Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.02.2011, 11:28:24
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

...poate de aceea sta scris in Scriptura ca pana ce nu vom fi aidoma lor(a copiilor) nu vom putea pasi in imparatia cerurilor....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2011, 15:15:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
...poate de aceea sta scris in Scriptura ca pana ce nu vom fi aidoma lor(a copiilor) nu vom putea pasi in imparatia cerurilor....
Nu m-am gandit la asta cand am facut comentariul ,dar ai perfecta dreptate...E clar ca la asta face referire Scriptura.Trebuie sa redevenim curati la suflet si plini doar de iubire ca si copiii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.03.2011, 12:59:47
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mi se pare o afirmatie TOTAL ERONATA!Priviti copiii ! Cand sunt mici, ei nu au sentimente negative -frica,invidie,rautate,ura,etc.Ei au doar o dragoste imensa pe care o emana in jurul lor prin tot ce fac.Ar trebui sa fim mai atenti la copii!Sa invatam de la ei.Un copil cand a invatat ce inseamna expresia "te iubesc", el spune "te iubesc" si mamei si pisicii si postasului si bunici si vecinei si jucariei preferate si porumbelului,etc..Copiii sunt singurii plini de iubire.Greseala adultului este tocmai ca "indruma" copilul spre sentimente negative,cultivandu-le cu perseverenta frica( cainele musca, vine bau-bau,etc), distantarea fatza de iubire prin sentimentul de superioritate vis-a-vis de anumite persoane de exemplu(diferente sociale) care curand nasc alte sentimente negative :mandria,sfidarea,ignoranta,etc..
Lupta consta in a redobandi starea de dragoste universala cu care ne-am nascut!

Copiii nu au sentimente negative dar nici iubire; ei sunt egoiști, pe măsura formării conștiinței lor. Nu este nimic în om care să preceadă conștiința iar conștiința se formează treptat pe măsura experiențelor. Cu toții am fost copii și ne putem aminti ce gândeam, a inventa că copiii ar avea virtuți este irealist.


Teama de Dumnezeu este o manifestare corectă a respectului față de El. Numai împietrirea excesivă face pe unii să-L perceapă pe Dumnezeu ca pe un om, când El este infinit de mare. Cum zicea tot arhimandritul Sofronie, nu am primit poruncă să-L iubim pe Dumnezeu ca pe aproapele nostru nici pe aproapele din toate puterile noastre. Pe Dumnezeu Îl iubim prin supunere (a tuturor manifestărilor) și teamă fiindcă este Stăpânul. Pe aproapele îl iubim dorindu-i binele în aceeași măsură ca nouă înșine.


Ura de sine este urmarea unei inspirații divine. Paradoxal, cu cât suntem mai departe de Dumnezeu cu atât suntem mai mulțumiți de sine și cu cât ne apropiem de El cu atât nemulțumirea de sine crește, ajungând la ură de sine.

În mod natural, noi credem că totul e bine și frumos, Dumnezeu e un fel de servitor din umbră care ne va face toate poftele și totul va fi bine în viitorul nostru.

Dar cine se străduie să-I fie plăcut, va simți, pe măsura străduinței sale, adevărul, prin darul iluminării harice. Iar adevărul este că suntem extrem de depărtați de Dumnezeu, extrem de scufundați în egoism. Și răspunsul sănătos la cunoașterea acestei depărtări este ura de sine. Nu o ură distructivă, dimpotrivă, o acuzare de sine menită să ne repună în iubirea lui Dumnezeu, deci ceva spre binele nostru.

Trăirea în adevăr este ceva ce survine extrem de rar pentru că puțini sunt cei ce își asumă "nebunia" de a lăsa toate pentru Dumnezeu și astfel puțini pot primi vindecarea înțelegerii. Începutul înțelegerii răutății noastre este un moment de cotitură în viața noastră, mai important poate decât convertirea sau orice alt eveniment. Este o renaștere în iubire, în adevărata recunoștință și adevăratul respect pentru Dumnezeu.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.03.2011, 13:30:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pacatul rastoarna sensuri si perverteste realitati. Asa se face ca omul care se iubeste pe sine, de fapt face dovada urii de sine, deoarece efectele iubirii egoiste ii aduc multa vatamare. Omul care se uraste pe sine, omul smerit, care nu-si acorda siesi multa importanta, lucreaza de fapt iubirea de sine cea ziditoare.

Este de fapt un alt fel de a spune "oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.03.2011, 15:47:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Copiii nu au sentimente negative dar nici iubire; ei sunt egoiști, pe măsura formării conștiinței lor. Nu este nimic în om care să preceadă conștiința iar conștiința se formează treptat pe măsura experiențelor. Cu toții am fost copii și ne putem aminti ce gândeam, a inventa că copiii ar avea virtuți este irealist.
Cand o sa ai propriul copil, eu te rog sa-l studiezi bine pana in jurul varstei de 3 ani.Si vei observa in ce stare de iubire s-a nascut.

Eu nu vorbeam despre copiii mari,cei care-si pot aduce aminte copilaria.Nu degeaba nu avem amintiri decat dupa varsta de 3 ani.Te-ai gandit de ce?

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Teama de Dumnezeu este o manifestare corectă a respectului față de El.
Poate teama sa nu-L superi,pentru ca EL nu merita sa sufere din cauza ta,pentru ca e atat de bun si iubitor.Nicidecum TEAMA de a nu Se razbuna pe tine!

Nici o forma de respect nu se castiga prin TEAMA!

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ura de sine este urmarea unei inspirații divine. Paradoxal, cu cât suntem mai departe de Dumnezeu cu atât suntem mai mulțumiți de sine și cu cât ne apropiem de El cu atât nemulțumirea de sine crește, ajungând la ură de sine.

În mod natural, noi credem că totul e bine și frumos, Dumnezeu e un fel de servitor din umbră care ne va face toate poftele și totul va fi bine în viitorul nostru.

Dar cine se străduie să-I fie plăcut, va simți, pe măsura străduinței sale, adevărul, prin darul iluminării harice. Iar adevărul este că suntem extrem de depărtați de Dumnezeu, extrem de scufundați în egoism. Și răspunsul sănătos la cunoașterea acestei depărtări este ura de sine. Nu o ură distructivă, dimpotrivă, o acuzare de sine menită să ne repună în iubirea lui Dumnezeu, deci ceva spre binele nostru.
1. URA niciodata NU POATE FI urmare a UNEI INSPIRATII DIVINE! Ura este opusul iubirii.

2.Nu exista URA CONSTRUCTIVA.Ura prin insasi natura ei,prin cauza care o produce si efectul ei, este totalmente NEGATIVA.

3. Jertfa de sine nu este totuna cu ura de sine!

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Trăirea în adevăr este ceva ce survine extrem de rar pentru că puțini sunt cei ce își asumă "nebunia" de a lăsa toate pentru Dumnezeu și astfel puțini pot primi vindecarea înțelegerii. Începutul înțelegerii răutății noastre este un moment de cotitură în viața noastră, mai important poate decât convertirea sau orice alt eveniment. Este o renaștere în iubire, în adevărata recunoștință și adevăratul respect pentru Dumnezeu.
1.Vindecarea intelegerii o au toate oitele ratacite care s-au intors la turma.

2.Iar o renastere in iubire,traim de fiecare data cand ne impartasim cu Hristos.

Last edited by Melissa; 24.03.2011 at 15:50:17.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2011, 17:05:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Melissa, cred ca Traditie 1 are dreptate in ce priveste copiii mici. Copiii mici sunt de un egocentrism crancen. Si eforturile parintilor in perioada copilariei mici sunt tocmai in sensul facilitarii deschiderii copiilor catre ceilalti.
Nu e chiar asa.. a un copil mic emana iubire in toate partile. Ai mei emana in egala masura pumni si palme.. Cate conflicte nu am aplanat la "nisip" pt ca toti copiii vor galetusa roz etc.. In timp elaborezi strategii, in functie de situatie, sa se paruiasca mai putin cu alti copii.

Cat despre copilul care spune "te iubesc" la tot pasul.. aceasta face fiul meu cel mare si consider ca este.. obositor. Mi se pare ca nu intelege sensul iubirii si mai bine tace decat sa vorbeasca lucruri neintelese si nesustinute de fapte (stiu, sunt o mama rea.. nu o spun in gluma). Degeaba copilul spune "te iubesc mami", daca ii spui de 50 de ori sa ridice creioanele de pe covor si se face ca nu aude sau nu e vorba despre el. Eu ma straduiesc (nu stiu inca cu cat succes) sa-mi invat copilul ca iubirea este jertfa, nu un sentiment caldut. Si in nici un caz.. cuvinte.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.03.2011, 21:29:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Melissa, cred ca Traditie 1 are dreptate in ce priveste copiii mici. Copiii mici sunt de un egocentrism crancen. Si eforturile parintilor in perioada copilariei mici sunt tocmai in sensul facilitarii deschiderii copiilor catre ceilalti.
Nu e chiar asa.. a un copil mic emana iubire in toate partile. Ai mei emana in egala masura pumni si palme.. Cate conflicte nu am aplanat la "nisip" pt ca toti copiii vor galetusa roz etc.. In timp elaborezi strategii, in functie de situatie, sa se paruiasca mai putin cu alti copii.

Cat despre copilul care spune "te iubesc" la tot pasul.. aceasta face fiul meu cel mare si consider ca este.. obositor. Mi se pare ca nu intelege sensul iubirii si mai bine tace decat sa vorbeasca lucruri neintelese si nesustinute de fapte (stiu, sunt o mama rea.. nu o spun in gluma). Degeaba copilul spune "te iubesc mami", daca ii spui de 50 de ori sa ridice creioanele de pe covor si se face ca nu aude sau nu e vorba despre el. Eu ma straduiesc (nu stiu inca cu cat succes) sa-mi invat copilul ca iubirea este jertfa, nu un sentiment caldut. Si in nici un caz.. cuvinte.
Vreau doar sa-ti spun ca eu reactiile foarte firesti de altfel, de la nisip si ploile de palme si pumnisori,bataia pe galetusa roz, le pun pe seama instinctelor primare cu care ne nastem..Instinctul de conservare,de autoaparare de fapt, este nativ si nu exclude iubirea...

Dar poate no, sunt eu mai iubirista,vorba lui MariS ...si la mine multe-s roz ca galetusa..:-))
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.03.2011, 21:47:07
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cand o sa ai propriul copil, eu te rog sa-l studiezi bine pana in jurul varstei de 3 ani.Si vei observa in ce stare de iubire s-a nascut.

Eu nu vorbeam despre copiii mari,cei care-si pot aduce aminte copilaria.Nu degeaba nu avem amintiri decat dupa varsta de 3 ani.Te-ai gandit de ce?
Dacă nu ai amintiri, înseamnă că nu ai existat în acea perioadă ca ființă conștientă. Dacă nu ai existat ca ființă conștientă nu ai nici cum să ai iubire. Iubirea e un act rațional.

Oricum, tu nu precizezi la ce fel de iubire te referi. Prin iubire se înțelege și altruismul, și atracția egoistă spre altă persoană sau afectivitatea interesată (ceea ce se observă la copii, care de fapt vor să obțină atenție).

Orice copil e un narcisist, obișnuit să creadă că e centrul lumii datorită atenției acordate de părinți. De fapt narcisiștii patologici adulți sunt niște oameni rămași la nivelul de dezvoltare emoțională infantilă.



Citat:
Poate teama sa nu-L superi,pentru ca EL nu merita sa sufere din cauza ta,pentru ca e atat de bun si iubitor.Nicidecum TEAMA de a nu Se razbuna pe tine!
Este iresponsabil ceea ce spui. Tu crezi că te poți juca cu Dumnezeu, ceea ce e complet fals, din cel puțin trei motive:

1. Așa cum am spus, Dumnezeu este Stăpânul. Tu aplici porunca a doua (să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți) lui Dumnezeu, când de fapt ar trebui să aplici porunca întâi (să iubești pe Dumnezeu din toată inima ta (să nu iubești alte lucruri) și din tot sufletul tău și din toată puterea ta (ascultare totală prin fapte) și din tot cugetul tău). Cum ziceam, Îl faci pe Dumnezeu om, sau te pui pe tine la nivelul Lui.

2. Orice păcat e rău nu numai prin aceea că ne strică relația cu Dumnezeu ci și prin faptul că omoară sufletul. Prin fiecare călcare a conștiinței aceasta moare câte puțin, după cum spun Părinții (de pildă ava Dorotei).

3. Orice faptă făcută pentru noi e egoistă și ea ne face mai egoiști. Iar egoiștii nu vor intra în împărăția iubirii.

Omul care nu vrea să renunțe la voia proprie nu vrea nici să se smerească și își maschează egoismul sub masca discursului despre o iubire sentimentală, teoretică care de fapt nu există în realitate sau a discursului despre un 'Dumnezeu' - păpușă, o extensie a imaginației noastre pe care o manevrăm după bunul plac.

Dimpotrivă, cel care caută să se supună lui Dumnezeu suferă prin aceasta o restrângere a egoului, o curățare a minții de fantasme și teorii. Există deci două tendințe: una prin care omul caută să se conformeze lui Dumnezeu și una prin care omul caută să-l conformeze pe Dumnezeu imaginației și poftelor sale.


Apoi, ceea ce zici tu este un caz clasic de înșelare. Unii Părinți au spus că încrederea prea mare în Dumnezeu este de fapt ceea ce în Scriptură e numită hula (păcatul) împotriva Duhului Sfânt, care nu se iartă niciodată. Nu se iartă nu pentru că Dumnezeu nu ar fi milostiv ci pentru că acest tip de atitudine dezrădăcinează definitv dorința de pocăință, de întoarcere de la viața lumească la Dumnezeu. Faptul că nu pricepi niște lucruri poate fi tocmai din pricina acestei atrofieri duhovnicești.


Citat:
1. URA niciodata NU POATE FI urmare a UNEI INSPIRATII DIVINE! Ura este opusul iubirii.
Cred că ai uitat că pe alt topic susțineai pedeapsa cu moartea, răzbunarea.
Și în mod evident nu înțelegi ce nenorocire este iubirea lumească de sine, cea pentru care trebuie să ne urâm.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.03.2011, 02:26:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Iubirea e un act rațional.
Iubirea este un act emotional. Ratiunea nu are ce cauta in iubire.Ratiunea apartine mintii ,iar iubirea apartine inimii.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Este iresponsabil ceea ce spui. Tu crezi că te poți juca cu Dumnezeu, ceea ce e complet fals, din cel puțin trei motive:

1. Așa cum am spus, Dumnezeu este Stăpânul. Tu aplici porunca a doua (să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți) lui Dumnezeu, când de fapt ar trebui să aplici porunca întâi (să iubești pe Dumnezeu din toată inima ta (să nu iubești alte lucruri) și din tot sufletul tău și din toată puterea ta (ascultare totală prin fapte) și din tot cugetul tău). Cum ziceam, Îl faci pe Dumnezeu om, sau te pui pe tine la nivelul Lui.
Aici gresesti, atribuindu-mi o vina pe care chiar nu o am.Crede-ma ca ii dau Domnului locul care I se cuvine.Daca ma adresez Lui intr-un mod familiar,nu inseamna ca-L minimalizez,din contra, IL ADOR!

Chiar si faptul ca ii spui lui Dumnezeu Stapan,arata relatia rece si plina de temeri pe care o ai cu El.Eu prefer sa-i spun Tata! Si sa ma supun Lui ca unui Tata iubitor ce este, nu ca unui Stapan,care ma poate si trage pe roata daca-L supar si nu-L ascult!

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
3. Orice faptă făcută pentru noi e egoistă și ea ne face mai egoiști. Iar egoiștii nu vor intra în împărăția iubirii.
Chiar si a manca,nu? De aceea,cred ca tu te-ai hotarat sa traiesti cu lumina,nu?! Daca gresesc,corecteaza-ma te rog..

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Apoi, ceea ce zici tu este un caz clasic de înșelare. Unii Părinți au spus că încrederea prea mare în Dumnezeu este de fapt ceea ce în Scriptură e numită hula (păcatul) împotriva Duhului Sfânt, care nu se iartă niciodată. Nu se iartă nu pentru că Dumnezeu nu ar fi milostiv ci pentru că acest tip de atitudine dezrădăcinează definitv dorința de pocăință, de întoarcere de la viața lumească la Dumnezeu. Faptul că nu pricepi niște lucruri poate fi tocmai din pricina acestei atrofieri duhovnicești.
Oi fi atrofiata duhovniceste,nu zic ca nu..dar totusi nu atat de tare incat sa nu sesizez ca faci o confuzie aici:
Hula impotriva Duhului Sfant, despre care vorbesti mai sus, este increderea pe care o are un om ca poate pacatui la nesfarsit, ca Dumnezeu e bun si-l iarta mereu, nicidecum nu reprezinta increderea imensa de a-si lasa viata in mainil Lui( si in care ma regasesc total)..

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred că ai uitat că pe alt topic susțineai pedeapsa cu moartea, răzbunarea.
Citeste mai bine si citeste toate postarile mele despre pedeapsa cu moartea.

Si nici cand am febra 40, n-am sa spun ca am avut o inspiratie divina cand am sustinut ca as condamna la moarte anumite categorii de criminali.Inspiratia divina a venit ulterior,cand am batut in retragere...

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Și în mod evident nu înțelegi ce nenorocire este iubirea lumească de sine, cea pentru care trebuie să ne urâm.
Nu trebuie sa ne uram.Suntem creatie divina.Vrei sa uram lucrarea Lui???
Repet,jertfa de sine nu este totuna cu ura..


No,cam atat

PS- daca am fi colegi de serviciu,sigur ne-am intelege bine..,desi aici e clar ca nu ne pasalim..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.03.2011, 09:47:29
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Iubirea este un act emotional. Ratiunea nu are ce cauta in iubire.Ratiunea apartine mintii ,iar iubirea apartine inimii.
Dihotomii fără sens. După tine afecțiunea poate exista fără rațiune, ceea ce e absurd.

Iubirea cerută de Domnul se manifestă prin fapte, nu prin sentimente:
Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește.

Iubirea emoțională este de fapt o patimă. Și bețivul iubește băutura, desfrânatul curvia etc.



Citat:
Aici gresesti, atribuindu-mi o vina pe care chiar nu o am.Crede-ma ca ii dau Domnului locul care I se cuvine.Daca ma adresez Lui intr-un mod familiar,nu inseamna ca-L minimalizez,din contra, IL ADOR!

Chiar si faptul ca ii spui lui Dumnezeu Stapan,arata relatia rece si plina de temeri pe care o ai cu El.Eu prefer sa-i spun Tata! Si sa ma supun Lui ca unui Tata iubitor ce este, nu ca unui Stapan,care ma poate si trage pe roata daca-L supar si nu-L ascult!
Ți se pare că-l iubești pe Dumnezeu fiindcă te crezi bună. Teoriile tale sunt opuse felului cum vorbeau Sfinții ortodocși dar sunt asemănătoare înșelaților catolici, care de asemeni credeau că dau pe afară de câtă iubire au în ei. Sfinții ortodocși toți tremurau de frica lui Dumnezeu pentru că aveau smerenie. Omul mândru are impresia că e bun, dar de fapt e doar închipuirea lui de sine.

Sfântul Siluan spune că smerenia e lumina în care Îl vedem pe Dumnezeu. Atât timp cât cugetul e umflat de mândrie, el nu crede cu adevărat în Dumnezeu și nu simte nevoia să se conformeze voinței Lui dar se euforizează pătimaș pentru imaginara iubire pe care ar avea-o pentru El. Smerenia e o mare taină iar calea către ea e ura de sine. Trebuie să conștientizăm răutatea care se află în noi, mândria, egoismul și atunci vor începe să ni se deschidă ochii.


Ura de sine pe care trebuie să o avem este poruncită de Hristos:

Cine ține la sufletul lui îl va pierde, iar cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi. (Mt 10, 39)

Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu. (Lc 14, 26)

Topicul acesta l-am creat pornind de la un capitol din cartea arhimandritului Sofronie, capitol pe care îl poți citi aici, ca să te lămurești mai bine despre ce e vorba:
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ine-68665.html
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 25.03.2011 at 10:00:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Indreptatirea de sine George.m Pocainta 17 07.12.2012 17:34:47
Indreptatirea de sine Simply_me Generalitati 5 04.08.2012 14:21:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 12:31:48