Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.06.2013, 23:49:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc pt raspunsuri, e drept c a eu le-am cerut, insa tema initiala a discutiei nu era neaparat despre relatia mea mai mult sau mai putin fericita, ci ar fi urmarit in principal sa lamureasca daca poti innebuni incercand sa-ti cauti fericirea, linistea si pacea, chiar si cautand, incercand sa apelezi la ajutorul lui Dumnezeu (si al bisericii), mai ales in conditiile in care ori esti prea rau ratacit, ori esti prost indrumat, ori....si aici incercam sa gasesc astfel de situatii (capcane) tocmai pentru a stii sa le evitam.
Din pacate, si istoria, si literatura, si experienta personala a unora, citeaza numeroase astfel de cazuri, unde ori din prea multa ravna, ori dintr-o fatalitate, ori cel mai frecvent dintr-o conjunctura de factori instrinseci si extrinseci, "drumul spre iad e pavat cu bune intentii", iar toata truda si suferinta unei persoane (sau mai multor) nu duc la mantuire ci la pierzanie (desigur, asta nimeni nu o poate stii cu exactitate, poate fii cel mult presupusa sau sugerata de autor, in cazul literaturii).
Nebunie din cauza credinței autentice?... Să ne dăruiască Domnul o asemenea "nebunie" sfântă!
Acum serios, nu știu dacă să râd sau să plâng, întâi citind cuvântul "schizofrenogen" și, mai ales, văzând acest cuvânt (probabil inexistent în DEX, dar...) asociat cuvântului "creștinism".
Dar de departe cel mai serios motiv de îngrijorare este faptul că un forum de psihiatrie interzice "propaganda religioasă", sub motiv că i-ar afecta pe pacienți. N-am citit toate mesajele de pe topic, dar asta am înțeles citind, în grabă, primele mesaje: că vi s-a atras atenția pe un forum de psihiatrie că faceți "propagandă religioasă".
Vă dați seama? Prin urmare, nu este vorba de cazul izolat al unui medic psihiatru, ci politica oficială a unui întreg forum pretins "științific". Vă dați seama câtă "toleranță" manifestă acești medici față de convingerile religioase ale pacienților lor?... Sper măcar că nu încearcă să-i "trateze" de credință, ca să elimine - nu-i așa? - cauzele schizofreniei.
Așa cum știu toți cei care au avut ocazia de a discuta cu mine pe forum, sunt o persoană tolerantă și deschisă față de cei care nu-mi împărtășesc convingerile. Totuși, faptul că atât de mulți medici (un forum întreg) a căror misiune este vindecarea SUFLETELOR pacienților manifestă o atât de gravă intoleranță (mergând, din câte înțeleg, până la interzicerea mesajelor cu un conținut religios, așadar până la limitarea libertății de exprimare) este cel puțin îngrijorător. De ce?
Din motivul pe care l-am amintit: fiindcă nimeni nu-i poate opri să se comporte cu aceeași intoleranță și față de pacienții lor credincioși care, având probleme de gândire, foarte greu și-ar putea susține drepturile într-o astfel de situație.
Și mă simt revoltată, consternată inclusiv dintr-un alt motiv.
Știți că, în perioada comunistă, după 1964, nu au mai existat în România, oficial, deținuți politici. În schimb, adversarii politici, "bandiții mistici" etc nu puteau fi lăsați liberi, nu-i așa?...
Astfel, probabil că mulți dintre dvs știți unde erau duși aceștia: în spitalele de psihiatrie.
Strigător la Cer!
De aceea, ideea că un forum de psihiatrie interzice "propaganda religioasă" (sintagmă specifică perioadei comuniste) și consideră creștinismul drept "schizofrenogen" m-a dus cu gândul, aproape fără voia mea, la acele episoade tragice și terifiante din istoria recentă a țării noastre, la cei care au fost persecutați în mod "științific" pentru convingerile lor (inclusiv religioase, că doar erau "bandiți mistici" și "nebuni").
Vremurile s-au schimbat, dar mentalitățile și ideologiile de altă dată... persistă.
O singură soluție avem: să fim buni la istorie. :) Altfel nu doar că nu vom ști să ne apărăm și nu vom tresări la auzul unor termeni specifici ideologiilor extremiste din istoria recentă, dar vom putea fi și manipulați într-o oarecare măsură, gândin că, totuși, creștinismul poate fi și... "schizofrenogen" la o adică, dacă "misticii" fac prea multă "propagandă religioasă".
Îmi cer scuze pentru atitudinea foarte dură care nu-mi este caracteristică. Fac alergie duhovnicească la anumiți termeni și la anumite atitudini specifice ideologiilor anticreștine... Atâta tot. :)
Și revenind la întrebarea din mesajul citat: puteți crede în continuare, că n-o să-nnebuniți niciodată din cauza credinței! :) Garantez eu! :))
Dumnezeu este atât Creatorul rațiunii umane sănătoase (fiindcă, la începutul creației, "toate erau bune foarte"), cât și Autorul, Izvorul Revelației pe care noi am acceptat-o prin credință.
Dumnezeu să fie cu noi și să ne dăruiască spor neîncetat în "nebunia" evanghelică a iubirii! :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.06.2013, 00:08:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"Nebunia Evangheliei este o nebunie calmă și modestă" - remarca într-un mod atât de sugestiv părintele Nicolae Steinhardt. :) Este și rațională, aș adăuga, sau... supralogică.
Acestea despre credința autentică.
În schimb, credința asumată și trăită în modalități incorecte, neconforme Revelației, acestea da, cred că ne pot afecta inclusiv psihic și, desigur, în această privință ne-ar putea oferi explicații pertinente domnii psihologi de aici, de pe forum, care sunt creștini autentici: domnul profesor Cezar și doamna heaven.
Sfântul Ignatie Briancianinov, în lucrarea sa "Despre înșelare", relatează numeroase cazuri în care anumiți monahi, încrezându-se în false viziuni, au ajuns la delir și la nebunie (spirituală și psihică). De asemenea, în Filocalia există foarte multe sfaturi de a respinge orice fel de viziuni, care nu sunt decât rodul imaginației noastre sau - și mai grav - efectul lucrării adversarilor spirituali.
Revelațiile autentice se transmit la nivel duhovnicesc/ spiritual și se primesc în mod liber, prin credință. Dumnezeu nu ne impune credința în El (căci existența unor vedenii fizice, în dimensiunea lumii materiale, exact asta ar însemna: încălcarea liberului arbitru), ci ne vorbește cu delicatețe, bate discret la ușa inimilor noastre, astfel încât să avem oricând posibilitatea de a-I ignora prezența și mesajul de iubire. Cu excepția câtorva cazuri consemnate ca atare în cărțile Sfintelor Scripturi, toate viziunile autentice se desfășoară în ordinea vieții duhovnicești și sunt inperceptibile simțurilor trupului.
Ideea că am avea viziuni altfel decât duhovnicești ne-ar putea duce la nebunie, cred, tocmai pentru că astfel de idei delirante nu au nici un fel de legătură cu adevărata credință în Hristos. Sau, nu știu, poate că relația cauză-efect este exact inversă: poate că că apariția unor astfel de idei nu duce la nebunie, ci are drept cauză nebunia... Și în această privință ne-ar putea lămuri psihologii de pe forum. :) Cred că cei care suferă de aceste stări psihice patologice ar putea fi ajutați de către preoți, psihologi și psihiatrii CREȘTINI, dar nu împotriva voinței lor, fiindcă orice persoană umană are, în mod incontestabil, dreptul la libertate. De fapt, dacă psihologii și psihiatrii care s-ar ocupa de aceste cazuri ar fi creștini, evident că ar ști să respecte libertatea celorlalți. Și, slavă lui Dumnezeu, există psihologi creștini autentici, cunosc personal 5-6, deși nu lucrez în domeniu; probabil că sunt mult mai mulți.
În privința credinței trăite "în Duh și Adevăr", însă, orice "exces" este nu doar sănătos, ci și virtuos și dătător de viață veșnică! "Măsura iubirii față de Dumnezeu e să-L iubim fără măsură" - remarca atât de frumos Bernard de Clairvaux. :)

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 20.06.2013 at 01:57:50.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 20.06.2013, 02:12:02
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Nebunie din cauza credinței autentice?... Să ne dăruiască Domnul o asemenea "nebunie" sfântă!
Acum serios, nu știu dacă să râd sau să plâng, întâi citind cuvântul "schizofrenogen" și, mai ales, văzând acest cuvânt (probabil inexistent în DEX, dar...) asociat cuvântului "creștinism".
Dar de departe cel mai serios motiv de îngrijorare este faptul că un forum de psihiatrie interzice "propaganda religioasă", sub motiv că i-ar afecta pe pacienți. N-am citit toate mesajele de pe topic, dar asta am înțeles citind, în grabă, primele mesaje: că vi s-a atras atenția pe un forum de psihiatrie că faceți "propagandă religioasă".
Vă dați seama? Prin urmare, nu este vorba de cazul izolat al unui medic psihiatru, ci politica oficială a unui întreg forum pretins "științific". Vă dați seama câtă "toleranță" manifestă acești medici față de convingerile religioase ale pacienților lor?... Sper măcar că nu încearcă să-i "trateze" de credință, ca să elimine - nu-i așa? - cauzele schizofreniei.
Așa cum știu toți cei care au avut ocazia de a discuta cu mine pe forum, sunt o persoană tolerantă și deschisă față de cei care nu-mi împărtășesc convingerile. Totuși, faptul că atât de mulți medici (un forum întreg) a căror misiune este vindecarea SUFLETELOR pacienților manifestă o atât de gravă intoleranță (mergând, din câte înțeleg, până la interzicerea mesajelor cu un conținut religios, așadar până la limitarea libertății de exprimare) este cel puțin îngrijorător. De ce?
Din motivul pe care l-am amintit: fiindcă nimeni nu-i poate opri să se comporte cu aceeași intoleranță și față de pacienții lor credincioși care, având probleme de gândire, foarte greu și-ar putea susține drepturile într-o astfel de situație.
Și mă simt revoltată, consternată inclusiv dintr-un alt motiv.
Știți că, în perioada comunistă, după 1964, nu au mai existat în România, oficial, deținuți politici. În schimb, adversarii politici, "bandiții mistici" etc nu puteau fi lăsați liberi, nu-i așa?...
Astfel, probabil că mulți dintre dvs știți unde erau duși aceștia: în spitalele de psihiatrie.
Strigător la Cer!
De aceea, ideea că un forum de psihiatrie interzice "propaganda religioasă" (sintagmă specifică perioadei comuniste) și consideră creștinismul drept "schizofrenogen" m-a dus cu gândul, aproape fără voia mea, la acele episoade tragice și terifiante din istoria recentă a țării noastre, la cei care au fost persecutați în mod "științific" pentru convingerile lor (inclusiv religioase, că doar erau "bandiți mistici" și "nebuni").
Vremurile s-au schimbat, dar mentalitățile și ideologiile de altă dată... persistă.
O singură soluție avem: să fim buni la istorie. :) Altfel nu doar că nu vom ști să ne apărăm și nu vom tresări la auzul unor termeni specifici ideologiilor extremiste din istoria recentă, dar vom putea fi și manipulați într-o oarecare măsură, gândin că, totuși, creștinismul poate fi și... "schizofrenogen" la o adică, dacă "misticii" fac prea multă "propagandă religioasă".
Îmi cer scuze pentru atitudinea foarte dură care nu-mi este caracteristică. Fac alergie duhovnicească la anumiți termeni și la anumite atitudini specifice ideologiilor anticreștine... Atâta tot. :)
Și revenind la întrebarea din mesajul citat: puteți crede în continuare, că n-o să-nnebuniți niciodată din cauza credinței! :) Garantez eu! :))
Dumnezeu este atât Creatorul rațiunii umane sănătoase (fiindcă, la începutul creației, "toate erau bune foarte"), cât și Autorul, Izvorul Revelației pe care noi am acceptat-o prin credință.
Dumnezeu să fie cu noi și să ne dăruiască spor neîncetat în "nebunia" evanghelică a iubirii! :)
si inca nu ai vazut tot ce se poate.
personal(si sunt un om inchis emotional), sincer, ma cutremur cand aud mizeriile baietilor de la Noul Ateism din America si imi aduc aminte de aceleasi sintagme folosite si de comunisti pentru "deliriosii mistici", de nazisti pentru non-arieni(ce, pai si la aia dusmanii poporului erau niste prosti subumani care corupeau cultura poporului bastinas. Desigur, si atunci aveam lucrari stiintifice care "dovedeau asta"), si de Cultul Ratiunii al lui Robespierre.
Lumea libera o sa iti vrea capul in curand, ucenic al lui Hristos.
In curand.
Dar pana atunci coruptia trebuie sa infloreasca, otrava urii trebuie sa atinga toate organele, "pt un organism mai bun si mai sanatos".
Pentru interese mai mari decat noi toti, trebuie sa fim redusi la tacere.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 20.06.2013, 02:15:46
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Ca să închei într-o notă optimistă!

În timp ce atei din toate categoriile profesionale încearcă să găsească argumente inclusiv "științifice" împotriva credinței noastre, credincioșii lui Hristos Îl slujesc și-L slăvesc dăruindu-I Lui și semenilor cunoștințele și aptitudinile lor profesionale.
Și, fiindcă tot se discută despre boli psihice, voi posta o știre pe care mă gândisem de mai multe zile s-o postez și abia acum mi-am reamintit:
http://www.crestinortodox.ro/stiri/c...ra-140943.html
O cunosc personal pe o doamnă psiholog care a participat la conferința respectivă și este o persoană deosebită, preocupată de teologie și psihologie. :)
Slavă lui Dumnezeu că există atât de mulți credincioși în întreaga lume și în toate domeniile!
Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.06.2013, 13:55:56
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit Schizofren

Sa facem, totusi, o deosebire intre psihologie si psihiatrie.
Sa nu le amestecam si sa vorbim despre fiecare in parte.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.06.2013, 18:42:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
si inca nu ai vazut tot ce se poate.
personal(si sunt un om inchis emotional), sincer, ma cutremur cand aud mizeriile baietilor de la Noul Ateism din America si imi aduc aminte de aceleasi sintagme folosite si de comunisti pentru "deliriosii mistici", de nazisti pentru non-arieni(ce, pai si la aia dusmanii poporului erau niste prosti subumani care corupeau cultura poporului bastinas. Desigur, si atunci aveam lucrari stiintifice care "dovedeau asta"), si de Cultul Ratiunii al lui Robespierre.
Lumea libera o sa iti vrea capul in curand, ucenic al lui Hristos.
In curand.
Dar pana atunci coruptia trebuie sa infloreasca, otrava urii trebuie sa atinga toate organele, "pt un organism mai bun si mai sanatos".
Pentru interese mai mari decat noi toti, trebuie sa fim redusi la tacere.
"Noul ateism din America"?... Este prima dată când aud de această mișcare...
Da... Și pe mine mă cutremură intoleranța și închistarea, "încremenirea în proiect" în ideologii care, de-a lungul vremii, au făcut atât de mult rău umanității.
Ereziile și ideologiile, forme mai mult sau mai puțin grave de cancer spiritual, recidivează din timp în timp... Este fascinant, în acest sens, cum Sfinții Părinți reușeau să detecteze în noile erezii esența unor concepții eretice mai vechi, reapărute sub alte măști. De exemplu, în pnevmatomahism/ macedonianism, Părinții sec. al IV-lea au văzut nimic altceva decât un arianism camuflat (sau o consecință logică a arianismului), în nestorianism au identificat, sub o altă formă, ideile lui Pavel din Samosata... și exemplele pot continua.
Oare nu și astăzi se întâmplă la fel?
Oare ce altceva este mișcarea New Age, de exemplu, dacă nu o formă de neognosticism?...
La fel și-n cazul ideologiilor anticreștine: aceleași idei (creștinii sunt nebuni, delirează, trebuie tratați etc), chiar și aceiași termeni, uneori.
Totuși, Domnul nostru ne asigură că El Însuși, Lumina cea adevărată "întru întuneric luminează și întunericul nu a cuprins-o" (In1, 5).
Dumnezeu este Stăpânul și Proniatorul lumii! Și "cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos?" - se întreba retoric, plin de încredere și entuziasm, Sfântul Apostol Pavel (Rm8, 35).
Slavă lui DUmnezeu pentru toate!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.06.2013, 18:53:44
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Precizare

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Sa facem, totusi, o deosebire intre psihologie si psihiatrie.
Sa nu le amestecam si sa vorbim despre fiecare in parte.
Este aproape imposibil să confundăm cele două științe - psihologia și psihiatria - fiindcă ele fac parte din categorii diferite: psihologia, știință desprinsă din filosofie, se încadrează în categoria disciplinelor socio-umane (alături de teologie, filosofie, istorie, sociologie, logică etc), iar psihiatria este o ramură a medicinei.
În topic se discuta despre atitudinea unor medici psihiatrii de pe un forum; prin urmare, NU sunt vizați psihologii în discuție și nici știința psihologiei.
Mai exact, se discuta despre faptul că acei psihiatrii (nu psihologi) au lezat grav, prin anumite afirmații, sentimentele și convingerile religioase ale creștinilor. Au scris, din câte înțeleg, că religia noastră creștină ar constitui principala cauză a schizofreniei, cu alte cuvinte, într-un limbaj colocvial, că o să ajungem la balamuc din prea multă credință. :))
Așadar, repet: nu se discuta în mod nefavorabil despre psihologi și/ sau despre psihologie.
Personal chiar am precizat că am avut bucuria de a cunoaște, în împrejurări diferite, câțiva psihologi creștini ortodocși, pe care-i apreciez și-i respect din toată inima pentru credința și devotamentul lor față de Dumnezeu! Chiar și aici, pe forum, participă la discuții doi psihologi deosebit de credincioși, așa cum probabil că știți și dvs.
Nici în privința medicilor psihiatrii nu îmi permit să comit eroarea logică numită generalizare nejustificată/ abuzivă. Dacă unii x sunt y, nu rezultă că toți x sunt y. Astfel, dacă unii medici psihiatrii au făcut ce au făcut în vremea comunismului și păstrează mentalitățile de atunci (chiar și termenii: "creștinism schizofrenogen", "propagandă religioasă" etc), nu înseamnă că toți colegii lor ar avea aceleași probleme moral-spirituale. Dacă aș încerca să generalizez, aș comite ceva ce, în logică, se numește sofism, iar în morală... păcat.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 20.06.2013 at 19:01:01.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 20.06.2013, 20:14:13
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Nebunie din cauza credinței autentice?... Să ne dăruiască Domnul o asemenea "nebunie" sfântă!
Acum serios, nu știu dacă să râd sau să plâng, întâi citind cuvântul "schizofrenogen" și, mai ales, văzând acest cuvânt (probabil inexistent în DEX, dar...) asociat cuvântului "creștinism".
Dar de departe cel mai serios motiv de îngrijorare este faptul că un forum de psihiatrie interzice "propaganda religioasă", sub motiv că i-ar afecta pe pacienți. N-am citit toate mesajele de pe topic, dar asta am înțeles citind, în grabă, primele mesaje: că vi s-a atras atenția pe un forum de psihiatrie că faceți "propagandă religioasă".
Vă dați seama? Prin urmare, nu este vorba de cazul izolat al unui medic psihiatru, ci politica oficială a unui întreg forum pretins "științific". Vă dați seama câtă "toleranță" manifestă acești medici față de convingerile religioase ale pacienților lor?... Sper măcar că nu încearcă să-i "trateze" de credință, ca să elimine - nu-i așa? - cauzele schizofreniei.
Așa cum știu toți cei care au avut ocazia de a discuta cu mine pe forum, sunt o persoană tolerantă și deschisă față de cei care nu-mi împărtășesc convingerile. Totuși, faptul că atât de mulți medici (un forum întreg) a căror misiune este vindecarea SUFLETELOR pacienților manifestă o atât de gravă intoleranță (mergând, din câte înțeleg, până la interzicerea mesajelor cu un conținut religios, așadar până la limitarea libertății de exprimare) este cel puțin îngrijorător. De ce?
Din motivul pe care l-am amintit: fiindcă nimeni nu-i poate opri să se comporte cu aceeași intoleranță și față de pacienții lor credincioși care, având probleme de gândire, foarte greu și-ar putea susține drepturile într-o astfel de situație.
Și mă simt revoltată, consternată inclusiv dintr-un alt motiv.
Știți că, în perioada comunistă, după 1964, nu au mai existat în România, oficial, deținuți politici. În schimb, adversarii politici, "bandiții mistici" etc nu puteau fi lăsați liberi, nu-i așa?...
Astfel, probabil că mulți dintre dvs știți unde erau duși aceștia: în spitalele de psihiatrie.
Strigător la Cer!
De aceea, ideea că un forum de psihiatrie interzice "propaganda religioasă" (sintagmă specifică perioadei comuniste) și consideră creștinismul drept "schizofrenogen" m-a dus cu gândul, aproape fără voia mea, la acele episoade tragice și terifiante din istoria recentă a țării noastre, la cei care au fost persecutați în mod "științific" pentru convingerile lor (inclusiv religioase, că doar erau "bandiți mistici" și "nebuni").
Vremurile s-au schimbat, dar mentalitățile și ideologiile de altă dată... persistă.
O singură soluție avem: să fim buni la istorie. :) Altfel nu doar că nu vom ști să ne apărăm și nu vom tresări la auzul unor termeni specifici ideologiilor extremiste din istoria recentă, dar vom putea fi și manipulați într-o oarecare măsură, gândin că, totuși, creștinismul poate fi și... "schizofrenogen" la o adică, dacă "misticii" fac prea multă "propagandă religioasă".
Îmi cer scuze pentru atitudinea foarte dură care nu-mi este caracteristică. Fac alergie duhovnicească la anumiți termeni și la anumite atitudini specifice ideologiilor anticreștine... Atâta tot. :)
Și revenind la întrebarea din mesajul citat: puteți crede în continuare, că n-o să-nnebuniți niciodată din cauza credinței! :) Garantez eu! :))
Dumnezeu este atât Creatorul rațiunii umane sănătoase (fiindcă, la începutul creației, "toate erau bune foarte"), cât și Autorul, Izvorul Revelației pe care noi am acceptat-o prin credință.
Dumnezeu să fie cu noi și să ne dăruiască spor neîncetat în "nebunia" evanghelică a iubirii! :)
Poate totusi oi fii exagerat putin, din cate stiu nu e permis sa dau link catre un alt forum, (Laura, daca vrei sa verifici veridicitatea sau eventuala confuzie facuta de mine, iti pot da sa citesti pe pm), trebuie sa fac precizarile ca forumul avertizeaza de la inceput ca nu are personal medical calificat, insa intr-adevar moderatorii interzic "propaganda religioasa".
Iar "propaganda antireligioasa" isi are, intr-adevar, cum bine ai intuit, drept unul din parinti, pe insusi domnul Marx, parintele ideologic al comunismului.

Cum poti innebuni cautandu-L pe Dumnezeu? Iti dau un exemplu simplu: de exemplu esti un tanar sau o tanara crescut/a intr-o societate moderna, eventual proaspat iesita din comunism, lipsita de scrupule, permisiva in special libertatii de exprimare sexuala, in plus promovand la maxim si materialismul, ca atare fara sa vrei esti atras/a in acest " carusel" : faci orice pt bani, minti, inseli, etc, faci de asemenea orice pt confortul personal si placerile "vietii", pana la un punct, inc are lucrurile nu mai merg bine, si te intrebi unde ai gresit. Si atunci incepi a-L cauti pe Dumnezeu; si ce descoperi? Un adevar peste puterile tale de acceptare, ca te-ai adancit in pacat mai mult decat ar fii posibil pentru a putea iesi. De putut ai putea, poate, insa societatea in care traiesti, obligatiile pe care ti le-ai facut, nuiti permit acest lucru, cu toata bunavointa. Daca mai intalnesti in calea ta si personaje exagerat de critice, care te imping la habotnicism, premisele cel putin ale unei tulburari (nevroze) sunt puse unde trebuie. Se spune ca Dumnezeu nu ityi da mai mult decat poti sa duci, dar oare semenii tai fac si ei acelasi lucru, sau... e problema ta daca poti sau nu?
Si iata ca, ingropat fiind in noroi pana la gat, probabil ca orice speranta de iesire e iluzorie, toate eforturile tale concentrandu-se pentru a tine (inca, cat se mai poate) capul deasupra...

Last edited by fallen; 20.06.2013 at 20:25:05.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 20.06.2013, 21:19:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poți să înnebunești dacă, conștient fiind de contradicția dintre cele două lumi, de incompatibilitatea lor, încerci totuși să trăiești în ambele. Te vei rupe.
În fond Hristos (și după El toți Părinții) spun răspicat că trebuie s-o rupem cu lumea veche: că nu putem sluji la doi stăpâni, că nu e bun pentru împărăția lui Dumnezeu cel care punând mâna pe plug privește înapoi, că nu poți împăca întunericul cu lumina ș.a.m.d.

Lumea în care trăim este atât de schizoidă tocmai pentru că încearcă să le împace, că vrea să facă un compromis. Asta e nebunia.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 20.06.2013, 23:41:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Stiti ce cred eu ca e "bine" in cazul ateilor? Ca in majoritatea cazurilor, daca nu (mai) cred in Dumnezeu nu mai pot crede nici in diavol, si ca atare, nu-l pot sluji cu buna stiinta.
Cu buna sau proasta stiinta, slujind diavolului, nu ajung in Rai, poti fi sigura de asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde