Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2010, 15:22:06
JeanneArc JeanneArc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2010
Mesaje: 2
Wink Original Apocalipsa?

Aceasta este o traducere cu translate.google.com de limba engleză site-ul:

http://www.canng.com/articles/revelations.html

Apocalipsa nedeteriorat trăită de Ioan Divin

Apocalipsa lui Isus Hristos, pe care dat-o Dumnezeu, să arate lucrurile lui slugile sale, care trebuie să se întâmple în curând, și a trimis și semnificat prin îngerul Său la robul Său Ioan: Cine a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu, și de mărturia lui Isus Hristos, și de toate lucrurile pe care a văzut. Fericit este cel ce citește și cei ce ascultă cuvintele acestei proorocii, și păzesc lucrurile scrise în ea:

John, har fi vouă, și pace, de la el care este, și care a fost, și care urmează să vină, și din cele sapte duhuri care sunt înaintea tronului Său; Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfârșitul, zice Domnul, care este, și care a fost, și care este de a veni, Cel Atotputernic.

Eu, Ioan, care sunt, de asemenea, fratele tău, și însoțitorul în necaz, și în împărăția și la răbdarea în Isus Hristos, a fost în insula ce se cheama Patmos, pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia lui Isus Hristos. Am fost în Duhul în ziua Domnului, și am auzit în spatele meu un glas mare, ca o trompeta, zicând: Eu sunt Alfa și Omega, primul și ultimul: si, ceea ce tu vezi, scrie într-o carte.

M-am întors să văd glasul care vorbea cu mine. Și de a fi întors, am văzut șapte sfeșnice de aur, iar în mijlocul celor șapte sfeșnice de unul ca pînă la Fiul omului, îmbrăcat cu o haină până la picior, și încins cu privire la sânii cu un brâu de aur. Capul și părul lui erau albe ca lâna, albe ca zăpada, și ochii lui erau ca o flacără de foc, iar picioarele lui ca arama fin lui, ca în cazul în care au ars într-un cuptor, iar vocea lui ca vuietul unor ape multe . Și el a avut in mana dreapta sapte stele: și din gura lui a mers o sabie ascuțită cu două tăișuri: și fața lui era ca soarele strălucește în puterea lui. Și când l-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort.

Și-a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: nu mine, Teama, eu sunt primul si ultimul: Eu sunt cel ce trăiește și au cheile de iad și a morții. Scrie lucrurile pe care le-ai văzut, și lucrurile care sunt și lucrurile care vor fi în continuare.

Aceste lucruri zice el că holdeth cele șapte stele în mîna dreaptă, care umblă în mijlocul celor șapte sfeșnice de aur; Știu faptele tale, și tău de muncă, și răbdarea ta, și cum poți tu nu le suportă care sunt rele: și ai incercat pe care le spun că sunt apostoli, și nu sunt, și n-ai găsit mincinoși: și ai suportate, precum și ai răbdare, și pentru ai numele meu dragul muncit, si nu ai lesinat.

Cel ce are urechi, să audă ceea ce Duhul zice să-l ce va birui, voi da să mănânce din pomul vieții, care este în raiul lui Dumnezeu.

Cel ce are urechi, să audă ceea ce Duhul zice: Celui ce va birui, îi voi da să mănânce din mana ascunsă, și va da o piatră albă, iar în piatră scris un nume nou, pe care nimeni nu știe saving el că-l primește. Aceste lucruri el zice că are cele șapte Duhuri ale Dumnezeului celui viu, și cele șapte stele. Fii atent. Amintiți-vă, prin urmare, cum ai primit și auzit, și țineți rapid. Dacă nu, prin urmare, tu vei ceas, nu vei ști în care ceas voi veni.

Cel ce va birui, va fi îmbrăcat în haine albe, și voi mărturisi numele lui înaintea Tatălui Meu și înaintea îngerilor lui. Cel ce are urechi, să audă ceea ce Duhul zice. Aceste lucruri zice el că este sfânt, el că este adevărat, că el are cheia care openeth, și nici un om închide și închide și nu openeth om;-am pus înaintea ta o ușă deschisă, și nimeni nu poate închide: pentru ai puțină putere, și ai ținut cuvântul meu, și n-ai negat nu este numele meu. Fiindcă ai păzit cuvântul răbdării Mele, te voi păzi și Eu de ceasul ispitei, care va veni peste lumea întreagă, ca să încerce pe locuitorii pământului.

Iată, Eu vin curând: Păstrează ce ai, ca nimeni să nu-ți ia cununa. Iată, Eu stau la ușă, și bat: dacă aude cineva glasul Meu și deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el, și el cu mine. Pentru a Celui ce va birui ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, chiar cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe tronul său. Cel ce are urechi, să audă ceea ce Duhul zice.

După aceasta m-am uitat, și iată, o ușă a fost deschis în cer: și prima voce care am auzit a fost ca ar fi fost o trompetă vorbesc cu mine, care a spus, Suie-te aici, și voi arăta lucruri pe care trebuie să-ți fie în continuare. Și imediat am fost în spiritul și, iată, un tron a fost stabilit în cer, și unul așezat pe tron. Și el, care stătea a fost de a privi ca un iaspis și o piatră sardine: și acolo a fost o rundă curcubeu despre tron, în ochii lui ca un smarald. Și rotund despre tronului au fost douăzeci și patru locuri, și pe scaunele am văzut douăzeci și patru de bătrâni ședinței, îmbrăcați în haine albe și au avut pe capetele lor cununi de aur.

Și din tron ieșeau fulgere and tunete și voci: și au existat șapte lămpi de foc înaintea tronului. Și înainte de tron era o mare de sticlă, asemenea cu cristalul zis: Și am văzut în mâna dreaptă a Celui ce ședea pe scaunul de domnie o carte scrisă în interiorul și pe partea din spate, pecetluită cu șapte peceți. Cartea a fost strălucea albă, cu o imagine de viață de dimensiuni a Mielului pe front. Cartea a fost mai înalt decât a fost larg. Și am văzut un înger puternic proclama cu glas tare, Cine este vrednic să deschidă cartea, și de a pierde sigiliile acestora?

Si nici un om în cer, nici în pământ, nici sub pământ, a fost în măsură să deschidă cartea, nici să se uite cu privire la aceasta. Și am plâns mult, deoarece nici un om nu a fost găsit vrednic să deschidă și pentru a citi cartea, nici să se uite cu privire la aceasta. Și unul din bătrâni spune la mine, nu plângeți.

Și am privit, și iată, în mijlocul tronului și în mijlocul bătrânilor, stătea un Miel cu cele șapte Duhuri ale lui Dumnezeu cel viu. Apoi am văzut, și am auzit glasul multor îngeri din jurul Luminii despre tron a zis cu glas tare:, Vrednic este Mielul.

Și am văzut când Mielul a deschis unul dintre sigiliile, și am auzit, așa cum au fost zgomot de tunet. Și am văzut, și iată că Isus, maiestuos radiant, și îmbrăcați în haine albe și el a avut o sabie, și casca de protecție este un razboinic sa dat.

Și el a deschis pecetea a doua. Și acolo a ieșit un călăreț în haine maro pe un cal care a fost castaniu deschis maro: și puterea a fost dat să-l care sedea să ia pacea de pe pământ, și că acestea ar trebui să omoare unul pe altul: și acolo sa dat o mare sabie.

Și când a deschis pecetea a treia am uitat, și iată un alt motociclist în haine negre pe un cal negru și cel care ședea pe el ținea în mână un felinar negru, care strălucește nu.

Și el a deschis pecetea a patra. Și am privit, și iată că un călăreț în haine gri-argintii pe un cal gri: și numele său, care ședea pe el era Moartea și Iadul au urmat cu el. Și puterea a fost dat peste le-a patra parte a pământului, pentru a ucide cu sabia, și cu foamea, și cu moartea, și cu fiarele de pe pământ.

Și trei dintre piloti au avut cu ei, armatele imense. Armata condusă de călăreț pe cal maro a fost extrem de puternică și proaspătă. Călăreț pe cal negru a căzut la pământ, ca în cazul în care mort. Apoi, vine călărețul în haine gri-argintii să înalțe călăreț negru. Călăreț negru și armata sa amestecat cu armata gri-argintii condus de pilotul în haine gri-argintii. Împreună, ei au luptat împotriva călăreț în haine maro și armatei sale. Armata de călăreț gri-argintii, iar armata condusă de motociclist în haine negre au fost determinate încă obosit. Ca armatele maro, negru și gri-argintii angajate în luptă, Isus calm urmarit pe.

Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor care au fost înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu celui viu, și pentru mărturia pe care au avut loc: Și haine albe s-au dat fiecare dintre ei, și a fost le-a zis, că acestea ar trebui să revină pentru încă un sezon puțin până la fellowservants lor, de asemenea, și frații lor li se alature.

Și am uitat când a deschis pecetea a șasea, și, iată, a existat un cutremur mare, iar Soarele sa făcut negru ca un sac de păr, și luna sa făcut toată ca sângele, și stelele din cer a căzut până pe pământ, chiar ca o smochin casteth smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic. Și cerul plecat ca o carte atunci când este laminate împreună, și fiecare munte și insulă s-au mutat din locurile lor. Și împărații pământului, și oameni mari, și cei bogați, și căpeteniile șef, și viteji, și fiecare rob, și fiecare om liber, s-au ascuns în peșteri și în stâncile munților și a spus la munte si roci, Cădeți peste noi, și ascundeți-ne de Fața Celui ce șade pe scaunul de domnie, și de la Mielul: Pentru ziua cea mare a venit, și cine poate sta în picioare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2010, 15:24:38
JeanneArc JeanneArc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2010
Mesaje: 2
Implicit

Și după aceste lucruri am văzut patru îngeri, de Darkness în picioare în cele patru colțuri ale pământului, ținând cele patru vânturi ale pământului, ca să nu sufle vânt pe pământ, nici pe mare, nici peste vreun copac.

Și am văzut un înger de lumină ascendent de la est, având sigiliul Dumnezeului celui viu, și a strigat cu glas tare la cei patru îngeri of Darkness, cărora le fusese dat să vatăme pământul și marea, zicând: Hurt nu pamantul, nici marea, nici copacii, până ne-am sigilate slujitorii Dumnezeului nostru care trăiesc în fruntea lor.

După aceea m'am uitat, și iată, o mare mulțime, pe care nimeni nu ar putea număr, din toate neamurile, si neamurile, și oamenii, și limbile, stăteau în fața tronului, și înaintea Mielului, îmbrăcați cu haine albe, și palmele în mâinile lor, și a strigat cu glas tare, zicând: Mântuirea la Dumnezeul nostru, vie, care șade pe tron, și de la Mielul. Mielul și mi-a arătat un rîu cu apa vieții, limpede ca cristalul, care ieșea din scaunul de domnie al lui Dumnezeu și al Mielului.

În mijlocul străzii de ea, și pe ambele părți ale râului, era pomul vieții, care duceau douăsprezece feluri de rod, și a dat rod în fiecare lună: și frunzele pomului erau pentru vindecarea națiuni. Și nu va fi nici un blestem mai: dar scaunul de domnie al lui Dumnezeu și al Mielului vor fi în ea, și slujitorii Lui Îi vor sluji: Și vor vedea fața Lui și Numele Lui va fi pe frunțile lor. Și nu va mai fi noapte acolo, și au nevoie de nici o lumânare, nici de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu îi dă lumină: și ei vor împărăți în vecii vecilor.

Și când a deschis pecetea a șaptea, era liniște în cer. Și am văzut pe cei șapte îngeri de Lumina care a stat înaintea Dumnezeului celui viu, și să le-au dat șapte trâmbițe. Și acolo au fost voci, și tunete, și fulgere, și un cutremur.

Și cele șapte îngeri de Lumina care aveau cele șapte trîmbițe, s'au pregătit să sune. Primul înger a sunat Lumina de avertizare de pericol din Darkness, și acolo a urmat grindină și foc amestecat cu sânge, și au fost aruncat pe pământ: și a treia parte din copaci a fost ars, iar iarba verde a fost ars de tot.

Și al doilea înger a sunat Lumina de avertizare de pericol din Darkness, si ca ar fi un munte mare de ardere cu foc, a fost aruncat în mare: și a treia parte a mării a devenit sânge; și a treia parte din creaturile care au fost în mare, și a avut viață, a murit, iar a treia parte din nave au fost distruse.

Și al treilea înger a sunat Lumina de avertizare de pericol din Darkness, și acolo a căzut o stea mare din cer, cum s-ar arde o lampă, și a căzut peste a treia parte din râuri, și la izvoarele apelor, precum și multe oameni au murit din apele, deoarece au fost realizate amare.

Și al patrulea înger a sunat Lumina de avertizare de pericol din întuneric, și a treia parte din soare a fost lovit, iar a treia parte din lună, și a treia parte din stelele, astfel ca a treia parte din ele sa întunecat, și zi nu a strălucit pentru a treia parte din ea, si noaptea de asemenea.

Apoi am văzut, și am auzit un înger de lumină zburând prin mijlocul cerului, zicea cu glas tare:, Vai, vai, vai, la inhabiters de pe pământ din cauza alte voci de trâmbiță a celor trei îngeri de lumină , care sunt încă să sune avertismentele lor!

Și al cincilea înger a sunat Lumina de avertizare de pericol din Darkness, si am vazut o stea cad din cer pe pământ: și un înger of Darkness a fost dat cheia Adâncului. Și a deschis groapă fără fund, și acolo a apărut un fum din groapa, ca fumul unui cuptor mare, și soarele și aerul s-au întunecat din cauza fumului de groapă.

Și acolo a ieșit din lăcuste fum pe pământ: și la ei a fost dat putere, ca scorpionii din pământ au putere. Și în acele zile oamenii vor cauta moartea, și nu-l găsi; și dorința de a muri, și moartea va fugi de la ei. Și formele de lăcustele erau ca niște cai lui pregătite lupta lui, precum și pe capetele lor erau ca ar fi fost cununi ca de aur, iar fețele lor erau ca fețele oamenilor.

Și aveau păr ca părul de femei, si dintii lor erau ca dintii de lei. Si aveau platose, cum s-ar platoșe de fier, iar vuietul aripilor lor era ca sunetul de carele de multe cai de rulare pentru a lupta. Și au avut cozi ca scorpionii lui, și au existat înțeapă în cozile lor: și puterea lor a fost de a rănit pe oameni cinci luni. Și au avut un rege peste ei, care este îngerul Adâncului, al cărui nume în limba ebraică este Abaddon, dar în limba greacă are Apolion numele său.

Una dintre vai este trecut; și, iată, vin doi woes mai multe în continuare.

Și al șaselea înger a sunat Lumina de avertizare de pericol din Darkness, si am auzit o voce spunând îngerului al șaselea, de Lumina, care a avut trompeta, Loose patru îngeri de Lumina care au fost inchisi de întuneric, care sunt obligate în râul cel mare Eufrat . Și cele patru îngeri de lumină au fost dezlegat.

Si ingerul al saptelea a sunat Lumina de avertizare de pericol din Darkness. Vai de inhabiters de pe pământ și de mare! pentru diavolul sa pogorât la voi, având mânie mare, fiindcă știe că el are, dar un timp scurt.

Și astfel am vazut trei cai în viziunea, și cei ce ședeau pe ei, având platoșe de foc, precum și de opal, și de pucioasă: și șefii de caii erau la fel de capete de lei, și din gurile lor emise de incendiu și fum și pucioasă. Prin aceste trei a fost a treia parte din oameni uciși, de foc, și de fum, și de pucioasă, care a eliberat din gurile lor. Pentru puterea lor este in gura lor, și în cozile lor: pentru cozile lor erau ca niște șerpi lui, și a avut capete, și cu ei, nu doare.

A doua nenorocire a trecut, și, iată, vine treilea vai repede.

Și am văzut un înger puternic de Lumina coborât din cer, îmbrăcat cu un nor: și un curcubeu a fost pe capul lui, si fata lui era ca ar fi fost soarele, și picioarele lui ca piloni de foc: Si el a avut în mână o cărticică deschisă: și el a pus piciorul drept pe mare, și piciorul stâng pe pământ, și a strigat cu glas tare, ca atunci când un roareth leu: și atunci când el a strigat, șapte tunete glasurile lor.

Și când cele șapte tunete rostise vocile lor, am auzit un glas din cer spunând mine, Scrie jos acele lucruri pe care cele șapte tunete, care au fost: Mielul va învinge balaurul și fiara sa la sfârșitul timpului în lupta de la Armaghedon.

Și am stătut pe nisipul mării, și am văzut o fiară ridica din mare, având șapte capete, și pe capete avea nume de hulă. Și fiara pe care am văzut a fost semăna cu un leopard, iar picioarele lui erau ca picioarele de un urs, și gură ca o gură de leu: și balaurul ia dat puterea lui, scaunul lui de domnie, și o mare autoritate.

Și am văzut unul din capetele ei părea rănit de moarte; dar rana de moarte fusese vindecată și tot pământul se mira după fiară. Și au închinat balaurului, care a dat puterea lui fiarei, și-au închinat fiarei, zicând: Cine este ca cu fiara? care este capabil să facă război cu el? Și acolo a fost dat o gură, care rostea vorbe mari și hule, și puterea sa dat.

Și-a deschis gura să rostească hule împotriva lui Dumnezeu cel viu, să hulească Numele, și pe cei ce locuiesc în cer. Și sa dat să facă război cu sfinții, și să-i biruiască și putere i sa dat peste toate neamurile, și limbi, și națiunile. Și toți cei ce locuiesc pe pământ se vor închina.

Și am văzut o altă fiară-se din pământ, și avea două coarne ca ale unui miel, și vorbea ca un balaur. Ea lucra cu toată puterea fiarei dintîi înaintea ei, și făcea ca pământul și să le care locuiesc acolo să se închine fiarei dintîi, a cărei rană de moarte fusese vindecată.

Și înger de lumină pe care l-am văzut stau pe mare și pe pământ, a ridicat mâna dreaptă spre cer, și a jurat că de el este viu în vecii vecilor că ar trebui să existe timp nu mai sunt: Dar în zilele de vocea șaptelea înger de lumină, atunci când el va începe să sune, misterul lui Dumnezeu anunnakii ar trebui să fie terminat, ca el are declarate robii Săi proorocii.

Iar vocea care care l-am auzit din cer mi-a vorbit zis din nou, și a zis:, Du-te și ia cartea mica, care este deschisă în mâna îngerului care stă pe mare și pe pământ. Și m-am dus pînă la înger, și a zis:,, Dă-mi cartea mica. Iar el mi-a zis, Ia, și mâncați-l, și va face pântecele tău amar, dar aceasta trebuie să fie în gura ta dulce ca mierea.

Și am luat din cărticica din mâna îngerului, și am mâncat-l, și a fost în gura mea dulce ca mierea: și, de îndată ce am avut-o mâncat, burta mea era amară.

Iar el mi-a zis, "Tu trebuie să proorocești din nou înainte de multe popoare, neamuri și limbi, și regi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2010, 15:49:29
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai exista acolo in titlu o fraza: Ioan divinul versus zeul Annunaki ...Si mai este o intoducere foarte lunga in care explica ce este cu aceasta apocalipsa ... Sunt foarte multe curente spirituale, care nu au de-a face cu sectele crestine. Marea majoritate a sectantilor cred in Trinitate si se inchina Tatalui, in numele lui Isus, prin Duhul Sfant ...

Ceea ce a-ti gasit tine de un curent ezoteric, pe care nu-l cunosc, dar il recunosc din faptul ca vorbeste de lumina, intuneric, energie, adevar ... Poate ca Oreste, al carui cod este foarte apreciat printre credinciosii romani, ar putea dezvalui cine este zeul Annunaki.

Relatia cu Dumnezeu este simpla... dar noua ne placem sa o complicam tare de tot si sa-i spunem "spiritualitate" ... Cu cat amestecam karmele, astrele, astrologii si planetele, cu cat vocabularul pe care il folosim este mai specific si mai alambicat ... cu atat, avem noi impresia, ca suntem mai elevati spiritual.

Am spus toate acestea pentru ca postarea dumneavoastra in cadrul secte si culte ar putea crea confuzii. Poate ca la generalitati ar fi fpst mai potrivita ...

Last edited by macsim; 20.11.2010 at 15:59:56.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2010, 16:21:37
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Protestantii sau ''pocaitii''

As vrea sa vorbim de protestanti si despre ura lor fata de ortodoxism.am deschis acest subiect deoarece peste tot vad o discriminare din partea lor fata de ortodoxie de parca protestantismul ar fi aparut prima data ,cunosc oameni care se autointituleaza ''pocaiti''si ca la ei mantuirea este asigurata ,facand tot felul de propagande pt. a i atrage si pe altii.Au aparut tot felul de confesiuni sau secte (penticostali, adventisti,martorii lui Iehova mormoni)care nu au nici 200 de ani vechime care contrazic doctrinele ortodoxe, Sfanta Tradite , ca ne inchinam la 'lemne' si la moaste.Suntem ortodocsi de 2000 de ani si de ce sa nu ne pastram credinta? Daca vrei sa te pocaiesti cu adevarat nu i nevoie sa te alaturi unor secte ,o poti face ramanand in Biserica Ortodoxa .NU as vrea sa jignesc pe nimeni si nu as vrea sa i bag pe toti in aceeasi ''oala''dar de ce atata inlaturare,departare de la Biserica Ortodoxa ,si faptul ca ei (protestantii)se cred mai buni ,superiori decat ortodocsii.Astept pareri . Numai bine!!!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Anna Generalitati 16 07.11.2017 19:43:07
Biblia in original Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 49 17.06.2016 17:14:13
Un chestionar cosmologic original neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 151 04.12.2012 21:55:57
Apocalipsa Anna Despre Sfanta Scriptura 13 09.01.2010 13:46:25
Apocalipsa gavriil Din Noul Testament 75 23.10.2009 18:05:27