Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 04.02.2015, 10:21:47
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Antonia, 666 nu sunt doar trei cifre si atat. A interpreta asa e eronat plus ca ar fi prea usor. Prea simplu, insa toate sunt simboluri in Apocalipsa.
Ei bine iata ca sunt si parinti duhovnici care spun ca acestea de fapt sunt trei pacate ce cuprind omenirea ca o plaga , in vremurile de pe urma: ura, desfraul si erezia.
Ne certam intre noi, iar "ei" chiar au dreptate sa spuna ca suntem inapoiati. \Caci ne certam degeaba. Indiferent de solutiile adoptate, sistemul este acelasi, deci sunt solutii din "interior", care nu schimba sistemul.
Sigur, nu acceptam cipuri in corp, insa ei deja ne controleaza sanatatea si viata. Si stiu bine ce spun.
Sfatul meu: faceti tot posibilul sa aveti un petic de pamant pentru a cultiva hrana naturala, strangeti un banut pentru sanatate (un medic privat, etc) si incercati sa dati date despre voi, cat mai putine, pe cat posibil, care ajung in sistemul lor.
Ieri telefonul meu m-a anuntat: se conecteaza GPS , plecati la munca, confirmati adresa de domiciliu (si era adresa exacta neintrodusa de mine si ora la care plec la munca).
Supermarketul de la care ma aprovizionez ne-a eliberat carduri de fidelitate, cu puncte bonus ce se transforma in bani, cu adresa exacta, numele, varsta. \din 6 in 6 luni face survey unde cere date amanuntite despre bunuri detinute, asigurari, membrii familie etc pentru imbunatatirea ofertelor. Stiu exact ce mananci, cat mananci si cum iti petreci timpul. cateva luni m-au bombardat cu bonusuri in bani daca accept invitatiile lor. Unde? spectacole rock, distractie in baruri si restaurante, produse de machiaj, bautura, etc. fireste am refuzat consecutiv. Ei stiu acum ca nu servesc aceste oferte. Au venit apoi cu oferte de credite bancare, pe care le-am refuzat din nou.
Si interesant, acum 3 luni, cand am ajuns la urgenta cu o problema medicala, dupa ce am fost primita si pusa sub medicatie, la 5 minute au venit si m-au dat afara. Desi platesc taxe aici de 3 ani. Initial nu au stiut cine sunt si apoi au cautat in sistem. Un medic m- a intrebat: de ce ati refuzat acum un an oferta noastra de rezolvare a sanatatii dvs? (am refuzat pentru ca era contrar credintei mele). Am fost in tara , ei bine, englezii in 2 ani mi-au dat diagnostic complet eronat si tratament complet gresit. Neintentionat, greseala, 2 ani? Medicul in Romania mi-a spus simplu: doamna, nu au vrut sa vada corect nu ca nu au stiut.

Atentie la acest sistem. Nu refuzuri in cadrul sistemului e nevoie ci de schimbarea sistemului , asta e nevoie.

Intrebare: daca conducatorii sistemului ar fi buni crestini, iubitori de Hristos, curati cu inima, urmand Legea Domnului ar mai fi o problema cardurile in cauza? Sau centralizarea? daca ar cauta sa stopeze infractionalitatea si pacatul?

Priviti organizarea unei manastiri si aveti raspunsul.
Foartă bună observația!
Însă știm deja că sistemul are direcție precisă!
Mie-mi sunt utile postările tale! Mulțumesc mult!
Dumnezeu să-ți dea sănătate Mihaela! ție și familiei!
Reply With Quote
  #772  
Vechi 04.02.2015, 10:54:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sistemul public de sanatate la englezi e la fel de varza ca la noi, poate si mai si.
Si la ei e "gratuit" intr-un fel dar calitatea serviciilor e asemanatoare.

Cu diferenta ca la noi cu o spaga mai rezolvi ceva, acolo nu prea cred, ori iti "nimeresc" boala si te rezolva, ori doar cu multi bani, la "privat".

Ce tratament medical ai refuzat "contrar credintei tale"?
Mi-e greu sa cred ca exista asa ceva, doar pentru "Martori" cu transfuzia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #773  
Vechi 04.02.2015, 11:01:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vorbesti prostii cu donarea de organe.
Poti sa fii impotriva si gata, legea cu "acordul prezumat" a cazut.
Daca o sa se bage din nou, cu atat mai putin nu au nevoie de vreun card, el ar putea eventual consemna refuzul ceea ce nu le-ar conveni.

Doar sa-ti instruiesti si apropiatii sa fie "contra" + eventual acte la notar, ca altfel te poti trezi (sau de fapt, nu te mai trezesti) "donat" de ei.

Pentru ca, am impresia, optiunea de pe card inseamna ca ori esti donator ori statutul este incert, adica tot pot merge la rudele tale sa ceara asta.

Refuzul categoric nu stiu daca este inregistrat.

Dar na, atunci cand cativa perversi trebuie sa struneasca o turma de prosti, trebuie sa le zica si niste prostii cu bau-bau.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aici e problema. Cu acest cip, se urmareste controlul total al omului. Nici comunistii nu au avut astfel de mijloace de control. Controlul total presupune si controlul mintii. Ia priveste cum se poate realiza acesta la animale:
...
Am putea deveni mai violenti, de exemplu.
In rest, bine ca s-a inventat cipul prostimii care crede in el ca dracu' saracu' nu avea nici o influenta asupra lor, erau cuminti si sfinti ca niste ingerasi, doar cu electronica sa-i faca violenti.

Ei insisi sunt demonstratia perfecta ca n-ai nevoie de vreun cip ca sa fii un idiot complet, prost si agresiv, sau poate mai stii, Internetul peste masura maruntului lor discernamant i-a facut asa.

Mai nou, tot prostul e si mare teolog, nu s-au bagat mari teologi ortodocsi sa descoasa Apocalipsa, ei gata, stiu si care e semnul si cum o sa decurga si tot.

Citat:
De aceea, multi duhovnici de la noi si din alte tari ortodoxe ne recomanda sa le evitam.
Da, sa fie cam vreo unul la cateva mii.
Sigur, aia putini sunt crema.
Sectarimii cipofobe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.02.2015 at 11:11:14.
Reply With Quote
  #774  
Vechi 04.02.2015, 11:16:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Da, multumim, am putut vedea la 5:12 stereotipul cipofobului cretin cu accente de grandomanie care se crede reprezentatul "lumii crestine ortodoxe".

La 7:05 individul e de-a dreptul monumental in prostie: "Statul nu are dreptul sa-mi detina informatiile mele personale".
Adica stiti voi, Statul ala care ii elibereaza actul de identitate, CNP -ul, cazier -ul, etc.

Pacat ca l-au taiat prematur din inregistrare, simt ca mai urmau niste perle magnifice.

Alta faze epica, la 12:23 incep cativa din sala sa urle isterici, ca ei nu vor carduri.

De ce? Ca nu vor si basta si urla ca salbaticii de parca sunt deja implantati si robotizati (dupa imaginatia lor).

Daca nu stiam de unde era inregistrarea, puteam zice ca e o secventa dintr-o sedinta de exorcizare.

Ce demonstratia mai buna trebuie? E nevoie de card/cip sa faci un individ sa se comporte ca un animal fara minte?
Categoric nu. Avem deja.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.02.2015 at 11:31:43.
Reply With Quote
  #775  
Vechi 04.02.2015, 11:55:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbesti prostii cu donarea de organe.
Poti sa fii impotriva si gata, legea cu "acordul prezumat" a cazut.
Daca o sa se bage din nou, cu atat mai putin nu au nevoie de vreun card, el ar putea eventual consemna refuzul ceea ce nu le-ar conveni.

Doar sa-ti instruiesti si apropiatii sa fie "contra" + eventual acte la notar, ca altfel te poti trezi (sau de fapt, nu te mai trezesti) "donat" de ei.

Pentru ca, am impresia, optiunea de pe card inseamna ca ori esti donator ori statutul este incert, adica tot pot merge la rudele tale sa ceara asta.

Refuzul categoric nu stiu daca este inregistrat.

Dar na, atunci cand cativa perversi trebuie sa struneasca o turma de prosti, trebuie sa le zica si niste prostii cu bau-bau.



In rest, bine ca s-a inventat cipul prostimii care crede in el ca dracu' saracu' nu avea nici o influenta asupra lor, erau cuminti si sfinti ca niste ingerasi, doar cu electronica sa-i faca violenti.

Ei insisi sunt demonstratia perfecta ca n-ai nevoie de vreun cip ca sa fii un idiot complet, prost si agresiv, sau poate mai stii, Internetul peste masura maruntului lor discernamant i-a facut asa.

Mai nou, tot prostul e si mare teolog, nu s-au bagat mari teologi ortodocsi sa descoasa Apocalipsa, ei gata, stiu si care e semnul si cum o sa decurga si tot.



Da, sa fie cam vreo unul la cateva mii.
Sigur, aia putini sunt crema.
Sectarimii cipofobe.
Vorbele tale sunt incarcate de duh. Nu spun, insa, ce fel de duh.

De pe ce pozitii spui ca ,,tot prostul e si mare teolog"? Esti plin de mandrie draceasca, de dispret fata de aproapele si de ingamfare. Ai o placere sadica de a-i umili pe cei care nu-ti impartasesc ideile. Cu multa compasiune ti-o spun.

Ai grija de mantuirea ta, caci stie Dumnezeu care e sectant si care nu. Iti trebuie un ,,ceva" acolo, ca sa ai curajul sa-i numesti prosti si sectanti pe toti care au avertizat lumea in legatura cu marea inselaciune la care sunt ademeniti crestinii. Cand o sa vezi ca au avut dreptate, va fi deja prea tarziu.
Reply With Quote
  #776  
Vechi 04.02.2015, 12:00:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia, există posibilitatea ca tu să te afli în înșelare? Sau o asemenea variantă este exclusă?
Reply With Quote
  #777  
Vechi 04.02.2015, 12:12:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar cipul e un biet microprocessor care face niste calcule si emite radio . Nu poate schimba nici macar cel mai mic neuron din noi , cu atat mai mult creierul .
Tehnic , comunica pe unde radio niste numere ,iar un calculator central compara aceste numere. Si cea mai proasta celula din noi e de sute de ori mai desteapta ca acest cip.
Ce legatura are asta cu controlul creierului , e SF deja.
Si apoi cum ar putea judeca Hristos niste oameni care nu au stiut ce fac ?

Controlul nu se face prin electronica, se face tot prin mijloacele traditionale ale diavolului : prorocii false, minuni inselatoare ,sperante materiale ,fericire lumeasca
Doar ca,acum sunt subtile si spirituale dar raspandite in toata lumea, atunci vor fi personalizate intr-un om si evidente.
Ispitirea va fi aceiasi doar ca mult mai evidenta ,si cu puteri mult mai vizibile ale satanei
Si tot ansamblul acestor ispite,sub forma unei ordini mondiale , si a unei fericiri lumesti, va provoca omul sa adere de bunavoie la o ordine strict controlata , facandu-l sa uite de Hristos.
Cei ce nu stiau de Hristos nici nu vor fi judceati pt semnul de pe mana.
Dar cei ce stiau de Hristos ,vor gasi mai atractiva noua ordine insotita de multe minuni vazute , si credinta va trece pe planul doi . Atata de evidenta ,incat satana le va cere inchinarea ,si ca semn al ei,participarea la noua oridine ,prin marcarea cu cipul
Nu direct sa i se inchine, ci sa partiipe la o fericire lumeasca generala ,care nu mai face apel la Hristos . Impartirea echitabila a prodyuselor de exemplu,asa cum sugera si comunismul, disparitia biogatilor, rationalizarea resurselor
Credinta va fi rationalizata, nu distriusa, si acesta e sfarsitul ei
Doar in acest context ,cipul insemna inchinare,iar nu bietul processor ,care tine si calculatorul de pe care vorbim, care ne ajuta sa ne inchinam acestui zeu lumesc al pretinsei comunicari
Cine ne spune ce fel de dispozitiv se va implanta omului si ce proprietati va avea? Pot fi si acestea diferentiate, in functie de scopul urmarit. Daca acceptam o alta identitate, cea electronica, bazata pe 666, inseamna ca suntem de acord cu tot ceea ce Sistemul va face cu acea identitate in numele nostru. Daunele pot fi atat pe plan material cat si spiritual.

E bine sa ne infomam, caci surse exista. Bazele de date exista oricum, insa, n-am semnat nicaieri pentru asta. Atunci cand acceptam un document electronic, semnam si raspundem pentru ce am facut. Oare Stefan cel Mare ar fi acceptat acest document stiind ce scrie in Apocalipsa?

Vad ca nu te-ai uitat la link-ul postat anterior, de acea il mai postez o data. Aici se vede clar ce se poate face cu un cip.
https://www.youtube.com/watch?x-yt-c...-ts=1422503916
Reply With Quote
  #778  
Vechi 04.02.2015, 12:24:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cand o sa vezi ca au avut dreptate, va fi deja prea tarziu.
De ce? Crezi că Biserica doarme? Sau numai duhovnicii de care tu amintești sunt cu Hristos? Poate realizezi de ce sunteți etichetați drept sectari. Voi anulați orice încredere în Biserică care nu va fi biruită, anulați orice încredere în purtarea de grijă a lui Dumnezeu, vă asumați o luptă propie cu un rău imaginar (lumesc) care nu are legătură cu credința drept slăvitoare.
Reply With Quote
  #779  
Vechi 04.02.2015, 12:25:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu,
Daca duhovnicii care ne-au sfatuit sa nu luam acte cu cip se afla in inselare, atunci sunt si eu. Totusi am, asa, o nadejde ca Sfantul Paisie Aghioritul, parintii Justin Parvu, Adrian Fageteanu, Arsenie Papacioc si alti parinti romani, rusi si sarbi ne-au spus ce trebuia despre cipuri. Am multa pace in suflet cand scriu despre aceste lucruri, ceea ce imi da o nadejde buna.

Oricum, rugati-va pentru mine toti cei care credeti ca gresesc.
Reply With Quote
  #780  
Vechi 04.02.2015, 12:31:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vorbele tale sunt incarcate de duh. Nu spun, insa, ce fel de duh.
In orice caz nu de duhul tau cu implanturi paranoide in maselutza.

Citat:
De pe ce pozitii spui ca ,,tot prostul e si mare teolog"?
Uite de pe pozitii din astea:

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,

Capitolul Apocalipsa a fost revelat ca să ne avertizeze, că dacă nu ne trezim (apropo de Deșteptă-te române!) oamenii pot fi pecetluiți, adică cip-uți (haragma). Deci rolul profeției este să avertizeze, după cum spunea un înțelept, răul care nu s-a produs încă, poate și trebuie să fie evitat. Un exemplu fericit de acest fel îl avem tot în Biblie, cu cetatea Ninive.
Cum faceti voi varza din Biblie, amestecand Apocalipsa cu Ninive.

Nicaieri nu scrie ca evenimentele din Apocalipsa sunt optionale sau "preventibile".
De altfel, Apocalipsa precede A doua venire, care se zice ca bunii crestini o astepta cu nerabdare ori voi nu va puteti incadra aici, ca voi vreti sa o preveniti.


Citat:
Esti plin de mandrie draceasca, de dispret fata de aproapele si de ingamfare. Ai o placere sadica de a-i umili pe cei care nu-ti impartasesc ideile. Cu multa compasiune ti-o spun.
De parca nu s-ar umili ei destul cu link -urile care le posteaza dce pe youtube.

Eu nu fac decat sa sublinez niste aspecte, care de altfel, fii fericita, ca majoritatea le trec cu privirea, nici macar nu se obosesc sa citeasca/vada ce postezi.

Citat:
Ai grija de mantuirea ta, caci stie Dumnezeu care e sectant si care nu.
Lasa, ca nu scrie nicaieri sa astepti Judecata de Apoi ca sa recunosti un sectar.

De altfel, ca de obicei, ai dublul standard ca tot voi judecati preotii care nu vi se alatura si spuneti ca nu sunt ok,
De ce nu lasati asta in judecata lui Dumnezeu?

Citat:
Iti trebuie un ,,ceva" acolo, ca sa ai curajul sa-i numesti prosti si sectanti pe toti care au avertizat lumea in legatura cu marea inselaciune la care sunt ademeniti crestinii.
Da, mersi :)

Citat:
Cand o sa vezi ca au avut dreptate, va fi deja prea tarziu.
Oh, Papesa infailibila..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53