Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2012, 01:16:22
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit Ce manastire recomandati ?

As vrea sa merg la o manastire unde sa incerc sa traiesc precum un calugar, sau ma rog, sa stau cateva saptamani in rugaciune si post.

Ce manastire recomandati si ce detalii imi puteti da despre asta ? Unde sa vorbesc ? Ce trebuie sa intreb ? Mentionez ca stau in Bucuresti.

Multumesc anticipat.

Last edited by Petre.; 03.01.2012 at 01:52:09.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2012, 10:36:29
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
As vrea sa merg la o manastire unde sa incerc sa traiesc precum un calugar, sau ma rog, sa stau cateva saptamani in rugaciune si post.

Ce manastire recomandati si ce detalii imi puteti da despre asta ? Unde sa vorbesc ? Ce trebuie sa intreb ? Mentionez ca stau in Bucuresti.

Multumesc anticipat.
Mănăstirea Bujoreni, la aprox 20km de Bârlad, jud. Vaslui. Este un loc extraordinar, cu oameni extraordinari. Trebuie să vezi cu ochii tăi, și simți cu inima ta asta, ca să mă crezi. Caută pe net detalii sau mai interesează-te de această mănăstire dacă dorești.

http://www.crestinortodox.ro/manasti...ui-117767.html
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2012, 12:15:24
EleGantt's Avatar
EleGantt EleGantt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Eu iti recomand manastirea mea de suflet,Manastirea Sihastria,acolo ai sa gasesti de toate si liniste si tot ce vrei tu.Acum nu stiu cum iti vine tie mai bine,poate e prea departe de tine,dar daca ai de gand eu iti garantez ca e o manastire super...
__________________
Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2012, 13:38:49
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
As vrea sa merg la o manastire unde sa incerc sa traiesc precum un calugar, sau ma rog, sa stau cateva saptamani in rugaciune si post.

Ce manastire recomandati si ce detalii imi puteti da despre asta ? Unde sa vorbesc ? Ce trebuie sa intreb ? Mentionez ca stau in Bucuresti.

Multumesc anticipat.
Va recomand Manastirea Frasinei.....aveti cazare gratuita, din Bucuresti aveti autocar direct pana la Valcea...si in plus gasiti aici tot ce vreti de la liniste, natura pana la cei mai buni duhovnici.
Spor la nevointa!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2012, 17:27:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
As vrea sa merg la o manastire unde sa incerc sa traiesc precum un calugar, sau ma rog, sa stau cateva saptamani in rugaciune si post.

Ce manastire recomandati si ce detalii imi puteti da despre asta ? Unde sa vorbesc ? Ce trebuie sa intreb ? Mentionez ca stau in Bucuresti.

Multumesc anticipat.
iti recomand Frasinei si Stanisoara. ambele sunt in jud. Valcea.
cazarea este gratuita, chiar daca stai 1-2 nopti.
la Frasinei au camere pentru pelerini. care au un "pat" lung, in care incap 10-15 oameni, poate mai multi.
e cam incomod noaptea. nu o spun cu critica, dar o data m-am ales cu paduchi de corp.
poate daca stai mai mult iti vor da o chilie.
responsabil cu cazarea pelerinilor era pr. Victorin. mi-a fost amic cand era mirean.
dupa ce l-a pus pe el responsabil nu mai dormeam la gramada, imi dadea chilie. asa e cand ai pile :D
cunosc si la Stanisoara, daca te intereseaza.
acolo mi-am petrecut cateva concedii.
acolo am cunoscut cel mai bine ce inseamna viata de calugar.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2012, 18:47:28
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Recomand un schit,e mai multa traire duhovniceasca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2012, 18:52:47
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iti recomand Frasinei si Stanisoara. ambele sunt in jud. Valcea.
cazarea este gratuita, chiar daca stai 1-2 nopti.
la Frasinei au camere pentru pelerini. care au un "pat" lung, in care incap 10-15 oameni, poate mai multi.
e cam incomod noaptea. nu o spun cu critica, dar o data m-am ales cu paduchi de corp.
poate daca stai mai mult iti vor da o chilie.
responsabil cu cazarea pelerinilor era pr. Victorin. mi-a fost amic cand era mirean.
dupa ce l-a pus pe el responsabil nu mai dormeam la gramada, imi dadea chilie. asa e cand ai pile :D
cunosc si la Stanisoara, daca te intereseaza.
acolo mi-am petrecut cateva concedii.
acolo am cunoscut cel mai bine ce inseamna viata de calugar.
Parintele Victorin nu se mai ocupa cu cazarea....Sfintia Sa este acum unul dintre cei mai buni duhovnici ai manastirii.
Nu se mai cazeaza in "paturi lungi"....sunt chilii suficiente.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2012, 19:51:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Parintele Victorin nu se mai ocupa cu cazarea....Sfintia Sa este acum unul dintre cei mai buni duhovnici ai manastirii.
Nu se mai cazeaza in "paturi lungi"....sunt chilii suficiente.
eu vorbeam din amintiri mai vechi.

nu pot decat sa ma bucur pentru el. nu l-am mai vazut de cativa ani.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2012, 22:19:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Care este cel mai scurt si care este cel mai usor drum de ajuns la Min. Stinisoara?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2012, 22:55:53
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Care este cel mai scurt si care este cel mai usor drum de ajuns la Min. Stinisoara?
Pe timp de iarnă aș recomanda drumul de la Păușa, dar vara e minunată poteca de la Mănăstirea Turnu.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastire in constructie aureliapopescu Umanitare 27 04.07.2011 23:01:06
Concedierea la manastire idealist Calugarul 21 02.01.2011 10:29:50
recomandati/mi cv manastiri frumoase alexya89 Generalitati 12 26.09.2009 20:47:59
Ce editie/versiune a Bibliei i-mi recomandati ? L.sorin Despre Sfanta Scriptura 3 11.11.2008 20:49:41
Va rog sa-mi recomandati filme cu subiect religios pacatoasa Generalitati 20 26.09.2008 16:23:59