Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2008, 09:40:37
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Totul e facut ca dimineata sa pleci casatorit, si seara sa fii... burlac!

http://www.protv.ro/stiri/social/divortul-va-putea-fi-introdus-si-pe-cale-administrativa-la-serviciile.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2008, 11:30:23
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fllorina
Totul e facut ca dimineata sa pleci casatorit, si seara sa fii... burlac!

http://www.protv.ro/stiri/social/divortul-va-putea-fi-introdus-si-pe-cale-administrativa-la-serviciile.html
Foarte bine.Este logic ca daca te casatoresti intr-un loc,sa poti si sa te desparti in acelasi loc.De ce sa fie 2 masuri,adica te casatoresti in 10 minute,iara ca sa divortezi sa stai cate 3 luni.Dragoste cu sila nu se poate,de ce sa-i poarte pe cei care nu se mai iubesc prin tribunale,sa-i umileasca,sa-i arate toti cu degetul,de fapt ,sa-i arate cu degetul tocmai cei care,desi nu se mai iubesc,traiesc din comoditate si compromis asa,impreuna de dorul lelii.De fapt,cel mai bine dupa parearea mea ar fii sa se desfinteze cu totul chestia cu strarea civila,adica ce nevoie am eu sa-mi zica un primar sau viceprimar ca sunt insurat.Sa-mi zica,puteti saruta nevasta:D,pai ma stric de ras.Mai mult formalism stupid,mai muta pierdere de bani si timp nu s-a mai pomenit.De fapt,aici o sa se ajunga,ca mai mult de 5000 de ani,oamenii au intemeiat familii in mod normal,bazate pe dragoste si nu pe formalisme stupide.E normal sa se revina la ce a creat Dumnezeu.Uite ce simplu spune Dumnezeu la Facere:"Iar coasta luata din Adam a facut-o Domnul Dumnezeu femeie si a dus-o la Adam.
Si a zis Adam,"Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea;ea se va numi femeie,pentru ca este luata din barbatul sau.
De caeea va lasa omul pe tatal si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fii amandoi un trup."
Se pomeneste pe aici de vreun priar,viceprimar,judecator,cununii legate sau dezlegate:D,sau miile de prostii care crcula azi prin Romania,de te doare capul.Uite cata simpitate binecuvantata,si noi ce am facut din asta:batjocura si circ.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2008, 14:27:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traiesc in Scandinvia, si aici divortul se face pe cale administrativa. La sfarsitul celor 6 luni de separare, divortul; doar o formalitate. Mai rau e daca sunt implicati si copii; acestia vor trebui sa aibe de acum doua case: 3 zile la un parinte, 4 zile la celalalt; sau 5 zile la un parinte si sfarsitul de saptamana la celalalt. Variantele sunt mai multe, dar nimeni nu se gandeste la copil, ci fiecare se gandeste doar la sine si cum poate sa-si satisfaca mai bine mandria.
Parintii la randul lor isi gasesc alti parteneri si se mai casatoresc odata, de doua ori; asfel copilul avand "tata de carton", sau "tata de hartie". Datorita acestei legi, oamenii nu mai stau pe ganduri nici cand se casatoresc, nici cand se despart. "...pana cand moartea ne desparte" si-a pierdut sensul, ramanand doar o formula invechita.
Acum intrebarea e ce vrea romanul? Vrea sa se "bucure" din plin de efectele acestei legi, sau vrea sa pastreze traditia ortodoxa, de a considera cununia o Taina, prin care doi devin unul si "ceea ce leaga Dumnezeu" nimeni sa nu dezlege. Raspunsul il da fiecare pentru sine, caci si raspunderea e una personala.
Aceasta lege mai are un aspect- pana la divort sotii pot avea conturi separate, contribuind in mod egal la intretinerea casei. Dupa divort se impart in mod egal si banii din cont, precum si eventualele datorii! Cred ca trebuie sa fie tare neplacut, sa trebuiasca sa latesti datoriile sotului de care tocmai te-ai despartit.
Tot convietuirea pasnica e mai buna!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2008, 22:00:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne fereasca Dumnezeu de judecata copiilor! Orice povesti li s-ar spune, in astfel de cazuri, acestea nu-i mai adorm!

Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2008, 05:58:02
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.466
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Traiesc in Scandinvia, si aici divortul se face pe cale administrativa. La sfarsitul celor 6 luni de separare, divortul; doar o formalitate. Mai rau e daca sunt implicati si copii; acestia vor trebui sa aibe de acum doua case: 3 zile la un parinte, 4 zile la celalalt; sau 5 zile la un parinte si sfarsitul de saptamana la celalalt. Variantele sunt mai multe, dar nimeni nu se gandeste la copil, ci fiecare se gandeste doar la sine si cum poate sa-si satisfaca mai bine mandria.
Parintii la randul lor isi gasesc alti parteneri si se mai casatoresc odata, de doua ori; asfel copilul avand "tata de carton", sau "tata de hartie". Datorita acestei legi, oamenii nu mai stau pe ganduri nici cand se casatoresc, nici cand se despart. "...pana cand moartea ne desparte" si-a pierdut sensul, ramanand doar o formula invechita.
Acum intrebarea e ce vrea romanul? Vrea sa se "bucure" din plin de efectele acestei legi, sau vrea sa pastreze traditia ortodoxa, de a considera cununia o Taina, prin care doi devin unul si "ceea ce leaga Dumnezeu" nimeni sa nu dezlege. Raspunsul il da fiecare pentru sine, caci si raspunderea e una personala.
Aceasta lege mai are un aspect- pana la divort sotii pot avea conturi separate, contribuind in mod egal la intretinerea casei. Dupa divort se impart in mod egal si banii din cont, precum si eventualele datorii! Cred ca trebuie sa fie tare neplacut, sa trebuiasca sa latesti datoriile sotului de care tocmai te-ai despartit.
Tot convietuirea pasnica e mai buna!
Eu unul , ACUM, cred ca poate e mai bine asa, totul este asa de confuz si complicat in relatiile intre oameni ca poate simplificarea acestor proceduri elimina un numar mare de frustrari inutile

Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2008, 09:57:44
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Traiesc in Scandinvia, si aici divortul se face pe cale administrativa. La sfarsitul celor 6 luni de separare, divortul; doar o formalitate. Mai rau e daca sunt implicati si copii; acestia vor trebui sa aibe de acum doua case: 3 zile la un parinte, 4 zile la celalalt; sau 5 zile la un parinte si sfarsitul de saptamana la celalalt. Variantele sunt mai multe, dar nimeni nu se gandeste la copil, ci fiecare se gandeste doar la sine si cum poate sa-si satisfaca mai bine mandria.
Parintii la randul lor isi gasesc alti parteneri si se mai casatoresc odata, de doua ori; asfel copilul avand "tata de carton", sau "tata de hartie". Datorita acestei legi, oamenii nu mai stau pe ganduri nici cand se casatoresc, nici cand se despart. "...pana cand moartea ne desparte" si-a pierdut sensul, ramanand doar o formula invechita.
Acum intrebarea e ce vrea romanul? Vrea sa se "bucure" din plin de efectele acestei legi, sau vrea sa pastreze traditia ortodoxa, de a considera cununia o Taina, prin care doi devin unul si "ceea ce leaga Dumnezeu" nimeni sa nu dezlege. Raspunsul il da fiecare pentru sine, caci si raspunderea e una personala.
Aceasta lege mai are un aspect- pana la divort sotii pot avea conturi separate, contribuind in mod egal la intretinerea casei. Dupa divort se impart in mod egal si banii din cont, precum si eventualele datorii! Cred ca trebuie sa fie tare neplacut, sa trebuiasca sa latesti datoriile sotului de care tocmai te-ai despartit.
Tot convietuirea pasnica e mai buna!
Convietuirea pasnica in minciuna,pentru ca daca cei 2 nu se mai iubesc,tu crezi ca copiii nu vor simti asta?Si cum vor invata ei sa fie sinceri unu cu celalalt,cand parintii lor traiesc in minciuna,numai de dragul unei conventii fara continut si absurda.Cat despre atat de invocata de tine traditie ortodoxa,trebuie sa stii ca divortul este acceptat de ortodocsi,pentru ca nu exsita nici un temei pentru care 2 oameni care nu se mai iubesc sa traiasca impreuna.Este criminal pentru oriece om sa se minta,fie si de dragul unor copii,de fapt mai ales de dragul unor copii.Apoi tu vorbesti in deradere de un alt tta sau mama,insa iti amintesc cuvintele Matuitorului care a zis foarte frumos"mama me a si fratii mei sunt cei care asculta cuvantul meu si-l indeplinesc pe el".Tu crezi ca in fata lui Dumnezeu are vreo importanta faptul ca,sa ma ierti ca sunt asa direct,ai petrecut o noapte de placere cu o femeie si apoi aceasta a nascut un copil.Pai ce merit deosebit ai tu ca tata,daca in afara de placere,dupa ce a venit momentul jertfei,al responsabilitatii,devii un egoist si-un ipocrit.Oare esti tata adevarat pentru ca ai trait doar placerea si ai fugit de responsabilitate?Sau tata este cel care isi asuma responsabilitatea cresterii copiilor,desi nu a vut nici o placere in conceperea lor(ma refer aici la un nou tata,de exemplu).
In plus,tatal nostru cel mai autentic este Dumnezeu,pentru cade la el avem partea cea mai impotranata,adica sufletul,care poate trai si fara trup.Si daca Tatal nostru cel Ceresc considera ca avem nevoie de alcineva care sa ne ajute sa ne dezvoltam ca oameni,cine suntem noi sa ne cramponam de un tata biologic care nu a facut lceva decat sa dea din fund.Te rog sa ma ierti ca am fost asa direct,insa sunt lucuri de bun simt,pe care cred ca poti sa le accepti si intelegi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2008, 13:25:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce am vrut eu sa spun este, ca acest gen de divort usureaza mult pacatul, caci omului nu-i mai e frica de urmari. Oricine e dispus sa aiba relatii extraconjugale cu oricine si oricand.
In rest sunt de acord cu cozia si cu achimovjan .
Pe Jan l-as intreba ce vina are copilul care se naste in situatia amintita de el? Copilul fara tata sau fara mama are niste rani de identitate, incredibil de mai.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2008, 14:09:47
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ceea ce am vrut eu sa spun este, ca acest gen de divort usureaza mult pacatul, caci omului nu-i mai e frica de urmari. Oricine e dispus sa aiba relatii extraconjugale cu oricine si oricand.
In rest sunt de acord cu cozia si cu achimovjan .
Pe Jan l-as intreba ce vina are copilul care se naste in situatia amintita de el? Copilul fara tata sau fara mama are niste rani de identitate, incredibil de mai.
Ancah, usor de spus cand nu treci prin asta. Dar ce vine are un copil sa creasca in scandal? Fiindca nimeni nu divorteaza de bine. Eu cunosc copii a caror parinti au divortat care sunt foarte bine educati, par sa aiba o "identitate." Si cunosc copii care au crescut in familii in care parintii, desi nu se mai inteleg si nu se mai iubesc, nu s-au despartit. Acestia au intr-adevar probleme mari, sunt retrasi, timizi, fricosi, sau agresivi, rebeli, etc. Parerea me este ca atunci cand doi oameni nu se mai inteleg iremediabil, trebuie sa se desparta, pentru binele copiilor.



Oricine e dispus sa aiba relatii extraconjugale cu oricine si oricand. Nu vad care e legatura cu un divort obtinut mai usor. Dimpotriva, daca o casatorie se termina mai repede, ai crede ca oamenii ar fi mai dispusi sa se casatoreasca fara sa se gandeasca bine inainte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2008, 15:04:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noesis, am convingerea ca oamenii pot trece peste perioadele grele si isi pot reveni, salvandu-si casnicia. Cine nu incearca, nu are cum sti. Iar cei care au incercat, si totusi nu se poate repara nimic, pot divorta. Am totusi impresia ca unii renunta prea usor. Viata este o lupta, deci te lupta in primul rand pentru familie. Nu cunoasteti pe nimeni, care a trecut de o criza in familie, si si-au revenit? Nu ati vazut ca legaturile devin mai puternice dupa asa un "cutremur"? Si cate evenimente placute vin dupa ce ai invins "zeul razboiului"...Ori daca te desparti, nu ar mai fi putut trai impreunaacele momente fericite, legate de cuplu si de copilul lor.

"Oricine e dispus sa aiba relatii extraconjugale cu oricine si oricand" se refera la situatia din tara in care ma aflu si in care exista de ani buni acest divort administrativ. De multe ori nici nu se ajunge la situatii limita, ci pur si simplu "vor sa incerce altceva", dupa cum spun ei. Aici, faptul de a avea relatii extraconjugale nu e ceva grav, ci doar o distractie. Si pentru ca si acest divort li se pare prea complicat, acum traiesc impreuna, fara acte; iar in aceste conditii nu-ti mai e frica sa-ti superi partenerul, caci daca nu-i place, poate sa plece oricand.
Ma iertati ca am depasit putin limitele acestui topic, dar lucrurile au legatura unele cu altele. Omul nu mai are rabdare sa repare, ci apeleaza la aceasta formalitate, de multe ori si dintr-o toana.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2008, 19:28:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Divortul e o separare, iar cel caruia ii place separarea e diavolul. Dumnezeu iubeste si binecuvinteaza comuniunea, unirea dintre oameni.

Sunt si multe cauze care tin de noi sau de biserica. Multi oameni nu mai au o imagine clara a ceea ce inseamna iubire, numesc iubire atractia sexuala, numesc iubire tot felul de interese ascunse, si deci o casatorie nefundamentata pe iubire nu poate sa functioneze.

Apoi multi oameni nu inteleg ce e Taina Cununiei. Nu se face o cateheza de un an sau de cativa ani ca oamenii sa fie pregatiti, sa inteleaga ca e pentru vesnicie.

Apoi e si o greseala a bisericii ca nu explica contextul in care s-a acceptat divortul, de fapt s-a acceptat a doua cununie, ca astfel omul sa inteleaga ca nu asta e calea care duce la Viata.

Apoi Taina aceasta care e mare in biserica a fost transformata in multe locuri in moment de spectacol, ca "asa e bine", sau ca "asa e frumos", sau ca "ne rade lumea daca nu mergem la biserica". Adica frica de Dumnezeu nu mai exista, constientizarea Tainei in sine nu mai exista...

Apoi noi suntem exemple proaste pentru ceilalti, nu suntem suficient de comunicativi ca sa discutam cu ceilalti aceste probleme, nu suntem lumina in mijlocu celorlalti, ne preocupam mai mult de imagine si de exterior decat de esential, de curatirea inimii si a gandurilor. Deci suntem vinovati cu totii de drama tuturor. Cel putin eu asa ma simt si-mi pare rau de asta.

Elena
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 15:47:22
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 19:02:50
Usor de zis greu de facut si inteles ionut12 Generalitati 2 30.11.2010 18:14:43
Smerenia poate fi usor incercata Rodica50 Intrebari utilizatori 17 18.10.2010 12:51:18
Divort nemtesc Laurentiu Generalitati 1 31.03.2007 13:52:07