Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2007, 11:31:46
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

După slujbă, un tânăr s-a apropiat de preot si l-a întrebat:
- Părinte, îmi dati binecuvântare să mă duc mâine cu colegii mei la un film? Am terminat sesiunea si vreau să mă relaxez putin.
- La ce film vreti să mergeti?
- La o comedie.
- Dacă tii mult să mergi, du-te.
Tânărul s-a îndepărtat. Paracliserul, care în tineretea sa fusese frate de mănăstire, auzind cuvintele părintelui, s-a smintit:
- Vai, părinte, cum îl lăsati să îsi piardă timpul?
- Nu e treaba ta.
- Totusi, nu vă e frică de Dumnezeu?
- Nu esti tu duhovnicul lui, ci eu. De câteva luni vine la biserică si e din ce în ce mai râvnitor. Nu trebuie să privească credinta ca pe un jug sufocant. Trebuie să urce pe fiecare treaptă, nu poate ajunge direct la capătul drumului. Peste câtiva ani sau poate chiar peste câteva luni poate că va renunta de bună-voie să meargă la comedii. Se va folosi mai mult dacă va urca pe treapta următoare la momentul potrivit, nu când îi impun eu.
- Nu vă înteleg.
- Uite, îti dau un exemplu. Tu asculti la tine acasă muzică religioasă?
- Da, cum să nu. Uneori ascult până suprasolicit casetofonul.
- Aici vroiam să ajung. Si atunci, îti mai pui muzică?
- Nu, să nu-l stric.
- Asa e si cu sufletul. Cum să-ti explic mai simplu? Sufletul e ca un stomac. Dacă îi dai hrană duhovnicească tot timpul, fără să îi dai timp să digere ce mănâncă, face indigestie. Toate trebuie făcute cu măsură.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2007, 18:10:09
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

O femeie nu vroia sa aiba copii. La spovedanie nu îi spunea duhovnicului ca lua pilule contraceptive. Dupa câtiva ani, însa, preotul a întrebat-o:

- Ce e cu voi de nu aveti copii? Aveti probleme cu sanatatea?

- Nu, parinte.

Sotul femeii era de fata:

- Nu, parinte, suntem sanatosi. Dar daca nu pot sa o conving... Duhovnicul meu m-a oprit de la împartasanie pentru asta, dar daca sfintia voastra îi îngaduiti...

- Eu? Eu nu îngadui asa ceva. Preotii nu pot fi îngaduitori cu pacatul. Nu stiam nimic. Of, de asta e bine ca amândoi sotii sa aiba acelasi duhovnic, sa fie calauziti pe acelasi drum, nu unul într-o parte si unul în alta.

Femeii îi spuse:

- Îti dau dezlegare sa mergi la duhovnicul sotului tau. Si cât de curând vreau sa aud ca ai ramas însarcinata. Terminati cu prostiile!

Femeia s-a dus la duhovnicul sotului ei si a început sa duca o viata crestina. A facut prima spovedanie completa din viata ei. Si apoi a renuntat sa mai ia pilule contraceptive. Au trecut câteva luni si a ramas însarcinata.

Nu dupa mult timp, însa, în viata lor au început sa apara tot felul de necazuri si ispite. Întâlnindu-se pe strada cu fostul ei duhovnic, l-a întrebat:

- Parinte, cum se face ca înainte toate ne mergeau bine, iar acum avem din ce în ce mai multe probleme?

- Înainte, când va fereati sa faceti copii, adica fugeati de una din cele mai importante cruci ale familiei, dracii va lasau în pace. Pentru ca dragostea egoista în care traiati era de ajuns ca sa va pierdeti mântuirea. Acum, însa, când ati înteles ca trebuie sa faceti copii, când asteptati un copil, începeti sa mergeti pe drumul cel bun. Înainte, toate faptele voastre bune erau puse în umbra de lasitatea voastra, de frica voastra de a avea copii care sa va stânjeneasca, copii care sa va manânce timpul. Acum dracii se lupta cu voi, pentru ca stiu ca mergeti pe calea mântuirii. Ar trebui sa va bucurati ca aveti necazuri. E semn bun. E semnul ca Dumnezeu va învata sa urcati pe scara raiului.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2007, 18:41:11
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Interesanta poveste. Fara sa aiba legatura cu mesajul transmis de povestioara, cred ca exista o directie gresita prin care se accentueaza importanta sau aspectul pozitiv al unei vieti grele, acoperita de necazuri si nevoi.
Repet, dincolo de mesajul de mai sus...
O viata crestina nu trebuie reprezentata, asa cum exista tendinta, prin astfel de cazuri... Crestinismul insusi este o religie a optimismului, a vietii, si a bucuriei. cazurile astea ar trebui si constituie de fapt niste extreme... Iov este un exemplu, insa nu ar trebui sa reflecte o anumita mentalitate... Sper ca ma fac inteles. `Ar trebui sa va bucurati ca aveti necazuri` - se forteaza... In cel mai bun caz, `ar trebui sa vedeti partea buna a lucrurilor` (sa vezi jumatatea plina a paharului) - insa imaginea plastica a unui astfel de caz, nu este una tocmai reusita in capul meu...
Inteleg perfect dimenisiunile sociale ale crestinismului... insa in cele din urma aspectele astea sunt superficiale - ma refer la faptul ca omul devine mai apropiat de Dumnezeu cand are necazuri, se vorbea pe undeva pe aci de saracie - ca motiv de apropiere a oamenilor fata de Biserica. Nu e corect sa fie asa, si mai ales nu e corect sa se sublinieze lucrurile astea...
Un pic de soare nu strica...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2007, 16:50:36
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Ma intreb ce cauti tu pe acest forum CRESTIN ORTODOX,daca tot timpul dai cu bata in Biserica ortodoxa,in preotii ortodocsi?Acum vad ca si "proorocesti":"vor veni vremuri cand in bisericile ortodoxe vor intra doar mirenii!!Si nimeni altcineva". PROOROC MINCINOS!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2007, 19:52:30
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rellyv
Ma intreb ce cauti tu pe acest forum CRESTIN ORTODOX,daca tot timpul dai cu bata in Biserica ortodoxa,in preotii ortodocsi?Acum vad ca si "proorocesti":"vor veni vremuri cand in bisericile ortodoxe vor intra doar mirenii!!Si nimeni altcineva". PROOROC MINCINOS!!!
Rellyv, tot ce pot sa zic e sa stai linistita. Dannsan nu se afla aici pt. a discuta cu cineva, pt. a impartasi opinii.. daca citesti comentariile postate de el (LA ORICE TOPIC)o sa iti dai seama ca intotdeauna e pe langa subiect si intotdeauna bate campii... I se pare inteligent faptul ca insira niste cuvinte care chiar nu au legatura intre ele... Nu te obosi sa intelegi ce zace in mintea lui, nu te obosi sa ii ceri niste argumente logice, niste explicatii... pt. ca nu stie si nu intelege ce inseamna astea. Momentan sunt in faza in care incerc sa disting daca el chiar nu isi da seama ca este penibil prin postarile lui si chiar crede ca ar putea cineva vorbi cu el... Bineteles ca se crede un geniu rebel si neinteles..insa nu are rost sa intri in discutie, nu are rost sa ii ceri ceva logic...fa ce fac toti pe forum-ul asta - IGNORA-L.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2007, 13:17:38
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Doamne ajuta! Iti multumesc Odin pentru sfat.Ieri am stat mai mult pe forum si am vazut,ce-i drept,intr-un tarziu,ca lui Dansan ii cam place sa faca parada.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2007, 15:26:58
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Într-o noapte, în timp ce se ruga, Dumnezeu i-a descoperit părintelui Serafim că două dintre ucenicele sale au murit. Uneia, care crescuse cu greu doi copii, fiind văduvă si fără să fie ajutată, au venit îngerii să îi ia sufletul, cu toate că fusese o femeie cârtitoare si cădea des în deznădejde.
Cealaltă murise pe patul de boală lângă care se aflau sotul si cei sase copii. Când a murit, nu au venit îngerii să îi ia sufletul. Cât trăise, ea Îi multumea tot timpul lui Dumnezeu pentru grija cu care o înconjura.
Părintele a întrebat: "Cum, Doamne, pe cea care cârtea au luat-o îngerii si pe cealaltă nu?"
Domnul i-a răspuns: "Amândouă s-au mântuit. Dar prima a avut o cruce mult mai grea decât cealaltă. Dacă cea de-a doua ar fi trecut numai un an prin încercările prin care a trecut prima, credinta i s-ar fi zdruncinat. Când avea necazuri, imediat sotul ei era lângă ea si o întărea. În timp ce văduva plângea, si nu o mângâia nimeni".

Povestit-a unul din părinti: erau doi frati aproape de el, unul străin si altul cunoscut. Si cel străin era putin mai lenevos, iar cel cunoscut foarte osârduitor. Si s-a întâmplat de a murit mai înainte cel străin. Bătrânul, fiind văzător cu mintea, a văzut multime de îngeri cum povătuiau sufletul celui străin. Si dacă au ajuns la cer si era aproape să intre, s-a făcut cercetare pentru dânsul si a venit glas de sus zicând: "Vădit este că era putin trândav, dar pentru înstrăinarea lui deschideti-i!". Apoi a adormit si cel cunoscut, adică cel [care era din acel] loc si în vremea mortii au venit toate rudeniile lui. Si a văzut bătrânul că nu este nici un înger nicăieri si s-a minunat.
Atunci a căzut cu fata la pământ înaintea lui Dumnezeu, zicând: "Doamne, cum cel străin, fiind trândav, a dobândit astfel de slavă, iar osârduitorul acesta nu s-a învrednicit de nimic de acest fel?". Si i-a venit glas către el, zicând: "Osârduitorul, când era să moară, a deschis ochii săi si si-a văzut rudeniile plângând si i s-a mângâiat sufletul. Dar cel străin, desi era trândav, pe nimeni dintre ai săi n-a văzut si, suspinând, a plâns, iar Dumnezeu l-a mângâiat pe el".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2007, 15:29:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

La o întâlnire cu tinerii din parohia sa, un duhovnic deschise vorba despre ispitele pe care le aduce televizorul. La un moment dat, unul dintre tineri, Toni, făcu referire la o emisiune religioasă pe care o vedea în fiecare săptămână:
- Nu stiu cât o să mai dureze emisiunea asta, pentru că, spre deosebire de alte emisiuni religioase, aici se prezintă fără modificări învătătura ortodoxă. Nu sunt invitati nici sectanti, nici vorbitori de alte religii. Este o emisiune cu adevărat folositoare.
- Da, spuse Bogdan, un alt tânăr, dar ai văzut si tu ce urmează după ea.
- Ce urmează? întrebă părintele.
- Urmează un talk-show moderat de o prezentatoare foarte vulgară, răspunse Bogdan.
- Tie cum ti se pare talk-show-ul?, îl întrebă părintele pe Toni.
- Nu stiu, părinte. Cum se termină emisiunea religioasă, sting televizorul si fac altceva. Sunt foarte presat de timp
- O, de ar întelege toti crestinii cât de important este timpul. Nu ne mai întâlnim cu clipa care trece.
- Dar de unde stii, Toni, ce merită să vezi si ce nu?
- Îmi iau programul si îmi însemnez toate emisiunile care cred că merită să fie văzute.
- Si ai timp să le vezi pe toate? Nu ziceai că esti presat de timp? întrebă Bogdan.
- Nu sunt prea multe, cam trei-patru pe săptămână. Si uneori mai văd câte un film. În rest, nu mă uit la televizor.
O fată interveni în discutie:
- Asta e cea mai bună solutie. Să îti iei programul si să îti alegi ceea ce vrei să vezi. Nu are rost să stai tot timpul în fata ecranului asteptând ceva interesant.
Părintele spuse:
- Dacă omul ar sti cu adevărat ce să aleagă, ar fi bine. Numai că multi se mint singuri si stau ore întregi în fata televizorului închipuindu-si că se aleg cu vreun oarecare folos. Si de multe ori cunostintele aflate de la televizor nu ajută la nimic altceva decât la risipirea unui timp care ar putea fi folosit mai bine. Oricum, Toni face foarte bine; cum se termină emisiunea care îl interesează, stinge televizorul.
Auzindu-l pe părinte, Bogdan îsi dădu seama cât gresea. Se uita foarte mult timp la televizor si, chiar dacă uneori vedea ceva de folos, rămânea în fata ecranului si după aceea

Odată preotul Schitului a mers la arhiepiscopul Alexandriei pentru o trebuintă bisericească. După ce s-a întors si a venit la Schit, îl întrebau fratii, zicând: "Cum ai umblat, avvo? Ce ai văzut în oras?". Răspuns-a lor: "Eu, fratilor, altă fată de om n-am văzut în cetate, decât pe arhiepiscopul". Iar ei, auzind aceasta, se minunau si, după acest cuvânt al lui, au început toti fratii foarte tare a păzi acel obicei, adică a-si păzi ochii lor de vederile nefolositoare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2007, 15:33:39
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Părintele Ioan si cântăretul său au fost chemati la un parastas de către un om care făcuse o sponsorizare pentru pictarea bisericii. Parastasul avea loc într-o vilă luxoasă. După ce părintele a binecuvântat masa, toti s-au apucat să mănânce.
Încetul cu încetul, atmosfera devenea din ce în ce mai zgomotoasă, ca si cum ar fi fost vorba de o petrecere, nu de un parastas.
- Să plecăm, părinte, a spus cântăretul.
- Nu, mai stăm putin, a spus părintele.
La un moment dat, cineva a vrut să asculte muzică lăutărească:
- Puneti muzică, să se bucure si mortul..., a zis unul dintre meseni, veselindu-se.
- Da, părinte, să punem muzică, doar fiecare are modul lui de a se despărti de cei care i-au fost dragi, a spus cel care sponsorizase biserica, dând drumul la casetofon.
- Frate, dar nu toate Îi plac lui Dumnezeu, si nici nu îi sunt de folos celui răposat. Parastasul se face pentru morti, nu pentru rudele îndurerate.
Cântăretul i-a soptit părintelui:
- De asta râd sectantii de credinta noastră si spun că nu îi ajută cu nimic pe morti faptul că rudele lor se ghiftuiesc, în timp ce săracii primesc abia o bucătică de pâine si putină colivă.
- Să plecăm de aici, a spus părintele cântăretului. Si apoi, privindu-l în ochi pe sponsor, a zis:
- De-acum începe petrecerea, nu mai e loc pentru parastas...

S-a făcut pomană în muntele lui avva Antonie si s-a aflat acolo un vas cu vin. Si luând unul din bătrâni un văscior si un pahar l-a dus la avva Sisoe si i-a dat lui si a băut. Asemenea si al doilea si a primit. Apoi i-a dat lui si al treilea si nu l-a luat, zicând: "Încetează, frate, au nu stii că este de la satana!"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2007, 15:38:29
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Unei văduve i-a luat foc casa în care locuia. A reusit să îsi scoată copiii la timp, dar nu a apucat să îsi scoată si lucrurile. Totul a fost înghitit de foc. Femeia a petrecut noaptea în rugăciune, cerându-I Domnului să o ajute să facă rost de o altă casă. Noaptea, în vis, a auzit o voce care i-a spus:
- Dimineată să mergi la biserică si să îi spui părintelui ce ti s-a întâmplat. Să ceri ajutor pentru casă.
Când s-a trezit din somn, femeia s-a dus să vorbească cu preotul. Acesta i-a spus:
- Azi o să vină la mine un om bogat. A avut mai de mult niste ispite, dar cu rugăciune a trecut cu bine prin ele. De atunci e foarte săritor. Când îi spun să ajute pe cineva, o face imediat. Să vedem dacă te poate ajuta cu ceva.
Bogatul a venit si, auzind de necazul femeii, s-a hotărât să o ajute:
- Mama mea a murit acum o lună. A rămas un apartament gol, în care nu stă nimeni. O să puteti sta acolo. Facem actele cât de curând. Să fie pomană.
Când i-a spus sotiei sale că i-a dat apartamentul femeii văduve, ea s-a supărat.
- Nu, nu o să îi dai nimic. O să stea acolo cât vrea, nu îi luăm chirie, dar nu vreau să faci pomană un apartament. Cine stie când o să avem nevoie de el.
Dar bărbatul era hotărât:
- Nu, i-am spus că îl dau, pomana e făcută. Nu pot să o iau înapoi.
Noaptea, femeia sa L-a visat pe Hristos care i-a spus:
- Lasă-l pe bărbatul tău să dea văduvei casa. La cât e de necăjită, ajutorul vostru ar însemna foarte mult pentru ea.
Când s-a sculat, femeia i-a spus sotului ei:
- Nu mă supăram dacă, înainte de a-i da casa femeii, îmi cereai si mie părerea. M-a supărat faptul că nu mi-ai spus mai înainte. Acum, ce să zic, după visul pe care l-am avut aseară, sunt convinsă că e bine să îi faci actele femeii. Si i-a povestit bărbatului ce visase.
- Mai mult, de acum o să îi dăm femeii niste bani în fiecare lună, ca să îi fie mai usor să îsi crească copiii.
S-au dus amândoi să vorbească cu văduva. Aceasta le-a multumit pentru casă, dar bani nu a vrut să primească:
- Mie Hristos mi-a spus să cer ajutor pentru casă, nu pentru altceva. Mi-ati făcut o mare bucurie cu casa. Dar bani nu îmi trebuie. Cât sunt în putere, dacă muncesc tot timpul, am destul ca să îmi cresc copiii. Ajutati-i pe altii dacă vreti, sunt destui oameni si mai săraci decât noi, spuse femeia.
Sotia bogatului s-a mirat auzind aceste cuvinte. Si-a dat seama că, pe cât erau de mari greutătile prin care trecea văduva, pe atât de mare era si credinta ei. Si luând aminte la întelepciunea văduvei, sotia bogatului si-a vândut toate bijuteriile si i-a dat preotului banii ca să îi împartă la săraci. Si-a dat seama că mai multă nevoie are un sărac de o bucată de pâine decât ea de o bijuterie

Un monah antiohian de neam cucernic, de la mănăstirea lui Casian, a mers la Sfintele Locuri pentru rugăciuni si, zăbovind el acolo, a sfârsit cele ce avea de trebuintă, dar nu stia ce să facă. Si sezând în biserică se scârbea de aceasta. Plecând, a adormit putin si L-a văzut pe Domnul nostru Iisus Hristos grăindu-i: "Du-te la iconomul Sfintei Învieri si să-i zici lui: "M-a trimis Iisus la tine, să-mi dai pentru dânsul un galben si-ti voi da zapis la mână, si când va veni Iisus ti-l va da!""
Desteptându-se monahul si rugându-se, a crezut cuvântului si, mergând, l-a aflat pe iconom căruia i-a zis precum i-a poruncit lui. Si a zis iconomul: "Dar când are să vină Iisus să mi-l dea?". Iar monahul a răspuns: "Eu precum am auzit, ti-am spus, tu cum stii, asa să faci". Atunci a zis iconomul: "Fă-ti zapisul!". Si a sezut monahul de a scris asa: "Eu, Ioan, călugărul de la Antiohia Siriei, mărturisesc că am luat un galben de la tine, Stefan preotul, iubitorul de Dumnezeu, iconomul Sfintei Învieri, trebuindu-mi! Si pentru încredintare am făcut acest zapis al meu si, când va veni Iisus Hristos, ti-l va da". Apoi, luând galbenul, a plecat.
Iar în noaptea următoare a văzut iconomul în vis pe cineva grăindu-i: "Ia-ti galbenul si să-mi întorci zapisul monahului!". El însă nu voia, grăind: "Acela a zis că Iisus va veni si-mi va plăti". Iarăsi a zis: "Eu sunt Iisus, ia-ti dar galbenul si-mi dă zapisul călugărului. Sau vrei să iei mai mult? Iată, este al tău!". Si desteptându-se, a trimis niste oameni după monah, zicându-le: "Oriunde îl veti afla pe acel monah, să-l aduceti la mine!". Si aflându-l, i-au zis: "Mergi, că te cheamă iconomul!".
Acesta, temându-se, zicea întru sine că acela s-a căit si vrea să-i ia galbenul. De aceea, mergea cu sfială, iar acela văzându-l, i-a zis: "Părinte, mai ia si alti galbeni, câti vei voi, si-mi fă zapis!". Părintele i-a răspuns: "Iartă-mă, dar mai multi nu-mi trebuie, destul îmi este acesta, că nu mi-a zis Domnul să iau mai mult de un galben". Iar cei ce au auzit, s-au mirat si au proslăvit făgăduintele Domnului cele nemincinoase.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 21:42:29
Patericul- Intelepciunea pragmatica a zilelor noastre georgeval Generalitati 14 15.03.2013 12:29:52
Mataniile mirenilor in Biserica Dacian Reguli in Biserica 30 27.04.2012 18:15:11
Cuvinte din Patericul Maicii Domnului razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 3 29.05.2009 00:19:25