Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.10.2021, 22:29:25
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tu ai văzut cum arăta forumul prin 2009-2014, ce discuții vii erau, câți oameni cu discernământ și care țineau dreapta credință erau pe forum, ce subiecte interesante erau ?

În opinia ta ce ar trebui să se discute pe un forum care se intitulează ortodox, care poate e sau era cândva o comunitate mare ?

Râsuri despre unii și alții, solicitări de donații în timp ce se râde că unul e ”skinat de bani”, paranoia vrăjitorească trecută la rubrica spiritualitate ortodoxă, sectarism de tot felul care înjură ideea de ierarhie pentru că nu le recunoaște poziționarea ?

N-am intrat pe un forum de alt tip sau de altă confesiune, dacă e ortodox înseamnă că mă interesează să citesc subiecte ortodoxe + subiecte despre oameni virtuoși (sportivi, artiști, intelectuali și oameni simpli care cred ori s-au ridicat și au făcut pocăință) + subiecte importante administrative/civice, care influențează viața creștină, nu deviații, nu divagații mă interesează păreri cât mai oficiale și adeverite de Sfinții Părinți, modele pe care le-ar da exemplu și Sfinții Părinți, atitudini civice la care și Sfinții Părinți ar îndemna.

Dacă erau astăzi Sfinții Părinți sau în vreo obște creștinească de prin secolul 4 dialogul între membri aveau astfel de dezlânări de la credință, erau oamenii atât de dezarticulați cum sunt în secolele acestea sau poporul drept credincios era ferm și avea conștiință dreaptă a predaniei ?

Tu ai văzut ce strict se moderează la părintele Petru Pruteanu forumul său, spunea un coleg mai demult că să-și facă Biserica un forum.

Eu cred că nici Patriarhia, nici Mitropolia Moldovei, care au o pondere nu-și asumă să facă un forum, nu pentru că nu ar avea bani de hosting ci pt că ar trebui să stea cineva 24/24 după fiecare batjocoritor care vine să facă mișto, după fiecare maniac care nu se lasă, după fiecare om care dă semne de instabilitate psihică.

Știi că și la teologie ca să fii admis din seminar (liceu) deci pe la 14 ani cls a 9-a, proba psihică e eliminatorie, cred că și la facultate, și la examenul de capacitate preoțească prin care se pot titulariza pe un post preoți trebuie să ai echilibru psihic.
Nici în mănăstire nu știu dacă sunt primiți indivizi care tulbură și nu au echilibru, eu am auzit că nu ar trece de perioada de probă.

Iar preoții sunt sau ar trebui să fie instruiți să recunoască o afectare psihică în momentul în care le vine cineva la discuții și spovedanie să înțeleagă ce jocuri are unul în cap, cum le învârte ca să nu fie păcăliți să creadă minciuni.

Și din cauza asta s-a distrus ce mai era măcar o idee ortodoxă de comunitate pe net, că nu poți să mai citești un fir de forum fără să fie îmbâcsit sau parazitat.



Vezi că au căzut în Vechiul Testament cu fața pe pardoseala

Cartea a doua Paralipomena (a doua a Cronicilor)
Capitolul 7
3. Și toți fiii lui Israel, văzând cum s-a coborât focul și slava Domnului peste templu, au căzut cu fața la pământ pe pardoseală, s-au închinat și au slăvit pe Domnul: "Că este bun, că în veac este mila Lui!"

Care e totuși contribuția ta pe forum, de când ai venit în afară de miștouri ? Ți-ai făcut cont ca să râzi sau să blasfemiezi cultul comemorării prezent în B.O.R. să-ți mai adaugi niște păcate ?
Așa ca fapt divers, să vezi de ce sunt incapabili...:))))
  #32  
Vechi 07.10.2021, 23:24:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Așa ca fapt divers, să vezi de ce sunt incapabili...:))))
De ce amesteci firele și faci mișto și mă introduci și aici în discuție, trebuia să răspunzi acolo, vezi că ai un duh de bășcălie care nu se susține pe mare lucru, dacă ai avut șansă să faci o școală nu înseamnă că ești cu ceva superior că poți să râzi de alții.
De fapt școala și orice dar se pune în lucrare pentru un presupus bine comun, nu se folosește pentru a râde de alții pe care-i consideri inferiori.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.10.2021 at 23:53:26.
  #33  
Vechi 07.10.2021, 23:37:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Stai cuminte că nu sunt informator BOR ca "Iorest" sau "g_palama". Ai observat cum au sărit să explice determinabilul:))) e ok!!! Lasă-i în limitarea lor:)))))
Bai Mietzche, as vrea sa-ti spun mucisor, vezi ca si eu si Iorest suntem de ... X ani de zile pe aici, si am mai scris si de bune.

Pe cand tu esti de ... stai ca inca nu au trecut cateva luni, si deja ai figuri in cap si acuzi ce nu stii.

Asta e din ciclul mucisor isi da cu parerea, in timp ce ameninta cu bataia cu ruptul gurii si cu bodyguardul, flegmand ceva dintr-un filosof, crezand in capul lui ca e prea destept.

Cumva da, prostia straluceste in fata propriei sale neputinte. Cam ca in cazul tau, cand infantilismul naiv care a citit 10 pagini din filosofie, a ajuns deja la capatul intelepciunii, si nu are nevoie decatde... o bataie buna ca sa rezolve lucrurile.

Cumva pusul mainii pe par, in loc pe intelepciune, te dovedeste la ce nivel esti ca om.

Gura mica, mai ai de invatat mucisor, mai treci putin prin viata, mai una alta, nu ne mai lua la **** pe astia care suntem trecuti prin viata, sa ne ia un mucisor la pi*a.

Pune mana pe viata, ca filosofia nu iti tine loc de intelepciune.

Sau intreaba-l pe taica-tu si scrie ce zice el pe forum, poate inveti si tu.
  #34  
Vechi 07.10.2021, 23:45:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Bai Mietzche, as vrea sa-ti spun mucisor, vezi ca si eu si Iorest suntem de ... X ani de zile pe aici, si am mai scris si de bune.

Pe cand tu esti de ... stai ca inca nu au trecut cateva luni, si deja ai figuri in cap si acuzi ce nu stii.

Asta e din ciclul mucisor isi da cu parerea, in timp ce ameninta cu bataia cu ruptul gurii si cu bodyguardul, flegmand ceva dintr-un filosof, crezand in capul lui ca e prea destept.
Eu nu am nicio pretenție că aș fi mai vechi și eu sunt pe cale dumirindu-mă, și trebuie să studiez zilnic, ci doar sper să fie subiecte constructive și care se parcurg după un fir mai ordonat.

Dă-i și tu pace, nu trebuie să întărâtăm:


Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 6
4. Și voi, părinților, nu întărâtați la mânie pe copiii voștri, ci creșteți-i întru învățătura și certarea Domnului.

Alt îndemn paulin util:

Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 3
9. Iar de întrebările nebunești și de înșirări de neamuri și de certuri și de sfădirile pentru lege, ferește-te, căci sunt nefolositoare și deșarte.

Să ne ferim de sfădiri, certuri, lucruri nefolositoare, timpul de mântuire e scurt, apoi pt fiecare vorbă deșartă trebuie să ne spovedim ca să nu rămână.

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 12
36. Vă spun că pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății.

Deci să ne iertăm între noi ca să nu rămână.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.10.2021 at 23:49:12.
  #35  
Vechi 07.10.2021, 23:51:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu nu am nicio pretenție că aș fi mai vechi și eu sunt pe cale dumirindu-mă, și trebuie să studiez zilnic, ci doar sper să fie subiecte constructive și care se parcurg după un fir mai ordonat.

Dă-i și tu pace, nu trebuie să întărâtăm:


Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 6
4. Și voi, părinților, nu întărâtați la mânie pe copiii voștri, ci creșteți-i întru învățătura și certarea Domnului.

Alt îndemn paulin util:

Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 3
9. Iar de întrebările nebunești și de înșirări de neamuri și de certuri și de sfădirile pentru lege, ferește-te, căci sunt nefolositoare și deșarte.

Să ne ferim de sfădiri, certuri, lucruri nefolositoare, timpul de mântuire e scurt, apoi pt fiecare vorbă deșartă trebuie să ne spovedim ca să nu rămână.

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 12
36. Vă spun că pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății.

Deci să ne iertăm între noi ca să nu rămână.
Ma rog de ma iarta, ca fiecare are neputinta lui... si eu cu ale mele.
  #36  
Vechi 07.10.2021, 23:53:34
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De ce amesteci firele și faci mișto și mă introduci și aici în discuție, trebuia să răspunzi acolo, vezi că ai un duh de bășcălie care nu se susține pe mare lucru, dacă ai avut șansă să faci o școală pe banii altora nu pe banii tăi, nu înseamnă că ești cu ceva superior că poți să râzi de alții, de fapt școala și orice dar se pune în lucrare pentru un presupus bine comun, nu se folosește pentru a râde de alții pe care-i consideri inferiori.
Iore, te rog să mă ierți, chiar îmi pare rău. Mi-am întrerupt lecțiile pt ați răspunde. M-a deranjat că i-ai luat apararea la martalog. Scuze, sincer. Am gresit. Iartă și tu....
  #37  
Vechi 07.10.2021, 23:55:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Iore, te rog să mă ierți, chiar îmi pare rău. Mi-am întrerupt lecțiile pt ați răspunde. M-a deranjat că i-ai luat apararea la martalog. Scuze, sincer. Am gresit. Iartă și tu....
Spuse mucisor gandind rautati despre altii.
  #38  
Vechi 08.10.2021, 00:07:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Iore, te rog să mă ierți, chiar îmi pare rău. Mi-am întrerupt lecțiile pt ați răspunde. M-a deranjat că i-ai luat apararea la martalog. Scuze, sincer. Am gresit. Iartă și tu....
Eu te iert, nu mă deranjează că-ți spui părerea, dar constructiv e să încercăm să aducem fiecare ce am citit interesant și într-un duh cât de cât creștinesc și să vedem ce e prin patristică, e scumpă o carte de patristică, asta e știu văd și eu și acum înțeleg și de ce e greu accesibilă.

Oricum nu trebuie să te absoarbă discuțiile acestea, școala e cea mai importantă acum.

Lasă-l și pe gpalama căci și el poate iubește Biserica dar se manifestă puțin prea energic, e bine să ne împăcăm.

Cum ar fi să ne certăm în ușa raiului, Doamne pe cutare nu-l lăsa, sau pe celălalt, poate nu intrăm niciunul, mai bine trecem toți pragul decât să ne busculăm la ușă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #39  
Vechi 08.10.2021, 01:05:55
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Iore, te rog să mă ierți, chiar îmi pare rău. Mi-am întrerupt lecțiile pt ați răspunde. M-a deranjat că i-ai luat apararea la martalog. Scuze, sincer. Am gresit. Iartă și tu....
Marire Tie, Doamne, marire Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #40  
Vechi 08.10.2021, 14:17:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Spuse mucisor gandind rautati despre altii.
Ma, tu-ti bati joc de sfintii mucenici dandu-te victima impreuna cu ierarhia ortodoxiei?

Doar sa provoci si sa sari la bataie poti mizand pe faptul ca sfantul si credinciosul nu te poate bate sau omora?

De aia o fi vorbit filozoful de de bodygarzi, el nu poate face rau ”aparand”... pomul bun nu poate face roade rele si nici gandi rautati asa cum pomul rau nu poate face roade bune ispitind mereu si frustrand, atacand cu josnicie la neputintele celor pe care ii tine sclavi in terorism impreuna cu ighemonii discretionari carora cu lingusire libidinoasa le incanta pacatele si cruzimea aparandu-le functiile si scaunele cat mai inalte in timp ce pe interior ca niste ipocriti abea asteapta sa-i vanda stand la cotitura sa vina altul la putere ca sa-i ridice grabnice osanale desarte si sa se lepede de ighemonul pe care il adula de ochii lumii, pentru privilegii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.10.2021 at 14:20:31.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare