Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2010, 13:00:56
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow Pentru crestini:de ce credeti ca intra ateii pe un forum crestin?

Care credeti ca sunt motivatiile REALE ale activitatii unor atei pe acest forum? unii , paradoxal, stau mai mult decat ortodocsii pe aici ...foarte dubios...sau poate nu?
-care sa fie mecanismele interioare(sau poate si exterioare "stimulative"? ) care sa duca la acest comportament ?

am intrat pe un forum de atei de curiozitate si se observa cu ochiu liber, din ce pot sa debiteze, ca multi au nevoie de ajutor psihiatric(e o parere personala acoperita de Scriptura :"Zis-a cel nebun in inima sa :Nu este Dumnezeu!") si asta fara nici cea mai mica gluma , e trist ! cand te departezi de Dumnezeu ,esti lasat in voia mintii tale si daca n-ar fi fost de plans ceea ce scriu ei ,te-ai strica de ras cat de "intelepti " pot fi .

unii atei se "laudau" celorlalti ,chipurile, mimand siguranta omului care STIE adevarul universului ,ca ei se distreaza cu crestinii ,pe forumurile crestine , doar isi bat joc de crestini aruncand momeli "inteligente" .

Oare asa o fi ? sau sunt nelinistiti de ceva anume?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 08.04.2010 at 13:06:02.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2010, 13:04:33
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Zic si eu...
pentru ca multi dintre atei se definesc prin raportarea la crestini. Ei se simt ceea ce sunt prin contradictie cu crestinii. Si in afara de asta, vrajmasul are liniste?!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2010, 13:05:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Parerea mea este ca... vor sa creada, chiar daca nu isi dau seama de asta, momentan ! :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2010, 13:31:33
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

...curiozitate, plictis, tendinta de a face continuu bascalie din felul de exprimare al unora dintre noi cat si din modul de comportare - generalizand si extrapoland uneori, fara cea mai mica jena.

insa, cine stie, necunoscute sunt caile Domnului...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2010, 13:42:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pe undeva are dreptate Dorin.
In plus cred ca vin si pentru schimb de informatii, pentru a spune cuiva si ceea ce gandesc si simt ei, pentru a putea intelege unele lucruri, pentru a primi explicatii, pentru a da explicatii (da, si noi mai putem invata de la ei).
De fapt cum definim ateismul?
Eu cred ca putini sunt cei care chiar neaga existenta lui Dumnezeu. Cred ca majoritatea sunt ca Toma, ei vor dovezi palpabile, vor ajutor in a-L descoperi si intelege.
Ei nu neaga existenta ci doar nu stiu de El (unde este, sub ce forma, cum si unde sa-l cautam).
Poate ca multi invata ceva pe acest forum, mai gasesc lamuriri.
Si la ei este o lupta, cred.

Si in fond aceeasi intrebare s-ar putea pune si legat de intrarea altor confesiuni si religii pe acest forum. Ei de ce vin?

Am vazut ca formurile ortodoxe (in altele n-am fost sa vad), au rubrici adresate comunicarii cu cei din afara Ortodoxiei.
Deschiderea asta este f.importanta. O celula vie fara deschidere, fara comunicare cu exteriorul, moare, nu rezista.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2010, 13:47:44
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit poate cauta un moment de destindere? de ce nu !

Pe 8 martie, un fost coleg ne-a scris noua, "tutulor" fostelor sale .... colege, fireste, asa:

In spital se afla un pacient grav bolnav.
Rudele se adunasera in sala de asteptari, iar in final, intra un medic obosit si abatut.

- Imi pare rau ca trebuie sa va dau o veste proasta, spuse privind fetele ingrijorate. Singura speranta pt. ruda dumneavoastra este transplantul de creier. Este inca experimental, riscant si din punct de vedere economic intru totul pe seama dumneavoastra."
Rudele ramasesera asezate, ascultand vestile proaste.

In sfarsit, unul intreba:
- Ca sa stim, cat costa un transplant de creier?
- Depinde, raspunse medicul, 5.000 euro e creierul de barbat, 200 euro cel de femeie.

Se lasa o lunga perioada de liniste, timp in care barbatii din sala incercau sa nu rada si evitau privirile femeilor, chiar daca unii zambeau.
In final, curiozitatea il impinse pe unul sa intrebe:
- Domnule doctor, de ce aceasta diferenta de pret?

Medicul zambi la aceasta intrebare atat de inocenta si raspunse:
- Cele femeiesti costa mai putin pt. ca sunt creiere folosite, celelalte sunt ca noi.

Trimite acest e-mail unei femei inteligente care are nevoie de un zambet si barbatilor care crezi ca l-ar putea suporta.
Salutari tuturor barbatilor care au zambit la jumatatea povestii!
Si pupici femeilor care au zambit la sfarsit!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2010, 13:54:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Pe 8 martie, un fost coleg ne-a scris noua, "tutulor" fostelor sale .... colege, fireste, asa:

In spital se afla un pacient grav bolnav.
Rudele se adunasera in sala de asteptari, iar in final, intra un medic obosit si abatut.

- Imi pare rau ca trebuie sa va dau o veste proasta, spuse privind fetele ingrijorate. Singura speranta pt. ruda dumneavoastra este transplantul de creier. Este inca experimental, riscant si din punct de vedere economic intru totul pe seama dumneavoastra."
Rudele ramasesera asezate, ascultand vestile proaste.

In sfarsit, unul intreba:
- Ca sa stim, cat costa un transplant de creier?
- Depinde, raspunse medicul, 5.000 euro e creierul de barbat, 200 euro cel de femeie.

Se lasa o lunga perioada de liniste, timp in care barbatii din sala incercau sa nu rada si evitau privirile femeilor, chiar daca unii zambeau.
In final, curiozitatea il impinse pe unul sa intrebe:
- Domnule doctor, de ce aceasta diferenta de pret?

Medicul zambi la aceasta intrebare atat de inocenta si raspunse:
- Cele femeiesti costa mai putin pt. ca sunt creiere folosite, celelalte sunt ca noi.

Trimite acest e-mail unei femei inteligente care are nevoie de un zambet si barbatilor care crezi ca l-ar putea suporta.
Salutari tuturor barbatilor care au zambit la jumatatea povestii!
Si pupici femeilor care au zambit la sfarsit!
Chiar am zambit :) multumim!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2010, 17:21:28
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
In spital se afla un pacient grav bolnav.
Rudele se adunasera in sala de asteptare, iar in final, intra un medic obosit si abatut.
.... 5.000 euro e creierul de barbat, 200 euro cel de femeie....
- Cele femeiesti costa mai putin pt. ca sunt creiere folosite, celelalte sunt ca noi.
pai ...pacientul fiind barbat...nu se merita sa dai 5000 euro...doar ca sa-l pastreze in continuare ca nou...mai bine unul rulat de 200 euro... :)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.04.2010, 20:37:31
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Pe 8 martie, un fost coleg ne-a scris noua, "tutulor" fostelor sale .... colege, fireste, asa:

In spital se afla un pacient grav bolnav.
Rudele se adunasera in sala de asteptari, iar in final, intra un medic obosit si abatut.

- Imi pare rau ca trebuie sa va dau o veste proasta, spuse privind fetele ingrijorate. Singura speranta pt. ruda dumneavoastra este transplantul de creier. Este inca experimental, riscant si din punct de vedere economic intru totul pe seama dumneavoastra."
Rudele ramasesera asezate, ascultand vestile proaste.

In sfarsit, unul intreba:
- Ca sa stim, cat costa un transplant de creier?
- Depinde, raspunse medicul, 5.000 euro e creierul de barbat, 200 euro cel de femeie.

Se lasa o lunga perioada de liniste, timp in care barbatii din sala incercau sa nu rada si evitau privirile femeilor, chiar daca unii zambeau.
In final, curiozitatea il impinse pe unul sa intrebe:
- Domnule doctor, de ce aceasta diferenta de pret?

Medicul zambi la aceasta intrebare atat de inocenta si raspunse:
- Cele femeiesti costa mai putin pt. ca sunt creiere folosite, celelalte sunt ca noi.

Trimite acest e-mail unei femei inteligente care are nevoie de un zambet si barbatilor care crezi ca l-ar putea suporta.
Salutari tuturor barbatilor care au zambit la jumatatea povestii!
Si pupici femeilor care au zambit la sfarsit!
tare..:D....ca tot veni vorba i-auzi care e ultima descoperire din lumea stiintei "Scientists have recently discovered what's wrong in women's brain: in the left side there is nothing right and in the right side there's nothing left" :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2010, 15:10:24
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Care credeti ca sunt motivatiile REALE ale activitatii unor atei pe acest forum? unii , paradoxal, stau mai mult decat ortodocsii pe aici ...foarte dubios...sau poate nu?
-care sa fie mecanismele interioare(sau poate si exterioare "stimulative"? ) care sa duca la acest comportament ?

am intrat pe un forum de atei de curiozitate si se observa cu ochiu liber, din ce pot sa debiteze, ca multi au nevoie de ajutor psihiatric(e o parere personala acoperita de Scriptura :"Zis-a cel nebun in inima sa :Nu este Dumnezeu!") si asta fara nici cea mai mica gluma , e trist ! cand te departezi de Dumnezeu ,esti lasat in voia mintii tale si daca n-ar fi fost de plans ceea ce scriu ei ,te-ai strica de ras cat de "intelepti " pot fi .

unii atei se "laudau" celorlalti ,chipurile, mimand siguranta omului care STIE adevarul universului ,ca ei se distreaza cu crestinii ,pe forumurile crestine , doar isi bat joc de crestini aruncand momeli "inteligente" .

Oare asa o fi ? sau sunt nelinistiti de ceva anume?
Nu poti sa crezi in ateism. Sau poti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? Traditie1 Generalitati 109 19.03.2010 10:24:04