Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.12.2021, 19:57:53
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Aia nu e umilinta e bataie de joc.

ESTE UMILIRE.

Deci nu exista o teologie a umilirii. Cine foloseste cuvantul umilire legat de Dumnezeu este bou.

Dumnezeu smereste, iti arata limita si cerbicia, dar nu te umileste. Nu exista nici in Vechiul si nici in Noul Testament oteza a umilirii.

Poate doar pentru analfabeti.

Umilirea este pentru fraieri, nu are Dumnezeu nevoie in nemarginirea lui de parade din aseta, te lasa in pace si cazi tu. Se pune El cu toti nebunii?

Hai sa fim putin responsabili, ala care a afirmat umilirea nu are treabsa cu teologia si nici cu Dumnezeu. Da nici cu bunul simt.

Bro, tu nu ești capabil să înțelegi termenii. Acum înțeleg de ce nu faci față discuțiilor elevate.
Uite îți dau mură-n gură.

UMILÍ, umilesc, vb. A adopta o atitudine de supunere, de smerenie față de cineva sau de ceva.

Te afli intr-un loc unde literatura este esențială. Dacă nu ești capabil, du-te la păscut vaca sau muls oile:)))
  #52  
Vechi 08.12.2021, 20:01:28
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este schizofrenic pentru aia care nu au citit boaba de teologie.

Ce esti obisnuit tu ca om, nu este EXISTENTA lui Dumnezeu.

Dumnezeu e altfel, e alta materie/substanta decat noi.

MGTOW este printr-o secta din alea nebune care da gherle si vrajeli.

Fara suparare, MGTOW nu e referinta. Si daca vroiai referinte, trebuiai sa ceri.

Si poate sa zica MGTOW ce o zice, conteaza ce zice Dumnezeu pe subiect.

Si unicitatea unui Dumnezeu nu exclude trinitatea, un Dumnezeu in Treime.

Încă o intrebare întrebătoare. :)))
Dacă dumnezeul trinitar este o ființa simplă nu compusă așa cum mărturisește doctrina ortodoxă atunci de ce Iisus nu se arată de la început în văpaie de foc? Și e nevoie de o a doua venire pentru așa ceva.

Mgtow explică foarte clar de ce, dar te las pe tine barosane să văd ce poți:)))
  #53  
Vechi 08.12.2021, 20:22:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Bro, tu nu ești capabil să înțelegi termenii. Acum înțeleg de ce nu faci față discuțiilor elevate.
Uite îți dau mură-n gură.

UMILÍ, umilesc, vb. A adopta o atitudine de supunere, de smerenie față de cineva sau de ceva.

Te afli intr-un loc unde literatura este esențială. Dacă nu ești capabil, du-te la păscut vaca sau muls oile:)))
Mai usor cu pianul pe scari. Termenul clasic este smerenie. Daca vrei sa folosesti termenul umilire trebuie sa fii atent la context ca termenul are mai multe sensuri nu doar unul (apropo).

Termenul umilinta pe care il tot lauzi nu se foloseste in contexte de tipul Dumnezeu umileste, ci eu am umilinta, sunt umil, ma umilesc, in care eu sunt subiectul si nu Dumnezeu.

Asa ca prea putina ta gramatica si obisnuinta a limbii romane te cam limiteaza in miscare. Conteaza si contextul si explimarea.

Mai jos sunt definitiile pentru termenul umil. Hai cu dexul ca poate iti iese.

30 de definiții (cel mult 20 afișate)
https://dexonline.ro/definitie/umili

Înjosesc, fac să se simtă inferior: triunfu luÄ* l-a umilit. V. refl. Nu-mÄ* place să mă umilesc în fața bogățiiÄ*!
  #54  
Vechi 08.12.2021, 20:24:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Încă o intrebare întrebătoare. :)))
Dacă dumnezeul trinitar este o ființa simplă nu compusă așa cum mărturisește doctrina ortodoxă atunci de ce Iisus nu se arată de la început în văpaie de foc? Și e nevoie de o a doua venire pentru așa ceva.

Mgtow explică foarte clar de ce, dar te las pe tine barosane să văd ce poți:)))
Pentru ca e greu sa te descoperi unor oameni de pe pamant care nici ce Dumnezeu nu inteleg prea bine ce este si sa le explici ce nici tu si nici MGTOW nu intelegeti.

Daca voi nu intelegeti dupa 2000 de ani, cum sa inteleaga aia. Nici MGTOW nu poate sa inteleaga si nici tu, daramite niste primitivi.

Este o chestie de gestionare corecta a nivelului si capacitatii umane de intelegere, de o divinitate care nu putea sa spuna ca este trinitate, dar care a dat de inteles simbolic acest lucru, neascunzand acest lucru.


Asa ca mai usor cu fluieratul.

Hai intreaba ca iti raspund. Vad ca nu ti-ai gasit pe unul sa stie sa iti raspunda....


Asta sunt chestii pe care cei dinafara credintei le mesteca mai greu, pentru ca nu au stat sa asculte explicatii din Biserica, explicatii care sunt cu sens si logica, doar noi nu ingurgitam prostii pe banda rulanta. Mai bine pune mana pe un catehism sau pe o dogmatica sa te cultivi inainte sa asculti de sectari.

Daca MGTOW nu recunoaste treimea atunci e dezastru ca e martor al lui Iehova si departat rau de tot si de protestantism. E undeva in decor dar rau rau de tot...


Fa o lista de 10 intrebari dificile aduse de filosofie sa vad daca pot sa ti le raspund. Si daca ti le raspund te duci la Biserica si te spovedesti si iti indrepti viata.

Last edited by gpalama; 08.12.2021 at 20:27:01.
  #55  
Vechi 08.12.2021, 20:30:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Încă o intrebare întrebătoare. :)))
Dacă dumnezeul trinitar este o ființa simplă nu compusă așa cum mărturisește doctrina ortodoxă atunci de ce Iisus nu se arată de la început în văpaie de foc? Și e nevoie de o a doua venire pentru așa ceva.

Mgtow explică foarte clar de ce, dar te las pe tine barosane să văd ce poți:)))
N-are rost sa discuti cu incompetentii si analfabetii. E prea ocupat cu ”apararea” ortodoxiei de Trambiele Domnului Hristos-Cuvantul pe care-L numeste satana sau demonul ca sa se coboare sa-ti dea tie raspunsuri. El doar se preface ca stie, ca intelege, ca crede, ca urmeaza cand se vede ca nu e in stare decat de terorism dar ca ipocritul sustine ca Dumnezeu nu umileste pe nimeni. Pai daca tu umilesti la fiecare postare pe interlocutorii cu care dialoghezi, in numele cui iti permiti sa te comporti asa? E clar ca in numele terorismului satanist si nicidecum in numele ortodoxiei sau al sfantului Grigorie Palamas.

Vrea sa fie luat de stiutor, de valoare, da lectii dar e repetent, e rapopit si doar sta la popota avand pile la ceva APVist.

Intrebarea ta e ciudata cand se stie ca Dumnezeu s-a aratat in tufisul-rugul aprins care nu mistuia rugul la Moise si apoi poporului lui Israel in cerc de foc pe un deal iar apoi in sf, Ilie care s-a suit in Carul de foc atunci cand s-a suit la Cer. Domnul Iisus s-a aratat ucenicilor apropiati in Lumina Soarelui si in albul imaculat al Luminii pure cand s-a suit in munte la Schimbarea la fata, chiar sf. Pavel a marturisit ca pe drumul Damascului a fost intampinat de o Lumina atat de puternica incat nu te puteai uita la ea.

Acel foc al Duhului Sfant a fost trimis de Domnul Iisus dupa Inaltare asa cum a promis ucenicilor ca va face si fiecare ucenic-apostol a primit o vapaie care s-a asezat pe capul lor.

Nu a venit pe pamant in puterea Dumnezeirii ci s-a nascut umil asa ca orice om din fecioara preacurata intro pestera, intrun staul si mereu a fost asa ca un om oarecare dar care a crezut cu adevarat. Duhul plin de putere L-a primit in vremea botezului sau la apa Iordanului cand s-au deschis cerurile si s-a aszat peste el in chip de porumb. Apoi in acest Duh a facut lucrarea de Mantuire implinindu-si misiunea, ungerea si trimiterea. Nu a biruit ca un Dumnezeu ci ca un om oarecare ascultator si credincios urmand pe calea umilintei si a smereniei deschisa de Feciara Maria, rabdand pana la sfarsit.

In foc s-au aratat cei trei tineri care neimplinind porunca ighemonilor au fost aruncati in foc dar cantand si aducand slava lui Dumnezeu, focul nu i-a mistuiti si au iesit de acolo teferi incat ighemonii s-au speriat ca inaintea unui zeu, Dumnezeu.

Dumnezeu nu vrea sa se laude cu puterile sale ci le daruieste celor ce cred si urmeaza invataturile. El preschimba pe slujitori in duhuri si in para de foc dar nu cauta slava de la lume ci El daruieste slava, inaltare celor mici si nevinovati si ii lasa sa cada pe cei trufasi in batjocura si penibilitate.

Nu da nimanui minuni si semne ca sa creada, celor ce cer semne si minuni ci a dat tuturor semnul lui Iona: asa pescuieste un adevarat pescar de oameni, asa ca Iona caci a fost momeala pentru necredinciosi si pentru chitul cel mare din adancuri care l-a inghitit dar l-a scuipat inapoi pe mal daca Iona s-a pocait facand semnul sfintei cruci in adanc si daca a acceptat sa faca lucrarea si trimiterea, asa a stat si Domnul Iisus, in fundul iadului si a mortii si a treia zi a iesit biruitor asupra iadului si a mortii ca un Dumnezeu.

Deci s-a aratat apoi ucenicilor biruind focul, focul cel mistuitor al mortii si al iadului. Cam atunci spui dumneata ca nu s-a aratat?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #56  
Vechi 08.12.2021, 20:30:46
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Nu mai vinde gogosi ca as huli sfintii sau as poci numele sfintilor si nu mai santaja emotional adminul ca s-ar putea sa te banneze. Stii tu, cine sapa groapa altuia el cade in ea. Nu tine vrajeala nici cu mine si nici cu altcineva, se vede si din avion cine e teroristul pe aici. Nu le intoarce si le deduce tu ca la popota caci te dovedesti prin actiunea ta ca poti face doar ce poate face popa prostul, faci mereu ce face popota si nu ce zice popa negand experienta populara milenara care ar vrea sa te fereasca de pisma si zelozia necredintei tale si de slugarniceala la ipocrism, numind tu asta ca un pripit: lupta cea buna.

Trompeta sectara tu doar hulesti pe forum si strici tot ce atingi. Nu poti aduce nimic bun. Lupta ta cea buna e otravire a unui forum...
  #57  
Vechi 08.12.2021, 20:33:26
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Păi da, răspunde că nu ai răspuns. Doar vrăjeala. Vino cu texte sacre creștine care au o logică și înțeles. Te scremi prea mult fără rost. Nu poți prosti băieții deștepți cu vrăjeala. Voi sunteți antihristul pt că vă veți lupta cu adevăratul Hristos și vă va răpune fără probleme. Niște fraieri fără ieșire din iluzie.
  #58  
Vechi 08.12.2021, 20:41:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Trompeta sectara tu doar hulesti pe forum si strici tot ce atingi. Nu poti aduce nimic bun. Lupta ta cea buna e otravire a unui forum...
Cine te-a informat? Incompetenta ta?
Daca te otravesc asa cum susti atunci stai departe de postarile mele si nu ma lua in seama, dar sa stii ca nu de la mine iti vine otrava ci de la terorismul pe care il practici in timp ce susti ca Domnul nu umileste pe nimeni.

Nu esti deci ipocrit?

Daca esti ipocrit inseamna ca de acolo iti vine otrava.

(Trambitele nu sunt trompete sectare ci marturisitori ai Apocalipsei in desfasurare)

Cum tu faci excrusivism si desfintezi Apocalipsa inseamna ca tu esti cel care aduci otrava si blestemele care se abat asupra forumistilor.

Stiu ca nu-ti pasa si ca nu poti sa vrei sa pricepi.

Nu vrei sa incerci sa nu ma mai provoci mintind ca as fi sectar? Daca nu poti asta este. Minti pana iti pica limba doamne fereste, dar stii tu cine e tatal minciunii, deci ala e cel ce te creste pe tine asa negru in cerul gurii si cu colt de argint.

Te iert ca minti mereu. Adevarul nu otraveste pe nimeni. Ipocrismul si mitomania, barfa si veninul, provocarile insa otravesc. De aceea te ignor si ma rog sa te ierte Dumnezeu.

Eu te iert si-L rog sa te ierte si sa te rabde ca sa am cu cine discuta... ca se pare ca tot mai putini sunt pe forum. Nu e vina mea, dupa ce m-a banat haita turbata acum cativa ani, n-am mai intrat si dupa multa vreme am gasit forumul gol. Deci cine i-a otravit daca s-au carat. Nu necredinta si faptele lor rele?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #59  
Vechi 08.12.2021, 20:47:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Păi da, răspunde că nu ai răspuns. Doar vrăjeala. Vino cu texte sacre creștine care au o logică și înțeles. Te scremi prea mult fără rost. Nu poți prosti băieții deștepți cu vrăjeala. Voi sunteți antihristul pt că vă veți lupta cu adevăratul Hristos și vă va răpune fără probleme. Niște fraieri fără ieșire din iluzie.
Ai dreptate. E unii care s-au gasit sa se lupte cu Hristos-Cuvantul si cu Trambitele Sale. Le-am zis mereu ca seamana cu irozii, cu iudeii ipocriti si incapatanati si cu sinedriul pripit din vechime dar nu vor sa creada.

Nu-si stiu muncile in care se baga. Greu le va fi sa sa stea inaintea Domnului cand le va fi pus in fata faptele, vorbele, marturisirile, loviturile, denigrarile, hulele, blestemele, uciderile, distrugerea dreptei credinte.

Daca pe mine nu ma crede poate o sa te creada pe tine cand spun ca e pripit.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #60  
Vechi 08.12.2021, 21:19:08
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mai usor cu pianul pe scari. Termenul clasic este smerenie. Daca vrei sa folosesti termenul umilire trebuie sa fii atent la context ca termenul are mai multe sensuri nu doar unul (apropo).

Termenul umilinta pe care il tot lauzi nu se foloseste in contexte de tipul Dumnezeu umileste, ci eu am umilinta, sunt umil, ma umilesc, in care eu sunt subiectul si nu Dumnezeu.

Asa ca prea putina ta gramatica si obisnuinta a limbii romane te cam limiteaza in miscare. Conteaza si contextul si explimarea.

Mai jos sunt definitiile pentru termenul umil. Hai cu dexul ca poate iti iese.

30 de definiții (cel mult 20 afișate)
https://dexonline.ro/definitie/umili

Înjosesc, fac să se simtă inferior: triunfu luÄ* l-a umilit. V. refl. Nu-mÄ* place să mă umilesc în fața bogățiiÄ*!
Băi ratatule păi tu îți bați joc de mine? Dar chiar nu ai un pic de decență? Vezi ca acum renunț la politețe și te fac cu ou și oțet. Adică eu nu stiu ce înseamnă smerenie? Nu te jignesc acum, dar data viitoare te umiliesc. Crede-mă!

SMERÉNIE*s. f.*Atitudine umilă, supusă, respectuoasă
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare