Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2009, 09:33:46
lumineaza lumineaza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Mesaje: 7
Implicit Cum interpretati aceste vise...in prag de casatorie?

Am sa va povestesc pe scurt cate ceva din viata mea si daca aveti nelamuriri va rog sa le postati pe site sa va pot raspunde.
Am avut o relatie ce a durat 3 ani,apoi m-am despartit de el dupa nenumarate infidelitati iertate,crezand ca se va schimba in timp,insa fara nici un rezultat.Deci am pus punct.L-am iubit enorm de mult si am simtit ca si la el au fost aceleasi sentimente,insa in ultimul an s-a indepartat de mine prin toate ispitele ce au aparut(de la neserioasele femei din ziua de azi ca sa nu spun altfel pana la internet,tot felul de site-uri si anturaj).M-a cautat timp de cateva luni,eu sufeream cu un zambet fals in fata tuturor pentru a nu-si da seama ce e in sufletul meu.Am avut ocazia sa ma impac cu el de n ori dar am gandit cu mintea si nu cu sentimentele.Adica un om naravul nu si-l prea schimba,decat cu prea multa ambitie si regret de ceea ce a facut.Dar el avea aspiratii catre alte lucruri mai putin ortodoxe...
Dupa 4 luni am inceput sa vorbesc pe internet cu un baiat (locuieste la 600 km distanta) pt ca altfel nu ma puteam detasa de amintirile dureroase.Dupa 2 luni ne-am intalnit,iar dupa 8 luni ne-am mutat impreuna la ai mei parinti.Acum avem deja 1 an si 8 luni si am stabilit nunta pentru la anul.Stiu ca e neortodox,ca e foarte pacat ceea ce am facut,n-am nici o scuza in afara de acea distanta ce ne obliga sa ne vedem la 1-2 luni.Ne iubim si suntem credinciosi unul altuia,avem planuri de viitor,dar uneori am retineri in ceea ce priveste umbra din trecut ce revine tot timpul in prezent.
Din 3 nopti se intampla chiar si 2 nopti sa-l visez pe el,cel din trecut.II visez familia rostindu-mi numele(ma iubeau foarte mult,caci m-am implicat in acea relatie si eram o fata de treaba cum se spune),il visez pe el cu mine impacandu-ne,parca traiesc aceste vise,cand ma trezesc imi dau seama de realitate.E tot timpul in mintea mea,m-am gandit chiar si ca mi-a facut farmece,dar stiu sigur ca nu e in stare de asa ceva.
M-am rugat la Dumnezeu sa-mi lumineze mintea,sa ma ajute sa-l uit definitiv,dar parca e din ce in ce mai intensa dorinta de a-l revedea.Aceste vise atat de dese nu-mi dau pace,imi aduc amintirile in prezent,va dati seama cum e sa dormi langa viitorul sot si sa-ti visezi trecutul?Nici nu-i pot spune logodnicului deoarece nici nu vrea sa auda de asha ceva,ar crede cu totul altceva.Nu stiu ce sa fac,sunt intr-o situatie...ma simt si vinovata,dar visele iti sunt date,nu ti le poti alege...
Ce parere aveti,va rog sa ma jutati cu sfaturi.Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2009, 09:46:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Tu sa-l iubesti pe cel din prezent, sa i te daruiesti deplin si vor veni si visele care vor da marturie despre cele petrecute de voi. Si asa nu te vei mai "lovi" de cel din trecut. Un lucru va cer - sa va casatoriti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2009, 11:01:26
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Traiti in pacat si sunteti fff aproape sa scapati de ac. mare pacat prin casatorie, iar asta celui rau nu prea ii place si atunci ce are de facut decat sa tot iti dea vise cu iubirea trecuta pt. ca tu sa tragi de timp. In afara de asta gandeste-te ca fostul iubit daca nu s-a schimbat in atata timp nici de acum inainte nu o sa o faca. Iar despre fam. lui ca te iubea.....nu te mariti cu fam, ci cu el. Asa ca mergeti, spovediti-va, casatoriti-va si o sa vezi ca nu o sa mai visezi trecutul.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2009, 15:38:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

sa stii ca mi s-a intamplat si mie sa visez pe cineva exact cand imi doream mai tare sa il uit, astea sunt rabufniri ale subconstientului, nu le baga in seama, uita-l, nu ii spune prietenului tau de ele, ci mai bine mergi si te spovedeste, sa primesti sfat bun de la duhovnic. Si eu, cu datele pe care le am, ti-as spune sa te casatoresti (oricum, e un pacat ca traiti asa, necasatoriti), dar nu face pasul asta pana cand nu esti pe deplin convinsa ca il iubesti pe baiatul cu care esti acum. de el nu ne-ai spus nimic. Va iubiti? Cum e el? E mai bun decat celalalt, oricum, din moment ce are intentii serioase.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2009, 16:21:35
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu ce sa spun. Prin rugaciune, chiar si visele pot fi stapanite, dar mi se pare mie ca pe-aici rugaciunile sunt trecute in plan mult prea indepartat. Din punctul meu de vedere mie mi se pare ca s-a plecat gresit din start. Atat timp cat ati fost casatoriti religios, primul refugiu trebuia sa fie la biserica. Oare avem un motiv de indoiala ca Dumnezeu ne poate rezolva TOATE problemele? Citeam pe un alt topic faptul ca o tanara a mers la un calugar si s-a spovedit, iar acesta i-a cerut sa nu-si faca nici un prieten pana termina scoala. Nu a facut ce i s-a cerut, iar cand s-a intors cu asa-zisul logodnic la calugar, acesta a tunat si-a fulgerat, dandu-i afara... La Parintele Arsenie Boca a venit un om care se vaita de stomac, iar Parintele i-a strigat din multime: "Ce-i, Gheorghe, te arde, ai?" Omul se impartasise fara sa-si curete sufletul mai inainte.
Ideea este ca incalcam cu prea multa usurinta un legamant facut in fata Sf. Altar. O casatorie pecetluita in biserica nu se abandoneaza oricum si mai ales, nu ne pastram suferinta in noi daca slabiciunile celuilalt fac viata un infern. Intotdeauna exista o cale de rezolvare, dar ea vine de la Dumnezeu, nu de la 600 de km distanta. De aceea visele si nesomnul de acum. Subconstientul lucreaza, iar pacatul este aproape in totalitate facut.
Dumnezeu sa va dea gandul cel bun si mintea de pe urma!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2009, 07:52:19
lumineaza lumineaza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Mesaje: 7
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
sa stii ca mi s-a intamplat si mie sa visez pe cineva exact cand imi doream mai tare sa il uit, astea sunt rabufniri ale subconstientului, nu le baga in seama, uita-l, nu ii spune prietenului tau de ele, ci mai bine mergi si te spovedeste, sa primesti sfat bun de la duhovnic. Si eu, cu datele pe care le am, ti-as spune sa te casatoresti (oricum, e un pacat ca traiti asa, necasatoriti), dar nu face pasul asta pana cand nu esti pe deplin convinsa ca il iubesti pe baiatul cu care esti acum. de el nu ne-ai spus nimic. Va iubiti? Cum e el? E mai bun decat celalalt, oricum, din moment ce are intentii serioase.

Nu imi place sa fac comparatie,dar cel din prezent nici nu se compara cu cel din trecut.Sunt foarte diferiti.Cu cel din trecut ma potriveam foarte bine,doar ca nu mai puteam continua cu acele infidelitati ale lui,iar in relatia din prezent imi lipsesc cateva lucruri pe care le gaseam la cel din trecut si eu daca am stat 3 ani cu el am fost invatata cu acestea.(de exemplu romantismul -viitorul sot e total pe langa;plimbarile chiar si pe ger,mergeam tot orasul pe jos,iar acum actualul daca s-ar putea sa-i vina o masina la scara...si multe altele).Il iubesc pe cel din prezent,are un suflet foarte bun in "lipsa acestor lipsuri" ,are si parti bune,e mai calm si cel mai mult apreciez ca e fidel.Vreau sa decurga totul asa cum curge un izvor lin la vale,insa se pare ca e tulbure un pic apa...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2009, 18:12:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumineaza Vezi mesajul
Nu imi place sa fac comparatie,dar cel din prezent nici nu se compara cu cel din trecut.Sunt foarte diferiti.Cu cel din trecut ma potriveam foarte bine,doar ca nu mai puteam continua cu acele infidelitati ale lui,iar in relatia din prezent imi lipsesc cateva lucruri pe care le gaseam la cel din trecut si eu daca am stat 3 ani cu el am fost invatata cu acestea.(de exemplu romantismul -viitorul sot e total pe langa;plimbarile chiar si pe ger,mergeam tot orasul pe jos,iar acum actualul daca s-ar putea sa-i vina o masina la scara...si multe altele).Il iubesc pe cel din prezent,are un suflet foarte bun in "lipsa acestor lipsuri" ,are si parti bune,e mai calm si cel mai mult apreciez ca e fidel.Vreau sa decurga totul asa cum curge un izvor lin la vale,insa se pare ca e tulbure un pic apa...
Incearca atunci sa nu il mai vezi pe cel de acum din prisma celui din trecut. Cel mai bine ar fi sa mergi la o spovedanie si sa spui acolo tot ce ai pe suflet. Incearca sa vorbesti si cu prietenul tau, sa ii spui ca ti-ai dori sa fie mai romantic, sa te scoata la o plimbare... faceti cumva un compromis, nici ca tine, nici ca el. Si roaga-te la Maicuta Domnului sa iti lumineze mintea si sa iti arate ce trebuie sa faci! Eu vad aici 2 cai - ori va casatoriti (si vei vedea ca lucrurile se vor aseza pe fagasul lor), ori va despartiti, insa impacarea cu celelalalt cred ca este exclusa din start!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2009, 18:48:34
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

stau si ma intreb, si imi cer iertare pentru iesire, dar de ce sunt asa de proaste unele femei cateodata?
pe bune... chiar nu inteleg. lumineaza-ma si pe mine. spui ca e infidel, cu repetitie... pai e ca si cum ai facut o super ciorba, in care ai pus de toate cele, dar in care ai turnat o lingura de murdarie la sfarsit. e clar ca toata ciorba o sa aiba gust de rahat. si acum ce faci? vii si spui ca era bine cu el. adica daca mai pui niste patrunjel nu tot gust de rahat o sa aiba? sau macar nu e rahat simplu...
pai cum sa nu ramai nefericita toata viata daca tu acum nu te multumesti cu painea lui Dumnezeu ca deh, n-are si susan pe deasupra sau n-a fost unsa cu miere la sfarsit...
dar tu ce ai de facut fato? cine te opreste sa ti-l formezi cum trebuie? cine te opreste sa deschizi gura si sa ii comunici ce doresti de la el in loc sa torni aici ineptii referitor la o ciorba de rahat?
cred ca superi pe Dumnezeu cu atitudinea ta... fa cum te taie capul dar nu uita ca rahatul ramane la fel oricat de coafat ar fi el...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2009, 19:50:33
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit ...:)...

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
stau si ma intreb, si imi cer iertare pentru iesire, dar de ce sunt asa de proaste unele femei cateodata?
pe bune... chiar nu inteleg. lumineaza-ma si pe mine. spui ca e infidel, cu repetitie... pai e ca si cum ai facut o super ciorba, in care ai pus de toate cele, dar in care ai turnat o lingura de murdarie la sfarsit. e clar ca toata ciorba o sa aiba gust de rahat. si acum ce faci? vii si spui ca era bine cu el. adica daca mai pui niste patrunjel nu tot gust de rahat o sa aiba? sau macar nu e rahat simplu...
pai cum sa nu ramai nefericita toata viata daca tu acum nu te multumesti cu painea lui Dumnezeu ca deh, n-are si susan pe deasupra sau n-a fost unsa cu miere la sfarsit...
dar tu ce ai de facut fato? cine te opreste sa ti-l formezi cum trebuie? cine te opreste sa deschizi gura si sa ii comunici ce doresti de la el in loc sa torni aici ineptii referitor la o ciorba de rahat?
cred ca superi pe Dumnezeu cu atitudinea ta... fa cum te taie capul dar nu uita ca rahatul ramane la fel oricat de coafat ar fi el...
Doamne ajuta!
Doamne ajuta! Axios esti atat de aspru in replica asta...dar ai dreptate....si ai explicat foarte clar cu ciorba .

Dumnezeu sa indrepteze pasii nostri spre tot lucrul bun!
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.11.2009, 23:56:09
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
Doamne ajuta! Axios esti atat de aspru in replica asta...dar ai dreptate....si ai explicat foarte clar cu ciorba .

Dumnezeu sa indrepteze pasii nostri spre tot lucrul bun!
stiu. am recitit si ai dreptate. dar nu ma pot abtine cand vad cum se distrug... nu dragostea e oarba ci noi suntem niste chiori incapatanati...
sunt aspru dar nu rau. chiar ii doresc tot binele.
imi cer iertare pentru ton dar nu si pentru continut... poate are nevoie de doua palme sa se trezeasca. sa ceara ajutor logodnicului...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce reprezinta aceste obiecte myself00 Generalitati 26 29.07.2012 10:09:24
Unde gasesc aceste cantari? sophia Muzica Bisericeasca 3 07.02.2011 19:04:27
Cum interpretati Apocalipsa Sfantului Ioan?... lacrimi Din Noul Testament 63 24.08.2010 10:27:20
Va rog, interpretati... silverstar Generalitati 4 13.08.2009 22:55:21
Cunosteati aceste intamlpari adevarate? TeoH Intamplari adevarate 3 24.09.2008 12:59:03