Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 30.01.2014, 13:01:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Bine, dar tu dai impresia ca...intelegi,altfel nu ne-ai explica, nu?
PS:evolutionistii teisti sunt,cumva, de apreciat, ei "impaca" 2 concepte opuse si evita disonanta cognitiva indusa artificial (ori evolutionism, ori Dumnezeu)Am observat ca cei care au aprofundat problema evolutionismului si "cred" ca ar fi adevarat, au ajuns la concluzia ca nu poate apare neghidat de o inteligenta mult peste inteligenta noastra(Dilema lui Haldane, ar fi un exemplu, care isi asteapta raspunsul de 50 de ani,explozia din precambrian, etc care ,pur si simplu ,sunt ignorate )
Demetrius este greco-catolic (a "uitat" sa mentioneze la semnatura), crede in reincarnare, evolutionism, New-age, ca toate religiile au aceasi divinitate, doar ca numele difera.
  #242  
Vechi 30.01.2014, 14:46:15
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Demetrius este greco-catolic (a "uitat" sa mentioneze la semnatura), crede in reincarnare, evolutionism, New-age, ca toate religiile au aceasi divinitate, doar ca numele difera.
Sunt foarte multi inclusiv pe acest forum ortodox, care-si spun "crestini" dar cred in evolutionism, extraterestri, reincarnare, flacara violet, yoga, arte martiale, si ca toate religiile au o singura divinitate doar ca numele difera.

Ei il numesc pe Dumnezeu doar formal deoarece il considera neputincios si onorific, ei raporteaza totul la propria judecata si considera in mod gresit ca poti face din religie, filosofie.

"Dumnezeul" celor de mai sus este unul care a asistat pasiv la Big-Bang si care cu indulgenta si rabdare a asistat la acidentul chimic care a dus la aparitia vietii in miliarde de ani, neintervenind asupra creatiei cu nimic, lasand viermii sa se transforma in maimuta si adaugand "plusvaloare" omului prin dotarea cu "suflet" din interese obscure.

Este evident cat de departe sunt de "crestinism" aceia care neaga sau reinterpreteaza Sfanta Traditie, care considera ca Sfintele moaste sunt doar niste oase, care au o credinta proprie si un sistem de valori total diferit de cel din religia ortodoxa.

Last edited by Mandea77; 30.01.2014 at 15:09:10.
  #243  
Vechi 31.01.2014, 12:09:37
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Merita citite:

Teoria evolutiei - mit sau realitate?
http://www.odaiadesus.ro/evolutie.html

Zece greseli ale lui Darwin
http://www.scribd.com/doc/24332315/Z...ale-lui-Darwin

Adam, Eva si Noe fata in fata cu genetica
http://www.scribd.com/doc/67448981/A...ta-cu-genetica

Extras din "Zece greseli ale lui Darwin":

... Așa cum spunea, în mod elegant, Phillip Johnson, profesor de Drept la University of California, "evoluția darwiniană... mă duce cu gândul la un vas mare de război pe oceanul realității. Flancurile sale sunt puternic armate cu bariere filosofice împotriva criticilor, iar punțile sale sunt dotate cu mari tunuri retorice pentru a-i intimida pe eventualii atacatori... Însă acest vas are o spărtură metafizică, iar ofițerii mai inteligenți de pe el au început să înțeleagă că toată puterea de foc a vasului nu îl va putea salva dacă nu se astupă spărtura. Desigur, se vor face eforturi eroice pentru a salva vasul... Spectacolul va fi fascinant, iar lupta va continua mult timp. În final însă, realitatea va învinge” (Darwin on Trial, 1993, pag. 169- 170).

S-au împlinit două sute de ani de la nașterea lui Darwin dar, așa cum prevede Phillip Johnson, ideile lui vor sfârși la coșul de gunoi al istoriei. Johnson conchide: „Fiecare istorie a secolului douăzeci are trei gânditori ca promotori de frunte: Darwin, Marx și Freud... Marx și Freud au eșuat... Sunt convins că Darwin e la rând. Căderea lui va fi cea mai mare dintre cele trei” (Defeating Darwinism by Opening Minds, 1997, pag. 113).

Last edited by Mandea77; 31.01.2014 at 16:27:05.
  #244  
Vechi 01.02.2014, 15:04:55
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Inca sunt scoli si persoane (ma refer aici la psihologi) care cred in ideile lui Freud. Eu nu ma incadrez in acest grup; chiar nu vad lagatura intre ideile lui Freud si realitate, mai ales cand vine vorba de vise.... Dar aia nu inseamna ca altii nu cred in asta.
Orice stiinta sau credinta are in componentza filisofie, orice am zice.

Poate Dumnezeu a creat Big Bangul; eu personal nu L-am pus pe Dumnezeu niciodata ca asistand pasiv la ce s-a intamplat in Univers. Eu cred ca e creatia Lui, dar ca difera modul fata de cel prezentat in Geneza.
  #245  
Vechi 01.02.2014, 15:44:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Poate Dumnezeu a creat Big Bangul; eu personal nu L-am pus pe Dumnezeu niciodata ca asistand pasiv la ce s-a intamplat in Univers. Eu cred ca e creatia Lui, dar ca difera modul fata de cel prezentat in Geneza.
Geneza ne arata un proces dinamic de aparitie, dezvoltare si prefacere a creatiei. “Sa fie lumina” implica crearea din nimic prin puterea Logosului, lumina necreata care zacea latent in fiinta Lui Dumnezeu s-a activat instantaneu si a inundat spatiul infinit al universului finit.

p.s interesanta locatia ta. Te salut de pe Marte

Citat:
Eu cred ca e creatia Lui, dar ca difera modul fata de cel prezentat in Geneza.
Big Bang e o teorie propusa de om, nu Dumnezeu. Intre timp au aparut si altele.In cartea Facerii Dumnezeu iti descopera o taina, apare omului ca fiind Facatorul, asta fiind de altfel si singura afirmatie dogmatica a Bisericii legata de cosmogonie

Last edited by ioanna; 01.02.2014 at 16:05:05.
  #246  
Vechi 01.02.2014, 15:47:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Inca sunt scoli si persoane (ma refer aici la psihologi) care cred in ideile lui Freud. Eu nu ma incadrez in acest grup; chiar nu vad lagatura intre ideile lui Freud si realitate, mai ales cand vine vorba de vise.... Dar aia nu inseamna ca altii nu cred in asta.
Orice stiinta sau credinta are in componentza filisofie, orice am zice.

Poate Dumnezeu a creat Big Bangul; eu personal nu L-am pus pe Dumnezeu niciodata ca asistand pasiv la ce s-a intamplat in Univers. Eu cred ca e creatia Lui, dar ca difera modul fata de cel prezentat in Geneza.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Geneza ne arata un proces dinamic de aparitie, dezvoltare si prefacere a creatiei. “Sa fie lumina” implica crearea din nimic prin puterea Logosului, lumina necreata care zacea latent in fiinta Lui Dumnezeu s-a activat instantaneu si a inundat spatiul infinit al universului finit.
Sau poate v-au batut parintii si v-au pus sa va jucati cu masinute si caluti de lemn cand erati mici, ca sa-l introducem si pe Freud in ecuatie, fara sa sarim calul cu presupunerile despre copilarie.
  #247  
Vechi 03.02.2014, 08:10:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Pai daca tot citezi din Biblie, afirmatia ta e contrazisa clar chiar de Biblie: omul e facut printr-un proces DIFERIT si cu un scop DIFERIT decat orice alta fiinta vie.Lucrul asta se si vede cu ochiul liber, nu trebuie sa mai demonstrezi nimic...
Nu poate fi un proces DIFERIT, ci cel natural, firesc.
Nici Iisus Hristos, Dumnezeul nostru, nu Se sustrage firii naturii umane.

De ce crezi că nu l-a ”creat” Dumnezeu pe om de la bun început din prima zi?
Fiindcă omul a rezultat firesc la sfârșitul desfășurării procesului natural de evoluție, fiind el însuși exemplarul cel mai complex din natura pe care o cunoaștem; dar chiar și așa, omul mai are de evoluat până să ajungă la ziua a 7-a(să se mântuiască).
Omul va ajunge să se mântuiască, dar nu colectiv, ca umanitate, ci individual, câte unul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.02.2014 at 08:13:29.
  #248  
Vechi 03.02.2014, 11:32:36
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De ce crezi că nu l-a ”creat” Dumnezeu pe om de la bun început din prima zi?
Demetrius, dupa tine, Dumnezeu a asteptat 5 zile sa-l faca pe om, a lasat si el sa mai evolueze animalele alea, sa nu se simta omul prea evoluat.

Sfântu Ioan Gura de Aur (354-407):

Deocamdată am aflat pricina pogorământului, anume că Moise, grăind sub inspirația Duhului, a dat învățătura lui pe măsura înțelegerii ascultătorilor. Totodată, prin cuvintele: "La început a facut Dumnezeu cerul și pămantul", a smuls de la început toate ereziile care aveau sa răsară ca neghina în Biserica. De vine maniheul sau Marcion sau Valentin sau filosofii greci și-ți spun că materia a preexistat, spune-le lor: "La început a făcut Dumnezeu cerul și pămantul".

Dar sunt unii oameni fără judecată, care, chiar după atâta învățătură, încearcă să nu creadă; unii nu îngăduie ca lumea aceasta să aibă un creator; alții spun că lumea și cele din lume s-au făcut de la sine; în sfârșit, alții spun că toate s-au făcut dintr-o materie preexistentă. Uită-te cât de mare e înșelăciunea diavolului! Cum a abuzat de ușurătatea gândirii celor ce slujesc înșelăciunii!

De asta fericitul Moise, insuflat de dumnezeiescul Duh, ne învață cu atâta precizie, ca să nu pățim la fel cu ei, ci să putem ști bine și ordinea în care au fost create făpturile și chipul în care a fost creată fiecare făptură. Dacă Dumnezeu nu s-ar fi îngrijit de mântuirea noastră ca să conducă limba profetului, ar fi fost de ajuns să spună că Dumnezeu a făcut cerul și pământul și marea și animalele și n-ar mai fi pus nici ordinea zilelor, nici ce s-a făcut, în ziua întâia și ce s-a făcut în zilele următoare. Dar ca să nu le rămână celor fără dreaptă judecată nici o umbră de apărare, împarte așa de bine și ordinea celor create și numărul zilelor și ne învață toate cu mult pogorământ, ca, aflând tot adevărul, sa nu mai dăm atenție la rătăcirile celor ce grăiesc orice, întemeiați pe propria lor gândire, ci să putem ști puterea nespusă a Creatorului nostru.

Last edited by Mandea77; 03.02.2014 at 11:35:27.
  #249  
Vechi 27.05.2014, 22:39:13
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Poti sa-mi dai un link sau o sursa pentru descoperirile din genetica?
http://www.youtube.com/watch?v=oRN_2NfiyUc

https://www.youtube.com/watch?v=Dqk8...ok8xc1Pf8S2K3L

https://www.youtube.com/watch?v=8T4S4foZGU0

Nu strica sa citesti si comentariile de pana acum de pe acest topic ... o sa gasesti multe raspunsuri.
  #250  
Vechi 27.05.2014, 23:02:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=oRN_2NfiyUc

https://www.youtube.com/watch?v=Dqk8...ok8xc1Pf8S2K3L

https://www.youtube.com/watch?v=8T4S4foZGU0

Nu strica sa citesti si comentariile de pana acum de pe acest topic ... o sa gasesti multe raspunsuri.
Unul din ele nu mai exista din pacate.

In cel in engleza, se vorbeste de originea vietii.

Eu n-am mentionat nimic despre originea vietii. La fel ca teoria Big Bangului, teoria evolutiei descrie dezvoltarea vietii, nu aparitia ei, adica cum s-au dezvoltat organismele pe parcursul a miliarde de ani, dar teoria evolutiei nu mentioneaza nimic despre originea vietii.

Despre originea vietii vorbeste Abiogeneza:
http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis

Iar, o chestiune diferita de evolutie. Procesul evolutiei nu contrazice cu nimic existenta lui Dumnezeu.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare