Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.08.2014, 20:37:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Altfel spus: Adrian Năstase este un fel de Iuliu Maniu.
?? Eu nu am auzit ca Iuliu Maniu sa fi facut inchisoare politica in timpul alternantei democratice la putere (cand au venit liberalii la guvern)
In schimb, Slavici a facut.

De ce l-au bagat liberalii pe Slavici la mititica, si, mai tarziu, pe Maniu nu ? Chestie de capriciu. Prin comparatie, comunistii au fost mai sistematici decat liberalii: ii bagau la zdup pe toti.

Si sistema asta se mentine, vad, si azi, sub conducerea marinareasca. Adrian Nastase a fost cel dintai chemat. Dar au urmat: Becali, Voiculescu, etc. Patriciu a avut noroc: a abjurat din politica, ceea ce i-a folosit enorm: a ales sa moara din cauze naturale. Dimpotriva, pe Basescu nu il vad bine. Fostii prieteni si tovarasi de drum dati la o parte prin instrumentalizarea justitiei au memoria lunga. Sunt convins ca toti au jurat, urcand treptele spre capistea Revolutiei: "Base, ai sa ma urmezi!"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.08.2014, 21:04:33
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
...
Patriotismul il poti simti si daca reusesti sa traiesti in tara; cand 80% din 2 venituri nu ti se duce pe utilitati si chirie, ce sa mai zic de mancare... si aici vorbesc despre multima de oameni, ca stiu ca sunt care o duc bine mersi fara nici o grija, dar majoritatea au destule griji si din punctul asta de vedere...
Cred ca adevaratii patrioti se straduiesc si reusesc sa traiasca in tara.
Nu facand ceea ce spun cei mai multi dintre cei care nu fac nimic concret, ca, vezi,Doamne(!), ei isi fac datoria si e suficient; nimic mai fals pentru ca nu-si fac datoria de a veghea voluntar la tara lor prin obligatiile de cetatean al tarii.
La fel isi fac datoria si campiile si padurile si... pietrele.

Ca adevarat patriot trebuie sa ofer ceva personal Romaniei. Asadar, cred ca cel mai simplu lucru pe care-l pot face toti romanii(si pe care eu inca nu l-am facut) ar fi sa plateasca o cotizatie regulata la un partid politic, oricare ar fi acesta, obtinand în acest fel si posibilitatea directa de a lua cuvantul in toate prolemele politice; aceasta i-ar diferentia pe romani ca fiind cu adevarat patrioti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.08.2014, 21:25:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si sistema asta se mentine, vad, si azi, sub conducerea marinareasca. Adrian Nastase a fost cel dintai chemat. Dar au urmat: Becali, Voiculescu, etc. Patriciu a avut noroc: a abjurat din politica, ceea ce i-a folosit enorm: a ales sa moara din cauze naturale. Dimpotriva, pe Basescu nu il vad bine. Fostii prieteni si tovarasi de drum dati la o parte prin instrumentalizarea justitiei au memoria lunga. Sunt convins ca toti au jurat, urcand treptele spre capistea Revolutiei: "Base, ai sa ma urmezi!"
M-am gândit că este celebră afirmat›ia d-nei Hossu-Longin cum că Năstase ar fi o victimă politică la fel ca Iuliu Maniu.

Or, văd că s™i dv, ca s™i dumneaei, nu facet›i diferent›a între vinovat s™i nevinovat. Pentu un cres™tin, care spune binelui bine s™i răului rău, mi se pare inacceptabil să spună că nis™te oameni condamnat›i pentru infract›iuni, pentru mită s™i hot›ie, pentru influent›ă, pe scurt spus pentru că au jefuit statul, adică pe noi sunt victime politice.

De altfel, faptele pentru care au fost condamnat›i cei pe care i-at›i ment›ionat reprezintă doar vârful aisbergului din imensul rău pe care l-au făcut tării. Pentru că oameni ca Voiculescu au construit, vreme de zeci de ani, un sistem de manipulare s™i de pervertire a cons™tiint›elor terbil, contribuind masiv la inversarea valorilor, la o mare confuzie morală s™i spirituală, culminând cu numirea binelui drept rău s™i a vinovat›ilor drept nevinovat›i.

Aces™ti oameni au ajuns, pentru multi, niste eroi, în vreme ce acei care ar trebui luat›i ca repere sunt anonimi.

Iar dacă justit›ia se va întoarce s™i împotriva lui T. Băsescu, înseamnă că ea funct›ionează, cu adevărat, ceea ce nu s-a mai întâmplat de foarte multă vreme în t›ara noastră. Prin urmare, ar trebui respectată.

Chiar admit›ând că cei de mai sus au fost condamnat›i din cauză că erau politic în tabăra adversă a lui TB, asta nu-i absolvă de vina penală reală pe care o au.

În fond, cei pe care îi apărati sunt urmasii comunistilor si securistilor al caror rau nefast il recunoasteti. Au continuat sa pastreze puterea sau au dobandit-o după 89, punand prin metode necinstite mana pe avutiile tarii, jefuindu-le, vanzandu-le, falimentandu-le sau inmultindu-le in interes personal. Iar cand ajung sa dea socoteala pentru asta, victimele lor le iau apararea, dand vina pe dusmanii politici sau demonizand Occidentul.

Last edited by CristianR; 30.08.2014 at 21:35:10.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.08.2014, 22:07:52
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
M-am gândit că este celebră afirmat›ia d-nei Hossu-Longin cum că Năstase ar fi o victimă politică la fel ca Iuliu Maniu.

Or, văd că s™i dv, ca s™i dumneaei, nu facet›i diferent›a între vinovat s™i nevinovat...

Chiar admit›ând că cei de mai sus au fost condamnat›i din cauză că erau politic în tabăra adversă a lui TB, asta nu-i absolvă de vina penală reală pe care o au.
Despre Iuliu Maniu se stie ca a fost o victima politica, dar "pretextul penal" pentru care a fost condamnat era cat se poate de "legal", dar si argumentat constitutional.
Pentru oricine(si pentru mine, si pentru dvs) se poate "confectiona" la ordin un dosar penal, trebuie doar sa existe comanda(un interes), iar infirmarea "politica"(din interes) a NUP-ului(neinceperea urmaririi penale) va demara urmarirea.

La fel si la spovada, se spun pacatele cele de moarte fiindca celelalte(ca nu ma spal pe dinti, ca nu matur in casa decat joi...) se iarta de la sine ca fiind minore. Preotul nu ma intreaba daca am pus sare pe salata de rosii.
Procurorii, insa, pleaca de la o mica infractiune(ca n-am depus banii la banca) si, prin deductie logica si presupuneri exagerate fara dovezi concrete, o incadreaza( ca as fi facut comert cu droguri) la penal ca sa faca un dosar.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.08.2014 at 22:13:14.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2014, 22:18:48
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ca sa lamurim niste lucruri:

-De dezastrul economic si social de astazi din Romania nu sunt cu nimic vinovati ofiterii si subofiterii de militie si securitate din 1989, care- indiferent ce sistem politic a fost pana atunci in Romania- si-au servit tara si poporul, in conditiile existente atunci. Tot respectul si cinstea pentru oameni ca Iulian Vlad, Jean Moldoveanul, Dumitru Ceacanica, Velicu Mihalea, Constantin Nuta, Romeo Campeanu, etc.

-Atat Adrian Nastase cat si Traian Basescu au furat probabil cel mai mult dintre toti conducatorii de dupa 1990. Ambii ar merita sa imparta acceiasi celula pe viata.

-Adrian Nastase are pe constiinta cele mai mari jafuri- numite pompos "privatizari strategice": uzina "Aro", uzina "Rocar", Electrica, uzina "Terom" iasi, uzina "Moldosin" Vaslui, jaful de la CFR-Infrastructura (din timpul lui Miron Mitrea si Mihai Necolaiciuc). Inainte de 1989 a indeplinit functiile de profesor si judecator.

-Traian Basescu are pe constiinta distrugerea flotei maritime a Romaniei, afaceri dubioase cu vagoane de calatori, promovarea unor persoane renumite pentru hotiile facute din banul public. In 1981 era comandant de vapor in cadrul intreprinderii "Navrom Constanta". In 1984 primeste comanda navei-amiral a flotei romanesti- petrolierul "Biruinta". In 1987, ministrul de atunci al transporturilor si telecomunicatiilor Pavel Aron (cu avizul consultativ al "Directiei de contrainformatii economice a DSS" condusa de Emil Macri) este numit reprezentat comercial al intreprinderii "Navrom" Constanta si al statului roman in portul Anver , Belgia.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.08.2014, 23:16:57
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Despre Iuliu Maniu se stie ca a fost o victima politica, dar "pretextul penal" pentru care a fost condamnat era cat se poate de "legal", dar si argumentat constitutional.
Pentru oricine(si pentru mine, si pentru dvs) se poate "confectiona" la ordin un dosar penal, trebuie doar sa existe comanda(un interes), iar infirmarea "politica"(din interes) a NUP-ului(neinceperea urmaririi penale) va demara urmarirea.

La fel si la spovada, se spun pacatele cele de moarte fiindca celelalte(ca nu ma spal pe dinti, ca nu matur in casa decat joi...) se iarta de la sine ca fiind minore. Preotul nu ma intreaba daca am pus sare pe salata de rosii.
Procurorii, insa, pleaca de la o mica infractiune(ca n-am depus banii la banca) si, prin deductie logica si presupuneri exagerate fara dovezi concrete, o incadreaza( ca as fi facut comert cu droguri) la penal ca sa faca un dosar.
Este o mare diferență între a fabrica un dosar – respectiv a-i inventa cuiva o vină – și o vină reală pentru care cineva trebuie să dea socoteală. Mi se pare că în cazurile Năstase și Voiculescu vinile sunt cât se poate de reale. Este dincolo de orice tăgadă că au furat. Și nu doar o dată, acesta fiind însuși modul lor de a trăi, exersat timp de zeci de ani: prin intermediul corupției.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2014, 23:24:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ca sa lamurim niste lucruri:

-De dezastrul economic si social de astazi din Romania nu sunt cu nimic vinovati ofiterii si subofiterii de militie si securitate din 1989, care- indiferent ce sistem politic a fost pana atunci in Romania- si-au servit tara si poporul, in conditiile existente atunci. Tot respectul si cinstea pentru oameni ca Iulian Vlad, Jean Moldoveanul, Dumitru Ceacanica, Velicu Mihalea, Constantin Nuta, Romeo Campeanu, etc.

-Atat Adrian Nastase cat si Traian Basescu au furat probabil cel mai mult dintre toti conducatorii de dupa 1990. Ambii ar merita sa imparta acceiasi celula pe viata.

-Adrian Nastase are pe constiinta cele mai mari jafuri- numite pompos "privatizari strategice": uzina "Aro", uzina "Rocar", Electrica, uzina "Terom" iasi, uzina "Moldosin" Vaslui, jaful de la CFR-Infrastructura (din timpul lui Miron Mitrea si Mihai Necolaiciuc). Inainte de 1989 a indeplinit functiile de profesor si judecator.

-Traian Basescu are pe constiinta distrugerea flotei maritime a Romaniei, afaceri dubioase cu vagoane de calatori, promovarea unor persoane renumite pentru hotiile facute din banul public. In 1981 era comandant de vapor in cadrul intreprinderii "Navrom Constanta". In 1984 primeste comanda navei-amiral a flotei romanesti- petrolierul "Biruinta". In 1987, ministrul de atunci al transporturilor si telecomunicatiilor Pavel Aron (cu avizul consultativ al "Directiei de contrainformatii economice a DSS" condusa de Emil Macri) este numit reprezentat comercial al intreprinderii "Navrom" Constanta si al statului roman in portul Anver , Belgia.
Nu m-am referit la Securitatea dinainte de 89 în întregul ei pentru că nu cunosc destule aspecte. M-am referit, însă, la un produs al acesteia, Dan Voiculescu, cel care și-a însușit strategiile de manipulare ale ei, reușind, prin corupție, să realizeze un imperiu mediatic având ca scop tocmai manipularea opiniilor românilor. Aceștia, după un moment de trezire când au strigat „Ați mințit poporul cu televizorul”, au continuat să privească la televizor și să se lase prostiți și influențați și mai mult decât au fost înainte, ajungând în ziua de azi să justifice hoția și corupția, pe care, de altfel, mulți au început să o practice la orice nivel: când au nevoie de un serviciu, de un concediu, de o pensie ș.a.m.d.

Sigur, pentru această decădere nu este vinovată doar mass-media, însă are un rol major.

Dacă TB este vinovat de faptele de care spui, să sperăm că se va dovedi în curând și că va da și el socoteală pentru asta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.08.2014, 23:45:14
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
?? Eu nu am auzit ca Iuliu Maniu sa fi facut inchisoare politica in timpul alternantei democratice la putere (cand au venit liberalii la guvern)
In schimb, Slavici a facut.

De ce l-au bagat liberalii pe Slavici la mititica, si, mai tarziu, pe Maniu nu ? Chestie de capriciu. Prin comparatie, comunistii au fost mai sistematici decat liberalii: ii bagau la zdup pe toti.

Si sistema asta se mentine, vad, si azi, sub conducerea marinareasca. Adrian Nastase a fost cel dintai chemat. Dar au urmat: Becali, Voiculescu, etc. Patriciu a avut noroc: a abjurat din politica, ceea ce i-a folosit enorm: a ales sa moara din cauze naturale. Dimpotriva, pe Basescu nu il vad bine. Fostii prieteni si tovarasi de drum dati la o parte prin instrumentalizarea justitiei au memoria lunga. Sunt convins ca toti au jurat, urcand treptele spre capistea Revolutiei: "Base, ai sa ma urmezi!"
Doamne ajuta sa nu mai vedem mutra chiorului multa vreme.

Cu ce ajuta poporul ca vede atata politica, ei se cearta, noi nu castigam nimic. Nu e destul ca e situatia care este, mai suntem obligati si in acea o data pe luna cand deschidem TV-ul, sa vizionam politicieni, politica, si cat sufera nu stiu ce politician la puscarie.
Ar trebui interzisa politica la Tv cu desavarsire. Si, daca tot sunt in puscarie, sa aiba conditii reale de puscarie , nu lux. Multe ar mai fi de zis...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.08.2014, 23:50:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Totuși, chiar dacă Securitatea va fi avut și un rol benefic, pe plan extern, în plan intern ea a avut un rol represiv, slujind nu românilor, ci regimului dictatorial, știut fiind că nicio dictatură nu poate exista în același timp cu libertatea de exprimare. Partidul era cel care-și aroga monopolul de necontestat al binelui țării; toată lumea trebuia să fie de acord.

După 89, însă, iarăși este știut, puterea economică a fost preluată de către foștii activiști de partid și de ofițerii de securitate, pentru că aceștia dețineau toate pârghiile și informațiile, reușind încă de la început să manipuleze persoane și opinii în direcția propriului și micului lor interes. Așa am ajuns să avem acest capitalism corupt, din cauza căruia mulți au devenit nostalgici ai comunismului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.08.2014, 00:17:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In 1989 Dan Voiculescu era directorul intreprinderii de "ICE Dunarea", prin care se desfasura aproape intre comertul exterior romanesc. Intreprinderea "ICE Dunarea" era intradevar sub "umbrela" DSS-ului.
In decembrie 1989, erau in derulare contractele cu partenerii externi, Romania livrand marfurile contractate si urmand a primi banii pentru acestea. Insa in situatia tulbure de atunci, datele conturilor in care urmau a fi virati banii erau cunoscute de foarte putine persoane si in primul rand de Dan Voiculescu. Partenerii externi au trimis banii in acele conturi, insa Dan Voiculescu a facut de asa maniera incat banii sa nu mai ajunga in bugetul statului roman (cum era normal) ci in propriul buzunar.

Dupa 1990 fostii activisti de partid au intrat intradevar in politica "revopsindu-se" ca "democrati", insa in cazul ofiterilor si subofiterilor de securitate, acestia in cea mai mare parte (Dan Voiculescu este exceptia care confirma regula), in cazul lor, situatia a fost cu totul alta- au preferat sa nu se bage in mocirla politica damboviteana.
Cred ca cel mai bun exemplul in acest sens este cel al generalului Iulian Vlad.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare