Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.07.2010, 10:25:51
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Cititi si ganditi....

Cititi si iar cititi si rascititi fiecare topic sau mesaj,apoi ganditi si iar ganditi foarte ,foarte bine inainte de a posta raspunsu si locu unde raspunde-ti.
Doamne ajuta !
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.07.2010, 13:08:21
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Parintele Cleopa: "Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare…! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!…"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.07.2010, 14:34:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa stie cand sa vorbeasca si cand sa taca.
"Vai de aceia care ar putea vorbi si raman muti !" (Fer. Augustin)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.07.2010, 19:38:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmm... Vezi mesajul
si atunci unde mai este lupta cu pacatul? daca ma accept asa cum sunt, deja m-am salasluit in iad...
"Dar sa nu incetezi niciodata sa iubesti desavarsirea."- corect, insa prin dispretul fata de cine sunt in prezent ca doar pacatos sunt in fiecare min. al vietii mele. cum as putea sa fiu multumit cu pacatosul de mine, deci cu pacatul?
Dumnezeu vrea sinceritate de la noi, vrea autenticitate .
Nu ni s-a spus sa ne uram,ci doar sa iubim pe ceilalti asa cum ne iubim pe noi.
Caci cineva care zice ca isi uraste starea pacatoasa ori e sfant,ori e prea mandru.Nu suntem in stare sa ne uram,si atunci intervine cea mai mare capcana a zilelor noastre:fatarnicia,fariseismul.Parerea buna si sfanta care o avem despre noi.
Asa ca cel mai bine e sa ne cunoastem asa cum suntem,reali si adevarati.Si asa sa ne punem sufletul in mana Domnului. Doamne acesta sunt eu,asa cum si Tu ma stii,ajuta neputintei mele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.07.2010, 20:21:37
mmm...
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare a ne iubii unii pe altii inseamna a ne iubi si patimile?
smerenia n-ar trebui sa ne duca la mandrie.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Doamne acesta sunt eu,asa cum si Tu ma stii,ajuta neputintei mele.
. insa nu putem spune asta si apoi sa ne intoarcem si sa incepem a pacatui.(oricum o facem in fiecare clipa insa nu trebuie sa ne luptam?)


Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dumnezeu vrea sinceritate de la noi, vrea autenticitate .
Nu ni s-a spus sa ne uram,ci doar sa iubim pe ceilalti asa cum ne iubim pe noi.
Caci cineva care zice ca isi uraste starea pacatoasa ori e sfant,ori e prea mandru.Nu suntem in stare sa ne uram,si atunci intervine cea mai mare capcana a zilelor noastre:fatarnicia,fariseismul.Parerea buna si sfanta care o avem despre noi.
Asa ca cel mai bine e sa ne cunoastem asa cum suntem,reali si adevarati.Si asa sa ne punem sufletul in mana Domnului. Doamne acesta sunt eu,asa cum si Tu ma stii,ajuta neputintei mele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.07.2010, 20:37:49
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sfatul meu

Sa va rugati pt mine si pt. toti oameni de pe fata pamIntului si sa avem mare grija ca atunci cInd ne rugam si zicem rugaciunea Imparateasca TATAL NOSTRU cerem de la Bunul Dumnezeu ca sa ne Ierte pe noi pre cum si noi Iertam Gresitilor nostri dar Oare stim Toti ce Zicem cerInd de la Tatal nostru Cersc nu fac aluzie la nimeni numai spun ca daca sar face un sondaj de opinie pe strada si sar intreba ce intelege prin rugaciune Tatal nostru am taria sa spun ca nu sint 30/ 100 care sa dea o explicatie reala la aceasta intrebare .
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.07.2010, 23:15:25
beniamin beniamin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2009
Locație: Anglia
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

"vai de aceia care ar putea vorbi si raman muti".da.da.e greu.e foarte greu de suportat sa n-ai incotro si ramai mut ! si ce usor e ..."a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"...si totusi,cat de usor e sa ramai mut in vacarmul actual ! acum si semidoct daca esti,esti un pericol.starea mea de semidoct,m-a pus mai tot timpul numai pe mine in pericol.acum sunt un pericol.nenorocirea e ca nu sunt singur.ca mine care am fost,sunt si voi fi un etern bun la toate,mai sunt o mare de romani.si fiecare dintre noi, e prins undeva intr-un spatiu al lui personal care seamana cu o aura.dar nu e aura.e ca un scut invizibil,ceva ca o bula cu proprietati lubrice deosebite care ne faciliteaza o alunecare nesimtitoare a unuia pe langa altul si a tuturor pe langa toti.formam un fel de spuma invizibila in lumina obisnuita.iar lumina aceasta este ipocrita.cel putin ipocrita.peiorez desigur!dar acum n-o sa peiorez: ca bula din acea spuma,ce sfat as putea eu cere alteia care seamana atat de mult cu mine?!! va spun tuturor din acest site,ca m-am bucurat nespus ca aici e altfel ! __________________________________________________ __________________________ ____ eu sunt ramasita pacatoasa,care nu a incaput in etrnitatea de intuneric in care voi salasui daca nu ma vei ierta Tu Doamne.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.07.2010, 23:36:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmm... Vezi mesajul
oare a ne iubii unii pe altii inseamna a ne iubi si patimile?
smerenia n-ar trebui sa ne duca la mandrie.

. insa nu putem spune asta si apoi sa ne intoarcem si sa incepem a pacatui.(oricum o facem in fiecare clipa insa nu trebuie sa ne luptam?)
Nu imi iubesc patimile,doar imi recunosc aplecarea permanenta spre pacat,si neputinta.Si nu mai sunt obsedat neaparat sa fug de pacat,caci cu cat incerc sa scap mai mult,ma afund mai mult.Accept ca sunt pacatos ,si cu toate astea dragostea de virtute nu scade deloc in mine.Dimpotriva...ea creste cu fiecare cadere care o am.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.07.2010, 00:12:22
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

E loc pe acest pamint ,pentru noi toti oamenii important este ca noi sa fim mai buni ,sa ne ajutam reciproc si sa ne iubim neconditionat.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.07.2010, 13:02:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă cineva îți dă o palmă peste obraz întoarec-l și pe celălalt.
Iar dacă te tot lovește stai departe de acesta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru tine, pentru mine!... OmuBun Rugaciuni 22 02.08.2010 15:20:54
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Multumiri tuturor celor care s-au rugat pentru mine patinina34 Generalitati 6 26.01.2009 03:46:36