Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.02.2019, 11:16:13
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Da niste exemple de "similitudini".Surse si citate.
Bine,hai sa luam 3 piloni principali...."Sfânta Treime",deastfel mai era un topic despre asta,dar nu il mai caut...Iisus Hristos,si unele aspecte ce țin despre caracterul acestuia....Iar in a 3-a categorie introducem alte asemănări care pot fi de natură ritualică,arhitecturale etc.

Deci Sfânta Treime in creștinism....am mai postat ceva referitor la acest subiect dar revenim dacă se cere.Nu mai scriu semnificatia acesteia in creștinism,respectiv in BO,fiindcă există pe forum,voi trece direct la a enumera unde se mai regăsește acest concept al treimi.

Anu, Enlil și Ea/ Enki (prima triadă a panteonului babilonian,unde anu este zeul cerului,enlil este zeul vântului si ea sau enki este zeul apelor si al înțelepciunii)
Bel-Saturn, Jupiter-Bel și Baal-Chom(regasibil si in Biblie ca Baal sau Belzebut)
Brahma, Vishnu și Siva(trinitatea hindusă,am scris mai multe despre asta in topicul"hinduismul-temelia spiritualității orientale)
Mithra, Varuna și Indra(trinitate din mitologia persană)
Jupiter, Juno și Minerva(in panteonul roman era cunoscut sub numele de triada capitolina)
Jupiter,Marte,Quirinus(sau Triada Arhaică)
Osiris, Isis și Horus(din mitologia egipteană unde mai gasim inca 3 triade...Triada Khnum-Satet-Anuket de la Elephantine, unde zeul suprem era Khnum
Triada Amon-Mut-Khonsu de la Teba, unde zeul suprem era Amon
Triada Ptah-Sekhmet-Nefertem de la Memphis, neobișnuită pentru că zeii nu erau înrudiți înainte ca triada să fie formată; unde zeul suprem era Ptah)
taoism: trinitatea San Qing [trei Zei puri]. Yu Qing [purul jad], Shang Qing [purul superior] și Tai Qing [marele pur]
Monju Bosatsu, Fugen Bosatsu și Buddha erau numiți "Trinitatea Shaka" [SHAKA SANZON]
Ka [spirit sau ether], Ba [trup] și Ankh [imortalitate]
Shen [spirit], C'hi [vitalitate] și Ching [esență] – cele trei comori ale taoistului Wai Tai

Si se poate continua despre caracterul sacru al numărului 3 care este regasibil cu mult înainte de apariția creștinismului in spațiul spiritual.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 14.02.2019 at 11:24:02.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.02.2019, 14:42:47
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
Anu, Enlil și Ea/ Enki (prima triadă a panteonului babilonian,unde anu este zeul cerului,enlil este zeul vântului si ea sau enki este zeul apelor si al înțelepciunii)
Ok ,luam primul exemplu pe care l-ai dat.

Care din cei trei este sursa celorlati 2 si care din cei trei a devenit om real(Iisus este persoana istorica dovedita )?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.02.2019, 16:18:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ok ,luam primul exemplu pe care l-ai dat.

Care din cei trei este sursa celorlati 2 si care din cei trei a devenit om real(Iisus este persoana istorica dovedita )?
Isus nu este persoană dovedită istoric....Nu apare pomenit in nicio sursă istorică cu excepția Bibliei.Da se poate vorbi despre creștinism dpvd istoric dar nu si despre persoana lui Isus ca om real.

Referitor la Anu-Enlil-Ea/Enki....

Anu este ,conform mitologiei mesopotamiene,sursa tuturor zeitatilor,izvorat la randu-i din Ansar( suma lucrurilor cerești)si Kesir(suma lucrurilor pămîntești).Cel mai relevant însa in acesta triadă este Enki,el fiind considerat creatorul primilor oameni ,din argilă,zice-se,ca si iahve al evreilor..Are si reprezentări antropomorfice.Daca ați auzit de annunaki,ei bine, ei sunt fiinte create de Enki si Enlil,care au trait inainte oamenilor pe pământ ,Iar aceștia au creat din homo erectus ,prin stiu eu ce tehnici aveau ăia, homo sapiens...No ce mai vrei,șmecheri zeii ăștia:))

Si asa ca bonus...Enki sau Ea este considerat in areale oculte sau sataniste Lucifer.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 14.02.2019 at 16:25:09.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.02.2019, 17:36:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bine,hai sa luam 3 piloni principali...."Sfânta Treime",deastfel mai era un topic despre asta,dar nu il mai caut...Iisus Hristos,si unele aspecte ce țin despre caracterul acestuia....Iar in a 3-a categorie introducem alte asemănări care pot fi de natură ritualică,arhitecturale etc.

Deci Sfânta Treime in creștinism....am mai postat ceva referitor la acest subiect dar revenim dacă se cere.Nu mai scriu semnificatia acesteia in creștinism,respectiv in BO,fiindcă există pe forum,voi trece direct la a enumera unde se mai regăsește acest concept al treimi.
Iti amintesti ca am mai discutat acum cateva luni, dar nu-ti mai amintesti ca ti-am aratat negru pe alb ca astea sunt niste falsuri, este o mitologie inventata, nu e aproape nimic adevarat. Uite aici am discutat: https://www.crestinortodox.ro/forum/...0&postcount=22
Cea mai ilar exemplu este despre trimurti, trinitatea hindusa, care pare abia la 300 de ani dupa Hristos, cristalizandu-se pana in 1200 dupa Hristos.
Am dat in acel mesaj si cateva exemple clare, mitologia nordica si lusitana, unde nu e vorba de nimic de genul asta.

Daca nu stii, aceste falsuri apar in sec. XIX, intr-o carte impotriva crestinismului. N-a avut niciun succes, a fost redescoperita odata cu Zeitgeist, cei ce au facut documentarul (adepti new-age declarati) preluand informatiiel false din acea carte. Nu te mai baza pe o minciuna, daca vrei, bineinteles.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.02.2019, 18:36:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iti amintesti ca am mai discutat acum cateva luni, dar nu-ti mai amintesti ca ti-am aratat negru pe alb ca astea sunt niste falsuri, este o mitologie inventata, nu e aproape nimic adevarat. Uite aici am discutat: https://www.crestinortodox.ro/forum/...0&postcount=22
Cea mai ilar exemplu este despre trimurti, trinitatea hindusa, care pare abia la 300 de ani dupa Hristos, cristalizandu-se pana in 1200 dupa Hristos.
Am dat in acel mesaj si cateva exemple clare, mitologia nordica si lusitana, unde nu e vorba de nimic de genul asta.

Daca nu stii, aceste falsuri apar in sec. XIX, intr-o carte impotriva crestinismului. N-a avut niciun succes, a fost redescoperita odata cu Zeitgeist, cei ce au facut documentarul (adepti new-age declarati) preluand informatiiel false din acea carte. Nu te mai baza pe o minciuna, daca vrei, bineinteles.
Bine ca eu ma bazez pe minciuni....Istoria religiilor este o minciună....Tu vrei cumva sa ajungi la ideea că ortodoxia ,respectiv creștinismul,este doar adevăr revelat si ca toate celelalte sunt înșelăciune sau copii nereușite ale adevărului revelat din creștinism....Păi tocmai asta este minciuna si pe acest fals adevăr te bazezi tu.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 14.02.2019 at 18:40:59.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 15.02.2019, 16:48:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bine ca eu ma bazez pe minciuni....Istoria religiilor este o minciună....Tu vrei cumva sa ajungi la ideea că ortodoxia ,respectiv creștinismul,este doar adevăr revelat si ca toate celelalte sunt înșelăciune sau copii nereușite ale adevărului revelat din creștinism....Păi tocmai asta este minciuna si pe acest fals adevăr te bazezi tu.
Nu ai inteles, cartea aceea din sec. XIX contine informatii false din diverse religii, in acele religii nu exista acele lucruri, sunt facute doar ca sa para ca se potrivesc cu crestinismul. Tu nu ai auzit de Zeitgeist? De acolo sunt acele informati, luate din acea carte. Exista multe articole care arata falsurile din Zeitgeist, s-a facut chiar un documentar cu Zeitgeist infirmat, in care se arata ce spun cu adevarat acele religii, comparativ cu informatiile false date in Zeitgeist: https://www.youtube.com/watch?v=6mLC7ZtTaB4
Dadea si Ali Baba informatii numai de aoclo, nu exista acele asemanari, sunt falsuri. Daca asta e principalul lucru pe care te bazai atunci cred ca o sa te convertesti cat mai curand, vazand ca sunt falsuri.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.02.2019, 18:34:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu ai inteles, cartea aceea din sec. XIX contine informatii false din diverse religii, in acele religii nu exista acele lucruri, sunt facute doar ca sa para ca se potrivesc cu crestinismul. Tu nu ai auzit de Zeitgeist? De acolo sunt acele informati, luate din acea carte. Exista multe articole care arata falsurile din Zeitgeist, s-a facut chiar un documentar cu Zeitgeist infirmat, in care se arata ce spun cu adevarat acele religii, comparativ cu informatiile false date in Zeitgeist: https://www.youtube.com/watch?v=6mLC7ZtTaB4
Dadea si Ali Baba informatii numai de aoclo, nu exista acele asemanari, sunt falsuri. Daca asta e principalul lucru pe care te bazai atunci cred ca o sa te convertesti cat mai curand, vazand ca sunt falsuri.
Știu atât documentarele la care te referi cat si alte curente new age care promovează aspecte din ce am postat.Dar nu asta este sursa.O să iau volumele lui Eliade si voi cita concret de acolo cu pagină si paragraf.Daca totuși iei ca validă Istoria religiilor scrisă de el.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.02.2019, 15:00:16
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ok ,luam primul exemplu pe care l-ai dat.

Care din cei trei este sursa celorlati 2 si care din cei trei a devenit om real(Iisus este persoana istorica dovedita )?
Asta a fost intrebarea .Insa ce ai raspuns tu:

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7
Isus nu este persoană dovedită istoric....Nu apare pomenit in nicio sursă istorică cu excepția Bibliei.Da se poate vorbi despre creștinism dpvd istoric dar nu si despre persoana lui Isus ca om real.
Apare in foarte multe surse in afara Bibliei.Esti ignorant.
Iisus persoana dovedita istoric.

Chiar si asa e stupida cerinta ca ceva din afara Bibliei sa existe caci cam tot ce s-a scris de incredere despre evenimente a fost compilat in Biblie.E ca si cum ti-as cere tie sa te legitimezi dar ...in afara de buletin ,pasaport si orice act de identitate ... Apocrifele nu sunt in Biblie si pana si alea vorbesc despre Iisus...

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7
Referitor la Anu-Enlil-Ea/Enki....

Anu este ,conform mitologiei mesopotamiene,sursa tuturor zeitatilor,izvorat la randu-i din Ansar( suma lucrurilor cerești)si Kesir(suma lucrurilor pămîntești).Cel mai relevant însa in acesta triadă este Enki,el fiind considerat creatorul primilor oameni ,din argilă,zice-se,ca si iahve al evreilor..
1.Ceva nu e logic .Vrei sa spui ca mesopotamieniiaveau mai mult de 3..."zeitati?" Daca da asta invalideaza comparatia ta.

2."Enki creatorul primilor oameni din argila." Asta e un alt semn rau pentru comparatia ta. Daca e adevarat ce se spune despre Enki inseamna ca crestinismul nu a copiat nimic de la mesopotamieni,ci doar ca mesopotamienii au transmis nealterata o mica parte din revelatia primordiala pe care o aveau completa primele triburi la inceputul istoriei si apoi prin raspandirea pe suprafata pamantului unii au tinut-o mai strict ,altii au inflorit-o,altii au schimbat-o mai mult sau mai putin.

"Enki creatorul primilor oameni din argila" e de fapt adevarul confirmat din mai multe surse ,extra Biblice,exact ce cereai tu mai sus referitor la Iisus ,acum ai si referitor la Creatie si alte surse extrabiblice...


Citat:
.Daca ați auzit de annunaki,ei bine, ei sunt fiinte create de Enki si Enlil,care au trait inainte oamenilor pe pământ ,Iar aceștia au creat din homo erectus ,prin stiu eu ce tehnici aveau ăia, homo sapiens...No ce mai vrei,șmecheri zeii ăștia:))
Pai cum e pana la urma omul a fost creat de Enki sau de annunaki? SI de unde stiau aia de darwinism ,a calatorit Darwin in timp si i-a indoctrinat cu doctrina falsa a evolutionismului ? Si ei l-au crezut?

Citat:
Si asa ca bonus...Enki sau Ea este considerat in areale oculte sau sataniste Lucifer.
Hai ca nu mai pun emoticoane ca mi s-a terminat cerneala ,dar poti sa spui ce legatura are lucifer,o creatura cu Dumnezeu necreat?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.02.2019, 15:09:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Asta a fost intrebarea .Insa ce ai raspuns tu:



Apare in foarte multe surse in afara Bibliei.Esti ignorant.
Iisus persoana dovedita istoric.

Chiar si asa e stupida cerinta ca ceva din afara Bibliei sa existe caci cam tot ce s-a scris de incredere despre evenimente a fost compilat in Biblie.E ca si cum ti-as cere tie sa te legitimezi dar ...in afara de buletin ,pasaport si orice act de identitate ... Apocrifele nu sunt in Biblie si pana si alea vorbesc despre Iisus...



1.Ceva nu e logic .Vrei sa spui ca mesopotamieniiaveau mai mult de 3..."zeitati?" Daca da asta invalideaza comparatia ta.

2."Enki creatorul primilor oameni din argila." Asta e un alt semn rau pentru comparatia ta. Daca e adevarat ce se spune despre Enki inseamna ca crestinismul nu a copiat nimic de la mesopotamieni,ci doar ca mesopotamienii au transmis nealterata o mica parte din revelatia primordiala pe care o aveau completa primele triburi la inceputul istoriei si apoi prin raspandirea pe suprafata pamantului unii au tinut-o mai strict ,altii au inflorit-o,altii au schimbat-o mai mult sau mai putin.

"Enki creatorul primilor oameni din argila" e de fapt adevarul confirmat din mai multe surse ,extra Biblice,exact ce cereai tu mai sus referitor la Iisus ,acum ai si referitor la Creatie si alte surse extrabiblice...




Pai cum e pana la urma omul a fost creat de Enki sau de annunaki? SI de unde stiau aia de darwinism ,a calatorit Darwin in timp si i-a indoctrinat cu doctrina falsa a evolutionismului ? Si ei l-au crezut?



Hai ca nu mai pun emoticoane ca mi s-a terminat cerneala ,dar poti sa spui ce legatura are lucifer,o creatura cu Dumnezeu necreat?
Si raspunsul lui seraficul este....Moș Crăciun si prietenii săi...Hai ca beau o bere nefiltrata,Asa ca nu risc si niste răspunsuri asemenea...Revin eu maine cu alte ....Mda totuși risc unul....Schimbă cerneala,cere una cu logică inclusă,sau asta e luată de pocaiti si ai trântit o cruce pe ea.:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 16.02.2019 at 15:14:55.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.02.2019, 15:13:47
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trinitatea este un concept filozofic paganesc. Nu are temei scripturistic.

*El este o Unul nu trei persoane.

*Biblia. Isaia 43:11
[11]Eu, Eu sunt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mântuitor!

*Biblia. Isaia 46:9
[9]Aduceți-vă aminte de cele petrecute în vremurile străbune, căci Eu sunt Dumnezeu, și nu este altul, Eu sunt Dumnezeu, și nu este niciunul ca Mine.

El este Tatăl și în sânul Său se află Fiul(iubirea pură) : Biblia. Ioan 1:18
[18]Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.

Învierea Lui arata ca El este Tatăl: Biblia. Ioan 20:22
[22]După aceste vorbe, a suflat peste ei și le-a zis: „Luați Duh Sfânt!

El este una nu trei, în El se află Trupește toata plinătatea dumnezeirii,* Capul a oricărei domnii si stapaniri :

*Biblia. Coloseni 1:19
[19]Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască în El

*Biblia. Coloseni 2:9-10
[9]Căci în El locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii.
[10]Voi aveți totul deplin în El, care este Capul oricărei domnii și stăpâniri.

Trinitatea este filozofie, a oamenilor carnali care* asa au dedus ei cu mintea lor îngustă.* Nu are temei scripturist, si nici logic. Punct
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare