Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.11.2013, 10:15:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
6. Unii scriu (si se da de ex. Parintele Papacioc) ca nu se pot schimba oamenii.
Eu am dat citatul din Parintele Arsenie, dar nici eu, nici parintele nu am spus asa ceva. Cum as putea sa spun asta cand eu am fost agnostic/ateu? Ar fi comic sa spun tocmai eu asta.
Era vorba ca cineva care se schimba doar de dragul sotiei sau persoanei iubite nu devine credincios, doar se preface. Persoana iubita nu are cum sa convinga pe cineva sa devina credincios, poate doar sa il ajute, pentru ca numai persoana in cauza poate lua aceasta decizie.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.11.2013, 10:16:21
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

In budism de exemplu, odata ce "inteleptul" a atins iluminarea se opreste, nu mai are unde sa mearga mai departe. In crestinism insa, drumul e nesfarsit, pentru ca taina intalnirii intre persoane e si ea nesfarsita. Nu e loc de stagnare.
Fara un Dumnezeu Personal si fara viata vesnica nici viata asta nu are sens.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.11.2013, 10:18:15
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

blmati vroiam sa scriu.


relevanta la casatoia religioasa fiind tocmai faptul ca nu toti au aceeasi viziune asupra religiei, nu toti sunt indoctrinati si sunt ortodocsi care sunt doar cu numele si botezul ortodocsi si atat. Atunci de ce la ei ar fi cat de cat in regula si la un ortodox cu un ateu/om cu alta cofesiune nu e in regula?

de ce e ipocrizie faptul ca ateul e de acord cu casatoria religioasa desi el nu crede? IUBIREA=IPOCRIZIE in viziunea ta?

Ce stiu eu despre dragoste nu e cules din nici o telenovela si nici o carte siropoasa, e viata reala. Sti, nu-s nici oarba, nici fara simtire... Sau ai impresia ca pentru ca nu-s c tin, automt nu stiu ce e dragostea, nu stiu sa iubesc si nu stiu cum e sa fi iubit?? Mai gandeste-te.

La fel cum adevarul e relativ si perfectiunea e relativa. Deci da, un cuplu foate fi aproape de perfectiun (aia mea relativa), la fel cum toate conesiunile CRESSTINE au partea lor de adevar RELATIV.

Comparatii iioate faci si tu si lti forumisti de cate ori se iveste ocazia... asa ca nu sunteti nici voi (cativa de pe forum, acu nu sau sa ii insir pe toti) cu nimic mai buni la capitolul asta.

Da, alin, sfatul meu bazat pe exemple ipotetice pentru ca daca dau exemple concrete imi sariti si mai tare in cap, asa ca prefer sa raman la sfaturile mele ipotetice care nu-s chiar ipotetice, dar prefer sa ramana in forma asta. Si experienta de viata nu mi-e chiar zero. Doar pentru ca n-am peste 50 de ani nu inseamna ca nu am experienta de viata; nu sti prin ce si cate am trecut ca a imi zici ca n-am experienta e viata. Asa de simplu pot spune ca nici tu n-ai experienta de viata, ceea ce sigur e gresit.

da, alin, un ateu poate fi un om bun, la fe cum un crestin ortodox (sau de orice alta conesiune) poate fi un om rau. Nu credinta te face neaparat BUN sau RAU.

De cate ori trebuie sa-ti mi zic ca NU URASC ortodoxia? De fapt, eu nu urasc in general. Pur si simplu nu-s de acord cu unele idei din Biserica Ortodoxa, la fel cum nu sun de acord cu unele idei din alte confesiuni. Asta nu inseamna ca urasc ceva. Zi-mi si mie te rog la ceidoli ma inchin eu? Ca eu nu stiu, poate asa aflu si eu.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.11.2013, 10:19:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

ok, ma bag si eu in seama.
Nu era prin primele secole niste istorisiri cu fete "d-ale noastre" de se casatoreau cu pagani si viceversa si pana la urma se converteau, pe bune. Nu stii ce plan o fii de sus, zic si eu.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.11.2013, 10:23:36
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Catalin, si tu judeci, ne judeci pe noi astia care nu iti impartasim valorile si parerile.
Nu conteaza atat de tare ca sunt pe un forum crestin ortodox; sunt tot in spatiu public, asa ca nu vad de ce nu imi pot scrie parerile, atata timp cat nu aduc injurii la adresa nimanui, atata timp cat nu jignesc pe nimeni. Suntemi oameni unici, niciodata n-o sa fie toata lumea de acord cu tine, la fel cum niciodata n-o sa fie toata lumea de acord cu mine sau cu alte persoane. E simplu.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.11.2013, 10:25:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ok, ma bag si eu in seama.
Nu era prin primele secole niste istorisiri cu fete "d-ale noastre" de se casatoreau cu pagani si viceversa si pana la urma se converteau. Nu stii ce plan o fii de sus, zic si eu.
Ai facut bine ca ai amintit despre asta, am vrut sa scriu si eu in mesajul precedent, dar n-am mai scris ca sa nu il lungesc.
Tot Sfantul Pavel spune ca daca cineva e casatorit cu un necredincios (pe atunci nu erau necredinciosi, e vorba de pagani), daca acela vrea sa se desarta sa il alse, dar daca vrea sa ramana sa nu se desparta, pentru ca e posibil sa se sfinteasca prin cel credincios. Adica sa devina si el credincios. Dar aici e vorba tot de casatoria fara relatii intime. De asta ma scris si eu ca ar fi chiar mai bine sa ramana cu el necasatorita, dar si fara relatii intime. Ceea ce e imposibil, practic.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.11.2013, 10:27:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
blmati vroiam sa scriu.
Mai dreptul la o încercare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.11.2013, 10:30:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Catalin, si tu judeci, ne judeci pe noi astia care nu iti impartasim valorile si parerile.
Nu conteaza atat de tare ca sunt pe un forum crestin ortodox; sunt tot in spatiu public, asa ca nu vad de ce nu imi pot scrie parerile, atata timp cat nu aduc injurii la adresa nimanui, atata timp cat nu jignesc pe nimeni. Suntemi oameni unici, niciodata n-o sa fie toata lumea de acord cu tine, la fel cum niciodata n-o sa fie toata lumea de acord cu mine sau cu alte persoane. E simplu.
Nu e vorba ca fiecare are o parere, ci ca noi avem dreptate si tu nu. Noi stim despre ce vorbim si tu nu.
E un spatiu public, dar cu reguli. Iar una din reguli e legata tocmai de credinta. In regulamentul fomului e scrisa la ultimul punct. Vad ca nu se mai vad regulile, sunt mai multe subiecte la acea sectiune. Le-am gasit: [COLOR=#0000ff]http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3[/COLOR] Fata de alte forumuri publice are un punct special: 12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa.
In rest sunt forumuri cu teme generale, care au au aceste punct, acolo se poate scrie ce doreste fiecare.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.11.2013, 10:48:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din ce am vazut in toate postarile colegilor, am observat ca se face o confuzie intre doua "planuri"" ca sa le zic asa:

1. Parerea mea sincera este urmatoarea: credinta ortodoxa este singura adevarata si corecta, si nimeni nicioadata nu va ma determina a-mi schimba aceasta parere;

2. Asta nu inseamna ca nu am intalnit si oameni de alte religii sau atei (si in copilarie si mai tarziu am avut/am si prieteni care sunt atei convinsi, dar care - cu toate acestea- s-au dovedit oameni seriosi si corecti in relatiile inter-umane. De acord ca fiind atei nu se vor mantui, insa in viata de zi cu zi in societate au o atitudine de buna convietuire sociala si cetateneasca).
De acord ca daca nu-i ortodox (e de alta religie sau ateu) am datoria a-i explica de ce credinta ortodoxa este cea corecta, insa daca omul tot vrea sa ramana la conceptia lui si e om civilizat, ce sa-i fac ?! Sa-i dau in cap sau sa rup prietenia numai pentru ca nu e ortodox ?!
Doar atunci cand socializam si mergem la un fotbal sau in oras la o bere sau un biliard nu discutam chestiuni religioase, deci nu are cum a ma influienta in vreun fel!

De exemplul aici in Husi si inainte de razboi erau cetateni de mai multe religii- ortodoxa, catolica, mozaica si inclusiv atei, ori nicioadata nu au existat conflicte din cauza orientarii religioase! Cel ortodox se intelegea bine si cu cel catolic din Corni (de la care toamna cumpara un vin sau struguri) si cu evreul care aveea un magazin, fara ca vreunul sa incerce a-i impune celuilalt religia sa.

3. Intradevar, atunci cand apar sentimente autentice intre un barbat si o femeie, in care unul din ei nu este ortodox/ortodoxa poate fi mai complicat, insa daca se indeplinesc doua conditii de baza (sa existe sentimente autentice de iubire in mod reciproc si ambii sa fie oameni lucizi si cel/cea care nu este ortodoxa/ortodox sa nu incerce a-i schimba ori influienta celui/celei ortodox religia), atunci sunt convins ca si o astfel de relatie/casnicie ar aveea sanse destul de mari de reusita!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.11.2013, 10:55:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e vorba ca fiecare are o parere, ci ca noi avem dreptate si tu nu. Noi stim despre ce vorbim si tu nu.
E un spatiu public, dar cu reguli. Iar una din reguli e legata tocmai de credinta. In regulamentul fomului e scrisa la ultimul punct. Vad ca nu se mai vad regulile, sunt mai multe subiecte la acea sectiune. Le-am gasit: [COLOR=#0000ff]http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3[/COLOR] Fata de alte forumuri publice are un punct special: 12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa.
In rest sunt forumuri cu teme generale, care au au aceste punct, acolo se poate scrie ce doreste fiecare.
Hai au, tu, sau voi detineti adevrul. Demonstreaza daca asa crezi.
Nu iti denigreaza nimeni credinta. Sau pentru ca nu sunt de acord cu parerea ta inseamna ca te denigrez si daca nu-s de acord cu unele aspcte ale credinteti ortodoxe, inseamna ca denigrez credinta ortodoxa?

denigréz v. tr. (lat. dénigro, -áre, d. nĭger, negru; f. dénigrer). Defaĭm, ponegresc.

N-am dat nicaieri si nimanui sfat sa "iasa" din ortodoxie ca e nustiu cum, pur si simplu nu-s de acord cu unele aspecte, dogme, canoane etc.,dar asta nu inseamna ca urasc ortodoxia, sau ca ii urasc pe ortodocsi.
Respect orice cult/religie si orice om, atata timp cat nu vrea sa imi bage pe gat cu forta credinta lui, atata timp cat omul respectiv nu imi baga pe gat "adevarul absolut" (asa credem toti, ca religia noastra etine adevarul absolut) al religiei/credintei lui.

BLAMAȚI, DragosP
Reply With Quote
Răspunde