Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.07.2011, 14:35:31
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si daca ne mai numiti "papisti", am sa va numesc"cerularian"..."adept al schismei grecilor", etc. La eleganta se raspunde cu eleganta. Si invers.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.07.2011, 14:57:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Si daca ne mai numiti "papisti", am sa va numesc"cerularian"..."adept al schismei grecilor", etc. La eleganta se raspunde cu eleganta. Si invers.
Asta e un fel de "întoarce și obrazul celălalt", nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.07.2011, 15:52:51
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Numele LUI

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu am vazut o mare cearta intre ortodocsi si altii pe aceasta tema, in unele biblii este scris cu i in alte cu 2 i, pana la care e corect?
Cica cu ii in ebraica inseamna magar, asa este?
Numele Lui e asa cum si-l scrie El. Si El a scris cu mana lui o singura data, un singur cuvant...cauta si vei gasi!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.07.2011, 17:33:46
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Asta e un fel de "întoarce și obrazul celălalt", nu?
Exista ceva numit "discernamant". Dumnezeu NU ne vrea lipsiti de demnitate sau prosti. (Cititi-l pe Steinhardt). Credinta in Dumnezeu nu ne transforma, sau nu ar trebui, in niste oi umanoide apatice si masochiste, care astepta cu nerabdare orice fel de paguba, de la jigniri si molestari, la tortura si moarte, numai sa scape mai repede de "aici". A FI FRAIER NU ESTE A FI MARTIR. Daca vi s-ar insulta familia si/sau Biserica, ati intoarce "si celalalt obraz"? Ma indoiesc.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.07.2011, 19:01:56
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Aici suntem de acord in totalitate!

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Credinta in Dumnezeu nu ne transforma, sau nu ar trebui, in niste oi umanoide apatice si masochiste, care astepta cu nerabdare orice fel de paguba, de la jigniri si molestari, la tortura si moarte, numai sa scape mai repede de "aici". A FI FRAIER NU ESTE A FI MARTIR.
M-a uns pe suflet mesajul acesta! Asa este! Foarte bine PUNCTAT!

Daca as putea as premia expresia asta:"oi umanoide apatice si masochiste" cu premiul special pentru originalitate!:-)))
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.07.2011, 09:33:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Daca vi s-ar insulta familia si/sau Biserica, ati intoarce "si celalalt obraz"? Ma indoiesc.
Probabil că nu, dar asta nu înseamnă că ar fi creștinește.
În altă ordine de idei, să știi că în ortodoxism e un pic altfel decât în catolicism!
Dar cu siguranță după o scurtă ieșire aș evita contactul cu respectivii.


Pe de altă parte, iubitul meu frate în Hristos, te plângi când cineva te jignește, dar nu te dai în lături s-o faci nici dumneata:
Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pai predestinarea e corecta...citeste Scripturile si pe Parintii Latini si Siriaci, si vezi ca-i asa..Grecoteii prea fabuleaza filosofic... de aia au si intrat, VOIT, in schisma...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 22.07.2011 at 09:50:09.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.07.2011, 10:23:41
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Probabil că nu, dar asta nu înseamnă că ar fi creștinește.
În altă ordine de idei, să știi că în ortodoxism e un pic altfel decât în catolicism!
Dar cu siguranță după o scurtă ieșire aș evita contactul cu respectivii.


Pe de altă parte, iubitul meu frate în Hristos, te plângi când cineva te jignește, dar nu te dai în lături s-o faci nici dumneata:

Pai, nu e adevarat ca grecii au o propensiune catre trancaneala filosofica, puturoasa si inutila in mare parte, in timp ce semitii si coptii sunt oameni de asceza si rugaciune, iar latinii si germanicii de actiune?
Va asigur ca tot ei sunt responsabili pentru transformarea schismatica a Bisericii de Rasarit, si mai grav, in folosirea ei in crime contre altor neamuri, indeosebi in Balcani. On-topic: in Rusia secolului XVII au fost ucis oameni fiindca...refuzau sa scrie Numele Domnului in grafia greaca. Si pentru noi, catolicii, care, dupa rit, dar nu neaparat, scriem in ambele feluri, asta a fost un mod de a ni se arata pisica. Toate astea nu mi se par normale. Cum am scris mai sus, crestinul nu e ceva anesteziat, care trece printr-un simulacru de viata, netraind-o, ci doar dispretuind materia ca gnosticii si dorindu-si,, in cel mai pelagianistic mod, mantuirea ca premiu pentru "fapte" de..."viteaza si martirica" pasivitate emotionala. (!!??) Ala nu e crestin, e un emo masochist.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.07.2011, 15:19:29
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Corect scris nu este Iisus ci Iiiisus, mie așa îmi pare că ar fi corect, dar pentru unii poate ar fi hazliu sau necuvios sau chiar li s-ar părea penibil sau ridicol sau chiar urât pur și simplu.

Dar explicația e simplă: se știe că doar cuvântul copil la pluralul articulat hotărât se scrie copiii, pe românește, deci cu 3 de i, iar interpretarea se desprinde din Sfânta Învățătură.

Iar numerologic ar ieși:
I=21
i=22
i=22
i=22
s=44
u=52
s=44
________+

227,

adică pare un fel de chip dublu cioplit prin ascultare de înțelepciunea Tatălui.

''Acolo unde nu ești cioplit ești necioplit'' (trâmbița nr. 3)

Last edited by vsovivi; 22.07.2011 at 15:25:37.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.07.2011, 15:29:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pai, nu e adevarat ca grecii au o propensiune catre trancaneala filosofica, puturoasa si inutila in mare parte, in timp ce semitii si coptii sunt oameni de asceza si rugaciune, iar latinii si germanicii de actiune?
Va asigur ca tot ei sunt responsabili pentru transformarea schismatica a Bisericii de Rasarit, si mai grav, in folosirea ei in crime contre altor neamuri, indeosebi in Balcani. On-topic: in Rusia secolului XVII au fost ucis oameni fiindca...refuzau sa scrie Numele Domnului in grafia greaca. Si pentru noi, catolicii, care, dupa rit, dar nu neaparat, scriem in ambele feluri, asta a fost un mod de a ni se arata pisica. Toate astea nu mi se par normale.
Pe langa faptul ca nu e adevarat ce scrieti e si complet contradictoriu. Pana acum am discutat despre Inchizitie si vi se pareau normale unele actiuni ale ei, desi erau omoruri. In schimb gasiti cu lupa niste contraexemple din ortodoxie si le aratati mai spunad si ca ortodocsii au facut ce au facut, in comparatie cu catolicii care erau aproape sfinti. Cred ca va dati si dvs. seama ca e mai mult ilar.

Acum, spuneam ca e si gresit ce spuneti. Desi am repetat se pare ca nu are nicio importanta adevarul, se scrie acelasi lucru de catre catolici. Chiar dvs. ati dat cartea cu lipovenii si acolo v-am aratat care e adevarul scris chiar de ei. Represaliile puterii impotriva celor ce s-au opus schimbarilor in BO Rusa au fost doar acestea: patru capi au fost exilati intr-un oras mai din nordul tarii.
Dupa cativa ani a avut loc o rascoala, care i-a avut printre conducatori si pe staroveri (sau probabil majoritatea erau staroveri). Atunci puterea a reactionat datorita rascoalei, si nu a faptului ca scriau cu un "i". Eu nici nu am gasit ca scriau asa, poate puteti da o sursa.
In al doilea rand, Hitler nu era deloc din rasarit, iar ce s-a intamplat in al doilea razboi mondial cred ca nu cunoasteti in intregime. Daca veti citi ce crime au facut croatii impotriva sarbilor e posibil sa redeveniti ortodox. Aici s-a discutat pe forumul catolic: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...7&hilit=ustasi
Eu zic sa nu marsam pe aceste subiecte, mai ales ca e mai mult ce au facut niste oameni, nu credinciosi.
P.S. La partea asta am uitat sa raspund, grecii aveau o inclinare spre filozofie pana la venirea lui Iisus. In timp ce apusenii nu aveau nicio inclinare in acele timpuri, pana la ridicarea Romei. Din punct de vedere crestin dimpotriva, despre catolcii se spune ca au cazut in filozofare dupa Schisma.

Last edited by catalin2; 22.07.2011 at 15:32:33.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.07.2011, 15:35:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Si daca ne mai numiti "papisti", am sa va numesc"cerularian"..."adept al schismei grecilor", etc. La eleganta se raspunde cu eleganta. Si invers.
Citind niste articole am gasit ca si greco-catolicii le spuneau papisti romano-catolcilor in documente (cred ca la Micu Klein am citit o scrisoare sau un document). Sunt curios daca inainte catolcii erau numiti catolici, sau cum se denumeau ei.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17