Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.11.2016, 00:04:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce decolare maiestoasa, ce planton maret!
Este de fapt picajul din înalturi pentru a acumula energia potențială necesară zborului lin, elegant...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.11.2016, 00:35:21
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Pr. Rafail Noica - Daca am o problema, sa merg la preot sau la psiholog? : https://www.youtube.com/watch?v=cgf7zcivW_w


Eu aș zice: Bineînțeles că ar trebui la un preot. Dar observ cu multă, multă durere un lucru în lumea noastră: simțim din ce în ce mai des că noi, preoții, nu găsim felul ortodox de a-l asculta, de a-l înțelege, de a-l învia pe om. Și zic așa, ca unul care vine din Apus, unde Biserica de o mie de ani nu a fost, și unde spiritualitatea apuseană a falimentat total; veacul al XX-lea i-a manifestat falimentul care era în ea demult.

Și acum Apusul, cei luminați ai Apusului, caută din ce în ce mai mult către Ortodoxie, acea Ortodoxie care-i prost înțeleasă pe aceste meleaguri de baștină ale Ortodoxiei. Și riscăm să fim acuma în poziția Evreilor, care ei înșiși au pierdut tradiția ce s-a dat neamului lor. Vă spun tocmai ca să nu se întâmple lucrul acesta, ca să cer Domnului ca nu numai apusenii să găsească adevărul, dar ca și voi să vă înnoiți în bogăția care este moștenirea voastră, a noastră.

Deci în Apus, unde Biserica nu mai este, am impresia că știința asta a psihologiei este și ea un fel de milă a lui Dumnezeu într-o lume în care Dumnezeu nu mai există. Și exista o para-Biserica, o para-preoție, ca să zic așa; nu vreau să-i zic „pseudo” – deși ar fi trebuit, probabil.

Adică ce este psihologul? Este un om la care te poți duce și poți descărca toate, și poți spune toate, și știi că nu o să fii judecat, și că, pentru motive profesionale, acela îți ține „taina spovedaniei.” Părinți preoți, asta este prerogativa noastră! Noi trebuie nu numai să putem să înlocuim pe psiholog, dar și să depășim, peste orice așteptare, ceea ce poate face psihologul pentru clientul lui. De ce? Fiindcă avem Taina, avem pe Dumnezeu, pe Care îl putem împărtăși. Și vă spun acest lucru iarăși: Un pic să intram în Taina lui Dumnezeu, și nu știu până unde va merge. Am văzut „înviere în masă;” am vazut, de la o persoana care s-a întors către Dumnezeu, zeci de familii care au înviat din morți, în Apus, și aicea la fel.

Deci, aș zice, bineînțeles că la preot! Dar iertați-mă, frați preoti și arhierei, trebuie să spovedim și adevărul acesta: Suntem în așa un hal, că nu ne mai știm vocația. Și atuncea poporul, debusolat, merge unde poate și la cine poate. Și vă spun și lucrul ăsta: Psihologia care, din câte știu, a început cu Dl. Freud și a continuat cu Dl. Jung și cu alte nume care se cunosc astăzi, a făcut multe rele pentru om, dar iarăși, dacă priviți dintr-un punct de vedere istoric, până și acolo omul „se caută,” își caută adevărata ființă.

Și vă spun, sunt multi psihologi – cel puțin în Apus am văzut asta, și cred că sunt și mai mulți pe la noi și în țările de baștină ortodoxă – care găsesc și descoperă multe adevăruri. Dacă vă uitați bine, acele adevăruri erau cunoscute cândva în Biserica, și nu le mai trăim și, spre rușinea noastră, nu le mai aplicăm.

Știți, eu consider că noi toți suntem un singur om, spovedania mea este spovedania ta, viața mea este viața ta; împărtășim aceeași soartă. Și aș dori să vă chem pe toți, ca un singur om, să ne înnoim în Duh. Nu zic asta ca voi, mirenilor, sa judecați pe preoți; zic ca voi, mirenilor, să vă rugați pentru noi, ca Dumnezeu să ne lumineze ca să va putem lumina. Zic asta pentru frații mei preoții, ca să știe că suntem într-o decădere cumplită, și ca să luăm pildă de la dreapta și de la stânga, și de la Părinți, și prin psihologie. Și să ne învățăm și din lumea dreptății, și din lumea păcatului, din toate mărturiile să înțelegem, cu ajutorul lui Dumnezeu, și să ne întoarcem, cum zice în Apocalipsa uneia din Biserici: „Întoarce-te la cele dintâi, până nu-ți voi lua lumina din mijlocul tău.”
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.11.2016, 01:07:05
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

I-ati furat firul omului :))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.11.2016, 01:18:23
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...care studiază Ionii printre care... șoc! pe Ionică? Sau mai nica dpdv social, desigur.
Socionica este o ramură a psihologiei bazată pe lucrarea lui Carl Jung numită Tipuri Psihologice, teoria lui Freud despre conștient și subconștient și teoria lui Antoni Kêpiński despre metabolismul informației. https://ro.wikipedia.org/wiki/Socionica

În socionică se crede că relațiile interpersonale depind nu atat de educație cat de tipul de personalitate.

Principalele domenii de aplicare ale socionicii sunt următoarele:
pedagogia - studierea raporturilor dintre dascal și discipol, facilitarea însușirii materialului didactic;
consultații de familie - consultanță în probleme de căsătorie și divorț, probleme de vârstă;
consultanță de carieră - orientarea profesională;
compatibilitățile în cadrul unui colectiv de muncă - strategia de acțiune după constituirea colectivului
lucrări de știință fundamentală - modelarea matematică, genetica, psihofiziologia, morfologia — parametrii exteriori sociotipurilor
jocurile psihologice și antrenamentele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.11.2016, 01:19:14
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uite , dacă tot căutăm ceva pe net , aceasta este cu adevărat de folos , zic eu :)

http://www.youtube.com/watch?v=OW4yw3w611w
da, foarte tare Prof Univ Adrian Opre- despre Psihologie si religie
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.11.2016, 01:35:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxia_e_Adevarul Vezi mesajul
Psihologia (din limba greacă: psyché = suflet, logos = știință) este știința sufletului , care studiază comportamentul uman, inclusiv funcțiile și procesele mentale ca inteligența, memoria, percepția, precum și experiențele interioare și subiective cum sunt sentimentele, speranțele și motivarea, procese fie conștiente, fie inconștiente.
...:) Mulțumesc, colegule! Ai oferit o definiție bunicică, prin enumerarea unor componente ale obiectului de studiu al psihologiei (e drept și că enumerarea e oarecum la întâmplare); o definiție dintre multele altele care s-au tot dat până azi. Și adevărul e, să o spunem de pe acum, că psihologia încă își caută definiția, implicit identitatea.
Aș atrage atenția deocamdată asupra a două locuri din definiție:
a) zice că e știința sufletului; nu îmi e clar ce să înțelegem prin "suflet"! Să fie același "suflet" despre care vorbim în teologie?
b) de ce mentale și nu mintale?

P.S. Inteligența, speranțele, motivația - nu sunt procese psihice. Celelalte da, așa sunt considerate. Pentru ca o componentă a vieții psihice să fie un proces psihic, la rigoarea aceasta însemnă să aibă obligatoriu 3 însușiri: un conținut informațional propriu, specific; operații specifice, distincte, specializate pentru un anumit tip de prelucrare; un produs specific, inconfundabil cu al altui proces.
Aceste însușiri nu apar la primele 3 componente enumerate de mine mai sus. Inteligența este un construct de personalitate considerat aptitudine generală (un ansamblu de însușiri personale stabile, generale, unice pentru un om anume); speranța și motivația sunt conținuturi energetice cu rol dinamogen al vieții psihice, adică pun în mișcare sau opresc desfășurările procesuale, le potențează ori le aplatizează, avînd un rol de reglaj pentru procesele psihice și pentru actele comportamentale.

P.P.S. Prin comportament denumim tot ce poate fi observat și măsurat direct în activitatea unui om. Mișcarea unei mâini este, de pildă, un act comportamental.
Prin conduită subiectivă, însă, desemnăm ceea ce nu e observabil direct dar poate fi cunoscut prin efectele sale care se "obiectivează" în comportament. Nu pot observa acuratețea memoriei, dar pot să constat în ce măsură o deține careva, după ceea ce scrie sau spune sau face omul respectiv.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.11.2016, 02:04:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...ie-duhovnicie/
Putem distinge doua indatoriri de baza ale preotului fata de bolnavi:
1) aceea de a-l indemna pe bolnav sa se supuna examenului medical si, in caz de necesitate, unui tratament sistematic, si
2) aceea de a-l ajuta pe bolnav sa se lupte cu boala, sa constientizeze in mod critic si sa biruie anomaliile sale de caracter si de comportament.
Medicul psihiatru il poate trata pe bolnav in perioadele de psihoza acuta, poate ajuta la diminuarea frecventei crizelor de boala si, in masura posibilitatilor, la prevenirea recidivelor acestora.
Rolul duhovnicului este deosebit de insemnat pentru acesti bolnavi in perioadele dintre crize, cand ei constientizeaza chinuitoarele contradictii dintre starile polare de excitatie si deprimare, de luciditate si de manie oarba, de luminare si de intunecare a constiintei, dintre starile polare de bunavointa fata de lume si oameni si de inraire mohorata, irascibilitate, banuiala fata de invataturile moralizatoare…
Comportamentul preotului este definit de
indatorirea generala a pastoratiei: aceea de a ajuta omului sa afle adancul pocaintei, sa refaca perceperea duhovniceasca corecta a vietii din sufletul omenesc, raportarea corecta la propriul pacat si la propria demnitate nemuritoare de fiinta omeneasca, care este supusa unor incercari atat de dramatice la bolnavi atunci cand dedublarea se manifesta la modul maximal.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.11.2016, 02:39:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Psihologia care, din câte știu, a început cu Dl. Freud și a continuat cu Dl. Jung ....
Bunul nostru părinte, cu inocența de copil mare pe care ne-o arată mereu (așa e sfințenia, cred; așa trebuie că sunt sfinții, în curăția inimii lor iubitoare, smerite), face aici o mică inexactitate, probabil în virtutea clișeelor care rulează în reprezentările sociale întâlnite între anumiți teologi.
E vorba mai întâi despre psihanaliză, nu psihologie. Cu mult timp înainte de Freud fuseseră scrise câteva tratate (oarecum naive, ce-i drept și mult prea descriptive) de psihologie. Freud însă vine cu o metodă nouă (psihanaliza) și apoi cu o serie de teorii, revăzute periodic, privind arhitectura psihicului și funcționarea lui dinamică. El propune, succesiv, mai multe modele psihologice ale funcționării simultane la 3 niveluri ale proceselor psihice, apoi aduce câteva modele, revizuite și ele, privind personalitatea (Eu, Supraeu, Id etc.).
Cât îl privește pe Jung, el nu e primul discipol al lui Freud. Au mai fost alți psihanaliști (nu psihologi), printre care Alfred Adler, cu importante contribuții în psihologia educației și în defectologie (fenomenul de compensare, în relație cu complexul de inferioritate).

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și vă spun, sunt multi psihologi – cel puțin în Apus am văzut asta, și cred că sunt și mai mulți pe la noi și în țările de baștină ortodoxă – care găsesc și descoperă multe adevăruri. Dacă vă uitați bine, acele adevăruri erau cunoscute cândva în Biserica, și nu le mai trăim și, spre rușinea noastră, nu le mai aplicăm.
O precizare foarte importantă! Și un crunt adevăr: oamenii s-au îndepărtat de profundele cunoștințe de psihologie pe care le zămislise Biserica și iată că acum, pe o altă cale, ele tind să revină prin intermediul psihologilor. Uimitor lucru! Cum să îl înțelegem, oare?...
Cine a studiat bine psihologie (cel puțin 10 ani, academic, laolaltă cu niscaiva practică bine asumată) va fi, cred, pregătit cât de cât pentru o mare surpriză: citirea cărților duhovnicești. Cea mai mare/profundă/deschizătoare de suflet carte pe care am citit-o este Filocalia - Sfântul Isaac Sirul. Nimeni, niciodată, după opinia mea, nu a prezentat mai minunat psihologia umană, în tot ce are ea mai autentic, decât Sfântul Isaac Sirul. (Opinie personală.)
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Zic asta pentru frații mei preoții, ca să știe că suntem într-o decădere cumplită, și ca să luăm pildă de la dreapta și de la stânga, și de la Părinți, și prin psihologie.
Și într-adevăr, unii dintre teologi fac astăzi, ca a doua facultate, tocmai psihologia. În ce mă privește sunt foarte rezervat față de o astfel de alegere. Una e să urci de la psihologie către Teologie (căutînd, adică, miezul lucrurilor omenești în luminile dumnezeiești), alta să cobori de la Teologie la psihologie (către suprafețe mai palpabile, cum ar veni...).
Dar sigur că lucrurile astea au un tâlc al lor, care poate ni se va lămuri și nouă, oarecînd...
Voia Domnului!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.11.2016, 02:52:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este de fapt picajul din înalturi pentru a acumula energia potențială necesară zborului lin, elegant...
Energie potentiala se acumuleaza o data cu altitudinea, picajul o consuma, transformand-o in energie cinetica care si ea se consuma la impact :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.11.2016, 05:17:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Energie potentiala se acumuleaza o data cu altitudinea, picajul o consuma, transformand-o in energie cinetica care si ea se consuma la impact :)
Groaznic :)))
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde