Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 06.07.2013, 15:50:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tare mult mi-a folosit povestea relatata de tine,sper ca (,) cat mai multi sa-i inteleaga talcul.
care-i talcul?
Reply With Quote
  #202  
Vechi 06.07.2013, 16:04:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
care-i talcul?
Ca ar fi bine sa inveti salutul budhist daca vrei sa vizitezi un templu budhist.
Iar intr-o biserica romano-catolica, sa folosesti toate cele 5 degete :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 06.07.2013, 16:12:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da si cam ce relevanta are pasajul biblic recomandat cu goliciunea din zilele noastre?
Pai sa vedem..
Inainte de pacat:
Dumnezeu nu era deranjat de goliciunea omului.
Omul nu era deanjat de goliciunea sa.
Dupa pacat
Omul incepe sa fie deranjat de propria goliciune.
In Hristos(??)
Omul incepe sa fie deranjat de (foarte relativa) goliciune a altora.

Nu stiu, parca ceva nu se potriveste.

Citat:
Uite ca de atunci omenirea se acopera si se tot acopera pentru ca goliciunea invita la pacat,la poftirea carnii. Iar Iisus ne-a spus ca pana si a pofti in gand este la fel cu executarea actului in sine . De ce sa vrei sa fii responsabil pentru atata sminteala? Crezi tu ca cei care aduc sminteala de buna voie in lume nu sunt pasibili de judecata ?
O spui ca cineva care pofteste din aste motive sau o faci in numele altora?

Ca barbatii de ex. nu am vazut sa judece asa aspru.
Bine, exclus cei misogini cu sau fara scuze religioase in acest sens.

Pe mine daca ma deranjeaza cum e imbracata o femeie, am intors capul si a disparut. Gata. Nu mai e.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.07.2013 at 16:20:21.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 06.07.2013, 22:44:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai sa vedem..
Inainte de pacat:
Dumnezeu nu era deranjat de goliciunea omului.
Omul nu era deanjat de goliciunea sa.
Dupa pacat
Omul incepe sa fie deranjat de propria goliciune.
In Hristos(??)
Omul incepe sa fie deranjat de (foarte relativa) goliciune a altora.

Nu stiu, parca ceva nu se potriveste.



O spui ca cineva care pofteste din aste motive sau o faci in numele altora?

Ca barbatii de ex. nu am vazut sa judece asa aspru.
Bine, exclus cei misogini cu sau fara scuze religioase in acest sens.

Pe mine daca ma deranjeaza cum e imbracata o femeie, am intors capul si a disparut. Gata. Nu mai e.
Ma uimeste ca poti sa judeci atat de simplist. Daca tu reactionezi intr-un fel la vederea unor lucruri nu este neaparat ca toata masa de oameni va reactiona ca tine.
O femeie despuiata in biserica poate reprezenta un motiv de sminteala pentru persoane mai crude,tineri,adolescenti care vor prelua aceasta"traditie"de a merge oricum la biserica,in cele mai neasteptate si nerespectuoase aspecte!

Deci revenind la discutie,goliciunea si
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 07.07.2013, 19:53:04
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
S'ara buna, Mena !
Fara sa fi urmarit anume acest scop, observ ca suntem chit in acest parteneriat(de-a purta un dialog): desi ne-am atras suficient de mult ca sa ne zabovim unul asupra celuilalt, sa ne luam in seama adica, fiecare nu a inteles totusi ceva !
Initial, eu nu am inteles unde bati tu Mateias, dar am vazut ca destul de repede nu ai inteles nici tu de ce mi-a placut totusi atit de mult inteventia ta !
Dar daca ai hotarit ca nu mai este necesar sa ne deslusim, ramine asa : bucurindu-ne doar, sau nu, ca am schimbat citeva vorbe !

O buna seara !
No, sara buna, frate Zaharia! :)
Chiar daca se pare ca nici unul din noi nu a inteles nimic din acest dialog, hai totusi sa mai schimbam cateva vorbe. Nu pot sta mult pe net, mi-am impus asta, asa cum mi-am impus sa nu mai fac exces de activitatile care-mi plac mult ( dulciurile, mancarea in general, candva fumatul, cafeaua, tv-ul, etc).
Citesc TOATE postrile tale. La fiecare din ele ma scandalizez si-mi vine sa sar la tine. As avea atatea sa-ti zic! Uneori, spre mirarea celor din casa, mormai nervoasa: "Bine ca esti tu mai bun, perfectule!" Dar nu-ti dau nicio replica pentru ca farama aceea de CEVA ce a mai ramas in mine de la Sfantul Botez imi spune ca ne graiesti adevarul.
Dar noi, care nu suntem surzi, auzim ceva, ceva ce nu inelegem si, crede-ma, vorbesti atat de tare si fara menajamente incat ne deranjeaza acest zgomot si ne suparam pe tine. Te certam si iti spunem sa taci.
Dar poate ca daca ne-ai comunica aceleasi lucruri dar cu vorbe mai putine si pe un ton mai "piano"? Posibil sa intelegem si sa ne placa.
Mama mea zice ca intelege mai bine cand comunicarea mea e mai concisa si pe un ton potolit...
O seara linistita!

P.S. Nu stiu ce ti-a placut la prima mea inerventie. Si in sinea mea as vrea, bininteles, sa stiu, dar, totusi, nu as vrea sa aflu din doua motive:
1. Poate ca te inseli si nu-i nimic de placut.
2. Mandria mea nemasurata s-ar umfla si mai mult in mine daca as sti...
Cam complicat...
Reply With Quote
  #206  
Vechi 08.07.2013, 12:32:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
No, sara buna, frate Zaharia! :)
Chiar daca se pare ca nici unul din noi nu a inteles nimic din acest dialog, hai totusi sa mai schimbam cateva vorbe. Nu pot sta mult pe net, mi-am impus asta, asa cum mi-am impus sa nu mai fac exces de activitatile care-mi plac mult ( dulciurile, mancarea in general, candva fumatul, cafeaua, tv-ul, etc).
Citesc TOATE postrile tale. La fiecare din ele ma scandalizez si-mi vine sa sar la tine. As avea atatea sa-ti zic! Uneori, spre mirarea celor din casa, mormai nervoasa: "Bine ca esti tu mai bun, perfectule!" Dar nu-ti dau nicio replica pentru ca farama aceea de CEVA ce a mai ramas in mine de la Sfantul Botez imi spune ca ne graiesti adevarul.
Dar noi, care nu suntem surzi, auzim ceva, ceva ce nu inelegem si, crede-ma, vorbesti atat de tare si fara menajamente incat ne deranjeaza acest zgomot si ne suparam pe tine. Te certam si iti spunem sa taci.
Dar poate ca daca ne-ai comunica aceleasi lucruri dar cu vorbe mai putine si pe un ton mai "piano"? Posibil sa intelegem si sa ne placa.
Mama mea zice ca intelege mai bine cand comunicarea mea e mai concisa si pe un ton potolit...
O seara linistita!

P.S. Nu stiu ce ti-a placut la prima mea inerventie. Si in sinea mea as vrea, bininteles, sa stiu, dar, totusi, nu as vrea sa aflu din doua motive:
1. Poate ca te inseli si nu-i nimic de placut.
2. Mandria mea nemasurata s-ar umfla si mai mult in mine daca as sti...
Cam complicat...
Mai multe pe MP .
Fiecare avem pacatele noastre, indiferent de care particularitate am vorbi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #207  
Vechi 08.07.2013, 12:48:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ma uimeste ca poti sa judeci atat de simplist. Daca tu reactionezi intr-un fel la vederea unor lucruri nu este neaparat ca toata masa de oameni va reactiona ca tine.
Cine se lasa condus de pofta, se poate sminti din f. putin si are mult mai multe resurse in afara bisericii decat in interiorul ei.

Citat:
O femeie despuiata in biserica poate reprezenta un motiv de sminteala pentru persoane mai crude,tineri,adolescenti care vor prelua aceasta"traditie"de a merge oricum la biserica,in cele mai neasteptate si nerespectuoase aspecte!
"despuirea" e foarte relativa.

O femeie nu e nevoie sa fie foarte despuita pentru a-l incarna pe "vino'ncoa".

Poate respecta chiar standardele formale ale decentei - fusta (dar nu mult peste genunchi), batic (de fapt mai mult schitat si aruncat cochet peste un par excesic de aranjat), machiaj (de asta nu prea ne luam), bijuterii, parfum (la fel), un decolteu insinuos (greu si asta de judecat), priviri, etc.

In plus, cazul enuntat de tine a fost se pare un incident izolat.

Daca preotul n-a gasit de cuviinta sa ia atitudine (sau poate a luat, intre patru ochi) de ce sa ne inflamam noi, fara nici un efect pracit pana la urma decat acela de a pierde pacea? (daca o aveam...ca sa intelegem pierderea)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 24.07.2013, 01:59:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Of mai :)
Nu mai fi asa credula, informeaza-te mai bine:


http://en.wikipedia.org/wiki/Medical...nnabis_strains

The genus Cannabis contains two species which produce useful amounts of psychoactive cannabinoids. Cannabis indica produces a higher level of Cannabidiol (abbreviated CBD) relative to THC (the primary psychoactive component in medical and recreational cannabis). Cannabis sativa, on the other hand, produces a higher level of THC relative to CBD.[4]

Nu se mai foloseste canepa pentru ca industria are o sursa mai buna pentru fibre, care probabil se prelucreaza mai ieftin si mai ieficient, fibre sintetice, bumbac de ce nu, in.
Si daca industria medicala poate extrage si prelucra anumite substante folositoare din canabis, asta inseamna ca nu mai avem voie sa folosim sfoara din canepa, care, spre deosebire de sfoara de plastic, este biodegradabila?!? E naucitor!
Daca nici prelucrarea canepei nu este "ieficienta", atunci ce este?!?
Cred ca inghitim toate aceste marunte directive UE, ca sa nu le acceptam pe cele cu adevarat importante, si anume cele privind Justitia, coruptia, birocratia, etc.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 24.07.2013, 02:03:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca ar fi bine sa inveti salutul budhist daca vrei sa vizitezi un templu budhist.
Iar intr-o biserica romano-catolica, sa folosesti toate cele 5 degete :)
Eu mai degraba mi-as face sfanta cruce la intrarea in templu, ca sa fiu aparata. Cat despre cele 5 degete, las-o balta! Sper ca ai glumit!
Reply With Quote
Răspunde