Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.03.2012, 14:03:10
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu sunteti catolica, sunteti politiciana...
iar dumneata esti mai rau ca un politician, castigi 1 euro/minut, finantat de niste necajiti care abia daca castiga 5-600 lei muncind toata ziua la patron.

chiar, nu-ti crapa obrazul de rusine, cand iei banii aia ??? sa incasezi 200 lei pe 50 minute cand stii ca un salariu este 600 lei /22 zile lucratoare ~ 30 lei pe zi, adica omul trebuie sa munceasca 6 zile ca sa te plateasca pe mata ca reciti o predica o ora???
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.03.2012, 14:09:10
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Profetule, stii bine ca esti la carantina in perioada 04.03.2012-18.03.2012.
Nu mai incerca sa fortezi usa ca nu tine...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2012, 14:13:53
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Profetule, stii bine ca esti la carantina in perioada 04.03.2012-18.03.2012.
Nu mai incerca sa fortezi usa ca nu tine...
ce carantina? ti-ai dori ca eu sa tac, pentru ca voi sa va faceti "afacerile" in continuare, insa nu sunt genul sa renunt asa de usor, si mai ales, nu sunt coruptibil!!!

intrebarea ramane: nu ti-e rusine sa beneficiezi de munca pe 6 zile a unui amarat, ca sa-ti umfli buzunarele, rostind niste ineptii timp de 50 minute???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2012, 14:22:21
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

As dori sa adaug urmatorul aspect:

- alegerea locului de slujire in functie de atmosfera materiala; nu stiu cum se face ca dupa ce un pastor/lucrator itinerant ajunge cunoscut merge tot la mai bine, prima destinatie poate fi SUA, Canada, Europa de Vest, Australia. Totdeauna "spiritualizeaza" plecarea lor la mai bine, nu stiu cum ca pe nimeni din ei nu-i indeamna ceva sa mearga in Asia, Africa, America Latina. Dar acolo nu merge nimeni chemat de oameni, nu sunt oameni bogati care sa te astepte la aeroport iar cu greu supravetuiesti in caldura si praf, de aer conditionat si masina ce sa mai vorbim! Acolo nimeni nu-ti plateste evanghelizarile! Pastori de succes din Romania, au emigrat in tari occidentale foarte bogate pt a castiga si mai multi bani!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.03.2012, 15:58:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Cum a crescut cultul penticostal de 13 membri la zeci de milioane e subiectul altui topic. Au sporit prin mângâierea Duhului Sfânt.
dar mormonii? martorii lui iehova? ca si astia au o crestere mare! tot Duhul Sfant i-a ajutat sa creasca???
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.02.2013, 15:07:28
elefteria83 elefteria83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2013
Mesaje: 1
Smile parerea mea

Credinta dupa mine nu poate fi decat una, Hristos zice : Eu sunt adevarul..., deci adevarul e doar unul si e la El. Adevarul adus de El a fost pastrat in Sf.Scriptura si traditia bisericii din primele secole pana in secolul 11 cand Biserica s a despartit in 2, apoi in secolele 16-17 Biserica catholica s a despartit in 2, catholica si protestanta, iar secolele urmatoare cea protestanta s a despartit am putea zice in 2 , in culte cu credinta mai apropiata de cea prmara, neoprotestante: baptista, adventista,penticostala evanghelica...si altele care au denaturat credinta primara foarte mult incat le am putea spune secte, gen martorii lui Iehova,etc.Adevarata credinta nu poate fi completa decat la cine a pastrat credinta primara neschimbata, asa cum a stabilit o Biserica intreaga, prin reprezentantii ei la sinoadele ecumenice, pana la ruptura dintre Biserica de apus si cea de Rasarit. Biserica de Rasarit numita Ortodoxa a pastrat invatatura de credinta neschimbata, fiindca asta a fost doctrina ei, sa pastreze neschimbata credinta. Nu cred ca trebuie sa mergi la biserica pentru frumusetea corului, a muzicii, a predicii, ca iti place acolo cum te simti, ci mergi la biserica sa te intalnesti cu Hristos Dumnezeu-Omul si cu cuvintele Lui, cu El care sta in adevar. e bine daca in celelalte confesiuni se tine o predica prin care oamenii sa fie determinati sa fie mai buni, e bine daca ajuta saracii si se ajuta intre ei, sunt lucruri placute lui Dumnezeu, dar totusi adevarata credinta nu o au completa,nu din vina lor ci a inaintasilor, a celor care au pus bazele acestor culte. Asa ca eu consider ca alegerea sa se intoarca la credinta Bisericii primare le este lor necesara fiindca adevarul nu poate fi decat unul , iar chiar daca ai denaturat doar 4-5 din invataturile Bisericii primare din 1000 ,cate ori fi, totusi nu esti in adevar ,ci in minciuna in ceea ce priveste cele 4-5 adevaruri denaturate si iti organizezi viata dupa acesta minciuna, iar in minciuna nu sta Dumnezeu ,ci diavolul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2013, 17:18:12
ghebosul ghebosul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elefteria83 Vezi mesajul
Asa ca eu consider ca alegerea sa se intoarca la credinta Bisericii primare le este lor necesara

Alegerea de a ne intoarce la credinta pura a Bisericii primare ne este necesara tuturor (oricarei confesiuni). Nu este nevoie de prea mult timp ca sa deviezi de la credinta din vremea Sfintilor Apostoli. Asa ca revenirea la credinta adevarata este necesara tot timpul si oricui.

Ca sa fim on-topic: ce ne invata credinta crestin-apostolica? Sa fie botezati cei care nu inteleg nimic sau sa se boteze cei care au ascultat Evanghelia (vestea buna) si au crezut? Vedeti, spre exemplu, Marcu 16:16.

P.S. In raspunsul dvs. sa nu va poticniti de grija pentru copii nebotezati. Domnul Iisus Hristos a spus "lasati copilasii sa vina la Mine" (Marcu 10:14). Si, era vorba despre copii nebotezati (pe care nici nu i-a botezat, ci i-a binecuvantat).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2013, 17:52:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar p’aia cu Împărăția Cerurilor și Botezul cu Duh Sfânt o știi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2013, 17:57:51
ghebosul ghebosul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar p’aia cu Împărăția Cerurilor și Botezul cu Duh Sfânt o știi?
Stiu ceva, dar nu stiu ce vreti sa spuneti. Va referiti cumva la ceea ce i-a spus Domnul Iisus Hristos lui Nicodim?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2013, 18:43:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghebosul Vezi mesajul
Alegerea de a ne intoarce la credinta pura a Bisericii primare ne este necesara tuturor (oricarei confesiuni). Nu este nevoie de prea mult timp ca sa deviezi de la credinta din vremea Sfintilor Apostoli. Asa ca revenirea la credinta adevarata este necesara tot timpul si oricui.

Ca sa fim on-topic: ce ne invata credinta crestin-apostolica? Sa fie botezati cei care nu inteleg nimic sau sa se boteze cei care au ascultat Evanghelia (vestea buna) si au crezut? Vedeti, spre exemplu, Marcu 16:16.
Asa este, toti trebuie sa revina la adevarata credinta lasata de Iisus si Sfintii Apostoli, primul pas fiind botezul in Una, Sfanta Soborniceasca si Apostoleasca Biserica. Din punct de vedere ortodox botezul in alte culte nu este valid.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12