Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.04.2009, 21:22:51
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sa ne credem mai sfinti ca Sfintii, e cam greu; dar ce are daca ma cred mai pacatoasa decat sunt? De la Sf. Ierarh Nifon am invatat ca e bine sa ne credem mai pacatosi decat suntem. Si in Pateric am gasit apoftegme care indemnau la acest lucru.

Nu vreau să fiu rău că nici eu nu am înțeles ce vrea să spună dar mi-am adus aminte de o perlă frumoasă de-ale păr Constantin Necula. Spunea păr. Necula despre o rugăciune pe care a învățat-o: "Doamne, miluiește-mă pe mine prostul!" Nu cel mai mare prost ci prostul. Prost generic
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.04.2009, 21:45:52
mistefania mistefania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2008
Mesaje: 11
Implicit

draga Noesisaa eu cunosc multi barbati care duc greul familiei si multe femei care cresc copii asa cum ai vazut in citat si in caz ca nu esti la curent cu stirile ce zici de barbatii care se duc in Irac la razboi?ce zici de cei care vin acasa in cosciug la sotiile si copii care ii asteapta? Sa nu le uitam si pe femei ca si ele sunt luptatoare cot la cot cu barbatul si apoi citatul era despre cum ar trebui sa fie familia intr-o lume mai buna,mai smerita si cu credinta mai mare in Dumnezeu. si pe de alta parte mama este cea care ii lipseste cel mai mult unui copil nu tata nu bunica nu vecina sau matusa
asa ca sa lase femeile razboaiele si sa vada de copii si tatii sa mai aprecieze si ei femeile care au un servici zi lumina :vegheaza asupra copiilor.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.04.2009, 21:53:20
mistefania mistefania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2008
Mesaje: 11
Implicit

si sa va mai spun ceva:am experimentat faza cu zimbetul si vorba buna cind vine sotul meu acasa obosit si necajit si sa stiti ca are mare efect ca dupa ce eu il ascult si il linistesc si el ma asculta cind ma pling de serviciul meu si ne sprijinim reciproc si daca vine acasa inaintea mea si el face acelasi lucru pentru mine une masa si asculta rabdator ceea ce vreau sa ii spun.sunt casatorita de 6 ani ,am avut necazuri cit pentru mult mai multi ani dar intotdeauna am venit si eu si el acasa cu drag.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.04.2009, 00:06:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu cumva s-a deviat firul discutiei? Era vorba de contraceptie. Poate ar trebui ca cineva sa introduca alt thread despre impartirea rolurilor intre soti, sau asa ceva.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.04.2009, 09:35:46
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu cumva s-a deviat firul discutiei? Era vorba de contraceptie. Poate ar trebui ca cineva sa introduca alt thread despre impartirea rolurilor intre soti, sau asa ceva.
Bun venit pe forum , asa e pe aici, se sare de la una la alta, dar mai nimeni nu se supara.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.04.2009, 10:27:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Bun venit pe forum , asa e pe aici, se sare de la una la alta, dar mai nimeni nu se supara.
Să înțeleg că te-ai căsătorit ? Să fie intr un ceas bun, poate acum o să-ți vină mintea cea de pe urmă. Niciodată nu-i prea târziu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.04.2009, 10:38:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Bun venit pe forum , asa e pe aici, se sare de la una la alta, dar mai nimeni nu se supara.
Bine v-am gasit!
Bine, am inteles! Si nici eu nu m-am suparat. Nu prea am experienta cu forumurile.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.04.2009, 10:40:50
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Daca scrie pe un forum crestin ,o fi avand el vreun motiv bine intemeiat.
Sa ne bucuram ca citeste ce se scrie aici si sa il iertam pentru mai vechile rataciri.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.04.2009, 13:46:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai ancah draga, a spune ca esti mai pacatos decat esti este un fel de mandrie si superioritate. Ti se pare ca faci un lucru bun prin asta si ca esti mai presus decat cei, vai saracii, care nu isi dau seama cat de pacatosi sunt.

Dar daca stai sa te gandesti: ai omorat pe tata, ai omorat pe mama, ai furat, ai dat in cap, ai injurat de cele sfinte? Daca nu, atunci este foarte putin probabil ca esti, asa cum le place sa spuna ca sunt, cel mai pacatos dintre toti pacatosii.

Cum sa iti evaluaezi starea morala cu adevarat si cu sinceritate daca tu crezi ca esti mai pacatos decat esti? Adica cum faci? Iti pui in carca pacate pe care nu le-ai facut? Te osandesti mai mult decat trebuie pentru cele pe care le ai? Sau cum faci?
Noesis, nu pe mine ma contrazici, ci pe Sf. Ierarh Nifon, om indumnezeit, care spunea despre el ca e cel mai pacatos, incat si ingerii veneau sa-l vada pe acest om smerit. Chiar Domnul, cand i-a curatat si ultimele pacate, rasturnand continutul stomacului lui pe o gramada de gunoi, i-a spus sa nu cumva sa se mandreasca, ci sa creada despre sine, ca este un mare pacatos. Cartea "Viata si invatatura Sf. Ierarh Nifon" se afla la carti ortodoxe aici pe Crestin Ortodox si o poate citi toata lumea.
Evaluarea starii morale ti-o face duhovnicul. Chiar am citit undeva, ca grecii se spovedeau de pactele pe care le aveau, iar egiptenii (avva) de cele pe care nu le aveau. Sa ne amintim si de Sf. Efrem Sirul, care nu a acceptat preotia, considerandu-se un mare pacatos. Si exempele pot continua.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.04.2009, 13:47:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ești liberă să te crezi cum vrei Anca, este problema ta și numai a ta. Sensul celor spuse de mine , accentuează îndemnul spre echilibru. Atâta tot. Nu răstălmăci spusele mele spre alte direcții. . .
Echilibru, da, dar numai in lumina celor spuse de Sfintii Parinti, nu cum ne taie capul pe fiecare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada... laurastifter Umanitare 16 27.11.2014 09:26:02
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19