Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2011, 16:39:44
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

E o varianta sa fie inselare(psihoza colectiva parca se cheama)....Insa ca ce si pentru ce? Ca nu se petrece nimic rau acolo. poate....Asta nu-mi pot raspunde inca...

ps, sa fie o manipulare colectiva a mintilor? ca sa se creada ce?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2011, 16:48:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cei din generatia noastra nu au avut cum sa apuce un caz celebru in Romania antebelica. Acela al unui "vizionar" de acest fel, ba chiar si mai si: omului ii aparea nici mai mult, nici mai putin decat....Dumnezeu Tatal. Il chema Petrache Lupu si serialul, cu multe episoade, s-a desfasurat intr-un sat nu departe de Bucuresti, la Maglavit. Cam cati cred cu tarie azi in aparitiile de la Medjugorje, credeau si atunci in cele de la Maglavit. De fiecare data veneau tot mai multi oameni, incat expresia "ca la Maglavit" a ramas sa descrie o multime de oameni care vin sa vada ceva.
Falsul a fost dovedit. Ceea ce nu inseamna ca, pana in ziua de azi, nu mai apar din cand in cand, prin "almanahe" articole pe acea tema: daca, totusi, povestea a fost reala ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2011, 16:53:18
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cei din generatia noastra nu au avut cum sa apuce un caz celebru in Romania antebelica. Acela al unui "vizionar" de acest fel, ba chiar si mai si: omului ii aparea nici mai mult, nici mai putin decat....Dumnezeu Tatal. Il chema Petrache Lupu si serialul, cu multe episoade, s-a desfasurat intr-un sat nu departe de Bucuresti, la Maglavit. Cam cati cred cu tarie azi in aparitiile de la Medjugorje, credeau si atunci in cele de la Maglavit. De fiecare data veneau tot mai multi oameni, incat expresia "ca la Maglavit" a ramas sa descrie o multime de oameni care vin sa vada ceva.
Falsul a fost dovedit. Ceea ce nu inseamna ca, pana in ziua de azi, nu mai apar din cand in cand, prin "almanahe" articole pe acea tema: daca, totusi, povestea a fost reala ?
Este posibil sa fi fost reala...n-am de unde sa stiu....Dar tu fiind medic poti explica chestia aceea datorita careia se poate ca mai multa lume simultan sa vada sau sa li se para ca vad acelasi lucru?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2011, 17:04:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

La Medjugorje nu este cazul. Vizionarii sunt, din câte am înțeles, în număr de patru. Au mai fost turiști care se sugestionează că au văzut-o pe Sf Fecioară. Confruntând mărturiile și analizând alte probe (un pretins foc miraculos), Biserica nu a constatat nimic supranatural.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2011, 17:11:28
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Am inteles ! Multumesc frumos, Mihnea!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2011, 17:12:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Falsul a fost dovedit.
In ce fel a fost dovedit falsul in cazul lui Petrache Lupu? Am mai discutat pe forum despre Petrache Lupu, dar acest lucru nu s-a specificat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2011, 19:57:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

In cazul Medjugorje opinia ortodocsilor (in general) este ca e o inselare de la vrajmasul, nu o inselare a celor care merg acolo sau a celor care au viziuni.
Cum am mai spus si in alt topic in ortodoxie se cerceteaza de obicei daca e o inselare de la vrajmasul sau o minune de la Dumnezeu.
Din ce am observat catolicii cerceteaza de obicei daca e o inselare de la cel/cei ce propaga fenomenul supranatural sau daca e o minune de la Dumnezeu. Inselarea de la vrajmasul capata doar o atentie superficiala, cel putin pentru credinciosi.
In ortodoxie nu am vazut sa se cerceteze daca minte vreunul, pentru ca astfel de cazuri sunt rare.
Totusi, in acel articol preotul catolic vorbeste mai mult de inselare de la vrajmasul.

In cazul Petrache Lupu Biserica nu i-a acceptat viziunile, dar nici nu l-a condamnat. UNii ierarhi am vazut ca spun ca ar fi fost inselare de la vrajmasul (nu de la Petrache Lupu). Am citit acum pe net ca a murit abia cu putini ani in urma, in 1994.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2011, 13:44:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

In Biserica Catolica, in asemenea cazuri, se merge pe linia cea mai logica, din aproape in aproape.

Daca Xcsulescu sustine ca a stat la picnic cu Cristos, prima intrebare si prima directie de cercetare este, firesc, daca Xcsulescu nu minte.

Daca exista indicii temeinice ca Xcsulescu e convins de ceea ce spune, se merge mai departe cu intrebarile, verificandu-se daca nu e vorba despre halucinatii, boli mentale sau altele asemenea.

Iar daca exista motive temeinice sa se creada ca ceea ce a vazut Xcsulescu nu e doar in mintea lui, abia acum intra in joc criteriile teologice, si se verifica daca aparitia poate sa origineze la Dumnezeu sau in alta parte.

In cazul Medjugorje, faptul ca asa zisele "aparitii" au indemnat la nesupunerea fata de autoritatea legitima a Bisericii, manifestata prin ierarhul local, exclude din start, d.p.d.v. teologic, posibilitatea ca aparitiile sa fie de origine divina.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.02.2011, 14:18:11
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Incerc sa gasesc un text, care sa ma faca sa inteleg exact ce se intampla acolo. Am gasit doar fel si fel de pareri sau franturi din intamplarile de acolo.
Aveti vreun text bine structurat si prezentat?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2011, 14:55:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In ce fel a fost dovedit falsul in cazul lui Petrache Lupu? Am mai discutat pe forum despre Petrache Lupu, dar acest lucru nu s-a specificat.
"Minuni si false minuni" - Mihai Urzica
Daca nu ai cartea (eu am downloadat-o de undeva... e scanata dupa original) lasa-mi o dresa de mail pe privat.
Pe scurt ce am inteles eu din cazul Petrache Lupu: invataturile pe care pretindea ca i le-a transmis Dumnezeu (Mosu) nu corespund nici cu biblia, nici cu partea de dgomatica a bisericii ortodoxe.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde