asa de repede te lasau si fara cap...ce facem,in loc sa evoluam,ne reintoarcem ca mentalitate si gestionare (impropriu spus) a acestor situatii in niste timpuri in care greu puteai cere mai mult pentru ca astea erau limitele respectivei societati?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.12.2011, 16:54:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu pot să-mi dau seama cum poate un creștin să fie de acord cu, chiar să militeze pentru, mutilarea fizică și răzbunarea cu sprijinul statului.
Vorba lui Cioran: ”orice fărădelege ce vizează exercițiul Puterii începe printr-un conflict cu poliția și sfârșește prin a se sprijini pe ea”.
Imi pare rau ca s-a inteles altceva. am extins pedeapsa propusa si la alte categorii de raufacatorii tocmai ptr a sublinia gravitatea si totodata anomalia pedepselor ireversibile, fara vointa vinovatului.

Citat:
Într-o țară unde eroarea judiciară e mai curând regulă decât excepție, orice pedepeapsă radicală, de genul mutilărilor ireparabile, sunt expresii ale păgânismului ce domină mentalul colectiv căruia i s-a ”implantat” frustrări ucigașe din seria celor exprimate pe acest topic.
Ce faci dacă afli după ani și ani că ai jugănit pe cineva pe nedrept? Îi dai un buchet de flori și îți ceri scuze?
Sau si mai grav. Ce faci daca tu om cinstit esti victima unor astfel de erori?
Si nimeni nu cred ca poate spune ca asta niciodata nu i s-ar putea intampla. Sunt atatia sfinti calugari, feciorelnici acuzati de femei ca au ramas insarcinate cu ei si s-au mai trezit si cu un copil in brate, care firesc nu era al lor.
Asadar, nu stim niciodata ce intamplari vom avea de trecut si mai ales cum vom trece de ele.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.12.2011, 17:19:47
adaria adaria is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2011
Mesaje: 29
Talking

Pedofilii ca pedofilii, da ce ne facem cu cei care violeaza bunul simt frecvent? Pe ei cum sa ii castram la nivel intelectual?! Revenind la subiect poate ar trebui inasprite legile care sanctioneaza pedofilia dar fara mutilari, etc.....Si daca ar fi sa executam o statistica despre cati barbati de prin lume comit pedefilie intretinand relatii cu minore, cred ca ....si va raspundeti singuri......Sa fiu iertata!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.12.2011, 18:59:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu pot să-mi dau seama cum poate un creștin să fie de acord cu, chiar să militeze pentru, mutilarea fizică și răzbunarea cu sprijinul statului.
Vorba lui Cioran: ”orice fărădelege ce vizează exercițiul Puterii începe printr-un conflict cu poliția și sfârșește prin a se sprijini pe ea”.

Într-o țară unde eroarea judiciară e mai curând regulă decât excepție, orice pedepeapsă radicală, de genul mutilărilor ireparabile, sunt expresii ale păgânismului ce domină mentalul colectiv căruia i s-a ”implantat” frustrări ucigașe din seria celor exprimate pe acest topic.
Ce faci dacă afli după ani și ani că ai jugănit pe cineva pe nedrept? Îi dai un buchet de flori și îți ceri scuze?
prietene, de textele ADN nu ai auzit?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 07.12.2011, 19:02:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Propun extinderea pedepselor!
Hotului, care aduce in pragul disperarii, chiar produce depresii pagubitilor, sa-i taiem mana, martorului mincios care determina castigarea proceselor de oamenii mincinosi si necinstiti sa-i taiem limba, femeii care indraneste sa ia barbatul altei femei si sa distuga familii, lasand copii fara tata,sa fie impuscata, la fel ca si criminalii de orice fel(inclusiv femeile care avorteaza, medicii si asistentele care savarsesc crima precum si sotii care sunt complici la crima)!
De acord?
Asa reusim sa stopam faradelegile in neamul asta romanesc!
doamna mea, il pune cineva pe agresor sa violeze copilul? Nu este libera lui alegere "de buna voie si nesilit de nimeni"? Atunci de ce tot il compatimim? Totul pe lumea asta se plateste! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 07.12.2011, 19:04:32
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu pot să-mi dau seama cum poate un creștin să fie de acord cu, chiar să militeze pentru, mutilarea fizică și răzbunarea cu sprijinul statului.
Vorba lui Cioran: ”orice fărădelege ce vizează exercițiul Puterii începe printr-un conflict cu poliția și sfârșește prin a se sprijini pe ea”.

Într-o țară unde eroarea judiciară e mai curând regulă decât excepție, orice pedepeapsă radicală, de genul mutilărilor ireparabile, sunt expresii ale păgânismului ce domină mentalul colectiv căruia i s-a ”implantat” frustrări ucigașe din seria celor exprimate pe acest topic.
Ce faci dacă afli după ani și ani că ai jugănit pe cineva pe nedrept? Îi dai un buchet de flori și îți ceri scuze?
Este și unul dintre contra-argumentele fundamentale privitoare la pedeapsa cu moartea.

În calitate de avocat care activez destul de mult în domeniul penalului, vă asigur că o eroare judiciară nu este niciodată 100% exclusă.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 07.12.2011, 19:07:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, de textele ADN nu ai auzit?
Prietene, sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi pe mana justitiei asteia. Ca din alb iesi negru si viceversa, oricate probe ai aduce.(totul se poate musamaliza).
Nu mai fi asa sigur pe tine. Si oamenii nevinovatii ajung dupa gratii. Sa fereasca Dumnezeu de situatia asta!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.12.2011, 19:12:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, de textele ADN nu ai auzit?
Ba, da, am auzit despre aceste texte.

Prietene, însăși legea recunoaște posibilitatea ca o sentință, chiar definitivă, să fie netemeinică, în domeniul penal. Dă un google după articolele din Codul de procedură penală care tratează despre calea de atac a revizuirii și te vei convinge.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.12.2011, 19:13:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Este și unul dintre contra-argumentele fundamentale privitoare la pedeapsa cu moartea.

În calitate de avocat care activez destul de mult în domeniul penalului, vă asigur că o eroare judiciară nu este niciodată 100% exclusă.
Iata raspunsul expertului in domeniu.
Daca vedeam postul mai repede nu mai postam eu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.12.2011, 19:50:29
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit De ce nu se aproba castrarea fizica?

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pedofilia e bine sa fie privita ca o tulburare psihica,iar teama de pedeapsa nu ii va determina sa nu mai comita astfel de fapte pe cei in cauza.Deasemenea,abolirea dorintei fizice,nu anuleaza si motivatia psihologica,care sta la baza actelor unui violator si care este principala cauza a actelor sale.
Nimeni nu este pedofil pentru ca asa s-a nascut ori asa alege sa fie,ci a devenit astfel in urma unor traume si abuzuri petrecute de cele mai multe ori in copilarie.
Victima abuzata in trecut,devine abuzator la randul sau.E un cerc vicios.
Este firesc sa vrem sa aparam copiii societatii de astfel de persoane cu probleme,insa parerea mea e ca aceasta castrare fizica nu va fi o solutie umana sau foarte eficace.
Deasemenea,nu se vorbeste despre consecintele fizice si psihice,efecte secundare care pot urma in cazul unei astfel de castrari: aceste injectii deterioreaza serios sistemul osos,influenteaza glicemia sau poate da afectiuni ale zonei genitale,iar ca si consecinte psihice...ele pot fi devastatoare,cauzand depresie sau alte tulburari si nu cred ca exagerez cu ceva cand spun ca ele pot duce in anumite cazuri la acte de agresiune impotriva celor din jur sau,invers,impotriva propriei persoane (suicid).
As dori sa mai mentionez ca in aceasta postare,parerea mea este bazata in urma lecturarii opiniilor mai multor medici,psihiatri,psihologi,pentru ca acest subiect mi-a ridicat serioase semne de intrebare inca de cand am auzit despre el.
Am citit si eu despre asta si intradevar castrarea chimica poate avea consecinte multiple. Dupa mine, ar fi mai bine daca s-ar aproba castrarea fizica a agresorilor din mai multe motive pe care le enumerez:
- Pentru barbati nu este o operatie atat de grea si cel in cauza se reface foarte repede.
- Acest lucru schimba aspectul fizic ( ma refer atunci cand se vede dezbracat) si asta ii poate ridica numeroase semne de intrebare.
- in Biserica Catolica foarte multa vreme barbatii au cantat muzica de opera. Pentru asta ei se supuneau de buna voie castrarii si ajungeau la performante vocale fiind capabili sa sustina o nota muzicala minute in sir fara intrerupere.
Intr-adevar mutilarea sufleteasca pe care o produc ei ii poate afecta pe copilasi tot restul vietii. Cei care au copii si au fost vreodata macar in pericol de ajunge in astfel de situatie stiu ce inseamna acest lucru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parada homosexualilor la Brasov. De ce nu si parada pedofililor si a zoofililor? Eugen7 Homosexualitatea 127 27.05.2011 03:57:33