Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2013, 10:50:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit anti-crestinismul din mass media romaneasca

In ultima perioada am observat tot mai multe reactii agresive in presa impotriva Bisericii in general si a Bisericii Ortodoxe Romane in special, de aceea m-am gandit sa dedic un topic evidentierii ziaristilor romani anti-crestini si problemele pe care ei le semnaleaza in articolele lor. Nu le spun atei, ci anti-crestini, pentru ca ateii n-au intoleranta fata de religie, cum au anti-crestinii ce duc campanii de denigrare datorita prizonieratului lor in idiosincrasie irationala si cunoastere deficitara, ateii pur si simplu nu cred (nu-s ignoranti,au cultura teologica)




Care sunt in opinia voastra cei mai agresivi jurnalisti, care pot fi inclusi in clubul “ anti- crestin” ?


CEZAR MAROTI, ziarul Adevarul

Am citit mai multe articole scrise de el pe blogul Adevarul si cred ca poate avea onoarea de a deschide lista anti-crestinilor din mass media romaneasca. L-am remarcat cu un articol “ Sa radem de preotii care ne ameninta cu iadul” , in care rade, printre altele, de o fresca dintr-o biserica, deci ia in deradere arta, cu toate ca pretinde ca este crescut si educat in cultul valorilor umaniste. Din articolele sale reiese ca este anti-crestin, ca are are o intoleranta fata de Biserica. Ateul nu crede in ceea ce ofera perspectiva cultural-religioasa insa respecta credinta altuia. Ei bine, domnul Maroti nu respecta alegerea altuia, o considera proasta, desconsiderand tot ce e legat de practica crestin-ortodoxa,ba chiar ne insulta periodic inteligenta, considerandu-se superior noua, care, in opinia dansului nu gandim, suntem condusi de irational si sentimente, pe principiul “crede si nu cerceta”. Nu se sfieste deloc sa generalizeze si sa-i considere pe crestini-ortodocsi niste idioti. Chiar daca afirmatiile sale sunt alimentate si de raspunsurile proaste ale unora ce-i frecventeaza blogul, aceastea n-ar trebui sa serveasca drept pretext pentru generalizari, ci ar trebui sa admita ca lui ii scapa ceva, ca gandim diferit.

Printe ultimele sale articole este unul legat de cultul moastelor “ Miracole sau inselatorie?” http://adevarul.ro/news/societate/miracole-inselatorier-despre-sfanta-parascheva-moldova-sfanta-maria-lourdes-1_51540b0800f5182b855ba9a5/index.html ,aparut ieri, 28 martie 2013, ce se vrea o extensie a unui alt articol “ Dubioasa Parascheva de la Roman. Sfânta rețetă de fabricat moaște a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei”, semnat de o colega de a sa, Anca Sevastre.

Articolul publicat azi, 29 martie, se refera la moralitate/imoralitate, dandu-ne o definitie proprie a moralitatii si intrebandu-ne la final daca am vota un politician gay daca acesta ar candida la functia de primar .
http://adevarul.ro/news/politica/ora...2a9/index.html
Eu l-as intreba pe Maroti: de ce trebuie sa cunosc eu viata intima a politicianului pe care-l votez, de ce si-ar face-o el publica? Crede ca electoratul trebuie sa stie ce face, cum face, cati copii sau cate amante are? Crede ca noi suntem ca americanii, impresionati de pozele de familie din campaniile electorale? In articol ne da exemplul unei femei lesbiene, mama a trei copii, primar al unui oras. Bun si? Femeia a fost votata ca si primar, pentru ca electoratul a intrezarit niste calitati de primar, nu a fost votata pentru ca are o familie (putea sa n-aiba) si iubeste copiii, iar ea nu se foloseste de functia de primar pentru a promova unele revendicari ale comunitatii LGBT. Se inneaca iarasi in generalizari, spunand ca avem prejudecati cand vine vorba de orientarea sexuala si religioasa, insa il intreb: musulmanul Raed Arafat de cine a fost sprijinit? Cine a iesit in strada pentru el: Cezar Maroti sau crestinii? Daca se afla ca e si gay (nu spun ca e, zic asa), nu imi voi schimba parerea despre competentele sale medicale, deci preconceptii despre crestinii ortodocsi cred ca are jurnalistul de la Adevarul. Faptul ca respingem homosexualitatea, ca o consideram un pacat, faptul ca nu vom fi niciodata de acord cu unele revendicari LGBT, respingere ce o putem argumenta, nu inseamna ca respingem oamenii.



Last edited by ioanna; 29.03.2013 at 11:56:45.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2013, 10:59:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cațavencii sunt alt exemplu.
În frunte cu De Hilerin, sau cum l-o chema.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2013, 12:28:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Altul care-mi vine-n minte e Guran, cel ce are pretenția de a fi mare ziarist pe teme de economie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.03.2013, 13:59:18
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, sunt multi atei in lumea asta......dar cand au probleme isi aduc aminte de Creator...se schimba in timp sau daca nu, sunt tinuti in suspans.....si viata le este grea....necazul....problema ii schimba
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2013, 14:11:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
CEZAR MAROTI, ziarul Adevarul
L-am remarcat cu un articol “ Sa radem de preotii care ne ameninta cu iadul” , in care rade, printre altele, de o fresca dintr-o biserica, deci ia in deradere arta, cu toate ca pretinde ca este crescut si educat in cultul valorilor umaniste. Din articolele sale reiese ca este anti-crestin, ca are are o intoleranta fata de Biserica. Ateul nu crede in ceea ce ofera perspectiva cultural-religioasa insa respecta credinta altuia.
"Valorile umaniste" inseamna ateism, toti ateii se autodenumesc umanisti. Am cautat acum pe net, este un admirator al lui Remus Cernea, a fost si in partidul lui, al verzilor (multi atei sunt si ecologisti). Pe facebook are ca profil simbolul miscarii gay, ateii militanti sunt si mari aparatori a drepturilor homosexualilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2013, 14:12:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Altul care-mi vine-n minte e Guran, cel ce are pretenția de a fi mare ziarist pe teme de economie.
Moise Guran este cunoscutul luptator impotriva icoanelor din scoli. Si el este ateu, facea parte din organizatia lui Remus Cernea. Se pare ca Remus Cernea a lansat toti acesti umanisti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2013, 14:20:26
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Urmaresc cu atentie titlurile din mass-media si spun pas in a le citi cand vad titlul si primele fraze anti-crestinism, dar in general anti-ortodoxe.
As vrea sa sugerez ca nu ar trebui sa facem nominalizari personale si sa dam link-uri la articole blasfemiatoare si pline de veninul unui fanatism anti-ortodox, demne de campaniile bolsevice ale anilor de trista amintire.
Problema nu ar fi autorii, caci astfel de oameni se gasesc si s-au gasit intotdeauna, ci trusturile de presa care promoveaza aceasta linie. In spatele lor sunt interesele obscure ale serviciilor secrete externe, in special mosad, sau ale intereselor oculte interne.
Dar in toate acestea exista si o parte buna: in primul rand au impact asupra celor care oricum nu se duc la Biserica si nu au o viata duhovniceasca, dar dintre ei sunt si oameni care si-au schimbat aceasta cale intrucat a devenit suspecta ura diavoleasca impotriva ortodoxismului pe care presa o promoveaza.
Nu merita a scrie numele autorilor anti-ortodocsi, desi am o lista in cap, ci vreau sa postez un material al unui autor ce se declara ateu, si pentru ale carui articole am un respect deosebit. Este unul din cei care pune punctul pe i prin analizele sale deosebit de pertinente si pragmatice. Un astfel de editorialist ar trebui sa isi faca loc si printre serparaia antihristilor de la Adevarul, Catavencii & co: Dragos Paul Aligica:

http://www.revista22.ro/despre-campa...imt-22848.html


Valul uneia dintre cele mai nesimțite și obscurantiste campanii imaginable în istoria contemporană a atins spațiul virtual populat de limba și cultura română.
De ceva vreme, suntem bom*bar*dați pe Internet cu o furibundă campanie anticreștină. E ceva de inspirație occidentală. Îmbracă, în special, o for*mă anticatolică, dar, în realitate, când ajunge pe plaiurile noastre, nu dis*cri*minează doctrinar sau confesional, căci purtătorii ei sunt incapabili de astfel de nuanțe conceptuale și is*torice. La o pri*vi*re mai atentă, nu este însă o cam*panie doar anticreștină. E o cam*panie antiștiință, antiistorie, an*tibun-simț.
[...]
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2013, 14:31:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
"Valorile umaniste" inseamna ateism, toti ateii se autodenumesc umanisti.
Catalin, te-ai grabit si n-ai citit cu atentie. Ma intrebam retoric ce umanist e acela care ia in deradere arta, (fie ea arta bisericeasca)? Pe Maroti nu l-am numit umanist, nici ateu, ci anti-ortodox datorita intolerantei sale.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Moise Guran este cunoscutul luptator impotriva icoanelor din scoli.
Domnului Guran ii lipseste vocatia esentialului, de aceea insista pe acest subiect si e atat de inversunat impotriva icoanelor.

Last edited by ioanna; 29.03.2013 at 15:17:20.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2013, 14:52:24
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Moise Guran este cunoscutul luptator impotriva icoanelor din scoli. Si el este ateu, facea parte din organizatia lui Remus Cernea. Se pare ca Remus Cernea a lansat toti acesti umanisti.
si cand te gandesti ca remus este si in parlament....

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
"Valorile umaniste" inseamna ateism, toti ateii se autodenumesc umanisti
Pentru ca "umanist" suna frumos... dar , din nefericire , ei nu au inteles nimic din umanism.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.03.2013, 15:14:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit De acum înainte să ne așteptăm doar la lovituri

Un interviu cu Parintele Savatie Bastovoi acordat jurnalistului Igor Panzaru.

"Biserica a primit declarația de război din partea mai marilor lumii… De acum înainte să ne așteptăm doar la lovituri”

Despre locul Bisericii în noua societate moldavă. / Despre tehnicile moderne de persecuție. Închiderea emisiunii Pietrele vorbesc/ Despre declarația Sinodului Bisericii Ortodoxe Ruse și „bîlbîielile” lui Marian Lupu. / Despre simbolurile comuniste, internet și lupta televiziunilor pentru mințile umane

Savatie Baștovoi într-o discuție despre comunism și totalitarism cu filosoful francez Gérard Poulouin (unul din întemeietorii Universității Populare din Caen). Lansarea ediției franceze a romanului ”Iepurii nu mor” la Biblioteca din Saint-Lô
http://savatie.wordpress.com/2012/07...r-la-lovituri/

”Dacă televiziunea și noile tehnologii ar avea o mai mare putere de persuasiune decît cartea, Hristos Dumnezeu ar fi făcut televiziunea și internetul cu două mii de ani în urmă și nu ne-ar fi lăsat o Evanghelie scrisă, ci un film”

-Aici vă dau dreptate. Pentru că nu trece o seara în care să nu vedem la televizor pe reprezentanți ai societății civile specializați în discreditarea și marginalizarea Bisericii ca factor de opinie și decizie în societate."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare