Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 29.07.2013, 12:00:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Uite afla si tu daca nu stiai, ca sunt manastiri si in Occident si chiar romani au preferat sa se calugareasca sau sa plece ca si calugari acolo si nu (sa ramana) in cele de aici.
Hai lasa ,ca astea sunt povesti ,de ce s-ar fi dus acolo?
E mai buna mancarea sau e mai multa democratie?
Chiar am vorbit ieri cu o maicuta la o manastire si imi spunea ca la o alta manastire ,tot din judetul nostru a venit calugar duhovnic un parinte care a slujit in America.
Ei au acolo ascultare ,nu se duc asa pur si simplu.
Poate la sf.Munte .
Reply With Quote
  #92  
Vechi 29.07.2013, 12:26:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, au o economie relativ prospera - pentru ca au stiut ca prin mita si putere militara sa acapereze resurse, sa cumpere ieftin si sa vand scump, sa profite de pozitia $ in economia mondiala si sa exporte tzepe bancare si inflatie in toata lumea.

Cum sta treaba pentru americanul de rand? In afara de electronice si arme la discretie, relativ ieftine, mare lucru nu este ieftin la ei.
Educatia este scumpa (costa peste 100 de mii de $ sa cresti un copil si sa-l duci de la gradinita la facultate), sanatatea este scumpa si sistemul teribil de prost.

Majoritatea cand termina facultatea, o termina pe seama bancilor, ingropati in datorii.
Banii care ii au multi, ii au pe credit avand ca si garantie bunurile personale, inclusiv casa.
etc.
In general de acord, cu doar cateva precizari:

1. In SUA si statele vestice au marele avantaj ca avand o agricultura competitiva, bine pusa la punct, unde pamantul se lucreaza pe suprafete mari, compacte, cu mijloace moderne (mecanizare, irigare, etc) si productivitatea agricola la hectar este mult mai mare decat la noi. Astfel, acolo mancarea este ieftina, si pe cand in Romania se cheltuie mai mult de 50% din bugetul unei familii pe hrana acolo se cheltuie un 20-30%.

2. Apoi raportat la venituri si pretul la utilitati (gaz metan, curent electric, transport public, etc) este unul destul de mic! Daca la noi in Romania factura la gaz metan intr-o luna de iarna poate ajunge si la 300-400 RON (ceea ce reprezinta cam 50% din salariu mediu pe economie!), in SUA nu cred ca dai jumate din salar sa platesti factura la gaz metan!

La transportul public la noi pretul unui bilet de tren Iasi-Bucuresti e de cca 60-70 RON (adica 10% dintr-un salar sau o pensie obisnuita)!

3. Cu educatia intradevar taxele la facultatile din tarile vestice sunt destul de mari! Insa as fi curios- vorba aia doar nu toata lumea vrea si trebuie sa faca facultate- cat de scumpe sunt scolile publice cu specific tehnic (echivalentul liceelor industriale si scolilor profesionale de la noi) si cat de bine se invata meserie in ele (pentru strungari, lacatusi, electricieni, soferi, fierar-betonisti, etc), in SUA ori in celelalte tari vestice!

4. Cu sistemul sanitar intradevar au si acolo serioase probleme, insa totusi fata de cel din Romania e mult inainte, sub raportul dotarilor din spitale si a felului cum isi face datoria personal medical! Cel putin nu cred ca se sta ca la noi unde multi doctori si asistente daca nu le pui plicul in buzunarul de la halat nu se uita la tine sau iti zice in fata ca operatia costa 10-20 de milioane!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 29.07.2013, 12:32:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Asta am observat si eu si nu prea inteleg de ce este asa la noi. Cred ca romanii sunt f.rasisti cand vine vb. de...romani. Si nu este de azi, ieri, ci de ceva vreme, de cand s-a implementat metalitatea asta colonista. Cum vorbeau englezii despre indieni in sec XIX, cam asa vorbim noi despre noi.

Si nu e vorba doar despre tineri, ci si adultii sunt cam la fel. Unii, nu toti. Sunt si romani de nota 10 in fata carora imi scot palaria. (ceva sperante mai sunt)

Unchiul meu, care sta in Texas, a mers cu buni de mai multe ori la o Biserica Romaneasca(ortodoxa, fireste). Face in jur de 30-40 de min cu masina pana la Biserica respectiva. Unchiul asta e de ceva timp in SUA, caci este si cetatean si are si el o casa si o masina. Si ne-a spus ca romanii de acolo cand a vazut masina lui, unele cucoane au inceput sa strige: uite, bogatii! Masina e o camioneta Chevrolet, vechime minim 5 ani, platita in rate. In fine. Nu stiu de ce sunt romanii asa obsedati de avere si bani. Numai bani, masini, vile si aur vad. Si cand arata cu degetul spre BO tot asta spun.
Nu stiu de ce romanii care pleaca au obiceiul sa arunce cu noroi in tot ce au lasat in urma ?
Si arunca cu noroi chiar si in compatriotii lor de acolo ,care sunt si ei oameni ca oricare altii
Romanii din Occident care sunt obsedati de bani sunt asa deoarece pentru asta au plecat acolo.Multi dintre ei.De ce sa ii condamnam.
Poate altii au plecat pt cariera sau pt ca nu aveau din ce trai in tara.
Dar multi au obicieiul sa ascunda aspectele negative de acolo.
Nu i-am auzit sa zica ceva rau de tara in care au ajuns dar de romani rautati cat cuprinde.
Fara sa fie intrebati.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 29.07.2013, 13:05:50
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ba nu,ai incurcat rau borcanele:abia raspunsul la scrisoarea fetei cu pricina,este o epistola abjecta!

Este abjecta,deoarece este scrisa de o persoana afectata de mania superioritatii,un fel de tzatza cu pretentii academice,care nu are eleganta in stilul exprimarii ci arunca cu naduf o colectie de refulari.Intr-adevar nu este"misto"sa auzi ca cineva provine dintr-o familie instarita...insa este interesant ca fata(chiar bogata)este singura romanca de la King's College,ba mai mult are si bursa.

Un alt exemplu de dusmanie intre romani,atat de des practicata mai ales peste hotare.
Daca provenea dintr-o alta natie,s-ar fi dus la facultatea respectiva s-o caute si s-o salute,insa fiind romanca ii este o ciuda morbida ca o alta romanca a reusit sa vina la Londra si inca si la o facultate de prestigiu!
De unde stii cum sunt cei din alte natii?
Uite ,fata nasilor sta la Paris in camera cu o tanara din Mauritius ,indianca banuiesc
Indura destule ,si nu la capitolul curatenie .
Aceasta tanara e si ea un om ca oricare altul ,cu defecte si parti bune ,de ce sa atribuim romanilor numai rele?
Nu cumva pt ca nu avem ochii prea curati ,vedem partile murdare ?
Ca si cum am pune la ochi ochelari fumurii ,vedem totul in culori sumbre .
Eu stiu familie din America ,tineri care stau intr-o zona cu prea putini romani.
Se intalnesc la sfarsit de saptamana ,7-8 familii ,se ajuta intre ei ,merg la biserica ,la evenimente ,botezuri ,nunti ,sarbatori.
E pacat sa blamam.
Eu cred ca Dumnezeu ne scoate in cale oameni mai putin agreabili tocmai pentru a ne ispiti si a ne invata cum sa ne purtam
Reply With Quote
  #95  
Vechi 29.07.2013, 13:09:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da, e adevarat din pacate! Noi, poporul roman in general, avem un defect- anume ca nu prea stim sa fim uniti si sa ne sustinem reciproc!
Apoi dupa 1990 am copiat din vest tot, fara discernamant, indiferent ca erau lucruri bune sau rele! Daca ne uitam la rusi, polonezi, cehi (care si ei au trecut prin comunism) sau greci, vedem ca acestia sunt mult mai uniti si stiu a-si apara valorile si specificul national!

Eu nu zic- daca printr-o conjunctura lucrezi sau studiezi la Londra e normal sa admiri de exemplul cladiri istorice de valoare de acolo sau punctualitatea si seriozitatea in munca a britanicilor, insa sa zici ca acolo e numai lapte si miere sau ca britanicii ar fi "perfecti"" si tot ce fac e bine iar noi romanii suntem cum a zis un cretin "stupid people"" denota o gandire grav alterata si serioase probleme de mentalitate!

Pana la urma fiecare popor de pe Glob are calitati si defecte si nimeni nu este perfect.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 29.07.2013, 13:27:49
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, in occident, bisericile au ajuns obiect de turism.....aici se mai duce lumea la biserica, dar se intoarce si pacatuieste......nu stiu ce e bun...se pare ca totul se scufunda in pacatul lumii......oamenii fac multe greseli....sunt generatii compromise si aici si acolo.....nu pot avea o satisfactie, totul e confuz...
Reply With Quote
  #97  
Vechi 29.07.2013, 13:31:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Avem acest defect tocmai pt ca nu suntem credinciosi in fapta.
Tocmai am primit ceva scris despre par.Sofronie Saharov .El avea un cuvant bun pt oricare ,fie el hindus ,protestant ,catolic ,ortodox
Chiar si romanii din Occident ar fi mai buni daca noi nu i-am critica atat.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 29.07.2013, 17:41:59
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Student român la Londra: “Dumnezeu a fost ucis de Occident, VREAU SĂ MĂ ÎNTORC ACASĂ!”


“Sunt studentă în Londra la una dintre cele mai bune universități europene. Sunt mândră că am reușit să ajung aici și le voi fi recunoscătoare părinților mei pt educație și efortul material extraordinar pe care l-au depus pentru a mă trimite la studii de calitate mereu.

Dar mă deranjează teribil întrebarea tuturor „Te mai întorci?” Și uimirea clară la auzul unui ferm „da”. Acest DA nu era atât de ferm înainte de a mă muta în Londra. Înainte era un „mi-aș dori, dacă voi avea unde să mă întorc mă voi întoarce”.



Suntem o generație crescută într-o scârbă pentru patrie, am crescut cu Badea care înjura tara mereu, am crescut fiind educați să admirăm valorile occidentale „superioare” și „ideale”.

Credem că politica, cultura și educația cât mai internațională este foarte benefică, credem În globalizare, suntem de acord câteodată că România e frumoasă dar păcat că e locuită și parcă tot mai bine e în Londra… Români scumpi, cât putem să ne înșelăm…

Ce este Occidentul….?

Un loc care nu mai are identitate, globalizarea îi distruge încet încet toate tradițiile, cenzura comunismului bolșevic s-a transformat în a fi <politic corect>, trăiești cu riscul ca un islamist extremist poate să bombardeze pentrut Allahul lui locuitorii unei țări în care el s-a mutat, istoria nu mai poate fi spusă pt că poate jigni anumite popoare, copiii pot fi uciși în pântece de către propria lor mamă - avortul fiind văzut că o metodă contraceptivă în loc să i se spună crimă, Crăciunul și Pastele precum și alte tradiții străvechi subt doar un prilej de marketing , aici nu există nici un pic de profunzime,; relațiile dintre oameni sunt pur profesionale, prietenia, iubirea sunt toate o afacere, tot ce facem e pentrut CV și când vrem să ne căsătorim găsim noi pe perfectmatch.com ceva nu?



Lumea discuta oameni, nimănui nu îi pasă ce gândești, ce simți ce îți dorești.

Puțini mai știu să iubească, feminismul distruge relațiile bărbat femeie tot mai mult, gender role este considerat învățat așa că nu mai învățăm copiii de mici să se comporte ca băietei sau fetițe ci îi lăsăm pe ei să își aleagă ce sex vor să aibă, ajungându-se la un nr imens de homosexuali creați de societate, Dumnezeu a fost ucis de Occident.



De ce oare admiram atât de mult haosul Europei vestice?

Noi avem oameni, noi știm să trăim, noi radem că fugim cu nasu de acasă o săptămână în munți cu corturile.

Noi ne salutăm cu „Doamne ajută!”

Noi avem un pământ binecuvântat de oasele și sângele atâtor martiri… De ce s-au sacrificat atâția romani pt viitorul nostru și noi fugim ca vitele în Occident?

De ce acceptăm ca Securiștii comuniști să ne conducă în continuare prin politica și educație?

De ce acceptăm ideile occidentale cu brațele deschise?

De ce acceptăm ca bărbații noștri să fie carne de tun pt NATO dar nu suntem în stare să ne recuperăm Moldova de peste Prut după atâția ani de la căderea comunismului?

De ce acceptăm ca în continuare memoria luptătorilor anticomuniști să fie călcată în picioare și la 22 de ani de la aparenta schimbare a regimului încă nu le sunt recunoscute meritele?

De ce ești drogată scumpa Românie cu iluzii occidentale?

În Occident unde pleacă bieții romani să facă o pâine, germanii, francezii, englezii îi tratează ca pe niște sclavi, fiind roman ești privit ca o subrasa, în Anglia un non-european are mai multe drepturi și privilegii doar datorită faptului că a trăit sub dominația imperiului pt decenii…

Și noi românii care avem o țară superbă, un pământ fertil, plin de zăcăminte, Roșia montană, delta, Carpații, Dunărea, Marea Neagră stăm să cerșim și să ne umilim pt o pâine prin Anglia, Italia și Spania….



Îmi plânge inima când văd cum sunt tratați pe pământ străin când acasă la ei puteau mânca din belșug, dacă nu ar fi fost lăcomia hoților de la putere… care au vândut țara pe nimic.



VREAU SĂ MĂ ÎNTORC ÎN ROMÂNIA cu toate că nu voi avea niciodată banii pe care i-aș avea lucrând aici. Dar cum spunea tatăl lui Nicolae Steinhardt : vei avea zile frumoase dar nopțile îți vor fi îngrozitoare.



Omul nu are numai trup de hrănit, mai e și sufletul. Și mai distrugătoare este setea și foamea sufletului îndepărtat de pământ și de neam decât foamea trupească…

Așa că români, plecați, plecați la studii, plecați ca să vedeți în ce hal a ajuns occidentul liberal, plecați și învățați să vă iubiți țară și realizați ce frumusețe ați lăsat în urmă.



Și apoi ne vom întoarce cu toții, valuri valuri, cu și mai multă forță și dorința de schimbare, și după 68 de ani de asuprire, România va fi a românilor din nou, așa să ne ajute Dumnezeu!”

<<SURSA>>
Si in Romania e cam la fel ca in occident, cu diferenta ca inca nu avem civilizatie, drumuri si salarii decente. In rest e cam la fel.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 29.07.2013, 20:43:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Eu vorbeam de romani din America, nu de americani.
Asta doream sa arata, ca in timp si ei capata aceleasi valori ca poporul in care se duc.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 29.07.2013, 21:19:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ehee, Parascheva, bine ar fi fost sa fim noi cuceriti de bizantini, sa fi trecut Dunarea imparatul Iustinian sau un altul peste noi sa ne integreze in Imperiul lor...

In rest, cad e bine sa fim urmasi de daci, suntem daci, frati cu romanii si cu Ahile - asta am citit-o pe forum -, cand e bine sa fim sange de Traian, suntem romani, cand e bine sa fim cinstiti si ortodocsi, suntem ... bizantini! Ce are a face ca a cazut Constantinopolul cu cateva secole inainte ca tara aceasta sa se numeasca Romania?!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare