Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2012, 21:07:51
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit cum sa fac?

Bunaseara deci,cum lucrez in strainatate nu prea am timp liber la dispozitie dar as vrea totusi sa zic zilnic cateva rugaciuni nu stiu cu ce sa incep ce trebuie minim sa zic si cu ce sa termin.Mentionez ca nu am timp sa-mi fac rugaciunile dimineata pranz si seara dar macar minim ar trebui si cum sunt multe nu stiu ce e mai bine sa citesc zilnic inafara de tatal nostru pe care-l zic obligatoriu ce urmeaza?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2012, 21:33:03
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Rugaciunea Tatal nostru este inclusa in categoria rugaciunilor incepatoare (care se spun inaintea rugaciunilor de dimineata,seara,slujbe etc) - fiind urmatoarele :
"In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!

Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, care pretutindeni esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi si ne curateste de toata intinarea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi (de 3 ori).

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Prea Sfanta Treime, miluieste-ne pe noi; Doamne curateste pacatele noastre; Stapane iarta faradelegile noastre; Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Tatal nostru, Care esti in cerurui, sfinteasca-se numele Tau,vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant.
Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi. Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri.
Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbazveste de cel rau.

Ca a Ta este imparatia si puterea si slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin."

Aceste rugaciuni de mai sus nu necesita mai mult de 5 minute.
Intotdeauna este mai greu la inceput , cand nu esti obisnuit cu rugaciunea ... dar cu timpul te vei obisnui si vei incepe sa te rogi mai mult. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2012, 22:02:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Izmenuta, daca nu ai timp rugaciuni poti spune in gand si cand mergi pe strada, cand astepti autobuzul, cand calatoresti... Daca nu le stii pe acestea pe dinafara, atunci zi si tu in gand "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2012, 22:24:58
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

Izmenuzza, eu inteleg ca nu ai timp dimineata sa-ti spui rugaciunile dar nu te poti trezi cu 10 minute mai devreme ca sa ai timp? Asa am facut eu, cand am descoperit ca trebuie spuse rugaciuni si dimineata nu numai seara. In primele zile cam intarziam la scoala din cauza asta si mi-am dat seama ca trebuie sa ma trezesc un pic mai devreme ca sa am timp sale fac pe toate. Si incet incet m-am obisnuit asa. Seara la fel, trebuie sa acorzi macar 10 minute pentru rugaciune. In timpul zile poti citi atunci cand ai un moment liber un acatist sau orice alta rugaciune sau pur si simplu te rogi in gand si ii spui lui Dumnezeu despre problemele tale.

Rugaciunile de seara si dimineata se gasesc pe internet si daca nu ai acasa carticele cu aceste rugaciuni le poti scoate la imprimanta de pe internet.
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2012, 23:19:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Izmenuzza, eu nu pot să vă spun cum e mai bine să faceți, însă pot să vă spun cum fac eu. Rugăciunea de seară o spun cu toți cei din casă. În felul acesta, ne tragem unul pe altul și, dacă ar fi ca unul dintre noi să uite să o spună, precis își aduce aminte altcineva. Rugăciunea de seară începe cu una din rugăciuniule în formă fixă, spre exemplu "Tatăl nostru", eventual continuă cu o rugăciune specifică, în formulare liberă, dacă vreunul dintre noi are o încercare în față, ori dorește să mulțumim pentru un succes, ori alt motiv.

Rugăciunea de dimineață (aceea de la trezire) am constatat că am înclinația să o uit. Și atunci, ca să nu o mai uit, mi-am făcut obiceiul de a face o rugăciune la începutul programului de lucru, imediat ce ajung la serviciu, după ce mai întâi îmi pun echipamentul. Mulțumită lui Dumnezeu, de când mi-am făcut obiceiul ăsta, nu prea se mai întâmplă să uit, decât dacă am cine știe ce urgență de rezolvat.

Rugăciune de prânz, nu mi-a spus cel care îmi oferă direcțiune spirituală că mi-ar fi necesară și, în comunitatea mea, rugăciunea de prânz este o practică neuzuală (printre laici, nu discut de preoți sau călugări). Ceea ce facem este rugăciune înainte de a ne așeza la masă (dimineața, la prânz și seara), când rostim, dacă suntem între noi, un fragment dintr-un psalm ("Mânca-vor săracii") ori, dacă mai sunt persoane de față care s-ar putea să nu știe psalmul, spunem "Tatăl nostru".

În ideea că folosește,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2012, 00:16:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Izmenuzza, eu inteleg ca nu ai timp dimineata sa-ti spui rugaciunile dar nu te poti trezi cu 10 minute mai devreme ca sa ai timp? Asa am facut eu, cand am descoperit ca trebuie spuse rugaciuni si dimineata nu numai seara. In primele zile cam intarziam la scoala din cauza asta si mi-am dat seama ca trebuie sa ma trezesc un pic mai devreme ca sa am timp sale fac pe toate. Si incet incet m-am obisnuit asa. Seara la fel, trebuie sa acorzi macar 10 minute pentru rugaciune. In timpul zile poti citi atunci cand ai un moment liber un acatist sau orice alta rugaciune sau pur si simplu te rogi in gand si ii spui lui Dumnezeu despre problemele tale.

Rugaciunile de seara si dimineata se gasesc pe internet si daca nu ai acasa carticele cu aceste rugaciuni le poti scoate la imprimanta de pe internet.
Frumos răspuns, simplu, sincer și direct ! Oare nu merită Dumnezeu 10-20 de minute de rugăciune pe zi ? E mai importantă o cafeluță , un ziar , un net , sau orice altceva , decât o rugă la început și la sfârșit de zi ? Nu există nu am timp , dar există cu adevărat uitarea, lenea și alte asemenea. Glikis îndemna la rugăciunea inimii , foarte bine, dar ea oare uită câtă muncă și câți ani de trudă are nevoie ca această rugăciune să fie spusă și trăită corect ? Nu suntem papagali , Glikis, și nici nu cred că ști prea multe despre această rugăciune, poate decât textul , care dacă este rostit mecanic nimic bun nu aduce. Nu degeaba s-au scris mii de pagini despre această rugăciune ! Mare atenție deci ce și cum îndemnăm pe cel de lângă noi , ne asumăm o mare responsabilitate . . . ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2012, 02:09:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am citit la un Parinte ca oricat de putin ne rugam, important este sa facem acest lucru constant, sa nu neglijam rugaciunea, sa ne devina obisnuinta. Eu am inceput sa ma rog in liceu, cand la ora de religie profesorul ne-a spus sa spunem macar Tatal nostru dimineata si seara. Cand ma sculam si aveam tendinta sa trec peste rugaciune imi spuneam: hai sa zic macar atat. Daca nu ai timp, spune o scurta rugaciune dimineata ( o alegi tu) una la amiaza (daca se poate si ai conditiile necesare) daca nu poti, sa spui in gand o rugaciune si o alta seara. In rest, asa cum a spus si Glykys, poti sa te rogi atunci cand activitatea desfasurata iti permite acest lucru. Parintele meu duhovnic accentua asupra faptului ca timpul petrecut in rugaciune este un timp castigat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.08.2012, 11:08:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Recomand un articol foarte bun al par. Teofil despre rugaciune, in general, si depsre rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatosul!" http://www.crestinortodox.ro/credint...us-128405.html

Cristi, sa ma ierti, acum fiecare dintre noi se roaga la masurile sale. Mai bine este a ne ruga cum putem, chiar si mecanic, decat sa nu o facem deloc. Facem si noi ce sta in puterea noastra si ne rugam sa acopere Dumnezeu lipsurile.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 31.08.2012 at 11:14:28.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.08.2012, 11:29:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Recomand un articol foarte bun al par. Teofil despre rugaciune, in general, si depsre rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatosul!" http://www.crestinortodox.ro/credint...us-128405.html

Cristi, sa ma ierti, acum fiecare dintre noi se roaga la masurile sale. Mai bine este a ne ruga cum putem, chiar si mecanic, decat sa nu o facem deloc. Facem si noi ce sta in puterea noastra si ne rugam sa acopere Dumnezeu lipsurile.
Lipsurile, dragă Glykis , se acoperă și prin lecturi și studiu , în situația de față lecturile lăsate de Sfinții Părinți și marii noștri Duhovnici . Dumnezeu îți dă , dar nu-ți bagă în traistă. . . ! Citește te rog câte threaduri au fost deschise pe tema "Rugăciunii inimii ". Crezi tu oare, că este întâmplător ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.08.2012, 11:42:43
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

parintele la predica ne-a zis intr-o zi ca nu conteaza cate rugaciuni citesti ci cum le citesti. mai bine zici una dar din suflet decat multe si in graba
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde